П’ятниця, 30 вересня 2022
• Пізнаймо одні одних: українці – в Сувалках, поляки – в Тернополі • «Антитіла»: пів року – на фронті • Кризова кімната – для постраждалих від насильства • Дбаємо про своїх військових на передовій • Благодійники з Європи підтримують лікарні Тернополя • «Сьомий місяць печу перемогу» • Сергій Надал: «Дякую тернополянам за те, що наше місто стало другим домом для десятків тисяч жертв московської агресії» • «З вірою в перемогу»: велопробіг на Теребовлянщині • Плетуть сітки і вчать… англійську мову • «Пташка», «Мішаня» і «Лемко» – на волі! • Свято української пісні та гумору: в Тернополі відбудеться концерт Степана Гіги та гурту «БУДЬМО» • Триває збір коштів на автівку для воїнів ЗСУ 24 бригади • «Вітер На-Дії»: українська молодь зустрілася в Кракові • Передачі захисникам із Тернополя — в найгарячіші точки • Діти і війна: як подолати травми • У Тернопільській громаді живуть понад 28 тисяч переселенців • У Тернополі готуються до початку опалювального сезону в умовах воєнного стану • Клатчі для леді – за донати • З фронту – до шлюбу • Наталія Фаліон та гурт «Лісапетний батальйон» відсвяткують 30-річчя на сцені благодійним концертом у Тернополі
Гроші на дитячі садочки і освіту: факти замість пересмикувань

Опубліковано: 15 Червня о 18:00 129


Тернопіль перед вибором — або позбавити маленьких тернополян освіти та дошкільних закладів, або ж шукати цивілізований вихід щодо дітей з району.


Пропаганда — поганий порадник

У деяких тернопільських ЗМІ черговий раз прокотилася хвиля “боротьби за садочки” для “мешканців району”. Проте традиційно “майстри сенсацій” підійшли до цієї теми не з боку економіки і потреб громади, тобто фактів, як би це зробили кожен європейський журналіст чи громадський активіст, а з боку… голослівної пропаганди.
До речі, у пропаганді цей метод має назву “блискучі узагальнення”. Це — коли замість фактів, даних, статистики використовують лише емоційні слова. Адже кожна морально здорова людина пошкодує дитину і перенесе всі свої негативні емоції на “поганого чиновника” від освіти, який “вигадує обмеження”. Журналіст же створить чергову «сенсацію». Хоча факти говорять про протилежне…
Сьогодні близько тисячі маленьких тернополян перебувають у черзі в дитячі садочки міста. З боку міської ради і управління освіти робиться багато для того, щоб кількість таких місць зростала. Мерія відкриває нові групи, садочки, проте місць все одно бракує. Одна з причин — це покращання у Тернополі демографічної ситуації. Інша — це те, що у тернопільські садочки ходять багато дітей з Тернопільського району. За різними даними, ця цифра складає більше 700 дітей.
Закон же вимагає від органу місцевого самоврядування забезпечити у першу чергу місцями у дошкільних та освітніх закладах мешканців своєї громади. Крім того, у рамках децентралізації на місця передали значну частину повноважень і нових фінансових зобов’язань, тобто грошей банально бракує. І Тернопіль постає перед вибором — або позбавити своїх дітей освіти та дошкільних закладів, або ж шукати цивілізований вихід для дітей з приміського району.

Скільки коштує освіта?

На відсутність балансу між реальними потребами і тим, що з центрального бюджету передали до місцевих, неодноразово вказують і економісти. Так, експерти з питань державних фінансів, зокрема, доктор економічних наук, завідувач відділу державних фінансів Інституту економіки і прогнозування НАН України Інна Луніна та її колега Діна Серебрянська наводять статистичні дані, які вказують, що у структурі місцевого бюджету пострадянських країн ЄС соціальна складова (пільги та різні доплати) приблизно утричі менші, ніж в Україні. Це означає, що саме держава у ЄС несе ці соціальні зобов’язання. Громади ж здебільшого використовують кошти на розвиток, ремонти, будівництво.
У нас — усе з ніг на голову. Починаючи з 2015 року, на місця активно передають обов’язки і видатки. При цьому держава недофінансовує навіть те, що гарантувала. Ще наприкінці 2017 року Асоціація міст України вказувала на те, що значне зростання видатків, зокрема, на освіту, у 2018 році фактично зробить місцеві бюджети банкрутами. Так, за розрахунками Вінницької міської ради, порівняно з 2017 роком недофінансування освітньої субвенції складає 48,5 млн. грн., Чернівецької міської ради – 11,6 млн. грн., Черкаської міської ради – 21,5 млн. грн. У межах країни, за висновками окремих народних депутатів, таке недофінансування освітньої субвенції буде у межах 4,5 млрд. грн. Причому все відбувається на “цілком законних підставах”. Законом передбачене збільшення зарплат вчителям на 25 %, а при формуванні бюджету закладена субвенція, яка здатна покрити лише 16,5 % такого підвищення.
Бачачи і розуміючи таку ситуацію, міська рада Тернополя ще 16 березня ц.р. звернулася до уряду з проханням виконати свої бюджетні зобов’язання. Було вказано на той факт, що у нашому місті у 2018 році освітяни забезпечені зарплатою з бюджету лише на період 9,7 місяця. При цьому на виконання Постанови Кабінету Міністрів від 11.01.2018р. за №22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» посадові оклади педагогічним працівникам підвищені на 10%. Місто спрямувало на ці потреби залишки невикористаної освітньої субвенції 2017 року в розмірі 15,8 млн. грн., але вже тоді освітній галузі бракувало 56,8 млн.грн.
Складалася ситуація, коли формально законом підвищили зарплати вчителям, а реально коштів на це держава не виділила. Якщо ж оцінити ситуацію загалом, то у рамках децентралізації у 2018 році передані на місця доходи складають 394,1 млн. грн., а передані видатки — 664,4 млн. грн. Тобто, видатків удвічі більше, ніж доходів. Додаткова потреба на виплату лише заробітної плати вчителям і медикам з державного бюджету складає 87,0 млн. грн. Та ж ситуація з фінансування профтехосвіти. У 2018 на утримання ПТУ з держбюджету виділено
31,5 млн. грн., а місто витратить 68 млн. грн. Хоча ці потреби мали б покривати саме з державного бюджету. Крім того, ще треба додати 100 % оплати за пільговий проїзд для різних категорій громадян у транспорті і оплату вже згаданих садочків.
Місто мусить постійно шукати резерви, щоб транспорт не зупинився, а діти ходили у садки. Місцевому самоврядуванню фактично доводиться розгрібати проблеми, що їх натворили у парламенті та уряді.

Чи існує цивілізований вихід?

Принаймні місцеве самоврядування разом з громадою такий вихід шукає. На місцевому рівні не можна бути популістом, який спочатку робить дурницю, а потім перекладає її на плечі когось іншого. В рамках закону запропоновано кілька механізмів вирішення проблеми садочків. Право на садочок без додаткової плати мають ті сім’ї, у яких хоча б хтось один із батьків має офіційну реєстрацію місця проживання у Тернополі. Так, до речі, роблять у Європі, де, як правило, при проживанні в місті більше місяця часу потрібно зареєструватися у місцевому муніципалітеті, щоб мати право на відповідні послуги. У Тернополі без додаткової плати за садочок для своїх дітей отримують право також працівники комунальних підприємств, підприємці, чиї підприємства офіційно зареєстровані у Тернополі і сплачують тут податки, учасники АТО. Крім того, можливий варіант, коли укладено угоду між громадою і Тернополем про міжбюджетні трансферти. Це коли, скажімо, Байковецька громада перераховує кошти за дітей, які вчаться у місті, у бюджет Тернополя. Тоді батьки нічого не платять. Гроші на ці потреби передбачені у районних бюджетах або у бюджетах територіальних громад. Проте чиновники на місцях замість того, щоб вирішувати проблему по суті, займаються популізмом, штучно нагнітають пристрасті, видаючи себе за ревних «захисників людей».

Степан Сенишин


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

У рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» Тернопільська міська рада завершила реалізацію проєкту «Пізнаймо один одного: українці — в Сувалках, поляки — в Тернополі» спільно із закордонним партнером — Публічною бібліотекою імені Марії Конопницької в Сувалках (Підляське воєводство, Польща)...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:34


Артисти рок-гурту несуть службу як стрільці-парамедики і волонтерять...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 9:51


26 вересня міська організація Товариства Червоного Хреста передала у кімнату кризового реагування для громадян, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, електротовари та товари першої необхідності. Таку ініціативу вдалося реалізувати завдяки проєкту, який написали учасники Товариства Червоного Хреста «Ми хочемо ваш світ зробити кращим» та в рамках програми «BraVo», яка спрямована на розвиток місцевих організацій та волонтерства...


Опубліковано: о 10:00


«Допомогу армії від Тернополя» отримали українські захисники на донецькому та дніпропетровському напрямках...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:35


Від благодійників із Німеччини та Польщі надійшла гуманітарна допомога для Тернопільської комунальної міської лікарні №2...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:32Теми дня
30 Вересня
29 Вересня
28 Вересня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео