Неділя, 11 квітня 2021
• Відтепер у Тернополі – «Кохання з другого погляду»! • Дитячі майданчики — не місце для вигулювання тварин • Рибне тріо із шляхетних переписів • «Кобзар» не простий, а… фронтовий! • «Війну не так легко стерти з пам’яті…» • «Відчула серцем, що цією справою буду дуже близька до України!» • Яка доля чекає на тернопільський літак? • У п’яти дворах розпочали ремонтні роботи • Посидіти в барі? Лише на літньому майданчику • ОСББ можуть заробити 20 тисяч гривень на міському конкурсі • Щоб ІТП працювали повноцінно, потрібен… розчерк пера президента • «Не можемо зачиняти двері перед пенсіонерами…» • Західноукраїнський національний університет: завжди на крок попереду! • Тернопіль залучає додаткові кошти на термомодернізацію будинків • «Дистанційне навчання – це не лише виклики, а й нові можливості» • Отцеві Любомиру було лише 24 роки… • Арсенко зі Скалата згуртував тисячі людей з усього світу • На території міської лікарні №2 облаштовують майданчик під встановлення кисневої бочки – генератора холодного кріогенного • У міських лікувальних закладах Тернополя розгорнуто 461 ліжко для надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19 • Ситуація із захворюваністю на COVID-19 у закладах освіти Тернопільської громади стабільна
Аграрний бюджет: нові проблеми і старі розчарування

Автор: Опубліковано: 2 Жовтня о 11:00 33


В Україні почався традиційно непевний, тривожний і загадковий бюджетний процес – уряд презентував у парламенті проєкт Державного бюджету на 2021 рік. Як завжди, головний бюджет країни мало кому сподобався і викликав численні нарікання. Не виняток і аграрна частина документа – дрібні й середні виробники галузі знову розчаровані.


Загальна картина
Розчарування аграріїв пов’язані передусім з «бюджетом підтримки» – коштами, що виділяють на підтримку тваринництва, садівництва, виноградарства, здешевлення техніки тощо. За Бюджетним кодексом, на таку підтримку уряд може виділяти не більше 1% ВВП. Цифра виглядає досить привабливо, однак сільськогосподарські виробники ніколи таких коштів не отримували.
На 2021 рік уряд заклав на вказану статтю вже не 1%, а менше половини. Аграрії обурені. Вони давно хочуть використати цю гіпотетичну підтримку «по повній», тому обсяг запланованої підтримки на рівні 4 млрд. грн., що вдвічі менше омріяних 8,5 млрд. грн., їх ще більше розчарував.
Як стверджує секретар парламентського Комітету з питань аграрної і земельної політики, депутат від групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» Іван Чайківський, ця цифра аграріями «не сприймається», до того ж вона ще й знижується щороку.
«У 2019 році агросектор отримав 5,9 млрд. грн. на пряму підтримку з бюджету, в 2018-ому на потреби АПК надали 6,3 млрд. грн. Тепер заплановані урядом 4 мільярди дотації підтримки сільгосппідприємців абсолютно не сприймаються в агросередовищі. Цієї суми точно не вистачить на всі програми, особливо на тваринництво. Тому на найближчому засіданні Агрокомітету представники команди «ЗА МАЙБУТНЄ» звертатимуться до уряду з вимогою переглянути суму підтримки», – стверджує нардеп.
За його словами, це не єдина діра в аграрному бюджеті. Про цілі напрямки АПК уряд просто забув. За словами Івана Чайківського, у бюджеті на 2021 рік не передбачено коштів на поновлення Міністерства агрополітики, хоча президент про це заявляв. Крім того, восени запускається ринок землі, однак коштів на створення земельної іпотеки в проєкті Держбюджету не передбачено. Попри обіцянки урядовців, у Держбюджеті відсутня також стаття про допомогу аграріям, які постраждали від засухи в 2020 році.
Катастрофа на Півдні
З найбільшими проблемами зіткнулися цього року аграрії на Півдні України. Через засуху й заморозки місцеві фермери втратили до 80% урожаю. Це поставило багатьох із них на межу катастрофи. Серед фермерів, які втратили весь урожай, трапилося навіть кілька самогубств.
Південь – один із ключових аграрних регіонів. Тому втрата його як ефективного й дієвого агрохабу є, без перебільшення, серйозною загрозою продовольчій безпеці держави. Першочерговою (однак зовсім недостатньою) умовою порятунку Півдня має стати конкретний механізм допомоги тамтешнім фермерам. Наприклад, страхування від неврожаю. Однак у Держбюджеті на це, на жаль, нічого не передбачено.
«Чимало аграріїв з південних областей уже сьогодні заявляють, що в разі відсутності осінніх опадів вони не будуть засівати зерновий клин. А у разі відсутності й у подальшому опадів та снігового покриву взимку, за їхніми словами, залишається під великим питанням та загрозою і весняна посівна. Ніхто не хоче повторювати ризики року 2020-го», – зазначає член ради директорів ТОВ «Південна житниця» Василь Калашник.
Шляхи вирішення
Для вирішення вказаних проблем необхідна дуже глибока системна робота з практичною перебудовою всієї сфери АПК. Та є й дуже зрозумілі речі, які варто зробити терміново.
«Ми маємо давати підтримку профільним компаніям, які займаються тільки аграрним бізнесом, а не будь-кому, для кого це не основна справа… Ми маємо повернути дотацію “за голову” (утримання ВРХ) – 1,5–2 тис. грн. у рік для підтримки стада – це суттєва підтримка. Ми повинні нарешті зупинити скорочення молочного поголів’я! Ми маємо відшкодувати сільгоспвиробникам та кооперативам втрати від надзвичайних ситуацій природного характеру (загибель тварин, посівів, насаджень)», – вважає член Аграрного комітету Верховної Ради, нардеп від партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк.
Депутат уже подав відповідні правки до законопроєкту №3295 про підтримку сільського господарства. Це той мінімум, який необхідний хоча б для того, щоб «втриматися на плаву». Після цього будуть потрібні наступні кроки.
Поки що уряд не робить навіть цього, і аграрії б’ють на сполох. Багато хто з них опинився на межі фізичного виживання, і це не лише їхня проблема. Оскільки, наголосимо ще раз, підтримка АПК є питанням національної продовольчої безпеки. А проєкт Державного бюджету наразі не вирішує проблем галузі, а лише загострює їх.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Щоб зрозуміти та «розсмакувати» незвіданий та справжній світ Тернополя, пройдіть цей квест...


Опубліковано: о 15:29


Це доречне нагадування для господарів тварин, адже діти повинні гратися на чистій і безпечній території....


Рубрика: Опубліковано: о 12:26


На закуску номера...


Рубрика: Опубліковано: о 8:15


У Тернополі презентували унікальне видання «Фронтовий Кобзар» і нагородили Героїв-добровольців
...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:22


Доброволець Олександр Атаманчук отримав свою почесну відзнаку і відзнаку покійного брата…
...


Автор: Рубрика: Опубліковано: о 15:20Теми дня
11 Квітня
10 Квітня
9 Квітня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео