Субота, 20 квітня 2024
• Військовий з Тернополя Дмитро Линва два роки бореться з онкологією • «У наш офіс в Харкові прилетіла російська ракета…» • Колишнього начальника Тернопільської державної податкової інспекції засудили за вимагання грошей • На Рівненщині знайшли давню ікону художника з Тернопільщини • Володимир Шкробот: «Життя рахує не кроки, які ти зробив, а сліди, які залишиш для суспільства» • За 12000 доларів тернополянин обіцяв ухилянтам «порішати» з військкоматом • 100-річна ювілярка з Козівської громади • 12-метровий рушник “родом” із Тернопільщини мандрує світом • У Тернополі поліцейські психологи організували іпотерапевтичний захід для поранених бійців і їхніх сімей • Різанина на Бережанщині: потерпілий в реанімації • 40 дітей військових із Тернопільщини влітку вирушать на оздоровлення до Латвії • Учні Васильковецької школи на Тернопільщині отримали новий автобус • Влітку росія планує посилити наступ на чотирьох напрямках • У Тернополі винесли вирок водієві, який скоїв смертельну аварію в Угорщині • Дубову алею на спомин про загиблих Героїв висадили у Тернополі • Велосипедист збив дитину на дамбі в Тернополі • Резонансні справи, гучні розслідування, фінансові питання: Сергій Зюбаненко зустрівся із журналістами • У Тернополі презентували книгу історика, загиблого захисника Любомира Крупи • На плечі – тату троянди. На Підгаєччині виявили мертвого чоловіка • Аграрії Тернопільщини завершили посів ранніх зернових культур
Анна Мокрицька: «Тернопільські посадовці і політики поки що бояться поліграфа»

Автор: Опубліковано: 7 Лютого о 18:00 885


Перевірка на поліграфі стає все популярнішою в Україні. До такого методу вдаються навіть представники влади. Торік кілька народних депутатів пішли на детектор брехні, щоб спростувати чутки щодо проплачених голосувань.


Анна Мокрицька під час проведення перевірки.

За кордоном практика перевірок відомих осіб — звична річ. Свого часу на детекторі брехні обстежували колишнього президента США Білла Клінтона через сексуальний скандал. За вказівкою Джорджа Буша-молодшого на поліграфі перевіряли всіх (!) працівників Білого дому, щоб дізнатися, хто «злив» таємну інформацію щодо війни в Іраку. Довелося відповісти перед детектором чоловікові, який «приписував» Бараку Обамі дружбу з гомосексуалістами і наркозалежність. Вочевидь, поліграфу там довіряють.
Чи затребувана послуга перевірки на поліграфі серед тернополян? У яких невизначених ситуаціях звертаються наші краяни до експерта? Про все це «НОВІЙ…» розповіла поліграфолог Анна Мокрицька.

— Якщо раніше поліграф був «екзотикою», то тепер на перевірку приїжджають навіть з найвіддаленіших сіл, адже це можливість підтвердити свою непричетність до тих чи інших дій чи якогось скандалу, захистити свою честь, забезпечити алібі. Раніше ця послуга була дороговартісною, бракувало кваліфікованих поліграфологів, натомість нині вона абсолютно доступна.

— Тернопільські посадовці чи політики зверталися до вас, щоб пройти перевірку на поліграфі?

— Приходять люди різного статусу (усміхається, — авт.). Наразі для публічного оприлюднення не замовляли перевірку, але з’ясовували важливі питання. Перед виборами кандидати на різні посади виливають багато бруду одні на одних. Це підриває довіру громадськості до певної особи, ставить під сумнів її фаховість, зачіпає особисте життя. Поліграф дає можливість повернути добре ім’я, спростувати наклеп. Якщо відома особа приходить на поліграф, щоб відстояти правду, — це гарний знак для суспільства. З політичними чи корупційними скандалами рідко звертаються, приходять із особистими питаннями. Так, один посадовець підозрював, що дружина зраджує йому, тож звернувся до нас. Не можу розголошувати деталей, бо кожна перевірка — конфіденційна.

— А бізнесмени приходять?

— Зверталися мешканці іншої області, щоб з’ясувати, чи особа причетна до підпалу автомобіля, у результаті чого згоріло кілька транспортних засобів. Ініціював перевірку власник знищеного автомобіля. Підозрюваний погодився пройти детектор, бо був непричетний. Це підтвердила перевірка.

Інший випадок: на вечірці, де були кілька друзів-бізнесменів, в одного з них пропала цінна річ. Почали шукати, підозрювати один одного, загострився конфлікт. Під час перевірки на поліграфі вдалося відсіяти непричетних і знайти винного. Було, що власник одного тернопільського підприємства запросив на поліграф своїх підлеглих, оскільки виявив нестачу значної суми коштів. Усі працівники компанії були під підозрою, зникла довіра у колективі. Під час перевірки вдалося з’ясувати, хто нечистий на руку. Цікаво, що працівник, на якого вказували за плечима, не крав, а крали інші особи. Ця ситуація спонукала керівника створити умови, щоб не допускати крадіжки. Після перевірки на поліграфі працівники стають значно відповідальніші.

— Частіше хочуть розставити крапки над «і» у приватних питаннях чи корпоративних?

— Сімейні питання залишаються найактуальнішими, водночас затребувані перевірки персоналу. Батьки приводять на поліграф своїх дітей, якщо виникають незрозумілі ситуації. Перевірка підлітків здійснюється за письмової згоди батьків. З’ясовують питання, пов’язані з коштами, кредитами, крадіжками, конфліктами з однолітками та ін. Діти стверджують одне, а в батьків виникають свої підозри. Хочуть знати правду, щоб допомогти дітям. З’ясувавши проблему, можна її вирішити. Бувають делікатні ситуації. Одна жінка звинувачувала свого чоловіка у тому, що він… розбещував дитину. Чоловік прийшов на перевірку, щоб довести свою невинуватість. І довів. Як виявилося, дружина хотіла використати такий наклеп у своїх цілях. Було, що чоловік і дружина привели своїх матерів на перевірку на детекторі. У родині був тривалий конфлікт. Одна сваха звинувачувала іншу в певних діях, друга категорично заперечувала. Через це страждало подружжя. «Це твоя мама сказала!» — «Ні. Твоя!» — сварилися. Поліграф — це цивілізоване вирішення  конфлікту. Іноді приходять з’ясовувати здавалося б абсурдні питання, але для людей вони життєво важливі. Їх мусолять в родині місяцями, а то й роками. Нездорова ситуація сама по собі не знаходить вирішення. Після перевірки на детекторі з’ясовують, хто був неправий, мають нагоду вибачитися, помиритися.

— Хто кого частіше приводить на поліграф: чоловіки жінок чи навпаки? 

— Як показує практика, чоловіки частіше приводять дружин. Жінки теж цікавляться, але, мабуть, не можуть переконати чоловіка пройти перевірку.

— Чоловіки не погоджуються, бо розуміють, що результат може бути не на їх користь?

— Тут висновки можна робити на свій лад (усміхається, — авт.). Зазначу, що левова частка перевірок підтверджує подружню вірність.

— А якщо поліграф показує зраду. Як це сприймає подружжя?

— Для тих пар це не відкриття. Проблема існувала давно. Перевірка дала їм чітке розуміння реальності, а також спонукала прийняти рішення — або прожити цю ситуацію і перегорнути сторінку, або все ж розлучитися. Ідеальних людей нема, кожен може помилитися. Якщо зрада була, то, можливо, чоловік і дружина не довіряють одне одному, можливо, у їхніх стосунках давно тріщина.

— Пари якого віку приходять на детектор?

— І хлопець з дівчиною, і молоді подружжя, і такі, що прожили десять, двадцять і більше років. Зверталися й літні подружжя, щоб з’ясувати факти зі своєї молодості. Якщо є підозра, то не важливо, коли була ситуація, вона не стирається з пам’яті. Іноді по 30-40 років людям не дає спокою підозра.

— Мабуть, здебільшого ревнивці перевіряють своїх половинок?

— Керуються різними обставинами. Для декого перевірка — це нагода розлучитися з ревнивцем. Нещодавно жінка довела, що не зраджувала чоловікові, і… розлучилася з ним. Вона жила з патологічним ревнивцем. Це складна проблема на фоні довіри. Чоловік звинувачував дружину, що вона хоче розірвати стосунки, бо має когось іншого. Висновок перевірки на поліграфі змусив його визнати, що проблема не там, де він шукав.

— Скільки коштує перевірка на поліграфі?

— У середньому від 2,5 тисячі гривень, залежно від обсягу і складності. В інтернеті можна знайти різні ціни, але низька вартість ставить під сумнів якість. Щоб дати кваліфіковану відповідь на запитання, які цікавлять замовника, потрібно витратити кілька годин для підготовки і не менше двох для проведення. Важливо, чи поліграфолог дає офіційний висновок.

— В інтернеті багато інформації про те, як… обдурити поліграф. Чи справді людина може вплинути на результати?

— Людині, яка приходить на поліграф довести свою невинуватість, нема потреби дурити. Якщо хтось намагається це зробити, то досвідчений поліграфолог відразу помічає. Нещодавно я перевіряла жінку, підозрювану в крадіжці, яка намагалася обдурити поліграф. Про це я сказала її роботодавцю, який замовив перевірку. За цим фактом була порушена кримінальна справа. Правоохоронці довели причетність особи до злочину.

— Чи слідство і суди враховують висновок поліграфолога як доказ? 

— Розкриваючи злочин, поліція формує список підозрюваних. Дуже часто до цього списку потрапляють непричетні особи. Перевірка на поліграфі дає можливість їм підтвердити своє алібі. Експертний висновок є доказом у суді. Поліграфолога викликають на засідання, де він виступає як експерт.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Нещодавно опубліковане

Уже два роки військовий з Тернополя Дмитро Линва бореться із важкою хворобою...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:46


Ірина Ковальчук через війну релокувала бізнес на Тернопільщину...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 20:47


До 6 років позбавлення волі засуджено екскерівника податкової інспекції та його трьох спільників за вимагання 40 тис доларів США неіснуючого боргу...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:52


На Рівненщині виявили ікону 1779 року кременецького художника Федора Лісневича. ...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:28


Майже 22 роки тому керівником Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні призначили Володимира Шкробота – хірурга за фахом і менеджера за покликанням...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:38



Теми дня
19 Квітня
17 Квітня
16 Квітня
15 Квітня