Вівторок, 19 березня 2024
• Суд не поновив на посаді колишнього голову Тернопільської обласної ради Михайла Головка • «Контінентал» оновлює технічний парк • Збирав гроші нібито на лікування військових: затримали шахрая з Кременеччини • Вміст алкоголю в крові водія з Тернопільщини перевищував норму у 8 разів • «Балаклави для українських воїнів допомагає нам шити навіть сеньйора Джованна» • «Заміновуєм, щоб ворог не пройшов. Розміновуєм, щоб рухатись вперед» • На спомин про загиблих в Маріупольському театрі. У Тернополі вшанували пам’ять жертв теракту • На війні загинув захисник із Борщівської громади • Повернувся з полону: у Підгайцях всією громадою зустріли захисника • На Чортківщині на полі виявили мертвих зайців • Аварія у Козівській громаді: зіткнулись трактор і легківка • Петро загинув на місці… Фатальна аварія на Теребовлянщині • Обшуки у відомій охоронній фірмі в Тернополі: виявили наркотики і незаконну зброю • Російські шахеди вдарили по об’єкті інфраструктури біля Кременця • Від діагностики та інтенсивної терапії до реабілітації: у Центрі досконалості при Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні надають допомогу захисникам • У Великогаївській громаді на колінах зустріли Героя Олега Грибика • Мама-захисниця приїхала з фронту привітати сина з днем народження • Діти захисників з Тернополя поїхали на відпочинок у Карпати • Смертельна аварія на Теребовлянщині: загинув 19-річний мотоцикліст • 1,32 проміле алкоголю в крові: патрульні зупинили порушника
«Будинок тріщить, одного дня – впаде…»

Автор: Опубліковано: 27 Травня о 18:15 8268


Мешканці аварійної багатоповерхівки у Борщові бояться за своє життя. «Коли впаде панель і хтось загине, може, тоді звернуть на нас увагу, а поки що живемо в постійному страху», — зітхає мешканка найбільшої багатоповерхівки у Борщові, що на вулиці Степана Бандери, 85.


Будинок весь у тріщинах, подекуди щілини такі, що можна руку просунути. Власники квартир, які мають можливість переїхати, залишають свої небезпечні оселі зачиненими. Люди бояться, що їхній будинок може одного дня обвалитися, як це, скажімо, було кілька років тому в Тернополі, торік — у Дрогобичі, а днями — в Одесі. Для проведення капітального ремонту будівлі потрібно понад десять мільйонів гривень, що є непосильним для Борщівської міської ради. Наразі виділили лише кошти на облаштування водостічної системи і відмостки, але підрядник ніяк не може довести роботи до пуття. Мешканці написали скаргу до правоохоронних органів. Звернулися з проханням вирішити проблему й до народного депутата від їхнього округу.

Багатоповерхівка без паль, у підвалі — пустотіла цегла

Аварійна п’ятиповерхівка в Борщові збудована наприкінці 80-их років. У ста квартирах живуть майже пів тисячі мешканців. На зустріч із журналістами вийшла ініціативна група будинку, яка останніми роками б’є на сполох.

— Наш будинок заселений у 1979-ому, — розповідає Наталія Белюх. — Побудований без паль, фундамент неякісний, замість цілої цегли у підвалі — пустотіла. Моя сім’я живе на четвертому поверсі, ми частково укріпили в квартирі стіни, щілини заливаємо будівельною піною. Але процес руйнування триває: гаки біля умивальника аж повигинало від стіни. У підвалі було озеро з каналізації — стіни намокли і ще більше потріскали.

— Довкола будинку підрядник мав залити відмостку, але виконав неякісно, — обурюється Марія Червецька. — Якби зробив добротно, замінив стічні труби, то був би результат. Раніше ми власними силами ставили відмостку.

— Пропонували обкопувати будівлю, укріплювати фундамент, але проєкт не пройшов експертизи. Стільки мільйонів на облаштування каналізації пішло, а воду черпають через день, — бідкається Любов Будерацька.

— Прокидаюся вночі — чую, як тріскають стіни. У квартирі все сиплеться, заліплю щілини, підбілю — так і живемо, — каже Марія Гнатишин.

Зі своєю проблемою люди звернулися навіть до президента.

 

Жінки вказують на квартиру на п’ятому поверсі, де найбільші тріщини. Там помешкання Наталії Чупак. Проте воно вже деякий час зачинене — господиня вирішила не ризикувати і перебралася з дітьми до своїх родичів.

— У нашій квартирі наскрізні тріщини. «Сітка» на стінах у кухні, коридорі, туалеті, ванній кімнаті, в дитячій, — розповіла по телефону пані Наталя. — З’явилися тріщини близько десяти років тому, тепер «ростуть» на очах. Аж страшно подумати, що було б, якби стався землетрус.

 

Підрядник Домітрак напартачив з відмосткою

— Це єдина аварійна багатоповерхівка у Борщові, — розповідає мешканка Марія Ільчук. — Наш будинок звели на місці мочарів. Будівельників уже нема серед живих. Будинок не здали в експлуатацію, всі проєктні документи в районі пропали. Я їздила в обласний архів — там теж нема. Багатоповерхівка може розколотися… Власне тому ми вже третій рік «воюємо». Виготовили проєкт укріплення будинку, але його чомусь не затвердили. Тернопільська фірма облаштувала відведення каналізації, з нашого бюджету виділили на це понад мільйон гривень, але вода далі тече у підвал — через день машина відкачує. Борщівська міська рада виділила кошти для встановлення відмостки і водостічної системи, але місцевий підрядник Роман Домітрак досі не завершив, а те, що зробив, — неякісно. Відмостка розсипалася, жолоби повідкидав, так і лежать — вода з ринви тече під будинок. Підрядник порушив норми — є відповідний акт обстеження. Ширина відмостки мала бути 1 м 20 см, а зробив — 87 см. Гроші пішли в болото… Ми сподівалися, що Домітрак матиме сором перед своїми людьми халтурити, але помилялися… З цього приводу ми звернулися в поліцію, прокуратуру. Ще одна проблема — єдиний заїзд біля будинку. Мешканці просили міську раду відкрити заїзд з іншого боку, перенісши звідти швейну майстерню, але виконком не підтримав наше звернення. Проблему будинку потрібно вирішувати на рівні держави, бо район не потягне. Ми зверталися в Міністерство розвитку громад, в Офіс президента, до нардепа Володимира Гевка. Пообіцяв ініціювати створення спеціальної комісії, яка дасть фахову оцінку стану нашого будинку. Якщо визнають аварійним, постане питання про виселення мешканців і будівництва нового житла. Але куди виселити стільки людей, адже в кожній квартирі живуть по четверо-п’ятеро осіб?

 

Про аварійну багатоповерхівку ми запитали в голови Борщівської ОТГ Івана Кобилянського.

— Будинок ще не був зданий в експлуатацію, а вже почав руйнуватися. У 2017-ому ми замовили проєкт капітального ремонту. Загальна вартість робіт на той час складала 8 млн. гривень, — повідомив Іван Іванович. — Наразі для запобігання руйнуванню проведено дослідження ґрунту під будівлею, розроблено проєкт капітального ремонту зовнішньої каналізаційної мережі (вартість — понад 840 тис. гривень). Кошти на проведення каналізації було виділено з міського бюджету. У 2018-ому розроблено проєкт облаштування відмостків, заміни водостічних труб (вартість — 1,5 млн. гривень). ДП «Техніка» уклала угоду на виконання робіт із підприємством «Нова будова» (директор Роман Домітрак). Ми проплатили 173 тис. гривень авансу, роботи мали бути завершені до 31 грудня 2018-го, але підрядник досі не виконав. Комісія міської ради не має повноважень визнати будинок аварійним, у місцевому бюджеті нема коштів на капітальний ремонт багатоповерхівки, сподіваємось на допомогу держави.

 

Аварійний будинок ще потрібно визнати аварійним

Поки мешканці розповідали журналістам про наболіле і показували будинок, прийшов перший заступник міського голови Богдан Прокопишин.

— Будівництво багатоповерхівки проводила міжколгоспна організація. Документи про здачу в експлуатацію зникли, — зазначив посадовець. — Три роки тому ми зробили інвентарну справу, топозйомку, геодезію, проєкт капітального ремонту даного будинку. На жаль, каналізаційна система багатоповерхівки облаштована на один метр нижче рівня міського колектора, що унеможливлює належний відтік стоків. У 2018-ому реалізовано перший етап проєкту з ремонту каналізаційної мережі будинку на загальну вартість 840 тис. гривень. Нині підвали в будинку сухі. Прикро, що мешканці скидають у каналізацію побутові відходи. Другий етап проєкту — відведення дощових вод. На даний час міська рада виділила 173 тис. гривень для облаштування відмостки. Проте підприємець Домітрак недобросовісно виконав свої зобов’язання. Ми зверталися до нардепа Володимира Гевка, щоб на рівні Мінрегіонів створити комісію, яка матиме повноваження визнати будинок аварійним. Ні в районі, ні в області таких спеціалістів нема. Для вирішення проблеми потрібне залучення коштів із держбюджету.

За коментарем «НОВА…» звернулася і до підрядника Романа Домітрака.

— Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не виявила порушень з нашого боку, — сказав у телефонній розмові підприємець. — Ми зняли лотки, виставили правильні поребрики, у березні мали продовжити роботи, але розпочався карантин. Наразі чекаємо, щоб підрядна організація привезла спеціальні лотки. До середини червня зробимо всі відмостки. Терміну здачі робіт не було, бо кошторисна вартість складає понад 1 млн. гривень, а з міської ради нам виділили 173 тисячі. Відмостку ми зробили якісно, але через відсутність стічних труб вода тече на бетон і пошкоджує.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Ексголова Тернопільської обласної ради Михайло Головко програв судове питання щодо поновлення на посаді...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:59


У рамках виконання плану капітальних інвестицій на 2024 рік «Контінентал Фармерз Груп» оновлює свій парк сільськогосподарської та спецтехніки...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 18:43


Слідчі повідомили про підозру чоловіку, який ошукував громадян під приводом пожертв на лікування дітей та реабілітацію українських військових...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:40


Пильність поліцейського офіцера Білецької громади допомогла запобігти біді - на автодорозі він помітив водія, який рухався з порушеннями правил дорожнього руху...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:01


Понад 400 балаклав передала з Італії українським воїнам на фронт Марія Дурняк із Теребовлянщини...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 18:29



Теми дня
19 Березня
18 Березня
17 Березня
16 Березня
15 Березня