Середа, 23 жовтня 2019
• Допоможіть врятувати 12-річного Миколку, якого вразило струмом • Дороги вбивають, не треба й війни… • Що їсти, аби зберігати тепло та енергію • У Тернополі вшанували пам’ять Віктора Гурняка • Яблучно-грушевий пиріг з горіхами • На Полтавщині загинув ексміністр агрополітики і продовольства Тарас Кутовий • Ці суші… шкода їсти! • «Любовний трикутник — дуже незатишний і неприємний стан» • “Приміщення електростанції було відчинене”: на Теребовлянщині дитину вдарило струмом • Попікнікували культурно! • Опубліковані зарплати українських футбольних чиновників • Шестирічна українка перемогла на міжнародному конкурсі краси • У Тернополі відкрили новий громадський простір біля Головпошти і оновлений фонтан «Кульбаба» • Іван Марчук вирішив припинити робити виставки своїх картин • Уряд не буде знижувати тарифи! У Зеленського передумали… • «Chortkiv-West» на $700 мільйонів • «Нобелівка» з літератури для Ольги Токарчук: чи є що святкувати Тернопіллю? • На Тернопільщині дівчинка випала з автобуса і загинула • «Він був сильний тілом і духом…» • На вулицях Тернополя з’являться ще шість нових великогабаритних автобусів
Чужої біди не буває

Опубліковано: 22 Вересня о 11:50 101


Почалися проблеми, в житті Олега Івановича ще багато років тому, коли у 1983-ому підприємство відрядило його в Латвію на лісозаготівлю.


Керівник Фонду Федір Бортняк (зліва) та Олег Веприк.

Доки здоров’я служить…

Колись йому не сиділось на місці. Олег Іванович Веприк із села Криве Козівського району за кермом автомобіля об’їздив пів-України. Працював у  райсільгосптехніці, інших організаціях, тож здружився з дорогою.

Тепер цією ж дорогою навідуються до оселі Олега Івановича представники виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Тернопільській області, бо практикують відвідання осіб з інвалідністю внаслідок  трудового каліцтва не для звітності, а щоб, як то кажуть, з перших вуст знати про проблеми та запити людей з особливими потребами.

А почалися вони, ці проблеми, в житті  Олега Івановича ще багато років тому, коли у 1983-ому підприємство відрядило його в Латвію на лісозаготівлю. Скрушно згадувати про той час чоловікові, бо через травму, яку отримав у 36 років, перекроїлося життя і йому, і його родині… Дружина Софія Іванівна розповіла: від зрубаного дерева відломилася верхівка і поцілила Олегові Івановичу просто в голову. Два місяці лікарі латвійської  клініки боролися за його життя, і молодий, сильний організм дав шанс на майбутнє. Він вижив і зайнявся приватною справою. Першим у Козівському районі О.І.Веприк взяв кредит і почав вести фермерське господарство, маленькі залишки якого ще досі під навісом коло хати. Та, на жаль, вийшло, як у тій приказці: доки здоров’я служить, то чоловік не тужить. Через важку працю загострилася виробнича травма, і Олегові Івановичу призначили першу групу інвалідності. Ймовірно, вчасно не  пролікувався, все на себе не мав часу.

Тепер він майже цілий день в хаті. Колись ходив з паличками, та падає, ноги не тримають. Без сильного медикаментозного комплексу організм зовсім перестає служити. Лише очі з якоюсь колишньою іскринкою видають веселу вдачу чоловіка. Наче в кволому тілі ув’язнили молоду душу, яка дихає лише спогадами…

Олег Іванович разом з дружиною виховав троє дітей, має шестеро внуків — є ким тішитись. Тільки б ще здоров’я поправити. Добре, що справно служить автомобіль “Славута” від Фонду, підсобляє інвалідний візок. Колись проходив лікування в Трускавецькому санаторії, але на той час там не було пристосунків для інвалідів-спинальників, тож дружині було дуже важко. Порадили пройти реабілітацію в спеціалізованому санаторії в Одесі, витрати на яку теж бере на себе Фонд.

До речі, це не лише соціальне спрямування роботи Фонду, а й економічне, адже краще вкласти кошти в ефективне лікування потерпілих на виробництві, аніж пожиттєво фінансувати людині страхові виплати з інвалідності. Профілактика інвалідності має стати спільним завданням лікувально-профілактичних  закладів (МСЕК, ЛКК), Фонду, роботодавця і загалом держави.

Співпереживати — це великий талант

Напевне, небагато людей переймаються чужими негараздами, переливають крізь своє серце чужі сльози. Ще менше тих, хто, працюючи безпосередньо з малозабезпеченими та людьми з обмеженими можливостями, щиро турбуються ними…

— Для такої соціальної роботи, як на мене, — вважає начальник управління виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області Федір Бортняк, — має бути фаховий відбір не лише на вміння вислухати людину, роз’яснити й допомогти у вирішенні проблеми згідно з буквою закону, а й на здатність спів-
переживати, що часом не менш важливо. Це великий людський талант. І я дуже тішуся, що саме такі люди зібралися в нашому Фонді. Практично щодня вони спілкуються з потерпілими на виробництві, які особливо вразливі, бо пережили у своєму, і без того непростому, житті трагедії, які змінили все їхнє майбутнє. Людям з обмеженими можливостями потрібно не лише зберегти залишки здоров‘я, а й поліпшити його, налагодити елементарний побут. Мати можливість на візку безперешкодно і самостійно добратися до будь-якої установи. Взагалі – вийти з чотирьох стін… Але є чимало випадків, коли потерпілим на виробництві у Фонді пропонують путівки в санаторії для реабілітації, а вони відмовляються. Пам’ятаю, чоботар з вадами зору сказав, що не поїде в санаторій на місяць, бо втратить клієнтів. А те, що через кілька років він може втратити зір, – його чомусь менше хвилює. Часом недостатньо простягнути руку допомоги, а треба, щоб людина відгукнулася на цей заклик.

— Система соціального страхування від нещасних випадків на виробництві спрямована на найшвидше відновлення працездатності потерпілих, — підкреслює Федір Всеволодович. — Окрім страхових виплат, яких тільки за 8 місяців цього року виплачено 18,5 мільйона гривень, ми забезпечуємо потерпілих на виробництві повним комплексом  заходів з медичної та соціальної реабілітації. Це наше найголовніше завдання.

Особлива цінність

Михайло Погорілий.
Михайло Погорілий.

Того ж дня працівники Фонду завітали до іншого села – Дибще Козівського району, в оселю Михайла Васильовича Погорілого. Працював він у колишньому місцевому колгоспі їздовим. У 1997-ому під час збору буряків отримав травму ноги вальцями навантажувача. Гангрена ноги мало не забрала на той світ. Сестра повезла Михайла Васильовича в Тернопіль, де йому ампутували тільки пальці, врятувавши кінцівку. Через кілька років, лікуючись у Вінниці, чоловік втратив ще частину ноги. Атеросклероз судин призвів  до чергової операції.

Тепер він користується візком, який привезли працівники Фонду соціального страхування від нещасних випадків, автомобілем з ручним керуванням. Брав навіть участь у спартакіаді “Сили духу”, яку управління виконавчої дирекції Фонду  в Тернопільській області проводить вже чотири роки, грав у шахи. Звичайно, важко їм з дружиною, яка також має інвалідність. Та, Богу дякувати, діти та внуки час від часу довідуються, дочка із зятем допомогли картоплю викопати. Не забувають і у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві: надають щомісячну грошову допомогу, допомагають з медичним обслуговуванням, протезуванням.

…Глянувши в очі Михайла Васильовича, бачиш, що навіть через товстезні скельця його окулярів пробивається найбільше зі всіх багатств – він щасливий тим, що просто живе. Люди в наші дні знають всьому ціну, але не вміють цінувати того, що мають. Особливо своє здоров’я.

Зоряна Замкова


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

20 жовтня у селі Ілавче на Теребовлянщині у трансформаторній будці струмом вразило 12-річного Миколку Трофимчука. На щастя, хлопчик вижив, але отримав сильні опіки...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:06


Минулого тижня в аваріях на Тернопільщині загинуло троє дівчат...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 13:01


Природа змінюється, і в осінньо-зимовий період нам теж важливо змінювати своє харчування – для того, щоб підтримати тіло та імунну систему...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:00


3 солодкі яблука, 3 груші, 2 яйця, 125 мл молока, 2 ст. л. оливкової олії, 4-5 ст. л. ванільного цукру, 150 г борошна, 1 ст. л. цукру, 1 пакетик розпушувача, дрібка солі, жменя очищених лісових горіхів...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:00Теми дня
23 Жовтня
22 Жовтня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео