П’ятниця, 24 березня 2023
• Жива легенда УПА: мешканка Тернопільщини святкує поважний ювілей • Вчинив домашнє насильство – зумій понести за нього відповідальність • «Контінентал» розпочав весняну посівну • 77 тисяч гривень – за неіснуючий квадроцикл • Викрав телефон із-під прилавка • Сергій Добалюк: «У час війни кожен із нас мусить бути волонтером» • Майстриня з Тернопільщини втратила понад 15 тисяч гривень • «Війна змінає маски. На фронті всі — справжні» • «Гаряча лінія» для підтримки родин полеглих Героїв • Міський голова Тернополя відвідав на передовій захисників із 44-ої тернопільської бригади • Волонтерка Тіфані привезла допомогу до Тернополя • «Я не прийшов вбивати, а — захищати рідну землю» • Ляльки Лідії Лапки — для перемоги • Іконописець Володимир Шерстій пройшов пекельні бої на Харківщині • Фонд житла — для тимчасового проживання переселенців • Російська ракета вдарила по Підгаєччині • Нове життя знайденого на складі Кобзаря • Гектари маскувальних сіток — із «цеху» історичного факультету • Волонтери центру «Допомога армії від Тернополя» вирушили до наших захисників на фронт • «Якщо Бог і є, Він носить форму мого покоління»
Чи буде без неї держава?

Опубліковано: 16 Вересня о 16:00 43


Громадяни України з типовими українськими прізвищами повсякденно і повсюдно спілкуються мовою іноземної держави.


Для початку – кілька контрольних запитань:

— Скажіть, якою мовою спілкуються між собою в першому-ліпшому кафе на Champs-d-Elysees месьє на прізвища Дюжарден, Вуатро, Перен чи Лелюш?

 — Ну, звісно ж, якою — французькою, — скажете ви, — якою ще мовою можуть розмовляти люди з такими прізвищами і в такому місці?

— Tres bien, себто дуже добре, відповідь правильна. А якою мовою розмовляють у лондонському пабі містери Уолтерс, Кессіді чи Грейтон?

— Звичайно, англійською! Адже гонористі британці не те що у себе вдома — за кордоном не визнають жодної мови, крім своєї English.

 — That’s right, тобто правильно. Ну, а на пивному фестивалі десь у Мюнхені по-якому балакають Herren Шмідт, Кольдітц, Баумайстер?

— Та, звичайно ж, «шпрехають» по-німецьки, та ще й на баварському діалекті. Це ж цілком naturlich!

 — Richtig! Правильно. А на Plaza Major у Мадриді сеньйори Фернандес, Муньйос, Сантільяна як спілкуються?

 — Що за питання?! Ну, звичайно, мовою Сервантеса і Лорки, іспанською!

 — Justo, себто теж правильно. А якою мовою розмовляє зі своїми підопічними з типовими українськими прізвищами  Ярмоленко, Кравець, Сидорчук та іншими тренер збірної України Шевченко (теж прізвище яке!)?

 — Напевно, укр…

Стоп! Блиснула червона лампочка – «відповідь неправильна». Громадяни України з типовими українськими прізвищами повсякденно і повсюдно спілкуються мовою іноземної держави. І навіть якщо вони ворушать губами під час виконання державного гімну (спасибі їм за це, звичайно), якось слабкувато віриться, що його слова доходять до глибини їхнього єства. Більше того – в їхньому середовищі змушені розмовляти російською Морозюк, Федорчук, Яремчук,  Федецький, а ще раніше – Баль, Тимощук, Гусин, Михалик, котрі українську мову увібрали разом з материнським молоком. І вже ледь не як громадянський подвиг сприймаються слова екс-голкіпера «Динамо» і збірної О. Шовковського стосовно того, що хоч він і думає російською, але з батьками спілкується українською і взагалі працює над тим, щоб розмовляти лише нею. Чомусь те, що в інших країнах вважається природним і нормальним, у нас доводиться, в прямому розумінні відстоювати в боях — згадайте пристрасті навколо сумної пам’яті закону Колєсніченка і Ківалова. Я не схильний впадати в іншу крайність і стверджувати, що вживання рідної мови є головною  умовою досягнення високих спортивних результатів — більш вагомими, звичайно, є суто футбольні аргументи, викладені на зеленому прямокутнику поля. Але в той же час твердження «Без мови немає держави» не є плодом кабінетної схоластики і умоглядного висновку, а доведене досвідом і практикою передових світових націй. «Бо тільки Слово береже в основі безсмертя української душі», — ці слова з поеми «Трубить Трубіж» Бориса Олійника — не просто данина поетичній естетиці, а переданий з минулого в майбутнє генетичний код збереження українства.  Не варто забувати про це, інакше нашій «солов’їній та світанковій» загрожує сумна перспектива залишитися лише на етнографічних фестивалях і ярмарках…

Ігор Дуда


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Ювілейний день народження сьогодні відзначає почесна громадянка Лановецької міської територіальної громади, зв’язкова УПА – Галина Микитівна Кравчук...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:06


Конституція України передбачає, що людина, її життя і здоров’я честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:33


У Компанії «Контінентал Фармерз Груп» стартувала весняна посівна’2023...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:29


Майже 77 тисяч гривень втратив житель Чортківського району...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:16


Позбавлення волі строком від п’яти до восьми років загрожує двом чоловікам які привласнили чужі мобільні телефони. Міри покарання їм обере суд...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:13



Теми дня
23 Березня
16 Березня
15 Березня