Неділя, 23 лютого 2020
• Ігоря Сопеля «пішли». Хто тепер буде — Танька чи Володька? • Колишній мер Тернополя став дідусем • За секунди від медалей • Тернополянки… а ля «Chanel»! • Що втратить «Манчестер Сіті»?! • Евакуйовані з Китаю українці перебуватимуть на Полтавщині • «На тілі були синці, це не самогубство…» • «Галичанка» поступилася в фіналі Кубка України • Її зброя – спиці й нитки! • Що лежить у «БАНДЕРІВСЬКІЙ СКРИНІ»? • Боксерський мегахіт року • За крок до «Євробачення», або Як «TVORCHI» тернополяни нацвідбір «підірвали» • Дві сумні Славкові дати • 10 років тюрми – за смерть 20-річного Віталія Гнатишина • “Зеленський, ти – зрадник! Хто для тебе Росія?” • БК «Тернопіль» утримує лідерство в чемпіонаті • Теребовлянка Катерина Грод: «Америку недаремно називають країною можливостей!» • Смертельна аварія біля Кременця: за кермом – п’яний працівник поліції… • Чи привезуть українців з Китаю у «Медобори»? • Унікальну частину Тернового Вінка Ісуса Христа привезуть на Тернопільщину
#Діджиталізація: три антикорупційні сервіси Тернополя, або Як громадяни можуть контролювати владу через інтернет

Опубліковано: 24 Вересня о 10:00 33


“Діджиталізацією” сьогодні у світі називають застосування сучасних інформаційних технологій у різних сферах життя.


Міський голова Сергій Надал, координатор Центру громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі Василь Томчишин та директорка «MagneticOne Municipal Technologie» Катерина Бігняк під час презентації «Інтерактивної карти реєстру комунального майна».

Передусім це переведення даних у цифрову форму і створення до них відкритого доступу, різноманітні загальнодоступні електронні сервіси. Діджиталізація — це тренд сучасного постіндустріального світу. Для України діджиталізація є способом модернізації країни, а також шляхом до побудови вільного від зловживань і корупції суспільства, сучасний і дійовий засіб контролю влади.
Згідно із рейтингом міжнародної організації Transparency International, Тернопіль за рік у цій сфері просунувся з 31 на 10 місце і увійшов до ТОП-10 міст України з найбільш відкритою владою. Якими ж є головні антикорупційні “ноу-хау” Тернополя?

Відкриті дані

Одним з головних досягнень експерти виділяють відкриті дані, які доступні на офіційному сайті міської ради і у різноманітних електронних сервісах, де кожен у зручній формі може оцінити, як працюють міський виконком і міська рада. В одному з коментарів міський голова Сергій Надал зазначив:  “Тернопіль активно працює над оприлюдненням відкритих даних. У 2019 році місто приєдналося до Міжнародної Хартії відкритих даних – міжнародної ініціативи, яка  сприяє  реалізації принципів, стандартів і найкращих практик відкритих даних у всьому світі”.

Як результат, сьогодні 130 наборів відкритих даних розміщені на порталі https://data.gov.ua. Це, зокрема, результати поіменного голосування депутатів, використання медичними і освітніми закладами благодійної допомоги, дані про зелені насадження, інформація про наявність лікарських препаратів у медичних закладах міста і багато інших даних. Кожен бажаючий може самостійно перевірити, як ведеться господарка міста. Особливо корисними відкриті дані є для журналістів. Серед інших сервісів відкритих даних — інтерактивна карта комунального майна міста, Карта про ремонти Тернополя тощо, і перелік цих даних постійно зростає.

Відкритий і громадський бюджети

Тернопіль належить до ТОП-10 міст і за високим рівнем прозорості бюджетного процесу. Експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», оцінюючи всі стадії бюджетного процесу за трьома основними параметрами: відкритість бюджетної інформації, прозорість прийняття рішень і використання інноваційних практик, зазначили, що вже кілька років кожен бажаючий може оцінити як дохідну, так і видаткову частини бюджету Тернополя. Інформація представлена у доступній графічній формі у розділі “Фінанси громади” на сайті ТМР https://tmrada.gov.ua.

Крім того, сама громада впливає на розподіл понад 14 млн. грн. на різні проєкти, що пропонуються самими тернополянами. Тут передбачені суми від 1 тис. грн. до 1,45 млн., якщо йдеться про великий проєкт. Кожен проєкт подається на розгляд самих мешканців міста. Шляхом голосування online містяни самі обирають, на що будуть витрачені кошти з громадського бюджету. Неодмінними вимогами до проєктів є їх суспільна корисність і безкоштовна доступність для всіх мешканців міста. Це можуть бути і новий сквер чи парк, і дитячий майданчик, і вулична бібліотека, і будь-яка інша суспільно-корисна справа.

Цього року термін подачі проєктів на фінансування з громадського бюджету завершується 30 вересня ц.р. Міський голова Тернополя Сергій Надал вважає, що такі проєкти особливо важливі для громади, оскільки є демонстрацією спільної дії громади і місцевого самоврядування. Громадський бюджет Тернополя вже став звичним і ефективним механізмом для активних громадян до участі у життєдіяльності міста.

Прозорі закупівлі і продажі

Як відомо, система ProZorro — один з основних інструментів боротьби із корупцією при державних та комунальних закупівлях. Цей сервіс став справжнім проривом в Україні кілька років тому. А Тернопіль був одним з перших міст, де повною мірою запровадили даний електронний сервіс публічних закупівель. Завдяки цьому зекономлено мільйони гривень бюджету. Адже система є об’єктивна і не піддається впливу людини. Тут просто немає місця для корупції.

У Тернополі через ProZorro здійснюють не лише закупівлю товарів та послуг, а й продажі. Довіра до електронних сервісів збільшує кількість підприємців, охочих брати участь у таких конкурсах. Відповідно виграє у першу чергу місто, яке отримує при продажах майна більше коштів, а при закупівлі, навпаки, суттєво економить.

Місто готується продавати через ProZorro не лише майно, а й послуги. Так реалізовується один з принципів, що його запровадив міський голова Сергій Надал ще п’ять років тому: міська рада — це сервісний центр, який покликаний надавати якісні послуги містянам, а максимальне впровадження електронних сервісів — найефективніший спосіб усунення навіть теоретичних можливостей для корупції.

“Відкритість влади — це передусім боротьба з корупцією. Таким чином ми намагаємося усунути всі основи для корупційних дій. Ми прагнемо максимально віддалити громадянина від службовця. Працівник міських служб має виконувати лише сервісні функції, а не “вирішувати проблеми”, — переконаний Сергій Надал.

Тернопіль є одним з передових українських міст, котрі беруть участь у  проєктах, пов’язаних із відкритістю. До таких належить, зокрема, пілотний проєкт ОБСЄ з доброчесності влади, що допомагає збільшити відкритість і прозорість міської адміністрації.  Тернопіль першим з обласних центрів став учасником такого проєкту і, за словами старшого співробітника з економічних питань ОБСЄ в Україні Андрія Мунтяна, сьогодні є одним з основних партнерів організації у проєктах відкритості влади і прикладом для інших міст України.

Замість P.S.

Звичайно, на шляху очищення української влади від корупції ще багато роботи. Проте завдяки сучасним інформаційним технологіям нечесним чиновникам все важче провертати сумнівні «оборудки». Громадяни бачать їхні декларації, отримують доступ до всіх їхніх рішень. Цілий ряд нових сервісів просто крок за кроком замінюють собою чиновника. Цей процес на загальнодержавному рівні тільки починається. А у Тернополі вже сьогодні діють сервіси, які дозволяють містянам впливати на життя міста навіть з домашнього комп’ютера, планшета чи смартфона. Тож будьмо активними і не будьмо байдужими! Стежмо за процесами, що відбуваються в місті, і контролюймо владу в режимі онлайн!


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Сьогодні, 22 лютого, президент Володимир Зеленський відправив у відставку голову Тернопільської ОДА Ігоря Сопеля...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 20:39


Внука Романа Заставного назвуть Яном...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


У першій частині чемпіонату світу з біатлону тернополяни були близькими до нагород...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00


Маленькі чорні сукні, туфлі на підборах і вишукані намиста з перлин...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


Через дворічний бан у єврокубках шейхи позбудуться сотень мільйонів,а у «Сіті» можуть відібрати навіть чемпіонський титул’2013/14...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:00Теми дня
22 Лютого
21 Лютого
20 Лютого
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео