Неділя, 04 грудня 2022
• На Тернопільщині презентували інформаційно-аналітичну систему, що створює нові можливості для шкіл • Вдвічі менший урожай і непрогнозована посівна: ситуація із зерном в Україні • “Прошу суд зняти з мене браслет, оскільки є перебої з електроенергією” • Перерахунок пенсій у грудні: кому і на скільки підвищать виплати? • У Тернополі працюють десять пунктів обігріву • У Почаївській лаврі знайшли матеріали проти України • Із присвятою Збройним силам України! У Тернополі виступить Капела бандуристів • Замість ялинки – хатинка святого Миколая • Мобільні зупинки-укриття у Тернополі мають сертифікати відповідності • Велосипедист переїжджав у темряві дорогу… • У Тернополі планують розгорнути 12 стаціонарних пунктів обігріву • 8000 світловідбивальних стрічок-флікерів отримали маленькі тернополяни • Незаконно вивозили за кордон військовозобов’язаних • Справжнє обличчя війни • Шахрай поцупив із банківського рахунку 35 тисяч гривень • Наковтався пігулок. Тернопільська поліцейська врятувала сусіда • Будемо з картоплею, гречкою та цукром • Реалізація модернізації теплових мереж Тернополя • «Тернопіль забезпечить зимовою формою та взуттям наших воїнів із Тероборони» • Вперше в Україні у Тернополі запрацювала єдина система подачі тепла та гарячої води
Духовні святині Тернополя набудуть первинного вигляду

Опубліковано: 11 Квітня о 15:56 72


Міська рада взялася за реставрацію Катедрального собору, церков Різдва Христового та Надставної.


«Дуже добре, що є максимальний контакт з єпархіями і Української греко-католицької церкви, і Української православної церкви Київського патріархату, а також розуміння того, що ці храми — не просто релігійні об’єкти, а частина величезної культурної спадщини українського народу, туристичні перлини Тернополя й області», — зазначає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Для пересічних тернополян огріхи, допущені при ремонті чи відновленні сакральних будівель, є непомітними, але не для істориків, архітекторів, догматів. Та й час бере своє…

Наприклад, зазначає Леонід Бицюра, Середня церква, або, як ще її називають у народі “Зелена”, потребує заміни куполів, даху, встановлення гідроізоляції, є великі клопоти з просіданням фундаменту. Неякісне відновлення стін, здійснене кілька десятків років тому, суттєво змінило автентичний вигляд храму, тому необхідно знімати всю ту радянську штукатурку.

Зміни очікують і на Катедральний собор.

“На соборі буде здійснено заміну двох куполів веж на такі, які були в довоєнний період, — зауважує Леонід Бицюра. — Оскільки центральний купол зроблений на дуже складній дерев’яній основі, то вирішили не замінювати його, а здійснити укріплення, монтаж додаткових металевих конструкцій та облаштувати на ньому унікальний оглядовий майданчик, що прикрасить храм і дасть можливість поглянути на місто з самого його серця”.

Оглядовий майданчик планують облаштувати і в Надставній церкві, а також відремонтувати східці до неї.

Справжнім відкриттям стала так звана Катакомбна церква. Розташована вона під приміщенням обласної прокуратури на вул. Листопадовій, 4, що поряд з Катедральним собором.

У 1912 році тут діяв ліцей сестер-йосифіток, а в ньому — підземний храм. У 1950-ому до ліцею «заселилась» прокуратура і церквицю перетворили на… спортзал. На стінах святині й досі збереглись баскетбольні кільця, зображення тенісних ракеток, а на одній зі стін при вході — стертий часом напис: “Спорт — запорука здоров’я”.

Нині потрапити до Катакомбної церкви можна тільки через… прокуратуру. Тож поки що екскурсії до храму, каже Леонід Бицюра, тільки в перспективі. Спершу необхідно попрацювати з архітекторами та організувати окремий вхід до підземелля, відтак розробити проектно-кошторисну документацію на об’єкт і тільки тоді можна буде говорити про фінансування та здійснення необхідних робіт з реконструкції та відкриття для туристів цієї підземної сакральної перлини.

“Велика вдячність теперішньому очільнику прокуратури, який дав можливість просто працювати з цим об’єктом, — зазначає Леонід Бицюра. — Раніше прокуратура була репресивно-тоталітарним органом, який не допускав до себе на гарматний постріл. А нині є контакт, розуміння того, що ця пам’ятка важлива і для Тернополя, й для України загалом, адже таких підземних сакральних об’єктів з реальною історією — одиниці».

…Реконструкція храмів, замку, встановлення статуї Святої Теклі, відновлення унікальної водогінної колонки на вул. Валовій, пошук мурів Української гімназії, що розташовувалась біля нинішнього пам’ятника Івану Франку, продовження розкопок і встановлення правдивої дати народження Тернополя… Частину об’єктів уже було презентовано у рамках Першого туристичного форуму, що відбувся нещодавно в місті.

Тернопіль, який був майже вщент знищений війною, поволі повертає собі історичне обличчя, наповнюється родзинками, що приваблюватимуть туристів та працюватимуть на розвиток його економіки, набуває довершеного естетичного вигляду, змінюється на очах… І зміни ці потребують неабияких зусиль та значної суспільної підтримки.

Фото Михайла Урбанського.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , , ,

Нещодавно опубліковане

23 листопада 2022 року Державна служба якості освіти України презентувала розроблену спільно з міжнародними партнерами інформаційно-аналітичну систему EvaluEd, що реалізована в межах проєкту «Забезпечення інформаційної системи для Державної служби якості освіти України» спільно з Асоціацією з міжнародних питань, Чеською шкільною інспекцією та за підтримки Чеської агенції розвитку...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:15


У 2021 році, який став для нашої країни рекордним за обсягом врожаю зерна, аграрії зібрали 106,6 мільйона тон зернових та олійних...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:00


Уже більше року Тернопільський міськрайонний суд слухає резонансну справу про загибель двох подруг у ДТП в Петрикові...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


У грудні в Україні відбудеться плановий перерахунок пенсій, який торкнеться непрацюючих пенсіонерів, шахтарів, людей, які втратили годувальника та ще кількох інших категорій громадян...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:34


Розташовані пункти обігріву за адресами:...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:44Теми дня
30 Листопада
29 Листопада
28 Листопада