Субота, 30 вересня 2023
• Тарифи на тепло у Тернопільській громаді у найближчий опалювальний сезон не зміняться • Тернопільські спортсмени здобули призові місця у XXI рейтингових змаганнях International Lviv Regata • Священник із Бережан отримав міжнародну премію Івана Павла II • Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій
Духовні святині Тернополя набудуть первинного вигляду

Опубліковано: 11 Квітня о 15:56 72


Міська рада взялася за реставрацію Катедрального собору, церков Різдва Христового та Надставної.


«Дуже добре, що є максимальний контакт з єпархіями і Української греко-католицької церкви, і Української православної церкви Київського патріархату, а також розуміння того, що ці храми — не просто релігійні об’єкти, а частина величезної культурної спадщини українського народу, туристичні перлини Тернополя й області», — зазначає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Для пересічних тернополян огріхи, допущені при ремонті чи відновленні сакральних будівель, є непомітними, але не для істориків, архітекторів, догматів. Та й час бере своє…

Наприклад, зазначає Леонід Бицюра, Середня церква, або, як ще її називають у народі “Зелена”, потребує заміни куполів, даху, встановлення гідроізоляції, є великі клопоти з просіданням фундаменту. Неякісне відновлення стін, здійснене кілька десятків років тому, суттєво змінило автентичний вигляд храму, тому необхідно знімати всю ту радянську штукатурку.

Зміни очікують і на Катедральний собор.

“На соборі буде здійснено заміну двох куполів веж на такі, які були в довоєнний період, — зауважує Леонід Бицюра. — Оскільки центральний купол зроблений на дуже складній дерев’яній основі, то вирішили не замінювати його, а здійснити укріплення, монтаж додаткових металевих конструкцій та облаштувати на ньому унікальний оглядовий майданчик, що прикрасить храм і дасть можливість поглянути на місто з самого його серця”.

Оглядовий майданчик планують облаштувати і в Надставній церкві, а також відремонтувати східці до неї.

Справжнім відкриттям стала так звана Катакомбна церква. Розташована вона під приміщенням обласної прокуратури на вул. Листопадовій, 4, що поряд з Катедральним собором.

У 1912 році тут діяв ліцей сестер-йосифіток, а в ньому — підземний храм. У 1950-ому до ліцею «заселилась» прокуратура і церквицю перетворили на… спортзал. На стінах святині й досі збереглись баскетбольні кільця, зображення тенісних ракеток, а на одній зі стін при вході — стертий часом напис: “Спорт — запорука здоров’я”.

Нині потрапити до Катакомбної церкви можна тільки через… прокуратуру. Тож поки що екскурсії до храму, каже Леонід Бицюра, тільки в перспективі. Спершу необхідно попрацювати з архітекторами та організувати окремий вхід до підземелля, відтак розробити проектно-кошторисну документацію на об’єкт і тільки тоді можна буде говорити про фінансування та здійснення необхідних робіт з реконструкції та відкриття для туристів цієї підземної сакральної перлини.

“Велика вдячність теперішньому очільнику прокуратури, який дав можливість просто працювати з цим об’єктом, — зазначає Леонід Бицюра. — Раніше прокуратура була репресивно-тоталітарним органом, який не допускав до себе на гарматний постріл. А нині є контакт, розуміння того, що ця пам’ятка важлива і для Тернополя, й для України загалом, адже таких підземних сакральних об’єктів з реальною історією — одиниці».

…Реконструкція храмів, замку, встановлення статуї Святої Теклі, відновлення унікальної водогінної колонки на вул. Валовій, пошук мурів Української гімназії, що розташовувалась біля нинішнього пам’ятника Івану Франку, продовження розкопок і встановлення правдивої дати народження Тернополя… Частину об’єктів уже було презентовано у рамках Першого туристичного форуму, що відбувся нещодавно в місті.

Тернопіль, який був майже вщент знищений війною, поволі повертає собі історичне обличчя, наповнюється родзинками, що приваблюватимуть туристів та працюватимуть на розвиток його економіки, набуває довершеного естетичного вигляду, змінюється на очах… І зміни ці потребують неабияких зусиль та значної суспільної підтримки.

Фото Михайла Урбанського.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , , ,

Нещодавно опубліковане

На засіданні виконавчого комітету прийнято рішення «Про встановлення тарифів на теплову енергію»...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:08


16-17 вересня у м. Наварія (Львівська область) та 22-23 вересня на Ковельському водосховищі відбулися змагання з водних видів спорту, участь в яких взяли тернополяни, вихованці «Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту»...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:07


Нещодавно внаслідок поглибленої оцінки людських і професійних якостей Академічний сенат присвоїв ректорові прокатедри Святої Софії Міжнародну нагороду за прагнення до втілення в життя благородних ідеалів та життєвих цінностей...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:05


Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18



Теми дня
29 Вересня
27 Вересня
26 Вересня