Субота, 17 квітня 2021
• Триває капітальний ремонт прибудинкової території на просп. Бандери, 84 • Директор Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення Віталій Хоркавий: «Людина похилого віку – це насамперед людина!» • Cучасну дворівневу дорожню розв’язку на Гаївському шляхопроводі планують завершити до Дня міста • Усі тернопільські медзаклади, де лікують хворих на COVID-19, оснащені автономними джерелами кисню • Анастасія Бачинська представить Тернопіль і Україну на чемпіонаті Європи • Сергій Надал: «Тернопіль поки що вберегли від «червоної зони» • Комунальники нагадують тернополянам про заборону спалювання сухої рослинності, опалого листя і будь-якого сміття • Якщо вам раптом некомфортно носити маску… • «Контінентал» продовжує підтримувати медицину: укомплектовані медичні сумки отримають ще 66 закладів охорони здоров’я • Немає часу на «розкачку»: на Тернопіллі стрімко стартували ремонти доріг • Сергій Надал виконав свою обіцянку – Малашовецьке сміттєзвалище перетворилось на сучасний полігон. Там запрацювала нова станція дегазації • Ловись, рибко, велика і… хижа! • На скутері врізався в бетонну огорожу… • Індивідуальне опалення – всім бажаючим! • ЗНО’2021: в карантинних умовах і з новими правилами • «ОСББ – це живий організм, а керуючий будинком – його лікар» • Довічне ув’язнення через… любов • Студентка ЗУНУ Іванна Дяченко стала кращою на Кубку України • Після пиятики в гуртожитку троє дівчаток потрапили до лікарні • Заробітчанина обчистили “до нитки” в готелі в Тернополі
Газові олігархи знову збагачуються, або Чому ростуть тарифи на тепло?

Опубліковано: 16 Листопада о 10:00 26


Сьогодні кінцева ціна газу для населення складає 8 548,92 грн. за тисячу кубометрів, для підприємств «Теплокомуненерго» (ТКЕ) - 8 361,85 грн.


Про плановане зростання вартості газу для населення та підприємств «Теплокомуненерго» прем’єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив ще наприкінці жовтня. За словами прем’єра, однією з умов продовження співпраці з МВФ стало підвищення цін на газ для населення. Єдиною альтернативою уникнення банкрутства країни та дефолту тоді глава уряду назвав підвищення ціни на газ. “У мене було два варіанти – або домовитися про мінімальне зростання цін на газ і продовжити співпрацю, або увійти у дефолт, а це банкрутство країни… Цього неможливо було допустити”, — заявив Володимир Гройсман у коментарі одному з телеканалів 21 жовтня цього року, коментуючи рішення про підвищення ціни на газ у листопаді. Відтак НАК “Нафтогаз України” опублікувала ціни на газ, які будуть діяти з 1 листопада 2018 до 30 квітня 2019 року.

Вартість блакитного палива зросла на 26 %

Сьогодні кінцева ціна газу для населення складає 8 548,92 грн. за тисячу кубометрів, для підприємств «Теплокомуненерго» (ТКЕ) – 8 361,85 грн. Порівняно з попередніми цінами вартість блакитного палива зросла в середньому на 26%. Це серйозний удар по населенню напередодні зими, адже, як відомо, вартість газу складає 90% вартості тарифу на тепло. У кожній гривні, сплаченій за тепло, «сидять» 90% ціни за газ. Відповідно зростання «газової» ціни штовхає місцеві ТКЕ до коригування тарифів на тепло у бік суттєвого збільшення. Про це у вівторок, 13 листопада, на прес-конференції повідомив керівник КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” Андрій Чумак. Посадовець також зазначив, що, крім вартості газу, протягом останніх років суттєво зросла вартість електроенергії, що також впливає на остаточний тариф. “Лише за останній рік у 2,5 раза зросла вартість електроенергії, що також суттєво впливає на собівартість тарифу на тепло”, — сказав під час прес-конференції директор КП.

Закон вимагає коригувати тариф

Варто розуміти, що підвищення ціни і зміна тарифу — це не примха директора Чумака з Тернополя. Цього вимагає закон. Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України “Про теплопостачання”, тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. А згідно з ч.3 ст 31 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Тобто тариф на тепло не може бути в принципі збитковим. Якщо його закласти менше собівартості, то місто Тернопіль щомісяця втрачатиме щонайменше 10 млн. грн. Це кошти, за які, наприклад, можна утеплити фасад 5-ти багатоквартирних будинків. А утеплення фасаду, за висновками експертів, дозволяє зменшити втрати тепла на 20-30 %, а отже, зменшити споживання дорогого газу. В протилежному випадку доведеться просто “опалювати повітря”. Зважаючи на стійку тенденцію зростання ціни на газ в останні роки, стає очевидним, що розумно і краще витрачати кошти на енергоефективність, а не на “підігрів повітря” та збагачення олігархів, котрі сьогодні поділили між собою енергетичний ринок.

Платити чи замерзнути?

Комунальники в даному випадку є заручниками ситуації. Вони жодним чином не впливають на формування тарифу на газ. Їх фактично ставлять перед фактом: або платити, або не буде газу, а людям — тепла. І це не просто теорія. Кілька днів тому НАК “Нафтогаз” припинив постачання газу в Кривий Ріг, де борг місцевого виробника тепла перевищив 375 млн. грн. Промисловий центр опинився на межі техногенної катастрофи. Такі ж проблеми через «газові» борги виникли в Смілій та цілому ряді інших міст. Така ж проблема, за словами керівника «Тернопільтеплокомуненерго» Андрія Чумака, може спіткати й Тернопіль, якщо комунальники не матимуть коштів розрахуватися за газ.

Згідно з чинним законодавством, підприємство «Теплокомуненерго» фактично виступає транзитним центром. Кошти за газ з рахунків підприємства списуються автоматично на користь постачальника газу, тобто НАК “Нафтогаз”. Якщо коштів немає, то газовий монополіст може будь-коли “обрізати газ”, і тоді в домівках людей настане реальна зима.

У цій ситуації рішення КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” підвищити тариф через загрозу залишитися взимку без тепла є не інакше, як вимушеним. Після підвищення цін на газ ціни на теплопостачання зростають по всій Україні. Зокрема, луцькі комунальники оприлюднили тариф у межах 1828 грн./Гкал. У Тернополі даний тариф складає 1 746,82 грн./Гкал, що в середньому на 5 % менше, ніж у Луцьку. Тернопільські комунальники роблять максимум того, аби зростання ціни на теплопостачання, що відбулося не з їхньої вини, було для людей не таким болючим.

Альтернатива є! Але…

У цей скрутний час корисно подумати про майбутнє. Як відомо, згідно з чинним законодавством, тепло, вироблене на альтернативних джерелах енергії, може коштувати на 10% дешевше. Закон дозволяє місцевим органам самоврядування встановлювати плату за такий вид тепла на рівні 90% від вартості тепла, виробленого на газі. Крім того, альтернативне пальне дешевше у принципі. Цю просту істину давно зрозуміли у сусідній Польщі, у країнах Прибалтики та Північної Європи, де від третини до 60% тепла виробляють за допомогою альтернативних джерел, зокрема, таких, як тирса, тріски, торф, солома.

Більше, ніж очевидно, що майбутнє Тернополя та інших міст України — саме у впровадженні енергоефективності. А це насамперед утеплення будинків, встановлення індивідуальних теплових пунктів у багатоквартирних будинках, запуск опалювальних систем на альтернативному пальному. Без цього громада Тернополя перебуватиме у постійній залежності від вартості газу. І Тернопіль крок за кроком рухається шляхом впровадження енергоефективності, розвиваючи проекти щодо посилення своєї енергетичної незалежності. Ці проекти у Тернополі почали впроваджувати ще з 2010-го року, з приходом до керівництва містом команди чинного мера Сергія Надала. З цією метою залучені іноземні експерти та інвестиції, значні кошти міського бюджету, є значні позитивні зміни… Але й навіть у такій критичній ситуації, що склалася із теплом, знайшлись «діячі», які цинічно  маніпулюють думкою тернополян щодо шкідливості котелень на альтернативному паливі на замовлення газових олігархів. Невже людям потрібно замерзнути, щоб переконатися, куди ведуть ці новітні «сусаніни»?


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

З настанням сприятливих погодних умов у Тернополі розпочалися ремонтні роботи на дорогах, прибудинкових територіях, міжквартальних проїздах та об’єктах благоустрою відповідно до затверджених титульних списків на 2021-2022 роки. Цими днями ремонт двору проводиться на просп. Степана Бандери, 84...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


До Тернопільського міського центру соціального обслуговування звертаються насамперед ті, хто перебуває у складних життєвих обставинах і потребує допомоги – громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, сім’ї у складних життєвих обставинах...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:07


На об’їзній дорозі Тернополя — Гаївському шляхопроводі — тривають роботи зі спорудження нової сучасної дворівневої дорожньої розв’язки. Роботи на такому масштабному об’єкті безперервні, адже зведення розв’язки заплановано завершити до Дня міста....


Опубліковано: о 10:02


В умовах пандемії коронавірусу, коли потреба в медичному кисні надзвичайно зростає, у тернопільських комунальних лікувальних закладах повсякчас тривають роботи з модернізації наявного обладнання і встановлення нових джерел подачі кисню і збільшення безпосередньо точок для його підведення...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:14


2-7 квітня 2021 року у Кропивницькому відбувся чемпіонат України зі спортивної гімнастики, на якому збірну Тернопільської області представляли вихованки відділення гімнастики спортивної КЗТМР КДЮСШ № 2 ім. Ю. Горайського у складі: Анастасія Бачинська, Тамара Валіон, Олена Грохольська, Оксана Соколовська (тренер-представник Н. В. Ференц)....


Рубрика: , Опубліковано: о 15:00Теми дня
17 Квітня
16 Квітня
15 Квітня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео