Субота, 10 червня 2023
• Останній дзвінок для вчителя. Лановеччина попрощалася зі своїм захисником • Співак-романтик Golubenko запрошує на свій перший сольний концерт у Тернополі • “Повідомлення від Укрпошти”: українців попереджають про шахрайську схему • Командир «Ісус»: «Ворог сильний, але ми переможемо» • Ректоркою ЗУНУ стала професорка Оксана Десятнюк • Франція — Україна: маршрут добра у час війни • Як не платити замість сусідів за воду? Поради від «Тернопільводоканалу» • Чиновницю з Тернополя затримали на хабарі: обіцяла “відмазати” від армії • Керівництво Почаївської лаври незаконно облаштувало ставок • Тернополянин добровільно приєднався до терористів «лнр»: повідомили про підозру • НБУ випустив монету, дизайн якої створив художник із Тернопільщини • Учні та вчителі ліцею на Тернопільщині купили позашляховик для захисників • У парку Тараса Шевченка відбудеться Всеукраїнська акція «Голоси дітей» • Труп лежав 18 місяців. На закинутій тракторній бригаді на Тернопільщині виявили останки чоловіка • Оголосили підозру «народному меру Тернополя» • Професорка ЗУНУ отримала нагороду імені Івана Виговського у Польщі • Три медалі здобули тернополяни на Чемпіонаті України з карате • «Життя заради мрії». Вдова Героя з Тернополя продовжує сімейну справу • Передали дрони військовим, вручили нагороди та розглянули низку питань: у ЗУНУ відбулося засідання Вченої ради • У Тернополі презентували книгу, яку написали… учні початкових класів
Голлівудські баталії під Збаражем: як козаки Збаразький замок «штурмували»

Автор: Опубліковано: 3 Жовтня о 12:00 293


Під Збаразьким замком бряжчали мечі, стріляли мушкети, гупали гармати, іржали схарапуджені коні, а сміливі козаченьки задавали жару польським гусарам. Усе, як… 370 років тому.


У неділю, 29 вересня, у Збаражі можна було відчути гарячий подих історії — тут відбулася масштабна реконструкція битви під Збаражем 1649 року, яку очолював Богдан Хмельницький. Понад сотні учасникам клубів історичної реконструкції, які приїхали до Збаража зі всієї України, вдалося відтворити фрагменти батальних сцен облоги замку. Марно й намагатися відтворити у газетній статті дзвін шабель та гул гармат, розповісти про смак пропахлої димом козацької кулеші, описати розкіш та розмаїття китайкових жупанів, кармазинів, шароварів, свиток, смушкових шапок чи сліпуче сяйво лицарських обладунків, передати, як хвилююче-піднесено піднімаються у небо голоси учасників хору ім. Верьовки, який виступав на святі, проте зі стовідсотковою впевненістю можемо сказати: хто не був — пошкодує, адже подивитися було на що!

«Малі міста — великі враження»

— Захід провели в рамках проєкту «Малі міста — великі враження» Міністерства культури України, одним із переможців якого, власне, й стало наше місто, — розповів «НОВІЙ…» радник-консультант міського голови Збаража Роман Токар. — Цей проєкт ініційований Асоціацією міст України та реалізовується «Національним заповідником «Замки Тернопілля» та Збаразькою міською радою. Такі заходи дають змогу популяризувати Збаразький замок на всю Україну і довести, що малі міста можуть бути не менш цікавими, аніж великі. І, звісно ж, мета такого масштабного проєкту — створення нового туристичного продукту на основі історії та збереження спадщини регіону. Вірю, що кожен із кількох тисяч відвідувачів, які були у нас на реконструкції битви у неділю, прийшовши додому, вирішив «освіжити» свої знання з історії й почитати про одну з найзнаковіших у нашій історії битв…

Як відомо, 1649 року, відступаючи перед військами Богдана Хмельницького, польські війська зупинилися у Збаражі й перейшли в оборону. Почалася облога укріплень, яка тривала близько семи тижнів. Під стінами Збаразького замку за час облоги відбулося 17 кінних битв, 27 штурмів, близько 80 бойових вилазок козаків. Битва під Збаражем стала основою для подальшої боротьби за незалежність України. Згодом Богдан Хмельницький, не знімаючи облоги Збаража, вирушив під Зборів, де відбулася генеральна битва. Після неї було підписано Зборівську угоду, яка узаконила утворення невеличкої частинки незалежної України в межах Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств.

У бій ідуть козаки

Щодо самої постановки, то у Збаражі такі заходи проводять щороку, однак цьогоріч, завдяки державному фінансуванню, ми змогли втілити в життя нашу давню мрію і реалізувати масштабне театралізоване дійство. Фактично це був наш «перший млинець», проте глевким він явно не вдався. Баталії під Збаразьким замком нічим не поступалися кіношно-голлівудським!

Поки понад сотня «козаків» та «поляків» (члени клубу історичної реконструкції з Кам’янця-Подільського, неперевершені вершники зі Старокостянтинова, учасники КІР «Патріот», КІР «Гарнізон», Федерації бойового гопака та «Галицької дружини») з гарматами й шаблями відтворювали події майже чотирьохсотлітньої давнини, на схилах замку за ними, затамувавши подих, спостерігали глядачі. Подивитися на масштабне дійство прийшли не лише збаражчани, а й кілька тисяч люду з усіх-усюд.

І побаченим залишилися задоволеними усі! Колоритні мени у важких залізних обладунках билися, як леви, а тендітні дівчата не лише не поступалися їм у мистецтві бою на шаблях, а й надзвичайно майстерно гарцювали на конях!  Наприкінці ж самої битви усім, хто вистояв нелегкий герць, упродовж ще майже години доводилося витримувати натиск спраглої екзотики публіки — без фотосесії з поля бою не відпустили нікого…  А музичною «родзинкою» свята став виступ на призамковій площі Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Г. Г. Верьовки. Замість запланованої однієї години хористи відспівали понад дві, і публіка все ще не хотіла відпускати їх зі сцени!

«Надзвичайні і неймовірні учасники хору ім. Григорія Верьовки своїм унікальним співом змусили тремтіти серця кількатисячної аудиторії та стіни древнього замку, — написав у себе на сторінці Фейсбук міський голова Збаража Роман Полікровський. — Дякую усім учасникам битви — хлопці і дівчата, ви усі великі молодці!»

Фото Олега Кіналя та з відкритих джерел в інтернеті


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

Неможливість розлучитися з навушниками змушує багатьох людей правильно вибирати цей девайс, щоб протягом дня можна було насолоджуватися якісним звучанням. До того ж він має бути практичним, довговічним та надійним, універсальним та багатофункціональним. Топові моделі готові запропонувати такі бренди, як Apple, Samsung, Sony, JBL, Xiaomi та Huawei...


Рубрика: Опубліковано: о 17:00


Останній шкільний дзвінок для вчителя Сергія Дуная пролунав на шкільному подвір’ї його рідної Лопушненської школи, що в Лановецькій громаді. Педагог загинув на фронті, захищаючи рідну землю...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:54


Пісні, написані мовою душі, де кожен рядок чітко передає всю сутність людських почуттів. Саме так можна охарактеризувати творчість нової української зірки – Golubenko...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:57


Українців попередили про нову шахрайську схему під виглядом повідомлень від Укрпошти. Про це розповіла пресслужба компанії...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:29


«Ісус», — подає руку усміхнений воїн із рудою бородою, з перебинтованим пальцем і з татуюваннями...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 10:49



Теми дня
8 Червня
7 Червня
4 Червня