П’ятниця, 23 серпня 2019
• Чортків мотофестом шаленів • Наїхав на жінку і дітей… • У Тернополі сходи фонтану “Сльози Гронського” доповнюють новими атрибутами • Боровся за Україну, втратив життя на чужині… • То й що, що вже «за десять осінь»? Душа ще трохи в мандри просить… • Пішов із життя викладач ТНЕУ Олег Бакалюк • Коржики з медом і маком від Наталки Потурай • Свято…з вогником! • Де святкуватимуть День прапора і День Незалежності • Біда за бідою… • «Дій активно! Живи позитивно!» Коли життя — мед! • 43-річна Мілла Йовович стане мамою втретє • Моніка Левінскі розкаже свою правду про секс-скандал з Біллом Клінтоном • Три ідеї для легкого літнього обіду • Зарядка для пам’яті: як перестати все забувати • Поблизу Кооперативного коледжу авто збило жінку • Українська краса до Голлівуду дійде! • Нова українська школа: влада і громади повинні об’єднати зусилля для успішної реалізації завдань • Термомодернізація житлового фонду Тернополя прийшла на вул. Новий Світ, 45 • Андрій Крисоватий: «Пріоритет нині – це якісна освіта для студентів»
Громади зроблять «виборчою жертвою»?

Опубліковано: 30 Липня о 18:00 26


Популісти хочуть спровокувати гуманітарну кризу і «списати» її на місцеве самоврядування.


Парламентські вибори закінчилися тотальною перемогою чинного глави держави. Самі керівники кампанії “Слуги народу” назвали її «третім туром президентської кампанії». І справді, кампанія пройшла під гаслом “добрий президент” і “поганий парламент”, що цілковито співпало з очікуванням втомленого виборця.

Єдина керівна роль

Верховна Рада нового скликання ще не запрацювала. Проте очевидно, що у парламенті може бути сформована однопартійна більшість. Така більшість дає змогу фактично одноосібно формувати дві гілки влади: виконавчу (уряд), законодавчу (парламент) і активно впливати на третю (суди). Отримавши тотальний контроль, від «Слуги народу» будуть призначені у країні усі ключові особи: прем’єр-міністр, генеральний прокурор, міністр внутрішніх справ та інші урядовці. Цілком імовірними є і дочасні місцеві вибори. Про це вже недвозначно заявив сам президент.
Попередня практика візитів нового президента у регіони показує, що все обмежується “нещадною критикою проблем” без пропозицій конкретних рішень. Як ми знаємо, виник конфлікт між мером Києва і Офісом президента через те, що останній прагне урізати повноваження столичного міського голови. Якщо проводити паралель, то цілком ймовірно, що буде посилюватися лінія обмеження повноважень місцевого самоврядування. Робитися це може передусім через політичні механізми, як, наприклад, у Києві, коли пропонують дублювати повноваження мера через посаду голови Київської міської державної адміністрації, як це було за часів Януковича. А загалом це повернення до практики радянських часів, коли вся виконавча вертикаль дублювалася партійною.

Бідними легше керувати

Інший метод — поставити місцеві громади в економічну залежність. І тут новій команді допомогли, як не дивно, «папєрєднікі». Напередодні виборів чинний прем’єр Володимир Гройсман оголосив «похід» за «зниження тарифів». Насправді ж тарифи формально знизили для населення, але переклали різницю в оплаті на місцеві бюджети. Сумарно популізм прем’єра коштуватиме місцевим громадам 26 млрд. грн. Ці гроші доведеться витратити на газ, якщо ми хочемо, щоб у наших домівках було тепло і нам не довелося діставати “буржуйки”, як це було недавно в Тбілісі. У результаті навіть такі прогресивні громади, як у Тернополі, де з ініціативи міського голови Сергія Надала ще 9 років тому започаткували програму термомодернізації житлового фонду і енергоефективности, змушені будуть усе це зупинити через нестачу коштів, забраних на погашення тарифного дисбалансу.
Виходить, громади, які частково почали відчувати волю завдяки децентралізації, повернуть “у стійло” і зроблять знову залежними від розчерку пера чиновника “з центру”. Громади, а отже, і кожного з нас, зроблять ще біднішими. Авторитарній владі це вигідно, адже, як відомо, бідним легше керувати, він просто не має можливости думати про свої права.

Крайні завжди знайдуться…

Якщо йти за таким сценарієм, то спочатку комунальні підприємства заженуть у борги. Потім передадуть під контроль «рятівників» з різних олігархічних груп. А тоді усі негаразди, як-от погані дороги, відсутність належних послуг і т.д., і т.п. «скинуть» на місцеве самоврядування. Це буде дуже «активна тема» напередодні дочасних місцевих виборів.
Історично кожен авторитарний режим починав із знищення місцевого самоврядування. Бо це та гілка влади, яка найближча до інтересів народу. Тому невдоволення людей спробують спрямувати саме проти місцевого врядування. Це вже робиться під час візитів президента у регіони. Згодом, очевидно, спробують застосувати тиск правоохоронних структур, провокації. Не виключено також, що на місця будуть призначатися “урядники” згори, яких не обирають і які не несуть відповідальности перед громадою. Це можуть бути взагалі чужі для громади люди. Їм будуть байдужі місцеві поблеми. Вони працюватимуть тільки на “команду вгорі”.
У цій ситуації ми маємо бути готовими захищати своє право жити у добрих умовах і одночасно берегти своє право на самоврядування, в тому числі — домагатися виконання державою своїх зобов’язань. Зокрема, тих, що стосуються фінансування додаткових видатків, що виникли з вини держави. Ст. 142 Конституції України чітко передбачає обов’язок держави компенсувати витрати органів місцевого самоврядування, що виникли з ініціативи держави. Коли уряд підвищує тарифи на електроенергію або газ, він зобов’язаний відшкодувати різницю комунальному виробнику тепла, який утримує низький тариф для населення, але платить вищу ціну за електрику чи газ. А громада має залишатися незалежною і використовувати свої ресурси на свій розвиток.

Артем Міщенко


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Минулої п’ятниці, 16 серпня, спокій Чорткова порушив рев «залізних коней», які на три дні заполонили місто...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:00


Аварія, в якій потерпіла молода жінка з двома малолітніми дітьми, трапилася у п’ятницю, 9 серпня, близько 16-ої години у селі Ковалівка Монастириського району...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:00


У Польщі загинув ветеран АТО Андрій Савчук із Чорткова...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00


Ви ще встигаєте «застрибнути в останній вагон» відпочинку...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00Теми дня
22 Серпня
21 Серпня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео