Неділя, 24 вересня 2023
• Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій • “Пережила не одну війну…” На Тернопільщині привітали 100-річну ювілярку • Молодь із Тернопільщини прибрала територію ботанічного саду • “Нове життя” переселенців на Тернопільщині • “Усе життя працювала у військкоматі”. На Тернопільщині привітали довгожительку • У 95 років отримала закордонний паспорт і змінила прізвище • Піца на «нулі»: піцайоло Віталій Колошиць частуватиме українських воїнів • Чи зросла у Тернополі через війну кількість боржників за комунальні послуги? • Тамара Ярмоленко: «Назавжди вдячна Заліщикам, що прихистили нас із пекла Бородянки» • Шипівські козаки — на фронті • “Поставили на ноги після важкої травми”. Тернопільські лікарі допомогли захиснику • 100 прапорів — щоб майоріла вся Україна • «Хай небо буде мирним, а Україна чистою!»: 16 вересня тернополяни зберуться на толоку • Тетяна Ліщинська: «Захищаю Україну передусім задля трьох своїх дітей» • Диво в Носові: у церкві розквітнув сухий вінок із хреста
«Історія у бідонах»: презентували найбільшу знахідку архівів УПА

Опубліковано: 15 Грудня о 19:15 36


У вівторок, 14 грудня, в музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбулося відкриття виставки "Історія у бідонах.


Презентація архіву українського підпілля ОУН Подільського краю”. Виставка презентує глядачам матеріали із нещодавно знайденого архіву українського підпілля (ймовірно, організаційної референтури ОУН Подільського краю 1948-1951 рр.), які передані музею в жовтні цього року.

Архів, що містився у трьох бідонах, виявили у жовтні цього року пошуковці в лісі на Бережанщині. Ця унікальна знахідка на даний час є найбільшою серед усіх знайдених в Україні.

Серед експонатів — особисті речі повстанців, пропагандистські видання підпілля ОУН і УПА, листівки, звернення, бофони, брошури, а також бібліотека, до якої увійшли видання міжвоєнного періоду і радянські книжки.

– Перший бідон знайшли 13 жовтня на глибині до 40 см. Бідони, які заховала боївка, були розміщені трикутником, – розповідає директор музею Євген Філь. – Відстань від першого до другого — 35 кроків, від другого до третього – 27, і 10 кроків від 3-го до 1-го. Закопані вони були неглибоко, адже вояки планували повернутись.

В одному з бідонів зберігались запакована вишита сорочка, військова спідня білизна, фотоапарат, булавки, нитки. Під особистими речами – література, зокрема пропагандистські брошури та листівки, призначені для поширення серед населення, а також різного роду документи-звіти. Вони стосувались різних регіонів України – Київщини, Житомирщини, Львівщини, частини Тернопільщини.

В іншому бідоні знайдено 16 пакетів готових до відправлення пропагандистських матеріалів із території Тернопільщини на Схід України. Один із них дослідники відкрили і представили матеріали з нього. Там, зокрема, виявили журнал для молоді Осередку пропаганди та інформації при Проводі ОУН «На чатах», твори української підпільниці та активістки Людмили Фої, яка друкувалась під псевдо Марко Перелесник, — «Шкільні товариші», «Михайлик» тощо. Ці пакунки чекали відправлення на Схід, за Збруч.

Серед матеріалів із бідонів родзинкою є альбом із роботами відомого українського графіка і художника, активного учасника збройного підпілля Ніла Хасевича. В альбомі представлено понад 20 робіт, виконаних ним особисто та у співпраці з учнями-графіками.

– Окремий альбом із приблизно 25-ма роботами Хасевича – це унікальна збірка. Деякі роботи підписані самим художником, – зауважує заступник директора музею Сергій Волянюк. – Цікавою є ілюстрація стилізованого тризуба «Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї». Досі дослідникам були відомі лише чорно-білі відбитки цього зображення, а в цьому альбомі представлена кольоризована версія.

Важливими матеріалами архіву є звіти теренових осередків ОУН, датовані 1949−1951 рр., із Тернопільщини, а також із Львівського краю ОУН та Волині (Берестейщина, Рівненщина, Житомирщина тощо).

У рамках сьогоднішньої презентації також відбувся допрем’єрний показ документального відеоролика про матеріали цього архіву, який підготовлено спільно з ТОКП «Фірма “Кінодністер”».


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Цими днями відбулася робоча нарада міського голови Сергія Надала та заступників міського голови з керівництвом комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» щодо підготовки до нового опалювального періоду, який другий рік поспіль буде проходити в умовах воєнного стану...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:11


У Тернополі більшість споживачів комунальних послуг здійснює вчасну і повноцінну оплату послуг з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 11:06


14 вересня 2022-го року в Тернополі відбулося відкриття центру підтримки для внутрішньо переміщених осіб «ЯМаріуполь»...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:03


На пасовищі в селі Дорофіївка Підволочиської громади пасуться корови. Рідко де в селах можна побачити таку картину, адже тваринництво переживає не найкращі часи....


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 10:53


Враховуючи перехід з 1 вересня 2023 року на новоюліанський календар, з огляду на традицію щорічного святкування Дня міста Тернополя у день християнського свята Успіння Пресвятої Богородиці, що є храмовим празником, на сесії Тернопільської міської ради прийнято рішення про встановлення нової дати святкування Дня міста 15 серпня...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:38



Теми дня
22 Вересня
19 Вересня
16 Вересня
15 Вересня