Понеділок, 14 жовтня 2019
• Змагання, після якого… не підеш «на пиво» • Чи встигнуть об’єднані громади використати державні кошти? • «Свободівець» Олег Сиротюк: «Скажи «Ні!» капітуляції 14 жовтня на майдані Незалежності в Києві» • Подружжя поверталося з Італії. Повернулось у трунах… • Як тернополяни на краю світу побували • «My Pol» – поліція у смартфоні! • Усик – без суперника • А ви йдете… на «Культурні пікніки»? • Помер депутат облради Олександр Башта • У п’ятницю – вирішальна гра! • Скільки коштує зняти кліп? • «Нам сурми свободу заграли» • Осінній концертний бум • Впав з шестиметрової висоти… • Бій року! • У Тернополі з’явиться новий автобусний маршрут • Дві смерті на підприємстві у Теребовлі: за два роки не знайшли винних… • Чому реальні зміни в країні ніяк не почнуться? • Як «VIP-Ternopil» Гриця Драпака… «женили» • Новим головою Тернопільської ОДА стане Ігор Сопель
Квантовий стрибок у ХХI століття, або Чому Тарас Шевченко не зовсім такий, яким ви його собі уявляєте

Опубліковано: 14 Березня о 16:00 41


Він був модником, любив жінок і часто закохувався, відвідував бали та обертався у вищих мистецьких колах.


Його вірші поклали на музику і співають у стилі реггі, його портрети малюють в образах Спайдермена і Кенні Маккорміка з мультфільму «SouthPark». Це… Тарас Шевченко! І, нарешті, він почав повноцінно перебиратися разом з нами в ХХI століття.

Людина чи «ікона»?

Шевченкові дні вже минули, але ми досі живемо в їх ритмі. Сьогодні читаємо роздуми на сайті
112.ua про нещодавню спробу Кобзаря здійснити “квантовий стрибок”, а також про те, які з цього можна зробити висновки.

Є три ключові “не тільки” і “не обов’язково”, безпосередньо пов’язані з ім’ям великого українського поета Тараса Шевченка.

Перше. Біографія Тараса Шевченка — це не тільки про заслання в солдатчину і кріпосництво.

Друге. Вірші Тараса Григоровича Шевченка — не обов’язково “суцільна журба”, як могло б видатися. Тобто вони універсальні і можуть викликати різний настрій.

Третє. Малювати Тараса Шевченка можна не тільки з вусами і в смушевій шапці та кожусі…

Хоча насправді ось цих “не обов’язково” і “не тільки” значно більше. Але зупинимося на вищезазначених трьох і почнемо з біографії. Його життєвий шлях та творчість вивчає кожен школяр, тож здивувати когось, розповідаючи факти з біографії, — досить складно. Але ми все ж постарались зібрати небанальні шматочки подій у житті митця…

Зазвичай дуже багато уваги приділяється дитинству та юності Тараса Шевченка, кріпосництву і засланню в солдатчину. Небагато говориться про петербурзький період життя поета, який включав у себе багато атрибутів, властивих тодішньому творчому бомонду.

Тарас Шевченко  не був понурим екс-кріпаком у шапці і свиті, він був ще тим  модником. Відомо, що під час проживання в Петербурзі він одягався досить модно. Як приклад можна привести згадку поета в своєму щоденнику про покупку гумового плаща-макінтоша, який на той момент коштував 100 рублів (а це було дуже багато!). Поет був також бажаним гостем на різних балах і в літературних салонах.

Проживаючи в Петербурзі, він був по-дружньому прийнятий в родині графа Федора Толстого.

Жінки й вино

У Тараса Шевченка були дві слабкості, і про це чомусь згадується вкрай рідко. Одна подається біографами більше як факт, друга — більше як версія, однак заснована на свідченнях людей, які знали Тараса Григоровича (тому, мабуть, має право на життя).

Перша — це жінки. Тарас Шевченко за своє життя закохувався шість разів.

Перше кохання — односельчанка Оксана, яку пізніше поет не раз згадував у своїх віршах. Друга закоханість — польська швачка Дзюня Гусиковська (з нею не склалося, як і з Оксаною). Третя закоханість —  Ганна Закревська, яка була одружена з полковником. Потім була княжна Варвара Рєпніна-Волконська, яку, втім, Шевченко любив більше як друга. П’ята — актриса Катерина Піунова. На той момент, коли Шевченко запропонував їй вийти заміж, їй було 14 і вона була молодша за нього на 30 років. Шлюб не відбувся через батьків, які були проти можливого союзу. Остання любов — 19-річна Ликера Полусмак. З нею  справа йшла до весілля, але воно не відбулося (історики називають різні причини — від зради Ликери до її відмови їхати з Шевченком у Санкт-Петербург).

Друга слабкість — алкоголь. За словами сучасників поета, Шевченко любив випити. Наприклад, Микола Костомаров так розповідав про любов Шевченка до чаю з ромом: “Я ніколи не відал’ його пьяним’, а замъчал’ тільки, що коли подадут’ йому чай, то він налівал’ таку масу рому, що всякій іншій, здавалося, не устоял’ б на ногах'”.

Можливо, хтось здивується, але великому Кобзарю були притаманні цілком звичайні людські слабкості. Що це доводить? Що генії теж можуть бути звичайними людьми.

«Думи мої»

Його поезія — це не лише «як умру, то поховайте» і не суцільний «депресняк». Послухайте, які пісні на слова Шевченка виконують гурти «Тартак» (композиція  “Косар”),  як можна співати «Думи мої, думи мої» на мотив реггі (як це зробив гурт «Мандри»). А чого варта композиція “Ой по горі роман цвіте” (пісня гурту “НІЧЛАВА -БЛЮЗ”, датована 1993 роком) на слова Тараса Шевченка, музику нині, на жаль, покійного Ігоря Пелиха та у блискучому виконанні знаного тернопільського співака та композитора Андрія Підлужного!..

Зовсім інше відчуття, ніж при класичному прочитанні, правда? Ми це до чого… Вірші Тараса Шевченка не обмежуються легендарним “Заповітом” або тими ж “Думами” чи пошуком “Долі”. І настрій при прочитанні віршів Шевченка може бути різним.

І, що не менш важливо, у Шевченка досить саме веселих віршів, які зустрічаються не так часто, як сумні.

А Кобзарю б сподобалося!

Не так давно в Києві трапився скандал. На станції метро “Тараса Шевченка” була представлена виставка картин “Квантовий стрибок Шевченко”.

Художник Олександр Грєхов зобразив поета в різних сучасних образах: від марвелівского супергероя Спайдермена до героя мультфільму “Футурама” робота Бендера. Виставка не сподобалася багатьом прихильникам “класичного вигляду” Кобзаря. Один з них, націоналіст Юрій Хорт, у результаті порізав ці картини.

Втім, пошкодження картин стало таким собі “ефектом Стрейзанд” — про них дізналося ще більше людей, і виставка нарівні з противниками отримала безліч фанатів.

Взагалі останнім часом портрети Кобзаря все частіше осучаснюють – і Тарас Шевченко, нехай і з труднощами, але перекочовує в ХХI століття, попутно обзавівшись новими образами, які, як вважають багато любителів творчості поета, якби він був живий, йому цілком могли б сподобатися.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

У Тернополі відбулася перша «Пивна миля»...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:00


Від початку реформи децентралізації держава підтримує об’єднані територіальні громади фінансово...


Рубрика: Опубліковано: о 17:00


Так звана формула Штайнмаєра передбачає проведення виборів на окупованих територіях України, легітимність яких мають підтвердити спостерігачі ОБСЄ...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Минуло понад два місяці, як в аварії на Закарпатті загинуло подружжя Діна і Василь Соломчуки із села Панівці Борщівського району...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


Роман Задорожний — про мандрівку до Країни льоду й полум’я, тролів і ельфів, екзотики та неймовірних краєвидів ...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00Теми дня
11 Жовтня
10 Жовтня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео