Вівторок, 18 лютого 2020
• 71-річна Мей Маск позувала для фотографині з України • Вже не Слічна • Будуть всі своЇ! • Формула успіху команди Надала: досвідчені фахівці поряд з молодими • Різниця між урядами Гройсмана і Гончарука тільки в тому, що останній їздить по Кабміну на самокаті • ЗНО — без стресу! • Хто забив найбільше голів в історії футболу? • Тернополянин, який пересувається на візку, проінспектував автобус 35-го маршруту • Сергій Тарашевський: «Конфлікт через «Торгтехніку» — це наука для нас усіх…» • «ЗСУ перетворилися на відрижку совкового рабства. Така армія здатна тільки прийняти бій і героїчно загинути» • У Зарваниці — арт-студія повітряного пензля • Тернополяни шанують шлюб • У Тернополі тепер є сучасна баскетбольна арена! • Ох, і круть! • Держава в смартфоні стартувала з додатку «Дія» • Іван Марчук: «Люблю, коли жінки плачуть біля моїх робіт» • Тернополяни проти наркоторговців • «Сіті» без… «Сінема»? • «13 (!) років обіцяють провести рекультивацію кар’єру…» • «Хотіла, щоб під час її народження… падав сніг»
Квантовий стрибок у ХХI століття, або Чому Тарас Шевченко не зовсім такий, яким ви його собі уявляєте

Опубліковано: 14 Березня о 16:00 55


Він був модником, любив жінок і часто закохувався, відвідував бали та обертався у вищих мистецьких колах.


Його вірші поклали на музику і співають у стилі реггі, його портрети малюють в образах Спайдермена і Кенні Маккорміка з мультфільму «SouthPark». Це… Тарас Шевченко! І, нарешті, він почав повноцінно перебиратися разом з нами в ХХI століття.

Людина чи «ікона»?

Шевченкові дні вже минули, але ми досі живемо в їх ритмі. Сьогодні читаємо роздуми на сайті
112.ua про нещодавню спробу Кобзаря здійснити “квантовий стрибок”, а також про те, які з цього можна зробити висновки.

Є три ключові “не тільки” і “не обов’язково”, безпосередньо пов’язані з ім’ям великого українського поета Тараса Шевченка.

Перше. Біографія Тараса Шевченка — це не тільки про заслання в солдатчину і кріпосництво.

Друге. Вірші Тараса Григоровича Шевченка — не обов’язково “суцільна журба”, як могло б видатися. Тобто вони універсальні і можуть викликати різний настрій.

Третє. Малювати Тараса Шевченка можна не тільки з вусами і в смушевій шапці та кожусі…

Хоча насправді ось цих “не обов’язково” і “не тільки” значно більше. Але зупинимося на вищезазначених трьох і почнемо з біографії. Його життєвий шлях та творчість вивчає кожен школяр, тож здивувати когось, розповідаючи факти з біографії, — досить складно. Але ми все ж постарались зібрати небанальні шматочки подій у житті митця…

Зазвичай дуже багато уваги приділяється дитинству та юності Тараса Шевченка, кріпосництву і засланню в солдатчину. Небагато говориться про петербурзький період життя поета, який включав у себе багато атрибутів, властивих тодішньому творчому бомонду.

Тарас Шевченко  не був понурим екс-кріпаком у шапці і свиті, він був ще тим  модником. Відомо, що під час проживання в Петербурзі він одягався досить модно. Як приклад можна привести згадку поета в своєму щоденнику про покупку гумового плаща-макінтоша, який на той момент коштував 100 рублів (а це було дуже багато!). Поет був також бажаним гостем на різних балах і в літературних салонах.

Проживаючи в Петербурзі, він був по-дружньому прийнятий в родині графа Федора Толстого.

Жінки й вино

У Тараса Шевченка були дві слабкості, і про це чомусь згадується вкрай рідко. Одна подається біографами більше як факт, друга — більше як версія, однак заснована на свідченнях людей, які знали Тараса Григоровича (тому, мабуть, має право на життя).

Перша — це жінки. Тарас Шевченко за своє життя закохувався шість разів.

Перше кохання — односельчанка Оксана, яку пізніше поет не раз згадував у своїх віршах. Друга закоханість — польська швачка Дзюня Гусиковська (з нею не склалося, як і з Оксаною). Третя закоханість —  Ганна Закревська, яка була одружена з полковником. Потім була княжна Варвара Рєпніна-Волконська, яку, втім, Шевченко любив більше як друга. П’ята — актриса Катерина Піунова. На той момент, коли Шевченко запропонував їй вийти заміж, їй було 14 і вона була молодша за нього на 30 років. Шлюб не відбувся через батьків, які були проти можливого союзу. Остання любов — 19-річна Ликера Полусмак. З нею  справа йшла до весілля, але воно не відбулося (історики називають різні причини — від зради Ликери до її відмови їхати з Шевченком у Санкт-Петербург).

Друга слабкість — алкоголь. За словами сучасників поета, Шевченко любив випити. Наприклад, Микола Костомаров так розповідав про любов Шевченка до чаю з ромом: “Я ніколи не відал’ його пьяним’, а замъчал’ тільки, що коли подадут’ йому чай, то він налівал’ таку масу рому, що всякій іншій, здавалося, не устоял’ б на ногах'”.

Можливо, хтось здивується, але великому Кобзарю були притаманні цілком звичайні людські слабкості. Що це доводить? Що генії теж можуть бути звичайними людьми.

«Думи мої»

Його поезія — це не лише «як умру, то поховайте» і не суцільний «депресняк». Послухайте, які пісні на слова Шевченка виконують гурти «Тартак» (композиція  “Косар”),  як можна співати «Думи мої, думи мої» на мотив реггі (як це зробив гурт «Мандри»). А чого варта композиція “Ой по горі роман цвіте” (пісня гурту “НІЧЛАВА -БЛЮЗ”, датована 1993 роком) на слова Тараса Шевченка, музику нині, на жаль, покійного Ігоря Пелиха та у блискучому виконанні знаного тернопільського співака та композитора Андрія Підлужного!..

Зовсім інше відчуття, ніж при класичному прочитанні, правда? Ми це до чого… Вірші Тараса Шевченка не обмежуються легендарним “Заповітом” або тими ж “Думами” чи пошуком “Долі”. І настрій при прочитанні віршів Шевченка може бути різним.

І, що не менш важливо, у Шевченка досить саме веселих віршів, які зустрічаються не так часто, як сумні.

А Кобзарю б сподобалося!

Не так давно в Києві трапився скандал. На станції метро “Тараса Шевченка” була представлена виставка картин “Квантовий стрибок Шевченко”.

Художник Олександр Грєхов зобразив поета в різних сучасних образах: від марвелівского супергероя Спайдермена до героя мультфільму “Футурама” робота Бендера. Виставка не сподобалася багатьом прихильникам “класичного вигляду” Кобзаря. Один з них, націоналіст Юрій Хорт, у результаті порізав ці картини.

Втім, пошкодження картин стало таким собі “ефектом Стрейзанд” — про них дізналося ще більше людей, і виставка нарівні з противниками отримала безліч фанатів.

Взагалі останнім часом портрети Кобзаря все частіше осучаснюють – і Тарас Шевченко, нехай і з труднощами, але перекочовує в ХХI століття, попутно обзавівшись новими образами, які, як вважають багато любителів творчості поета, якби він був живий, йому цілком могли б сподобатися.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Канадсько-південноафриканська модель і за сумісництвом мама винахідника та інженера Ілона Маска, 71-річна Мей Маск, позувала для нової рекламної кампанії Google ATAP. Знімки зробила кліпмейкер і фотограф з України – 28-річна Саша Самсонова
...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00


Андрій Богдан знову «в пошуку»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00


Ніколи не зарано проанонсувати фестиваль, де «всі своЇ»...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:00


Українське суспільство протягом останніх років не раз ставало на одні й ті ж граблі, шукаючи “нові обличчя”...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


У поточній роботі – ті ж пустопорожні обіцянки і популізм...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00Теми дня
18 Лютого
17 Лютого
15 Лютого
14 Лютого
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео