Субота, 17 квітня 2021
• Триває капітальний ремонт прибудинкової території на просп. Бандери, 84 • Директор Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення Віталій Хоркавий: «Людина похилого віку – це насамперед людина!» • Cучасну дворівневу дорожню розв’язку на Гаївському шляхопроводі планують завершити до Дня міста • Усі тернопільські медзаклади, де лікують хворих на COVID-19, оснащені автономними джерелами кисню • Анастасія Бачинська представить Тернопіль і Україну на чемпіонаті Європи • Сергій Надал: «Тернопіль поки що вберегли від «червоної зони» • Комунальники нагадують тернополянам про заборону спалювання сухої рослинності, опалого листя і будь-якого сміття • Якщо вам раптом некомфортно носити маску… • «Контінентал» продовжує підтримувати медицину: укомплектовані медичні сумки отримають ще 66 закладів охорони здоров’я • Немає часу на «розкачку»: на Тернопіллі стрімко стартували ремонти доріг • Сергій Надал виконав свою обіцянку – Малашовецьке сміттєзвалище перетворилось на сучасний полігон. Там запрацювала нова станція дегазації • Ловись, рибко, велика і… хижа! • На скутері врізався в бетонну огорожу… • Індивідуальне опалення – всім бажаючим! • ЗНО’2021: в карантинних умовах і з новими правилами • «ОСББ – це живий організм, а керуючий будинком – його лікар» • Довічне ув’язнення через… любов • Студентка ЗУНУ Іванна Дяченко стала кращою на Кубку України • Після пиятики в гуртожитку троє дівчаток потрапили до лікарні • Заробітчанина обчистили “до нитки” в готелі в Тернополі
Медична реформа чи знущання над українцями?

Автор: Опубліковано: 15 Лютого о 14:06 156


Формально в Україні система охорони здоров’я залишається такою ж, як за Радянського Союзу: держава, згідно із Конституцією, гарантує громадянам “усе і безплатно”, а в реальності все відбувається з точністю до навпаки.


У зв’язку з тим, що держава неспроможна самотужки підтримувати радянську модель і водночас протягом 25-ти років незалежності не перейшла на модель ринкову, громадянам доводиться платити за таке “задоволення”, як медичні послуги, з власних кишень.

І ось, як повідомило МОЗ, час змін нарешті настав: у 2017-ому систему охорони здоров’я в Україні переводитимуть на ринкові рейки, основою для чого стане державне медичне страхування. При цьому заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк пояснив, що створена національна агенція медичного страхування не буде фондом та не збиратиме коштів з громадян, а оперуватиме коштами, що наявні в Держбюджеті. Створюватиме агенцію Кабмін, вона діятиме як центральний орган виконавчої влади. За її діяльністю спостерігатимуть МОЗ, Мінфін та Кабмін загалом. Агенція матиме дві компетенції – фінансову та контроль медичної якості. Вона укладатиме контракти з постачальниками медичної допомоги — тобто лікарями первинної ланки, амбулаторіями, центрами первинної медико-санітарної допомоги.

“Уряд буде виділяти кошти за конкретно надані послуги, а не просто за утримання стін, — підкреслив Павло Ковтонюк. — 1 липня починаємо з первинного рівня. Люди повинні обирати лікарів, яким платити. Наступного року цей принцип буде застосовуватися й до лікарень. І якщо на первинному рівні реформу втілювати простіше, то на вторинному набагато складніше. Тому ми готуємо мережу лікарень для переходу на цю систему”.

Реформа передбачає чотири етапи: формування госпітальних округів; створення госпітальних рад, які складають клінічні маршрути пацієнтів (за вимогами, пацієнт повинен за одну годину дістатися до стаціонарних базових медичних послуг, за дві години — до більш спеціалізованих); напрацювання планів роботи та інвестиційна субвенція уряду на реалізацію цього плану.

Для початку кожен пацієнт повинен обрати лікаря, з яким укладатиме контракт, причому територіальну прив’язку скасовують. Якщо пацієнту потрібна складніша діагностика, лікар відправлятиме його у лікарню (не адміністративно-командним способом, а рекомендуватиме медичний заклад, а рішення про те, в яку лікарню звернутися, прийматиме сам пацієнт, і вже за ним “підуть” бюджетні кошти). Вся ця інформація перебуватиме в єдиному реєстрі пацієнтів у електронному вигляді. Гроші, таким чином, “ходитимуть” за пацієнтом – їх розподілятимуть туди, куди він звернеться. Контракти укладатимуть, наприклад, з амбулаторією або ЦПМСД, де працює лікар (державна агенція може укладати контракти лише з юридичними особами). Норма для лікаря первинної ланки — 2000 пацієнтів. За приблизними оцінками, обсяг коштів на один контракт наразі складатиме приблизно 230 гривень у рік.

Як це виглядатиме на конкретному прикладі? Скажімо, у двох сусідніх районах є дві районні лікарні. Якщо пацієнти з обох районів звертатимуться переважно в одну лікарню, то в іншу лікарню надходитиме значно менше бюджетних коштів. Отже, органи місцевого самоврядування будуть зацікавлені в тому, аби пацієнти йшли саме в їхню лікарню і таким чином відбуватиметься конкуренція. Приблизно так повинна працювати інтегрована модель медичної допомоги в Україні.

Процес стартує у 2017 році з первинної ланки, тому що саме “первинка” відповідає за профілактику та ранню діагностику, причому у МОЗ планують, що вже у 2017-ому році лікарі та лікарні отримуватимуть бюджетні кошти залежно від кількості укладених контрактів.

Як і все нове, реформа охорони здоров’я має як чимало прихильників, так і противників. Останні переконані, що її втілення в українських реаліях неможливе, більше того, принесе більше шкоди, особливо для мешканців сіл, яким, по-перше, складно буде знайти кваліфікованого сімейного лікаря, а, по-друге, просто нереально дістатися у зазначені терміни до медичних закладів по наших розбитих дорогах. З огляду на це медичну реформу називають черговим “дерибаном” коштів, недолугим експериментом і навіть геноцидом проти українців, оскільки, мовляв, зубожілому населенню нашої країни тепер медичні послуги стануть зовсім недоступні.

“Де і як людині знайти свого “нового супергероя” – сімейного-лікаря? — обурюється народний депутат України, голова комісії Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. — Чи готові люди за відсутність територіальної прив’язки і такий вільний вибір лікаря заплатити неможливістю викликати лікаря додому? А як лікарю підписати за короткий термін 2 000 договорів з пацієнтами? Що будуть в цей час робити хворі? Чекати в електронній черзі три місяці?.. Реформа первинної ланки неготова, і спроба втілювати її одночасно по всій території України призведе, на мій погляд, до повного колапсу не тільки системи охорони здоров’я, а й до остаточної втрати довіри населення до реформ і влади… Вектор обрано правильний, але інструментів для втілення наразі немає. Не можна продавати людям квитки на “Інтерсіті” до Парижа, якщо навіть колія ще не прокладена…  Спочатку потрібно створити інструменти – електронний реєстр лікарів, електронний рецепт, електронний реєстр пацієнтів, електронний реєстр аптек, затвердити стандарти лікування, випробувати все програмне забезпечення, навчити лікарів новим навичкам роботи і стандартам лікування, забезпечити їх необхідним устаткуванням, порахувати скільки це все коштує державі і на що реально вистачає коштів! Хіба можна починати експерименти над хворими по всій країні?”

P.S. Щоб детальніше розібратися у ключових моментах медичної реформи, “НОВА…” звернулася за роз’ясненням  до керівника департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимира Богайчука. Інтерв’ю з ним читайте у нашому наступному випуску.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

З настанням сприятливих погодних умов у Тернополі розпочалися ремонтні роботи на дорогах, прибудинкових територіях, міжквартальних проїздах та об’єктах благоустрою відповідно до затверджених титульних списків на 2021-2022 роки. Цими днями ремонт двору проводиться на просп. Степана Бандери, 84...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


До Тернопільського міського центру соціального обслуговування звертаються насамперед ті, хто перебуває у складних життєвих обставинах і потребує допомоги – громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, сім’ї у складних життєвих обставинах...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:07


На об’їзній дорозі Тернополя — Гаївському шляхопроводі — тривають роботи зі спорудження нової сучасної дворівневої дорожньої розв’язки. Роботи на такому масштабному об’єкті безперервні, адже зведення розв’язки заплановано завершити до Дня міста....


Опубліковано: о 10:02


В умовах пандемії коронавірусу, коли потреба в медичному кисні надзвичайно зростає, у тернопільських комунальних лікувальних закладах повсякчас тривають роботи з модернізації наявного обладнання і встановлення нових джерел подачі кисню і збільшення безпосередньо точок для його підведення...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:14


2-7 квітня 2021 року у Кропивницькому відбувся чемпіонат України зі спортивної гімнастики, на якому збірну Тернопільської області представляли вихованки відділення гімнастики спортивної КЗТМР КДЮСШ № 2 ім. Ю. Горайського у складі: Анастасія Бачинська, Тамара Валіон, Олена Грохольська, Оксана Соколовська (тренер-представник Н. В. Ференц)....


Рубрика: , Опубліковано: о 15:00Теми дня
17 Квітня
16 Квітня
15 Квітня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео