П’ятниця, 29 вересня 2023
• Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій • “Пережила не одну війну…” На Тернопільщині привітали 100-річну ювілярку • Молодь із Тернопільщини прибрала територію ботанічного саду • “Нове життя” переселенців на Тернопільщині
Медики швидкої рятували студентів з-під завалів палацу

Автор: Опубліковано: 2 Березня о 10:00 229


Відбувся V Міжнародний зимовий чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги «Кременецьке медичне ралі-2020».


Упродовж 21-23 лютого тривав V Міжнародний зимовий чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги «Кременецьке медичне ралі-2020». Це вже вп’яте зібралися бригади екстреної медичної допомоги з усіх куточків України і з-за кордону, щоб позмагатися у вмінні в екстремальних умовах фахово надавати допомогу потерпілим. Випробували себе у змаганнях також команди силових структур і студентів медичних вишів України й Латвії. Організатори чемпіонату — Тернопільський національний медичний університет ім. І. Горбачевського, Міністерство охорони здоров’я України, ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» і ВГО «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги». Серед українських дорослих команд перемогу здобули бригади екстреної медичної допомоги з Хмельницького, Волині й Сум, серед студентів — команда Донецького національного медичного університету, Тернопільського національного медичного університету і Вінницького національного медичного університету, серед іноземців — дві команди з Польщі й команда з Білорусі.

Лікарські змагання у… Білокриницькому палаці

Натхненником і головним суддею чемпіонату на Кременеччині є доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ТНМУ ім. І. Горбачевського Арсен Гудима. Під час медичного ралі він координував проведення конкурсів, брифінгів і засідань суддівської колегії, а також екскурсійної програми для учасників. Основна локація заходу — центр вільного часу «Панорама», що на околиці Кременця.

Лікарі добре впорались із завданням.

— Конкурсний рух бригад швидкої допомоги в Україні існує з 2008-го, проводимо літні й зимові чемпіонати, — повідомив Арсен Гудима. — Наш університет провів два перші літні чемпіонати. Цьогоріч у Полтаві відбудеться ювілейний Х літній турнір. На нинішньому чемпіонаті в Кременці бригади змагаються з надання допомоги постраждалим у зимову пору. До нас приїхали 27 команд: 16 — із центрів екстреної медичної допомоги з різних регіонів нашої держави, команда з Білорусі й дві команди з Польщі, решта — студентські команди. На жаль, у зв’язку із поширенням коронавірусу не змогла прибути команда із Казахстану.

У програмі чемпіонату передбачено дев’ять конкурсів, серед яких — первинний огляд і реанімаційні дії в немовлят, надання допомоги пацієнтам з інсультом, первинний огляд та евакуація постраждалого з транспортного засобу, огляд дорослого пацієнта у критичному стані, надання допомоги студентам, які потрапили під завали палацу та ін. Конкурс із педіатрії проводимо в амбулаторії села Білокриниця, дві локації — в спортивному клубі «Демос», зокрема, конкурсанти надають допомогу спортсмену та людині в готельному номері, яким раптово стало зле. Цікаве завдання на Соколиній горі — там імітуємо падіння  парапланериста. Для конкурсів обираємо місця історичного значення, щоб гості могли побачити красу Кременеччини. Учасники не знають наперед суті завдань, тільки отримують протоколи.

«У житті легше рятувати, бо бачиш реального хворого»

Білокриницький палац оточений каретами швидкої допомоги, обгороджений стрічкою, стоять автівки ДСНС і поліції. Що трапилося? У цій історичній будівлі XVI століття, де нині розташований Кременецький лісотехнічний коледж, проводять конкурс із надання допомоги студентам, які потрапили під руїни. За легендою, половина кабінету на першому поверсі обвалилася в підземелля. Насправді підземелля проходить уздовж усієї будівлі, має висоту 10 метрів, у давнину там був погріб. Із вчителькою і частиною дітей, які залишилися на поверхні, працюють психолог і медсестра. А потерпілих з-під обвалів дістає бригада ДСНС і передає лікарям швидкої допомоги. Завдання медиків — правильно організувати екстрену допомогу. Позурантами, тобто умовними потерпілими, під час завдання були студенти з Латвії.

У складі тернопільської команди — фельдшери Центру екстреної медичної допомоги Василь Яськів і Наталія Панько, а також водій Юрій Колісник.

— Ми пройшли транзиторну програму підготовки парамедиків, працюємо з важкими постраждалими, — розповів Василь Яськів. — Під час чемпіонату рятувальники приносили потерпілих, ми оцінювали їх стан і надавали допомогу максимальній кількості людей за допомогою ресурсів, що були у нас. Викликали підмогу для евакуації важких постраждалих. Є чотири категорії пацієнтів: зелені — можуть пересуватися, жовті — мають травми, що не загрожують життю, червоні — потрібна нагальна допомога, чорні — нереально врятувати. Стараємося передусім врятувати тих, кого можна. Важко приймати рішення… Як не дивно, але на конкурсі більше хвилювань, ніж у житті. Під час завдань — бутафорія, важко зорієнтуватися, а в житті бачимо реального хворого, реальну проблему і намагаємося усунути її.

— Хоча ми вже 15 років у медицині, але повторення корисне, — зазначила Наталія Панько. — Медицина не стоїть на місці, треба вдосконалюватися. У житті було чимало складних випадків. Якось виїжджали на ДТП з сімома потерпілими, п’ятеро з яких — діти. Тоді взяли трьох потерпілих в авто, хоча так не можна, але до лікарні було далеко, тож робили все, щоб врятувати. Але лікарям не можна казати, що врятуємо, а тільки — що допоможемо.

Чи змогли розпізнати у двох немовлят… кір?

У Білокриницькій амбулаторії конкурсантів чекає два манекени немовлят-близнят, які нібито занедужали. Бригади лікарів швидкої мають стабілізувати стан дітей, а на основі симптомів прийняти рішення про негайну госпіталізацію. Уявним малюкам — місяць і п’ять днів, у них — кір, що мали б визначити лікарі швидкої допомоги.

— На педіатричній локації перед медиками стоїть досить складне завдання — приїжджають на виклик, щоб транспортувати двох дітей до стаціонару, —  розповіла лікар-педіатр, суддя чемпіонату Ольга Дутчак. — Завдання ми вибудували на основі реальної історії, що була в Тернополі. Мама захворіла на кір і двоє її маленьких дітей теж занедужали, в обох розвинулася пневмонія.

Одне немовля — в критичному стані, друге — погано дихає. Лікар в амбулаторії побачив це і викликав швидку допомогу. Складність завдання в тому, що водночас двоє маленьких пацієнтів. У лікарів має бути достатньо обладнання, мають знати алгоритм обстеження критичного педіатричного пацієнта, надати допомогу, ввести медикаменти і транспортувати до медзакладу. Деякі команди дуже гарно себе проявили, особливо ті, які пройшли транзиторну програму підготовки парамедиків, а також європейські команди. Є команди, які спрацювали гірше, але насправді усі бригади досить добре підготовлені. Перед конкурсами відбувалися майстер-класи від суддів, які є інструкторами Європейської ради реанімації.

— В Україні якість надання порятунку на етапі швидкої допомоги щороку зростає, — наголосив Арсен Гудима. — Якщо два-три роки тому вершину піраміди на чемпіонатах займали литовські або польські парамедики, то нині українські команди є очевидними конкурентами. Приємно, що тернопільська команда теж виступає досить добре, ми задоволені її роботою.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18


Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:11


Активні юнаки та дівчата завжди є драйверами якісних змін — мають багато цікавих ідей, готові втілювати в життя корисні проєкти, об’єднуватися для розвитку рідних містечок та сіл...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:02


З метою реалізації концепції розвитку галузі охорони здоров’я на території Тернопільської громади, на засіданні сесії міської ради депутати прийняли рішення про реорганізацію двох медичних комунальних некомерційних підприємств міста...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:43Теми дня
27 Вересня
26 Вересня
25 Вересня