Тернопіль, який існує лише у пам’яті та бронзі — саме так можна було б назвати унікальний 200-кілограмовий бронзовий макет-мапу довоєнного Тернополя, який урочисто освятили у неділю, 1 травня, неподалік Катедрального собору після вранішнього святкового Великоднього богослужіння. В Україні це – перший макет міста вуличного відкритого типу, де у масштабі 1:700 відтворено чимало архітектурних пам’яток нашого міста, які не вдалося зберегти після війни. Він є ілюстрацією того, яким було наше місто до 1939 року.
За словами консультанта проекту краєзнавця Тараса Циклиняка, ідея створення такої бронзової пам’ятки виношувалася уже віддавна (інформацію про історію довоєнного Тернополя чоловік по крупинках збирав упродовж аж п’яти років), проте втілити її у життя вдалося торік.
Для створення макета команда його творців опрацювала понад п’ять тисяч фотографій, переглянула десятки відео — навіть дані аерозйомки 1917 року, збирала спогади старожилів, краєзнавців, істориків… «Наш задум унікальний тим, що такої детальної проробки історичних споруд, яка є на цьому макеті, немає ніде, – каже один із учасників проекту Тарас Циклиняк. – Тут можна побачити тодішні квартали, храми, адміністративні та житлові будинки на площі між Надставною церквою, тодішньою старою синагогою, Міщанським братством, залізничним вокзалом, єзуїтським костелом та замком.
Межі макету — це Старий замок, Надставна церква, синагога на вул. Паращука, Філармонія, Вокзал, вниз по вул. Хмельницького, по Крушельницькій і назад до Старого замку”.
Керівник проекту: скульптор, художник Дмитро Мулярчук, моделі найвизначніших історичних об’єктів споруд були розроблені інженером-макетчиком Володимиром Крісою, який вже не перший рік займається відновленням сакральних будівель Тернополя у макетах. Над макетом також працювали: різьбяр Володимир Дусан, учасник реставрації-відновлення Михайлівського та Успенського соборів у Києві, архітектор Борис Солонін — знавець архітектури старого Тернополя, журналіст та відеограф Антон Марчевський.
Спершу об’ємну карту ліпили із пластику та клеїли з картону, згодом – відливали із бронзи у львівській ливарній майстерні — тамтешні майстри зізналися, що уперше виконували таке замовлення.
Біля макета мають намір встановити інформаційний стенд, де буде більше світлин та описів про Тернопіль часів Австро-Угорщини — періоду найбільшого, за словами активістів, розквіту міста. Запрацює також багатомовний сайт, де можна буде більше дізнатися про ідею створення макета й ознайомитися зі світлинами, на яких зображене давнє місто. І, звичайно ж, відтепер кожен, гуляючи центром міста, зможе не лише побачити «бронзовий Тернопіль», а й доторкнутись до нього, відчути дух прадавнього міста…
А задля безпеки, за бронзовою пам’яткою спостерігатимуть відеокамери та наглядатимуть правоохоронці.
Джерело: НОВА Тернопільська газета