Четвер, 28 вересня 2023
• Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій • “Пережила не одну війну…” На Тернопільщині привітали 100-річну ювілярку • Молодь із Тернопільщини прибрала територію ботанічного саду • “Нове життя” переселенців на Тернопільщині
«Наш стяг окупанти здерли і кинули в калюжу…»

Автор: Опубліковано: 3 Листопада о 15:19 34


Акторка і режисер з окупованого Херсона представили у Тернополі моновиставу «Кицька на спогад про темінь».


28 жовтня на малій сцені Тернопільського академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка відбулася моновистава «Кицька на спогад про темінь» Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша.

Головну роль виконала акторка Ольга Бойцова, режисер — заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк. «Кицька на спогад про темінь» — це історія про життя українців в окупованій частині Донбасу, що триває вже дев’ятий рік. У таких же реаліях нині опинилися мешканці Херсонської, Запорізької, Луганської і частини Харківської областей. Вистава написана за п’єсою драматургині з Краматорська Неди Неждани, побудована на конкретних історіях.

«Купіть кошенят!» — просить на початку вистави жінка в чорних окулярах. Троє кошенят — усе, що залишилося від її дому, землі, спокійного світу після російської окупації… Як вижити після війни, полону, втечі, смерті, зради?.. Упродовж вистави акторка згадує свою участь у Революції на граніті, про те, як її син через роки продовжив її боротьбу — долучився до Майдану, про окупацію. Розповідаючи, варить борщ, яким наприкінці пригощає глядачів. У Херсоні в мирний час постановку здійснювали на вулиці, готували борщ у казані. Роль головної героїні грала інша акторка, яка залишилася в місті й, на жаль, погодилася на співпрацю з окупантами. Глибинний зміст, але не всі здатні його осягнути…

Уся вистава просякнута думками про українську реальність, про вічну боротьбу за нашу Незалежність.

«Була незалежність, але й було відчуття, що її у нас вкрали. Несправжня незалежність, несправжня демократія. І в мене почалася алергія на політику», «Де в світі бачено, щоб за колір власного прапора катували?», «На Майдані ти відчуваєш все серцем», «Братні народи? Брати — це ті, хто ділиться, а ті, що грабують — грабіжники», «Для одних земля жива, а для інших — ні. Ось і вони продають її, як річ. А як тоді поховати землю, яка помирає для тебе?», «Автомати і БТРи в супермаркетах не продають. Є чітка адреса: Кремль. Є той, хто дав їм у руки зброю і відправив собі на смерть, і нам», «Хтось акає, хтось окає, а хтось бекає… У нас приписка — на язиці», «Коли женуть своїх, то приходять чужі. І зовсім не захищати», «Це жахіття треба зупинити всім світом. Це ж не наша проблема. Не тільки наша біда. Це може зачепити кожного», «Кажуть, що може початися Третя світова. Он як путлер подібний до Гітлера. Серйозно? Може? Схаменіться! Роззуйте очі — вона вже іде», «Раніше я молилася за мир, а тепер — тільки за перемогу, бо який мир із тими… Хай Бог милує».

Акторка Ольга Бойцова вирвалася з рідними з окупації в середині квітня, знайшла прихисток у Хмельницькому, де живуть її мати і сестра.

— У перші дні вторгнення ми не розуміли, наскільки це все глобально, — каже Ольга. — Завячуючи Сергію Павлюку, почали виходити на мітинги. Заявляли, що Херсон — це Україна. Росіяни спочатку не зачіпали нас, але не розуміли, як так — люди самі виходять. А потім почалися провокації, переслідування… Вишукували людей, які ходили на мітинги, або можуть бути корисними в картинці для «русского міра». Сергієві довелося багато пережити… Окупанти допитували його, розбомбили квартиру… Більшість наших колег хоч і з труднощами, але вибралися з окупації. 73 осіб з нашого колективу з різних причин залишилися там і залишилися людьми. Декілька пішли на співпрацю… Вірю у перемогу, вірю, що ми повернемося в Херсон.

У Сергія Павлюка — п’ятеро дітей. Покинув окуповану Херсонщину 18 квітня. Прийняли його родину письменники брати Капранови на Київщині.

— Тернопіль для мене знакове місто: 16 років тому на фестивалі «Тернопільські театральні вечори» я отримав свій перший диплом за кращу режисуру, — зазначив Сергій. — Це був поштовх у творче життя! У Тернополі маю багато друзів. Ми, херсонці, поки що не маємо дому, але віримо в ЗСУ і в те, що скоро повернемось. Ось цей синьо-жовтий стяг я підняв 3 березня з калюжі біля стели пам’яті Героїв Небесної Сотні. Його здерли окупанти. Я хотів підняти, але підійшов «свинособака» і почав тицяти автоматом. «Хоча б заберу прапор…» — глянув на нього. «Забірай і ухаді», — буркнув.

Відтоді прапор зі мною.. З ним ми виходили в перші тижні на мітинги в Херсоні. Цей стяг мені вдалося провезти через блокпости. Ходжу під Богом… Мого друга за стяг три дні катували… Нас не обшукували. Може, побоялися моєї бороди (усміхається, — авт.). Щось відводило ту напасть від моєї родини. Прапор повернеться в Херсон! І ми повернемося додому!


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18


Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:11


Активні юнаки та дівчата завжди є драйверами якісних змін — мають багато цікавих ідей, готові втілювати в життя корисні проєкти, об’єднуватися для розвитку рідних містечок та сіл...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:02


З метою реалізації концепції розвитку галузі охорони здоров’я на території Тернопільської громади, на засіданні сесії міської ради депутати прийняли рішення про реорганізацію двох медичних комунальних некомерційних підприємств міста...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:43



Теми дня
27 Вересня
26 Вересня
25 Вересня