Четвер, 13 серпня 2020
• Через зміни у законодавстві та заборгованість споживачів КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» може заплатити за розподіл газу, необхідного для роботи, лише на рівні 5-6% від потреби • Червону зону скасовано, або Як Тернопіль виграв інформаційну війну в уряду • «Стіну моєї хати сусіди зробили огорожею…» Галина Барнай з Кременця доведена до відчаю через земельний конфлікт • Микола Довгошия: «На всіх об’єктах «Великого будівництва» на Тернопільщині контроль якості здійснюють на двох рівнях» • Сергій Надал: «Тернополяни зупинили транспортну блокаду. Дякую вам!» • Дівчинка провалилася в яму просто посеред дороги в Тернополі… • Ігор Біскуп: «Я був відданий «Ниві». Свого часу кликали навіть до вищої ліги Союзу, але уболівальники в Тернополі мене поважали, і я їх не кинув» • Зелений туризм на Тернопільщині: де відпочити, якщо закордон закритий? • Після семи місяців у СІЗО Юлію Кузьменко відпустили під домашній арешт • У Петриківському геріатричному пансіонаті спалах коронавірусу • Міг підірвати пів села: мешканець Зборівщини зберігав вдома цілий арсенал зброї… • Зібрали кошти на лікування Богданчика та подарували іграшку-робота • Польща скасувала 14-денний карантин для пасажирів авіарейсів з України • У художньому музеї — виставка добровольцю Маркіяну Паславському • Поліцейські розповіли маленьким тернополянам про правила дорожнього руху • Ціна COVID-19: на боротьбу з вірусом Тернопіль спрямував понад 48 мільйонів гривень • COVID-19 на Тернопільщині: із 3324 хворих одужали 2100 • Горіла літня тераса “Бухта бару” • «Нова Я»: марафон, який змінив матусь дітей з інвалідністю • “Укрзалізниця” відновлює зупинки поїзда далекого сполучення у Луцьку та Тернополі. Список
Насінництво в сучасних умовах

Опубліковано: 4 Липня о 14:00 116


Існування мережі міжнародних регіональних та світових домовленостей дає змогу успішно розв'язувати важливі питання щодо виробництва та контролю якості насіннєвого матеріалу, ринку насіння, збереження та створення страхових фондів насіння, задовольняючи інтереси виробників та споживачів.


Згідно з порядком організації насінництва в Україні, для сівби на товарні посіви використовують тільки сортове насіння, що засвідчено відповідними документами. Використання сертифікованого насіння нижче встановленої категорії заборонене, за винятком форс-мажорних обставин (загибель насінницьких посівів від вимерзання, посухи, градобою тощо). Сорти, не занесені до “Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні” (далі – Реєстр сортів), вирощувати для реалізації та поширювати в Україні забороняється.

Проте згідно із Законом України “Про насіння і садивний матеріал”, кондиційне насіння і садивний матеріал сортів, не занесених до Реєстру сортів, можуть використовуватися для посівних цілей лише у разі, якщо: – розмноження сорту, включеного до Переліку сортів рослин ОЕСР, до насіннєвих схем сертифікації яких приєдналася Україна, здійснюється для вивезення за межі України; – стосовно сорту рослин прийнято відповідне рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики України; – власник сорту створює запас насіння в період державного випробування сорту; – насіння використовується їх виробником для власних потреб без права реалізації; – насіння використовується для селекційних і дослідних робіт або експонування. Право на виробництво та реалізацію насіння мають суб’єкти насінництва, яким надано право на використання майнових прав щодо об’єкта інтелектуальної власності (сорту рослин) відповідно до Закону, які пройшли атестацію, (перевірку) та внесені до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва (далі – Реєстр виробників).

Мінагрополітики на підставі рішення видає відповідний наказ про занесення суб’єктів насінництва до Реєстру виробників. Суб’єкти насінництва, які занесені до Реєстру насінництва та розсадництва, мають право виробляти насіння з метою його реалізації лише тих сортів і гібридів, які зазначені в цьому реєстрі.

Виробники насіння і садивного матеріалу зобов’язані:

– укладати ліцензійні договори з власниками (ом) сорту на його використання;

– створювати страхові насіннєві фонди в установлених обсягах;

– дотримуватись технологічних і методичних вимог щодо збереження сортової чистоти, біологічних і урожайних властивостей сорту та посівних якостей насіння;

– гарантувати відповідність насіння, що підлягає реалізації, сортовій чистоті та посівним якостям, зазначеним у насінницьких документах;

– зберігати дублікати проб насіння протягом терміну дії сертифікату на насіння, який засвідчує його якість;

– вести по кожному сорту насінницьку документацію за встановленими формами та зберігати її протягом трьох років;

– дотримуватись встановленого порядку пакування, маркування і транспортування насіння;

– відшкодувати матеріальні збитки споживачу за реалізацію йому некондиційного насіння;

– сприяти державним інспекторам у сфері насінництва та розсадництва у виконані їх функцій.

При порушенні суб’єктом насінництва атестаційних вимог, передбачених законодавством, він може бути виключеним з Реєстру виробників. Внутрішньогосподарський контроль в насінництві здійснюється безпосередньо суб’єктами насінництва. Основне завдання внутрішньогосподарського контролю – повне дотримання правил насінництва на всіх його етапах. Одним з важливих етапів державного контролю в насінництві є польове оцінювання (апробація) насінницьких посівів. Основна мета інспектування – визначити придатність сортових і гібридних посівів для використання на насіннєві цілі. Для цього оцінюють сортові якості посівів сільськогосподарських культур та якість робіт на ділянках гібридизації.

Одночасно визначають засміченість посівів культурними рослинами, насіння яких важко відокремлюється, а також карантинними, злісними й отруйними бур’янами, встановлюють ступінь ураження посівів хворобами та шкідниками сільськогосподарських рослин, перевіряють дотримання господарством обов’язкових правил, які забезпечують вирощування високоякісного насіння (організація та якість робіт, агротехніка, прополювання, проривання, підготовка насін- нєсховищ тощо). Польовому оцінюванню підлягають усі насіннєві посіви, сорти яких занесені до Реєстру сортів, які призначені для використання на насіннєві цілі.

Польове оцінювання сортових посівів проводить аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який несе персональну відповідальність за дані, внесені в акт польового інспектування посівів, згідно із законодавством. Посівні якості насіння сільськогосподарських культур характеризуються чистотою, вмістом домішок культурних рослин і бур’янів, схожістю (життєздатністю), вологістю, масою 1000 насінин, зараженістю шкідливою мікрофлорою, пошкодженнями шкідниками, деякими іншими показниками. Проби насіння від партій, що підлягають реалізації, відбираються штатним агрономом-інспектором ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»

За результатами визначення посівних якостей насіння та на підставі документів про сортову відповідність згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості” (далі ДСТУ 4138-2002) та ДСТУ 2240-93 “Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови” (далі ДСТУ 2240-93) ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» видає власникові такі державні документи, термін дії яких встановлюється відповідно до ДСТУ 2240-93: – сертифікат на насіння (для партій насіння, призначених для реалізації); – протокол випробування на насіння (якщо насіння некондиційне хоча б за одним із показників або аналіз проведений не за усіма стандартизованими ДСТУ 2240-93 показниками). На партії насіння, призначені для міжнародної торгівлі, за результатами польового інспектування посівів видається Сертифікат ОЕСР – документ встановленої форми, яку затверджує Секретаріат ОЕСР. Цей сертифікат засвідчує лише сортові якості насіння.

Посівні якості насіння, призначеного для експорту, визначаються лабораторією, акредитованою в ISTA, яка за результатами аналізів видає Міжнародний оранжевий сертифікат ISTA. При цьому відбір проб для аналізу проводиться лише акредитованими відбірниками проб. Термін дії сертифіката обмежений, як правило, чотирма місяцями. Після закінчення терміну дії сертифіката відбирається нова проба для аналізу в ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», за результатами якого видається новий документ, а попередній анулюється. Введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації є порушенням норм ст. 17 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал». Уповноваженими наказами Мінагрополітики щодо здійснення діяльності оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва для встановлення відповідності насіння і садивного матеріалу, вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, шляхом визначення сортових, посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу з подальшою видачею сертифікатів, затверджено установи які пройшли акредитацію є: ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросерт» аудитори із сертифікації цих установ мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання сертифікованого насіння.

Останнім часом розширюють свої повноваження Державна установа «Фітосанітарна лабораторія» по визначенню посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу з видачею відповідного документа Протокол випробування по окремих показниках якості насіння. Державний нагляд (контроль) у сфері насінництва та розсадництва на території Тернопільської області здійснює відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області. Віталій Горбатов, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Нині в Україні відсутні нормативно-правові акти, які повинні регламентувати можливості теплопостачальних підприємств повною мірою враховувати витрати теплової енергії на функціонування систем рециркуляції гарячої води (включно з круглорічним опаленням ванних кімнат рушникосушками та рециркуляційними стояками), проводити розподіл обсягів фактично спожитих послуг з постачання гарячої води та теплової енергії на функціонування системи рециркуляції між всіма мешканцями багатоквартирних житлових будинків, проводити нормування та включення у собівартість послуги з постачання гарячої води технологічно неминучих втрат води у системах гарячого водопостачання...


Рубрика: , , Опубліковано: о 20:00


Міського голову Тернополя Сергія Надала підтримали місцеві та загальноукраїнські ЗМІ...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


«Сусіди прихопили частинку моєї ділянки, встановили огорожу на моїй землі, обрізали по самій хаті…» — ледве стримує сльози Галина Барнай із Кременця...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:05


Рекордну протяжність державних доріг оновлюють на Тернопільщині у 2020 році – 162,1 кілометра. Вперше за кілька десятків років повністю ремонтують напрям Тернопіль – Заліщики, дорогу в Ланівцях, завершують маршрут Тернопіль – кордон з Рівненщиною...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 15:51


Хронологія подій довкола включення Тернополя до червоної зони...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 15:35Теми дня
12 Серпня
11 Серпня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео