Субота, 25 травня 2019
• Сім майстрів і 184 години • Як Чортків сезон відкрив: блогерів зібрав, дефіле провів, на польовій кухні смаколики їв • Вкусив кліщ? Несіть його до лабораторії! • «Будапешт їм личить»! • Їсти, любити, фотографувати • Про Fair Play, «цікаві» матчі та… павуків у банці • Олександр Гринюк: «Мене засудили, бо хочуть змести з громадського життя» • Статки Зеленського: вілла в Італії, елітні автівки та скандальне житло на Грушевського • Нові правила техогляду: наклейка на скло • «Нива» здобула виїзну перемогу на п’ятій доданій хвилині • Олександр Зінченко показав свої трофеї • Чемпіонат області • На «вовчиць» і Винник їде! • Наші привітали Зе! • Голова ТОДА Степан Барна подав у відставку • Кульова блискавка влетіла в літню кухню… • «Поспішай творити добро!» Підкинуте щастя! • Почаїв у скорботі: не стало борця за українську церкву Тимофія Палія… • Президент ЗЕ: «Це тільки початок!» • «Не вам мене судити»
Пеня за комуналку: як, коли і скільки

Опубліковано: 10 Травня о 14:00 129


В Україні набула чинності нова редакція закону «Про житлово-комунальні послуги».


 З 1 травня буде нараховуватися пеня за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг. Як зауважує начальник управління ЖКГ та енергозбереження Тернопільської ОДА Дмитро Пастернак (на фото), новий закон мав набрати чинності ще 10 червня 2018 року, однак через те, що суспільство на той час не було готове до цих змін, Верховна Рада відтермінувала введення в дію близько 70% норм цього закону до 1 травня 2019 року .

– Саме стаття 26 цього закону стосується відповідальної оплати компослуг, – пояснює Дмитро Пастернак. – Зрозуміло, що економічний стан підприємств залежить від рівня розрахунків споживачів, від того, як люди систематично, до певної дати місяця оплачують рахунки. Отож, тепер у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Зауважте: не вище, отже, може бути й нижче, залежно від того, який договір буде укладено. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем кінцевого терміну внесення плати за житлово-комунальні послуги. Як це виглядає у конкретних цифрах? Скажімо, якщо людина станом на 1 травня має місячний борг за світло 400 грн., а за газ 1000 гривень, то з 1 травня їй щодня буде нараховуватися пеня відповідно 4 і 10 копійок у день, через місяць пеня складатиме 1,20 грн. та 3 грн. Гадаю, це не є проблемою для споживачів, але у будь-якому випадку буде стимулювати до дисципліни з оплати комунальних послуг.

До слова, стан заборгованості з оплати компослуг в області Дмитро Пастернак оцінює як задовільний.

– Скажімо, за природний газ населення розраховується на рівні 87%, – зауважує він. – Впродовж останнього часу заборгованість за газ зменшилася на 10%. Пригадуєте, скільки було хвилювань щодо монетизації субсидій, мовляв, люди будуть ці гроші витрачати не за призначенням? Але ж ні, такого не сталося, навпаки, заборгованість зменшилася. Наразі борг населення Тернопільщини за отриманий природний газ складає 750 мільйонів гривень. Зверніть увагу: це не за місяць чи рік, а взагалі вся заборгованість. Є у нас споживачі, які мають борг за газ ще за 2013-ий рік. Цікаво, що більшість пенсіонерів, які отримують малі доходи, попри це, дуже дисципліновані і стараються оплачувати компослуги. У тих, кому не вистачає коштів, в опалювальний період борг накопичується, але потім впродовж кількох місяців вони його погашають. Затятими ж боржниками є, як кажуть, суспільно некорисні громадяни. Або ж дуже заклопотані підприємці, котрі мають великі прибутки, але постійно перебувають у поїздках, за кордоном і дозволяють собі платити раз у чотири чи більше місяців. На жаль, така недисциплінованість безпосередньо завдає збитків підприємствам-надавачам послуг, які теж мають оплачувати послуги, зарплату працівникам, вкладати у розвиток підприємства, щоб краще обслуговувати споживачів, та ін.

Закон передбачає, що пеню не нараховуватимуть, якщо у держави перед споживачем є заборгованості за субсидії чи пільги або ж у споживача є довідка про затримку з виплати зарплати.

Якщо після отримання попередження про несплату заборгованість не погашена впродовж 30 днів, послугу можуть відключити – йдеться про всі послуги, крім електроенергії та газу (оскільки це регулюється іншими законами).

Пеня буде нараховуватися тільки на борги, що виникли з 1 травня.

Втім, хоча закон і набув чинності, але наразі не може бути застосований, оскільки ще діють старі договори.

– Жоден укладений досі договір не посилається на цей закон. Відповідно надавачі послуг наразі не мають підстав нараховувати пеню, – пояснює Дмитро Пастернак. – Коли будуть укладені нові договори зі споживачами, лише тоді почне працювати механізм нарахування пені. На це дається термін упродовж року.

У новій редакції закону передбачена можливість для мешканців багатоквартирних будинків укладати колективні договори з виконавцем комунальних послуг, крім послуг з газо- і електропостачання. Тип організації договірних відносин з виконавцями послуг обиратимуть споживачі.

У разі укладення індивідуального договору споживач буде оплачувати виконавцю послуги абонентську плату. Співвласники багатоквартирних будинків (незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком) протягом одного року повинні прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) за кожним видом комунальної послуги. При цьому допускається укладення різних типів договорів для різних комунальних послуг в одному будинку.

Марина Стах


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Як для першої леді України створювали вбрання на інавгурацію...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Тендітні панянки у «середньовічних» сукнях, брутальні байкери у шкірі та вишукані моделі в оригінальному дизайнерському вбранні — уся ця «екзотична» публіка цими вихідними зібралася у Чорткові, аби відсвяткувати відкриття туристичного сезону...


Рубрика: , , Опубліковано: о 17:00


Упродовж трьох останніх років Тернопільщину «атакують» кліщі...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Картини Олесі Гудими експонуються у Будайській фортеці...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


«Смачні світлини» від тернопільських фуд-фотографів...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00Теми дня
24 Травня
23 Травня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео