Середа, 24 липня 2019
• Андрій Богданець від “Слуги народу” переміг у Тернополі • Українська фехтувальниця Ольга Харлан виграла чемпіонат світу • Пенсіонерка віддала 15 тисяч гривень за “порятунок” внука… • На Тернопільщині не розминулися дві автівки • Леонід Бицюра: «Завдяки націоналістам закон про декомунізацію визнано конституційним!» • Лікарня у Копичинцях отримала нове обладнання • Андрій Лущик: «Державна прикордонна служба України — стабільне місце роботи і впевненість у завтрашньому дні» • Прийшли на вибори у день свого весілля… • Парламентські вибори’2019: ЦВК опрацювала понад 55% протоколів • Тернопільщина готується до нового навчального року • «Файне місто» – не лише файне, а й інклюзивне • Голос Тернополя буде у Верховній Раді • До Верховної Ради мають шанс потрапити сім партій • З ким готовий об’єднатися Іван Ковалик у новій Верховній Раді? • Галина Янченко:«Якщо до Верховної Ради прийдуть нові люди — принципові й професійні, такі, які є в команді Володимира Зеленського, можна буде багато змінити в країні» • За сприяння Михайла Головка у Збаражі встановили пам’ятник Героям Небесної Сотні Устиму Голоднюку і Назарію Войтовичу • Зарваниця — з розмальованою зупинкою • Завдяки Леонідові Бицюрі у Тернополі прижилися кращі світові практики • «Можна ми приїдемо до вашої лікарні… повчитися?» • Степан Барна: «Ці вибори переломні для історії»
Пеня за комуналку: як, коли і скільки

Опубліковано: 10 Травня о 14:00 136


В Україні набула чинності нова редакція закону «Про житлово-комунальні послуги».


 З 1 травня буде нараховуватися пеня за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг. Як зауважує начальник управління ЖКГ та енергозбереження Тернопільської ОДА Дмитро Пастернак (на фото), новий закон мав набрати чинності ще 10 червня 2018 року, однак через те, що суспільство на той час не було готове до цих змін, Верховна Рада відтермінувала введення в дію близько 70% норм цього закону до 1 травня 2019 року .

– Саме стаття 26 цього закону стосується відповідальної оплати компослуг, – пояснює Дмитро Пастернак. – Зрозуміло, що економічний стан підприємств залежить від рівня розрахунків споживачів, від того, як люди систематично, до певної дати місяця оплачують рахунки. Отож, тепер у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Зауважте: не вище, отже, може бути й нижче, залежно від того, який договір буде укладено. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем кінцевого терміну внесення плати за житлово-комунальні послуги. Як це виглядає у конкретних цифрах? Скажімо, якщо людина станом на 1 травня має місячний борг за світло 400 грн., а за газ 1000 гривень, то з 1 травня їй щодня буде нараховуватися пеня відповідно 4 і 10 копійок у день, через місяць пеня складатиме 1,20 грн. та 3 грн. Гадаю, це не є проблемою для споживачів, але у будь-якому випадку буде стимулювати до дисципліни з оплати комунальних послуг.

До слова, стан заборгованості з оплати компослуг в області Дмитро Пастернак оцінює як задовільний.

– Скажімо, за природний газ населення розраховується на рівні 87%, – зауважує він. – Впродовж останнього часу заборгованість за газ зменшилася на 10%. Пригадуєте, скільки було хвилювань щодо монетизації субсидій, мовляв, люди будуть ці гроші витрачати не за призначенням? Але ж ні, такого не сталося, навпаки, заборгованість зменшилася. Наразі борг населення Тернопільщини за отриманий природний газ складає 750 мільйонів гривень. Зверніть увагу: це не за місяць чи рік, а взагалі вся заборгованість. Є у нас споживачі, які мають борг за газ ще за 2013-ий рік. Цікаво, що більшість пенсіонерів, які отримують малі доходи, попри це, дуже дисципліновані і стараються оплачувати компослуги. У тих, кому не вистачає коштів, в опалювальний період борг накопичується, але потім впродовж кількох місяців вони його погашають. Затятими ж боржниками є, як кажуть, суспільно некорисні громадяни. Або ж дуже заклопотані підприємці, котрі мають великі прибутки, але постійно перебувають у поїздках, за кордоном і дозволяють собі платити раз у чотири чи більше місяців. На жаль, така недисциплінованість безпосередньо завдає збитків підприємствам-надавачам послуг, які теж мають оплачувати послуги, зарплату працівникам, вкладати у розвиток підприємства, щоб краще обслуговувати споживачів, та ін.

Закон передбачає, що пеню не нараховуватимуть, якщо у держави перед споживачем є заборгованості за субсидії чи пільги або ж у споживача є довідка про затримку з виплати зарплати.

Якщо після отримання попередження про несплату заборгованість не погашена впродовж 30 днів, послугу можуть відключити – йдеться про всі послуги, крім електроенергії та газу (оскільки це регулюється іншими законами).

Пеня буде нараховуватися тільки на борги, що виникли з 1 травня.

Втім, хоча закон і набув чинності, але наразі не може бути застосований, оскільки ще діють старі договори.

– Жоден укладений досі договір не посилається на цей закон. Відповідно надавачі послуг наразі не мають підстав нараховувати пеню, – пояснює Дмитро Пастернак. – Коли будуть укладені нові договори зі споживачами, лише тоді почне працювати механізм нарахування пені. На це дається термін упродовж року.

У новій редакції закону передбачена можливість для мешканців багатоквартирних будинків укладати колективні договори з виконавцем комунальних послуг, крім послуг з газо- і електропостачання. Тип організації договірних відносин з виконавцями послуг обиратимуть споживачі.

У разі укладення індивідуального договору споживач буде оплачувати виконавцю послуги абонентську плату. Співвласники багатоквартирних будинків (незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком) протягом одного року повинні прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) за кожним видом комунальної послуги. При цьому допускається укладення різних типів договорів для різних комунальних послуг в одному будинку.

Марина Стах


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

У Тернополі на виборчому окрузі №163 перемогу здобув Андрій Богданець - представник партії "Слуга народу"...


Рубрика: Опубліковано: о 16:00


Українська фехтувальниця Ольга Харлан стала переможцем чемпіонату світу, що проходить з 15 по 23 липня у столиці Угорщини Будапешті...


Рубрика: Опубліковано: о 14:00


67-річна жінка віддала 15 тисяч гривень телефонним аферистам...


Рубрика: Опубліковано: о 12:00


20 липня поблизу села Торське Заліщицького району сталася ДТП...


Рубрика: Опубліковано: о 10:00


Біля Конституційного суду України вранці 16 липня відбулася акція протесту націоналістичних сил України проти можливого скасування Закону «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки»...


Рубрика: Опубліковано: о 18:00Теми дня
23 Липня
22 Липня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео