П’ятниця, 24 січня 2020
• Підприємцю Ігорю Скрипці підкинули… похоронний вінок • Тернополянам лише дещиці не вистачило до нагород Юнацької Олімпіади • Той, хто створив «Ниву» • Віталій Гринів: «Настав час демонструвати високі результати» • «Кожна вдала операція – перемога усього відділення» • Де шукати… сніг? • Які зміни в 2020-ому чекають українських заробітчан? • Світлана Пушкар: «Чому закрили справу про загибель мого чоловіка?» • Сергій Надал: «Акт Злуки показав усьому світові – українці це державна нація» • Герої вистояли, не витримав бетон… • «Кінець епохи бідності»: тільки для кого?! • 20 облич’2019: Наталя Присіч • Заливне з індички від Євгена Клопотенка • У 42 роки – 20 дітей! • Бунт у королівстві? • Новітня практика інвестиційних угод, впроваджена у Тернополі, є прикладом для багатьох українських міст • Помер найменший чоловік у світі • 20 облич’2019: Віталій Гринів • Новий парк за проєктом молодих тернопільських архітекторів таки буде! • Юліанна Туницька посіла п’яте місце на ІІІ зимових Юнацьких Олімпійських іграх
Перед початком весняно-польових робіт варто подбати про якісне насіння!

Опубліковано: 16 Квітня о 14:00 23


На даний час маємо ситуацію, коли на насіннєвому ринку присутні підробки насіннєвого та садивного матеріалу, порушуються права інтелектуальної власності на сорт, в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та із дуже низькими показниками якості.


Отже, придбання насіння без відповідних сортових та посівних документів пов’язане з високими ризиками. Наша мета в тому, щоб максимально убезпечити учасників ринку від фальсифікатів.

Реалізація неякісного насіння стає великою проблемою, та особливо вона посилилась зі скасуванням ліцензування як гуртової, так і роздрібної торгівлі. Тепер насіння може реалізувати будь-хто. У наш час насіння в пакетиках продають скрізь – від стихійних ринків до супермаркетів. Проте гарантувати те, що насіння, яке ви купили в такий спосіб, принесе вам добрий врожай, ніхто не зможе.

Через підроблене насіння споживачі щороку втрачають мільйони гривень. Для прикладу наводимо найпоширеніші махінації з пакетованим насінням.

Нечесні підприємці змішують насіння високої якості з тим, що взагалі не проростає. Замість насіння I-II генерацій використовують послідуючі генерації. Замість одного сорту (як правило нового і дорогого) реалізують зовсім інший. Під маркою дорогого імпортного насіння продають дешевше вітчизняне.

Якщо фасована продукція залишилася нереалізованою з минулого року, втратила схожість – її фасують у нове пакування. Може також бути насіння, яке купують за копійки в Європі, а в Україні продають уже за ціною елітного імпорту.

Щоб не витратити зайві гроші й не отримати від купівлі насіння розчарування, необхідно знати, як правильно вибирати насіння.

Чинним законодавством передбачені основні вимоги до суб’єктів реалізації насіння овочів щодо пакування, маркування, транспортування і зберігання насіння задля збереження його високих посівних якостей.

Контроль за дотриманням суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у цій сфері на території Тернопільської області здійснюють спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі — Державний реєстр). Ознайомитися з ним можна на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. Перш за все необхідно дізнатися у продавця, чи включений даний сорт до Державного реєстру (там вказують і зони вирощування). Він постійно оновлюється, сорти та гібриди, що включені до нього, попередньо протягом двох-трьох років проходять випробування в різних регіонах країни.

Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння, видається після проведення його сертифікації в органах з оцінки відповідності, які уповноважені Міністерством аграрної політики та продовольства України на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва.

На даний час на території України на проведення сертифікації насіння уповноважено ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови».

Відповідно п.12.2. цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості.

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися:

– сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

– документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». До супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:

– «Атестат на насіння» — на добазове та базове насіння;

– «Свідоцтво на насіння» — на сертифіковане насіння;

– «Свідоцтво на гібридне насіння» — на насіння першого покоління гібридів.

Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись на вимогу покупця.

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.

Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, необмежений.

Гарантійний термін зберігання якості насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння», на основі якого видано супровідний документ.

Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію. Кожному сертифікатові присвоюється індивідуальний реєстраційний номер. Будьте уважні, часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом й інші культури.

Дані сертифіката повинні збігатися з даними на пакуваннях. До того ж продавець насіння зобов’язаний видати чек або поставити підпис на пакетику, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару, оскільки у разі виникнення претензій у покупця будуть на руках підстави звернутися до компетентних органів.

Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість, забороняється законодавством України.

Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. Пакетик повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нове упаковування.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

– назву країни-виробника насіння;

– назву і товарний знак, юридичну адресу підприємства, де пакували насіння;

– культуру, сорт (гібрид);

– масу або кількість насінин в пакеті;

– номер партії насіння, рік урожаю, схожість, чистоту, вологість;

– коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування). Остання інформація не є обов’язковою, проте кожен виробник, який цінує свого споживача, зацікавлений у тому, щоб покупець залишився задоволений якістю насіння і воно дало гарний врожай.

Візьміть до уваги й те, що дата фасування повинна штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упаковування друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки просто неможливо. Штамп наноситься тільки після пакування і шрифт відрізняється від типографського.

З’явилося на ринку дражоване та інкрустоване насіння. За певної технології його поміщають в оболонку зі стимуляторами, препаратами захисту від хвороб та шкідників. Термін придатності такого товару, як правило, не більше як рік. На упаковування з протруєним насінням наносять напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковування ставлять напис: «Інкрустоване», «Дражоване». На упаковуванні вказують природу добавок, а також співвідношення між масою насіння та загальною масою.

Найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння (вологість, температурний режим тощо). Там ви можете отримати кваліфіковану консультацію щодо новинок. Не ганяйтеся за екзотикою, оскільки навіть якісне імпортне насіння, яке дає прекрасні врожаї в себе на батьківщині, може не дати очікуваного результату в нашому кліматі. Не залишайте магазин без касового чека і, при можливості, зберігайте цілісність пакетика, в який було розфасоване насіння, принаймні аби було видно номер партії насіння. У такому разі ви зможете пред’явити претензію продавцю за неякісний товар.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Ігоря Скрипку із села Нагір’янка Чортківського району добре знають у середовищі шоу-бізнесу далеко за межами нашої області...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Санкарка Юліанна Туницька і біатлоніст Віталій Мандзин — у п’ятірках ІІІ Юнацьких Олімпійських ігор...


Рубрика: , , Опубліковано: о 17:00


20 січня засновнику тернопільської «Ниви» Івану Потупі виповнилося б 88 років...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


Перспективний тернопільський велосипедист готується до чемпіонату світу з велотреку...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00


Фахівці ортопедо-травматологічного відділення Тернопільської університетської лікарні повертають до повноцінного життя після найскладніших травм...


Рубрика: Опубліковано: о 13:00Теми дня
23 Січня
22 Січня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео