Понеділок, 03 жовтня 2022
• У Тернополі привітали працівників бібліотек • Голос, що підкорив світ • Через великий ажіотаж у Тернополі відбудеться додатковий благодійний концерт для підтримки ЗСУ Іво Бобула • Пізнаймо одні одних: українці – в Сувалках, поляки – в Тернополі • «Антитіла»: пів року – на фронті • Кризова кімната – для постраждалих від насильства • Дбаємо про своїх військових на передовій • Благодійники з Європи підтримують лікарні Тернополя • «Сьомий місяць печу перемогу» • Сергій Надал: «Дякую тернополянам за те, що наше місто стало другим домом для десятків тисяч жертв московської агресії» • «З вірою в перемогу»: велопробіг на Теребовлянщині • Плетуть сітки і вчать… англійську мову • «Пташка», «Мішаня» і «Лемко» – на волі! • Свято української пісні та гумору: в Тернополі відбудеться концерт Степана Гіги та гурту «БУДЬМО» • Триває збір коштів на автівку для воїнів ЗСУ 24 бригади • «Вітер На-Дії»: українська молодь зустрілася в Кракові • Передачі захисникам із Тернополя — в найгарячіші точки • Діти і війна: як подолати травми • У Тернопільській громаді живуть понад 28 тисяч переселенців • У Тернополі готуються до початку опалювального сезону в умовах воєнного стану
Перевагу в дитячих садках Тернополя надаватимуть дітям з місцевою реєстрацією. Сьогодні це – вже загальноукраїнська тенденція…

Опубліковано: 25 Червня о 12:00 16


Оскільки місцеві громади залишилися фактично на самофінансуванні, у них нема іншого виходу, як провести облік всіх дітей, які проживають на території громади, щоб розуміти, скільки потрібно на це коштів.


«Фінансова свиня» під дошкільну освіту

Децентралізація почалася не з політичних питань. Як відомо, у 2017 році у бюджетному законодавстві відбулися перші суттєві зміни. Ухвалений Верховною Радою закон про державний бюджет на 2017 рік містив кілька суттєвих новацій, які, з одного боку, передають місцевим громадам більше повноважень, а з іншого — перекладають на них і додаткові зобов’язання, зокрема, з фінансування харчування дітей у школах, утримання дитячих садочків, перевезення пільговиків.
За висновками експертів Асоціації міст України, сумарно видатки місцевих бюджетів у 2017 році зросли майже на 30 млрд. грн. Це додаткове навантаження, яке покрито ледь наполовину. В 2017 і 2018 роках додаткові видатки місцевих бюджетів обласних центрів у середньому удвічі перевищують передані додаткові доходи до місцевого бюджету. Хоча стаття 142 Конституції України гласить: “Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою”.
Виходячи з Основного Закону, такі речі, як гарантоване право на освіту, включно з дошкільною, пільги на транспорт, медицину, мали б фінансуватися державою. Відповідальність за бюджет і фінансову політику несуть уряд та Верховна Рада. Проте вже у 2017-ому більше двох третин громад, а точніше 76 % від загальної кількості, недоотримали освітньої субвенції. Кажучи народною мовою — ці громади просто “кинули”. Їм не дали коштів, які гарантували Законом про державний бюджет на 2017 рік.
Через це кошти на зарплати освітянам та іншим бюджетникам доводиться перекидати з інших статей місцевих бюджетів, в тому числі — з інфраструктурних проектів, до яких належить і будівництво нових дитячих садочків. Відтак обіцянки міністра освіти Лілії Гриневич, що у 2018 році буде створено додатково понад 34,9 тис. місць у садочках, це радше фантазія. Реальність інша: держава на це коштів не передбачила, додаткових податків на місцевий рівень не передала, а, навпаки, ще й докинула на місцевий рівень фінансових зобов’язань. У результаті такої «децентралізації» коштів ледь вистачає, щоб “підтримувати штани” і покривати нагальні потреби.

Закон вимагає: спочатку думай про свою громаду!

Бюджетний кодекс, ЗУ “Про місцеве самоврядування” чітко передбачають, що усі повноваження мають бути забезпечені фінансовим ресурсом. Ст.140 Конституції змушує самоврядування діяти виключно у рамках закону: “Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.” З іншого боку, міські голови, депутати місцевих рад мусять діяти у рамках нового законодавства про децентралізацію, бо інакше їм загрожує кримінал за порушення посадових обов’язків. Це стосується і норм, що зобов’язують голову в першу чергу забезпечувати нормальний рівень послуг своєї громади.
Ця норма діє і у випадку надання місця у садочку. Маємо колізію. Конституція гарантує кожному громадянину право на дошкільну освіту. Ці права затверджені на державному рівні. Конституція каже, що за права та пільги, встановлені на державному рівні, має платити держава. А державні органи, зокрема, уряд і парламент (який ухвалює закони) перекладають обов’язки за виконання законодавства на місцеве самоврядування. При цьому не дають йому на це фінансів.

Вимога про реєстрацію — вимушений, але необхідний крок

Оскільки місцеві громади залишилися фактично на самофінансуванні, у них нема іншого виходу, як провести облік всіх дітей, які проживають на території громади, щоб розуміти, скільки потрібно на це коштів. Це — не винахід Тернополя. Таке рішення, зокрема, ухвалила Львівська міська рада, оскільки батьки скаржилися на відсутність місць у садочках для львів’ян, тоді як садочки займають діти з районів області. Така ж ситуація по всій Україні. І за межами України — також. Скажімо, у розвиненій Європі, щоб отримувати будь-які послуги на місцевому рівні, в тому числі — в дитсадку чи школі, обов’язково потрібно реєструватися. Робиться це для обліку.
Міська рада Тернополя вбачає тут кілька виходів. Перший — коли держава, як про це говорить стаття 142 Конституції, надасть громадам необхідний ресурс, щоб забезпечити права, встановлені на рівні закону, а громади будуть дбати, приміром, про будівництво садочків. Другий — якщо сусідні громади будуть чесно платити за місця у садочках для своїх дітей, як, наприклад, це робить у стосунках з Тернополем Байковецька ОТГ. Третій — коли хоча хтось один з батьків був зареєстрований у місті, де він працює або проживає і де відвідують садочки або школи його діти.

Пресова служба Тернопільської міської ради


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

30 вересня у приміщенні Центральної міської бібліотеки Тернополя відбулися урочисті заходи з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та закриття дванадцятого щорічного загальноміського фестивалю «Бібліофест «Працює кожний - перемагаємо разом»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 9:00


У Тернополі відбулася мистецька імпреза з нагоди 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:10


Середній розмір щомісячної страхової виплати від Фонду соціального страхування України склав за підсумками серпня 5 112,60 гривні – на 801,72 гривні, або 18,6% більше порівняно з тим же періодом 2021 року...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:10


Через великий запит 14 жовтня у Драмтеатрі в Тернополі відбудуться додатковий благодійний концерт для підтримки ЗСУ Іво Бобула...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:24


У рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» Тернопільська міська рада завершила реалізацію проєкту «Пізнаймо один одного: українці — в Сувалках, поляки — в Тернополі» спільно із закордонним партнером — Публічною бібліотекою імені Марії Конопницької в Сувалках (Підляське воєводство, Польща)...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:34Теми дня
1 Жовтня
30 Вересня
29 Вересня
28 Вересня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео