Середа, 04 жовтня 2023
• Тарифи на тепло у Тернопільській громаді у найближчий опалювальний сезон не зміняться • Тернопільські спортсмени здобули призові місця у XXI рейтингових змаганнях International Lviv Regata • Священник із Бережан отримав міжнародну премію Івана Павла II • Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій
Політичні ігри на заваді українським школярам

Опубліковано: 26 Серпня о 16:00 37


Місцеві громади позбавляють коштів на ремонти навчальних закладів.


Без грошей на розвиток

Кабмін затримує містам виплату в розмірі 7,6 мільярда гривень із Фонду регіонального розвитку і 2,5 мільярда гривень субвенції на соціально-економічний розвиток. Керівник Асоціації міст України Олександр Слобожан повідомляє, що більшість цих коштів мала піти на проєкти, пов’язані з підготовкою навчальних закладів до нового навчального року. В зв’язку з цим виникла загроза, що не всі класи зможуть відкритися вчасно або не будуть повною мірою забезпечені всім необхідним для навчання.

З цієї ж причини під загрозою опиняються інші проєкти, пов’язані з облаштуванням публічних просторів. Як зазначає мер містечка Гайворон (Кіровоградська область) Роман Валуйко, кошти очікували отримати ще у липні. Зважаючи на час, який необхідний для проведення тендерів, реальні роботи можна було б почати у вересні. Однак у зв’язку із затримкою та невизначеністю фінансування роботи або будуть розпочаті із запізненням, або ж взагалі не почнуться. Голова Асоціації міст України Віталій Кличко у своєму зверненні до Президента України Володимира Зеленського наголошує, що міста просто не встигнуть освоїти кошти і роботи будуть не завершені. Очевидно, що таке блокування коштів торкнеться кожної громади.

Обурює причина, через яку, власне, за висновками ЗМІ, гальмується перерахування коштів до місцевих бюджетів. Як повідомляє авторитетне видання “Економічна правда”, про це попросив уряд керівник Офісу президента Андрій Богдан. Зокрема, в Офісі президента попросили уряд призупинити виділення коштів з Фонду регіонального розвитку і на соціально-економічний розвиток до формування нового уряду новим складом Верховної Ради. Виходить, кошти у кращому випадку громади зможуть отримати не раніше другої половини вересня. Очевидно, що освоїти ці кошти громади не встигнуть. І сотні тисяч українських школярів можуть залишитися без належних умов для навчання, а громади — без розвитку і покращання умов життя.

Політика економічного «закріпачення»

Варто зазначити, що блокування коштів на розвиток було поширеною практикою у часи президента-втікача Віктора Януковича. Тоді саме через постійне ручне управління фінансуванням життєво важливих проєктів досягали лояльності місцевих громад.

Цю ж практику застосовувала попередня влада. Політика економічного «закріпачення» розпочалася ще на початку літа. У червні прем’єр-міністр Володимир Гройсман оголосив про “зниження тарифів”. Формально тарифи знизили для населення, але вартість складових тарифу підвищили для комунальних підприємств. Різницю між тарифом для населення і тарифом для генеруючих підприємств переклали на місцеві бюджети. Місцевим громадам така «благодійність» обійдеться у 26 млрд. грн. Ці гроші доведеться витратити на газ.

У результаті такої «політики» Гройсмана під загрозу потрапила більшість програм розвитку: будівництво доріг, інфраструктури, громадських місць, ремонт шкіл і садочків, запровадження енергоефективності. Громади, які лише частково почали відчувати волю завдяки децентралізації, знову роблять бідними і залежними від розчерку пера чиновника в Києві.

Крайнім хочуть зробити місцеве самоврядування

У цій ситуації, очевидно, невдоволення людей через погіршання умов проживання спробують спрямувати на місцеве самоврядування. Трендом нової політичної реальності уже стали “президентські розноси” місцевих керівників, у яких спочатку забирають ресурси, а потім звинувачують у всіх існуючих бідах.

Скажімо, зовсім легко спихнути на місцеву владу, наприклад, поганий стан доріг. А чи задумується нова центральна влада, що робити міським головам і міським радам — утримувати освіту і медицину, давати тепло в оселі чи ремонтувати дороги? Запитання риторичне. Однак, зважаючи на потужний медіаресурс, який в Україні традиційно був у руках олігархів, а тепер лише посилив свій вплив на центральну владу, переконати людей буде нескладно.

Принаймні вони так думають. А ми, свідомі громадяни, маємо розуміти, чиї дії ведуть до комунального колапсу і гальмують розвиток громад. Ми не повинні черговий раз купитися на політологічну казочку про “доброго пана нагорі” і «погану владу на місцях». Ми маємо захищати своє право на самоврядування і своє місцеве самоврядування, щоб не повернутися у часи радянської диктатури, коли «вожді» вирішували, який рівень добробуту є достатнім для кожного з нас.

Артем Міщенко


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

На засіданні виконавчого комітету прийнято рішення «Про встановлення тарифів на теплову енергію»...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:08


16-17 вересня у м. Наварія (Львівська область) та 22-23 вересня на Ковельському водосховищі відбулися змагання з водних видів спорту, участь в яких взяли тернополяни, вихованці «Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту»...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:07


Нещодавно внаслідок поглибленої оцінки людських і професійних якостей Академічний сенат присвоїв ректорові прокатедри Святої Софії Міжнародну нагороду за прагнення до втілення в життя благородних ідеалів та життєвих цінностей...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:05


Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18Теми дня
29 Вересня
27 Вересня
26 Вересня