На школярів та вчителів чекає низка нововведень.
Зокрема, як повідомляє 24, у новому законі вказана мінімальна та максимальна кількість дітей у класі (в молодшій школі – від 5 до 24 школярів на один клас; у старшій школі – від 5 до 30). Законом також передбачено, що директор школи може працювати максимум два терміни підряд (максимальна тривалість угоди – 6 років). Вибиратиме керівника школи незалежна комісія після консультації з батьками учнів.
Учні матимуть можливість обирати предмети, які хочуть вивчати. Для деяких предметів формуватимуть міжкласні групи навіть з дітей різного віку. Інформацію про оцінки повідомлятимуть під час індивідуальних розмов.
До 1 липня 2020 року вчителів-пенсіонерів мають перевести на строкові угоди (від 1 до 3 років).
Заробітну плату для педагогів планують збільшити на 10-20%.
Найбільше правок зазнала мова. У школах існуватиме три моделі навчання (окрім звичайної):
- перша модель – навчання рідною мовою з 1 по 11 (12) клас буде лише для корінних народів України, які не проживають у власному мовному середовищі та не мають власної держави (йдеться насамперед про кримських татар). Проте навіть в таких класах вивчення української буде на грунтовному рівні.
- друга модель – для шкіл з мовою національних меншин, мови яких належать до країн ЄС (румунська, угорська, польська та інші). Навчання у початковій школі вестиметься материнською мовою, але з 5 класу не менше 20% предметів мають викладатися українською. З кожним роком української ставатиме більше і в результаті в 9 класі 40% предметів вестимуться державною мовою. В старшій школі такий показник має становити вже 60%.
- третя модель – передбачена для решти національних громад України. Тут йдеться про нацменшини, які проживають у своєму мовному середовищі (насамперед це стосується російської мови). В цьому випадку в початковій школі російська матиме рівні права з українською. А з 5 класу не менше 80% навчального процесу вестиметься державною мовою.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: реформа освіти, школа