Неділя, 01 жовтня 2023
• Тарифи на тепло у Тернопільській громаді у найближчий опалювальний сезон не зміняться • Тернопільські спортсмени здобули призові місця у XXI рейтингових змаганнях International Lviv Regata • Священник із Бережан отримав міжнародну премію Івана Павла II • Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій
Російський газ, олігархи та боротьба проти «альтернативи», або Чому тернополяни нині без гарячої води?

Опубліковано: 18 Серпня о 12:00 34


7 серпня, як і попереджали міська влада та комунальники, у Тернополі зупинили на невизначений термін котельні.


Відтак тернополяни, які отримували гарячу воду централізовано, тепер змушені користуватися лише холодною водою. Справа в тому, що, як пояснюють у «Тернопільміськтеплокомуненерго», підприємство просто не здатне закупити необхідну кількість дорогого газу, щоб котельні працювали та забезпечували містян гарячою водою, адже останні заборгували чималу суму – майже 38 мільйонів гривень, а, за підрахунками спеціалістів підприємства, якби заборгованість складала  хоча б 18 мільйонів, то «Тернопільміськтеплокомуненерго» могло б закупити газ і забезпечити роботу котелень.

Гаряча вода — загальноукраїнська проблема

Утім, літні відключення гарячої води – це не лише проблема Тернополя. У теперішніх умовах практично всі великі та середні міста відключають гарячу воду для мешканців. Так, у багатому Києві з 8 серпня відключили гарячу воду в шести районах. Без гарячої води також львів’яни, а загалом майже половина міст країни.  У чому ж причина?

Замкнуте «газове» коло

З першого погляду, ніби все зрозуміло: тернополяни не платять за гарячу воду – «Тернопільміськтеплокомуненерго» не має грошей заплатити за газ та електрику – тернополяни сидять без гарячої води.

Є й інше пояснення такої ситуації. Держава не дотримується власних зобов’язань щодо виплати субсидій, а звідси проблеми з гарячою водою. Субсидіанти не оплачують повну вартість житлово-комунальних послуг, а потім держава повертає ці кошти на рахунки постачальників з коштів платників податків. Найбільшою проблемою виявилось те, що держава «прорахувалася» щодо кількості субсидій і заклала в бюджет значно менше коштів, ніж потрібно. У результаті утворилося замкнуте коло, яке неможливо розірвати. І тернополяни, як і мільйони українців з інших міст, залишилися без гарячої води. Працюючи на дорогому російському газі, котельні українських міст не здатні забезпечити людей гарячою водою. То що ж робити? Тут можна або кивати головою на недолугий Кабмін і терпіти, або… працювати. Тернопільська мерія вибрала другий шлях.

Вихід є — «альтернатива»!

Сьогодні в Україні відбуваються позитивні зміни, що дозволяють органам місцевого самоврядування встановлювати тарифи теплопостачання для населення. Зокрема, Верховна Рада ухвалила закон щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел. Цей закон розв’язує руки місцевим радам у питаннях самостійного встановлення тарифів на тепло, яке виготовлене на альтернативному пальному. Даний закон передбачає, що тарифи на теплову енергію, яка виробляється з альтернативних джерел і використовується для потреб населення та бюджетних організацій, на 10% нижчі, ніж тарифи на теплову енергію, що вироблена з використанням газу. Тобто закон гарантує, що місцеві громади будуть точно економити 10 %. Разом з тим експерти стверджують, що можлива економія навіть на рівні 30%.

Цей факт підтвердила робота експериментальної котельні на альтернативному паливі на вулиці Лесі Українки, 4 у Тернополі. У будинках, які обслуговувала ця котельня, гаряча вода була цілодобово. Тобто мешканці цих будинків вже відчули переваги від того, що котельня працює на альтернативному паливі.

Цілодобове подання гарячої води в неопалювальний період – дуже витратний вид послуг. Фактично витрачається той же ресурс, що й при подачі теплоносія, але при цьому з квітня до жовтня люди за опалення, звісно, не платять. А завдяки економії від роботи на «альтернативі» гаряча вода цілодобово подавалася мешканцям Східного масиву.

Беручи за приклад позитивний досвід котельні на Лесі Українки, мерія Тернополя запланувала запустити ще сім котелень на альтернативних видах палива. Тобто котельні на альтернативі мали працювати в усіх мікрорайонах міста. Тоді б вартість гарячої води значно знизилася, і це дало б змогу надавати цю послугу цілодобово в усьому місті.

Чому окремі «слуги народу» та «активісти» проти?

Однак у Тернополі знайшлися сили, які зробили все можливе, щоб тернополяни були без гарячої води. На сесії міської ради, що відбулася 26 червня, депутати дали 23 голоси «за» щодо заборони проведення будь-якої реконструкції чи будівництва альтернативних котелень за згаданими семи адресами. І це — незважаючи на наявність відповідних сертифікатів та дозвільних документів для запуску котелень. На те, що представники уряду ставили саме тернопільські котельні за зразок для всієї України. Чим керувалися такі «активісти» та «слуги народу», які лобіювали заборону будівництва нових котелень на альтернативному паливі, — навіть важко сказати. Дехто стверджує, що так вони відпрацьовують «гранти» газового олігарха Дмитра Фірташа, ще дехто – що так вони намагаються просто напакостити міському голові. А в кінцевому підсумку… У кінцевому підсумку страждають тернополяни. Тернопіль перестав купувати газ у Фірташа, котельні на «альтернативі» не працюють, а всі мешканці міста сидять без гарячої води. У той же час, наприклад, наші сусіди — Золочів та Жовква, так само зовсім відмовилися від російського газу і на 100 % перейшли на «альтернативу». Виходить, там не має впливу газовий олігарх? Чи, може, депутати й активісти інші, ніж у Тернополі, і просто думають про людей?

Тарас Вишенський


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

На засіданні виконавчого комітету прийнято рішення «Про встановлення тарифів на теплову енергію»...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:08


16-17 вересня у м. Наварія (Львівська область) та 22-23 вересня на Ковельському водосховищі відбулися змагання з водних видів спорту, участь в яких взяли тернополяни, вихованці «Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту»...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:07


Нещодавно внаслідок поглибленої оцінки людських і професійних якостей Академічний сенат присвоїв ректорові прокатедри Святої Софії Міжнародну нагороду за прагнення до втілення в життя благородних ідеалів та життєвих цінностей...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:05


Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18



Теми дня
29 Вересня
27 Вересня
26 Вересня