Субота, 30 вересня 2023
• Тарифи на тепло у Тернопільській громаді у найближчий опалювальний сезон не зміняться • Тернопільські спортсмени здобули призові місця у XXI рейтингових змаганнях International Lviv Regata • Священник із Бережан отримав міжнародну премію Івана Павла II • Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій
Сергій Надал: «Історія ЗУНР вчить сучасників боротися за майбутнє»

Опубліковано: 1 Листопада о 10:00 97


101 рік тому постала Західноукраїнська Народна Республіка.


1 листопада ми відзначатимемо 101-шу річницю створення Західноукраїнської Народної Республіки. Ця подія, безперечно, є однією з найбільш визначних у новітній вітчизняній історії. Українці Галичини, Буковини, Закарпаття проголосили українську державу, сформували керівні органи, адміністрацію, армію. Запрацював законодавчий орган. На думку міського голови Тернополя Сергія Надала, проголошення ЗУНР є прикладом для сучасних націоналістів, як боротися за високу ідею. Про це очільник Тернополя написав у блозі з нагоди чергової річниці Листопадового Чину.

«Свою державу українці створили в умовах, коли весь світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності, — зазначає Сергій Надал. —  Цієї ідеї боялися світові сили, котрі намагалися зберегти Російську і Австро-Угорську імперії як запоруку існуючої на той час міжнародної політичної системи. Застерігали від “поспішної незалежности” і певні кола українських еліт, щоб тим самим не викликати гнів у “сильних світу”. Єдині, хто не хотів грати за сценарієм, написаним зовнішніми силами, були націоналісти. Вони відстоювали право українського народу бути собою і керувати своєю долею. Вони вірили в ідею української незалежности, хоча кількасот років перед тим українець не мав своєї держави.»

Тернопільський міський голова нагадує у своєму блозі про роль нашого міста у творенні ЗУНР:

«Тернопіль безпосередньо причетний до становлення української держави у 1918 році. 1 листопада над містом здійнявся жовто-блакитний стяг. Автором герба ЗУНР був студент Тернопільської гімназії Олег Лошнів. Наприкінці 1918-го і у першій половині 1919-го Тернопіль був столицею ЗУНР. У Тернополі зароджувалася українська авіація і перебували перші летунські з’єднання Української Галицької Армії. На Тернопільщині відбулася одна з найбільш успішних операцій захисників ЗУНР — Чортківська офензива. Тоді ж повною мірою показав себе потужний волонтерський рух, коли мирне населення допомагало своєму війську. Ці позитивні якості українців привели згодом до створення потужної Української Повстанської Армії, яка врахувала досвід боротьби УГА.»

Сергій Надал звертає увагу також на чинники, що зумовили ЗУНР:

«Українці не мали власної держави. Але мали сильні традиції спільного управління на місцях. Мали спортивні і культурні об’єднання, в яких виховувалася молодь на цінностях українського націоналіста. Мали потужну кооперацію, що давала економічний ресурс для національно-визвольної боротьби. Зробили все це українці без держави і навіть всупереч волі тих, хто тоді панував на українській землі. Наша здатність до самоорганізації і є найсильнішою рисою українця, що виявляється у переломні моменти історії українського народу.»

«І сьогодні, коли ми маємо свою державу, маємо армію, котра захистила Україну, треба пам’ятати про події минулого, — зауважує Сергій Надал. — Знати історію і цінувати історичні уроки важливо, щоб протидіяти загрозам сучасності. Завдання патріота і націоналіста полягає, зокрема, в тому, щоб нагадувати всім, якою ціною здобута Незалежність. У ХХ столітті українці тричі проголошували свою державу. І тільки останній раз ціною великих зусиль і жертв нам вдалося її відстояти. Особливо про це варто пам’ятати, коли пропонують думати “про хліб з маслом” і забувати про ідею, мову, традицію, бо хто забуває своїх героїв і свою історію, рано чи пізно неминуче втратить свою свободу і майбутнє.»


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

На засіданні виконавчого комітету прийнято рішення «Про встановлення тарифів на теплову енергію»...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:08


16-17 вересня у м. Наварія (Львівська область) та 22-23 вересня на Ковельському водосховищі відбулися змагання з водних видів спорту, участь в яких взяли тернополяни, вихованці «Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту»...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:07


Нещодавно внаслідок поглибленої оцінки людських і професійних якостей Академічний сенат присвоїв ректорові прокатедри Святої Софії Міжнародну нагороду за прагнення до втілення в життя благородних ідеалів та життєвих цінностей...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:05


Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18



Теми дня
29 Вересня
27 Вересня
26 Вересня