Понеділок, 25 травня 2020
• В Україні створено 1029 ОТГ із 1300 запланованих, — прем’єр Шмигаль • “Зеленський і далі гадить”, — Соскін розкритикував владу • Наступного тижня всю Україну накриють дощі та грози • На Тернопільщині за добу 6 нових випадків зараження коронавірусом • “Рік Зеленського – рік реваншу”: від Майдану до будинку президента • Наталія Діденко знає, якою буде погода в останні дні травня • Тернополянин «під градусом» повідомив про замінування банку • 25 травня у Тернополі відновить роботу громадський транспорт • Із 1 червня в Тернополі дошкільнята зможуть відвідувати дитячі садки • Тетяна бореться за життя, бо вдома її чекає донечка • Шпинатна суперсила • Подружжя Попиків із Козівського району вирощує банани, лимони, мандарини, гранати і навіть ананаси! • До «Дальнього пляжу» — пішохідною доріжкою • Блогерка на пенсії: 90-річна бабця Ріна з Закарпаття викликала фурор в Instagram • COVID-19 станом на 24 травня: 1115 випадків на Тернопільщині, 20986 – в Україні • Верховний Суд не пом’якшив покарання вбивцям таксистки Євгенії Кордупель • «Всі обмеження тільки в голові!» • Коли сама собі фотограф… Тернополянка із «Самоізоляцією» перемогла на міжнародному фотоконкурсі • Біля школи №5 облаштовують «Шкільний дворик імені Святої Ядвіги» • Віктор Овчарук: «Дякую всім, хто допомагає тернопільським медикам у подоланні коронавірусу»
Сергій Надал: «Майбутнє Європи — за правдивим націоналізмом»

Опубліковано: 16 Травня о 12:00 11


Цього тижня ми відзначаємо День Європи. Цивілізаційно Україна завжди була частиною Європи.


У певні періоди історії ми навіть були прикладом для Європи. Одним із центрів політичного, економічного і культурного життя Європи. Разом з тим наш шлях до Європи ніколи не був простим. Кілька останніх сотень років Україну намагалися вирвати з Європи. Кожен поневолювач намагався насамперед знищити ключові основи нашої європейськості.

Що означає європейський вибір для України? Це — національна і культурна самобутність, здатність до самоврядності і відповідальності. Тому кожен завойовник у своїх прагненнях загарбати Україну діяв однаково і робив дві речі: нищив церкву та інтелігенцію. Саме ці інституції давали нам внутрішнє відчуття бути частиною європейської цивілізації через духовність і культуру. Загарбник знищував також самоврядність, бо вона була ознакою свободи і волі, основою економічної самодостатності. Самоврядність — це завжди економічна свобода, яка, у свою чергу, є основою політичної свободи і основою національної самоідентифікації. Натомість кожен авторитарний режим насаджував модель “за тебе все зроблять”, а паралельно знищував не тільки ознаки національної ідентичності, а й здатність до відповідального самоврядування, що є основною європейською цінністю українців.

До речі, найбільше ця відповідальність реалізувалася у вигляді Магдебурзького права, що прийшло на наші землі у XIII столітті. Ця правова система дарувала дві основні речі.

По-перше, вона давала велику свободу в регулюванні господарських і суспільних відносин, адже свобода у прийнятті рішень приводила до економічного розвитку. Саме з Магдебурзьким правом безпосередньо пов’язаний бурхливий розвиток не лише економіки, а й освіти і культури. Бо там, де є добра економіка, — є ресурси на розвиток інших сфер.

По-друге, свобода дій поєднувалася з відповідальністю. Кожен член громади розумів, що саме від нього залежить, в якій школі вчитимуться його діти, як розвиватиметься торгівля, як виглядатимуть вулиці його селища чи міста. Кожен розумів потребу побудови спільної держави насамперед для захисту від зовнішніх ворогів. Не було “нічийного” майна, яке можна понищити.  Магдебурзьке право робило громади свідомішими і сильнішими. Саме ці базові цінності є основою створення сучасних європейських національних держав.

Магдебурзьке право – це, по суті, ознака прогресивного європейського націоналізму. Воно добре прижилося на теренах України, бо багато в чому було традиційним для української системи права. В Україні споконвіку все вирішувала громада. У часи Київської Русі велику роль відігравало народне віче, з яким мусив радитися князь. У центрі козацької держави стояла рада, яка стратегічно керувала економічним і політичним життям. Гетьман  був лише одним із рівних і обраним на певний час для управління. Завдяки цій самоврядності і відповідальності ми і залишилися самими собою. Це бажання “брати відповідальність на себе” за побудовані недільні школи, бібліотеки, осередки “Просвіти”, кредитні спілки і є ознакою нашої європейськості, нашого правдивого націоналізму.

Сучасна Європа після багатьох експериментів побудови “європейського народу зі стертими національними ознаками” повертається до правдивого націоналізму. Цей націоналізм полягає не в тому, щоб пригнічувати інших, як намагаються вороги показати ідеологію націоналізму. Наш націоналізм полягає у стратегії рухатись разом, поважаючи своє. Майбутнє Європи — за об’єднанням національних держав, де буде різноманіття культурної самобутності паралельно із взаємовигідними економічними відносинами. Така система будується на сильних громадах, коли повноваження і ресурси щодо господарських питань сконцентровані на найнижчому комунальному рівні. А на державному — вирішуються усі питання, пов’язані з національною безпекою.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

На Тернопіллі перспективний план формування територій уже затверджено Кабміном...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:45


На Тернопіллі наступні десять днів — дощові...


Опубліковано: о 9:44


Станом на 25 травня 2020 року в Тернопільській області, за результатами досліджень методом ПЛР, від початку епідемії підтверджено 1121 випадок коронавірусу (1045 дорослих і 76 дітей), з них 24 летальні. Видужало 791 особа...


Рубрика: , , Опубліковано: о 9:29Теми дня
25 Травня
24 Травня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео