Субота, 20 липня 2019
• Голос Тернополя буде у Верховній Раді • До Верховної Ради мають шанс потрапити сім партій • З ким готовий об’єднатися Іван Ковалик у новій Верховній Раді? • Галина Янченко:«Якщо до Верховної Ради прийдуть нові люди — принципові й професійні, такі, які є в команді Володимира Зеленського, можна буде багато змінити в країні» • За сприяння Михайла Головка у Збаражі встановили пам’ятник Героям Небесної Сотні Устиму Голоднюку і Назарію Войтовичу • Зарваниця — з розмальованою зупинкою • Завдяки Леонідові Бицюрі у Тернополі прижилися кращі світові практики • «Можна ми приїдемо до вашої лікарні… повчитися?» • Степан Барна: «Ці вибори переломні для історії» • «Тільки співпраця молодих і досвідчених політиків може забезпечити розвиток нашої країни» • Ще три опитування підтверджують перемогу Івана Чайківського на виборах до парламенту • Фестиваль «Дзвони Лемківщини» – перший Міжнародний! • Проти місцевого самоврядування готують політичні репресії • Тернополянка вразила вчених NASA • «У «Громадянській позиції» – професіонали і патріоти України. Там немає олігархів, корупціонерів та Росії» • Борщівська вишиванка для кремлівського політв’язня • Жива легенда Тернопільського району — тепер у пам’яті • ГонЧАРУЮТЬ усі! • Маестро махнув… стільцем • Алла Стечишин: “Мені не потрібна слава, іду, щоб працювати для людей”
Сергій Надал: «Майбутнє Європи — за правдивим націоналізмом»

Опубліковано: 16 Травня о 12:00 10


Цього тижня ми відзначаємо День Європи. Цивілізаційно Україна завжди була частиною Європи.


У певні періоди історії ми навіть були прикладом для Європи. Одним із центрів політичного, економічного і культурного життя Європи. Разом з тим наш шлях до Європи ніколи не був простим. Кілька останніх сотень років Україну намагалися вирвати з Європи. Кожен поневолювач намагався насамперед знищити ключові основи нашої європейськості.

Що означає європейський вибір для України? Це — національна і культурна самобутність, здатність до самоврядності і відповідальності. Тому кожен завойовник у своїх прагненнях загарбати Україну діяв однаково і робив дві речі: нищив церкву та інтелігенцію. Саме ці інституції давали нам внутрішнє відчуття бути частиною європейської цивілізації через духовність і культуру. Загарбник знищував також самоврядність, бо вона була ознакою свободи і волі, основою економічної самодостатності. Самоврядність — це завжди економічна свобода, яка, у свою чергу, є основою політичної свободи і основою національної самоідентифікації. Натомість кожен авторитарний режим насаджував модель “за тебе все зроблять”, а паралельно знищував не тільки ознаки національної ідентичності, а й здатність до відповідального самоврядування, що є основною європейською цінністю українців.

До речі, найбільше ця відповідальність реалізувалася у вигляді Магдебурзького права, що прийшло на наші землі у XIII столітті. Ця правова система дарувала дві основні речі.

По-перше, вона давала велику свободу в регулюванні господарських і суспільних відносин, адже свобода у прийнятті рішень приводила до економічного розвитку. Саме з Магдебурзьким правом безпосередньо пов’язаний бурхливий розвиток не лише економіки, а й освіти і культури. Бо там, де є добра економіка, — є ресурси на розвиток інших сфер.

По-друге, свобода дій поєднувалася з відповідальністю. Кожен член громади розумів, що саме від нього залежить, в якій школі вчитимуться його діти, як розвиватиметься торгівля, як виглядатимуть вулиці його селища чи міста. Кожен розумів потребу побудови спільної держави насамперед для захисту від зовнішніх ворогів. Не було “нічийного” майна, яке можна понищити.  Магдебурзьке право робило громади свідомішими і сильнішими. Саме ці базові цінності є основою створення сучасних європейських національних держав.

Магдебурзьке право – це, по суті, ознака прогресивного європейського націоналізму. Воно добре прижилося на теренах України, бо багато в чому було традиційним для української системи права. В Україні споконвіку все вирішувала громада. У часи Київської Русі велику роль відігравало народне віче, з яким мусив радитися князь. У центрі козацької держави стояла рада, яка стратегічно керувала економічним і політичним життям. Гетьман  був лише одним із рівних і обраним на певний час для управління. Завдяки цій самоврядності і відповідальності ми і залишилися самими собою. Це бажання “брати відповідальність на себе” за побудовані недільні школи, бібліотеки, осередки “Просвіти”, кредитні спілки і є ознакою нашої європейськості, нашого правдивого націоналізму.

Сучасна Європа після багатьох експериментів побудови “європейського народу зі стертими національними ознаками” повертається до правдивого націоналізму. Цей націоналізм полягає не в тому, щоб пригнічувати інших, як намагаються вороги показати ідеологію націоналізму. Наш націоналізм полягає у стратегії рухатись разом, поважаючи своє. Майбутнє Європи — за об’єднанням національних держав, де буде різноманіття культурної самобутності паралельно із взаємовигідними економічними відносинами. Така система будується на сильних громадах, коли повноваження і ресурси щодо господарських питань сконцентровані на найнижчому комунальному рівні. А на державному — вирішуються усі питання, пов’язані з національною безпекою.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Три причини підтримати Максима Черкашина...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:00


Компанією Research & Branding Group було проведено дослідження громадської думки мешканців України стосовно їхніх електоральних настроїв напередодні дострокових виборів до Верховної Ради України 21 липня 2019 р...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:01


Під час цієї виборчої кампанії мені доводилось відповідати на чимало важливих запитань виборців...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:00


Молода і професійна команда президента Володимира Зеленського дещо відсторонена від нинішньої виборчої лихоманки, адже посилено працює...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Наш обов'язок і наше завдання — продовжити справу Героїв. Найбільшим для них пам'ятником буде успішна Україна, українська Україна — без московських попів, без «русского міра»...


Рубрика: Опубліковано: о 14:00Теми дня
19 Липня
18 Липня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео