Субота, 28 травня 2022
• У Тернополі провели спортивно-розважальний захід «#миEUКРАЇНА» • Понад 800 книг тернополяни зібрали для українських дітей у польське місто Лєґніца • Федір Бортняк: «Під час війни для людей надзвичайно важливий соціальний захист» • «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!» • «Контінентал» завершив весняну посівну • 14-річний хлопець побив до смерті односельчанина • У колекції тернополянки Тетяни Головань – понад 200 вишитих рушників з усієї України! • Музейники Тернополя підтримують українських захисників • Обеззброєний, але нескорений • Маестро співатиме у Вічності • На Тернопільщині відновили роботу камери фіксації порушень правил дорожнього руху • Внаслідок бойових дій постраждав 281 працівник, 96 з них загинули • У Тернополі тривають поточні ремонти доріг • Сергій Надал: «Українці – нація Героїв» • Інформаційна допомога українцям за кордоном – від Goodacity • Володимир Труш: “Немає кайданів, які зможуть скувати українців” • У Тернополі вшанували 161-річницю перепоховання Тараса Шевченка • Маріуполь — болюча рана. Історії маріупольців, які знайшли прихисток на Тернопільщині • Сергій Надал: «Тернопільські освітяни-волонтери на своєму прикладі навчають дітей любові до України» • “Щоб відволікти дітей від війни”. У Тернополі відсвяткували День Європи
Сергій Надал про свої дії під час Революції Гідності: «Я відчував за собою громаду, тому був упевнений у своїй правоті»

Автор: Опубліковано: 22 Листопада о 16:00 15


Засновник ОУН Євген Коновалець свого часу сказав сакраментальну фразу: “У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії”.


Цього року ми відзначаємо вже четверту річницю Революції Гідності. А 21 листопада, День Гідності і Свободи, є особливим для тернополян і нам направду є чим пишатися, адже тривожні листопадові дні 2013-го увійшли в історію і як вияв спільної позиції самоорганізованої громади, і як роль особистості в історичних процесах.

Тернополяни були творцями історії

Засновник ОУН Євген Коновалець свого часу сказав сакраментальну фразу: “У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії”. Очевидно, провідник націоналістів мав на увазі буремні події першої половини ХХ століття, коли українцям, народу без держави, випав шанс вибороти суверенну незалежну Україну. Такі ж аналогії будуть доречними і з подіями 2013-2014 року, коли український народ повстав проти зневаги та брехні і змусив не лише українських політиків, а й світову громадськість поважати себе. Ті події були своєрідним тестом для багатьох можновладців, адже тоді можна було побачити, хто стоїть з народом, а хто більше дбає про свої насиджені крісла. А завдяки чіткій громадянській позиції тернополян наше місто стало локомотивом Революції Гідності.

Уже 21 листопада 2013-го на вулиці вийшли студенти тернопільських вишів, а міський голова Сергій Надал підписав розпорядження про позачергову сесію на Театральному майдані, декларуючи єдність з громадою міста. 24 листопада відбулося всенародне віче “За європейську Україну!”, яке ухвалило резолюцію з вимогою відставки уряду. Резолюцію публічно підтримала Тернопільська міська рада, а Сергій Надал звернувся до громади міста із закликом вийти на вулицю на знак протесту проти спроб запровадити авторитаризм.

Коли важливі рішучі дії

У той же час більшість очільників великих обласних центрів, на відміну від міського голови Тернополя, поводилася набагато обережніше. Реакція була від публічного до мовчазного “одобрямсу” усіх дій Януковича. Воно і не дивно, адже у перші дні важко було спрогнозувати, чим завершаться революційні події. Представники “центральної вертикалі” спробували навіть чинити репресії проти органів місцевого самоврядування. Проти  працівників міської ради та проти Сергія Надала особисто було порушено кілька десятків кримінальних справ за “неправомірні рішення”. Сам же голова Тернополя, згадуючи ті події, говорив, що відчував за собою громаду, а тому був упевнений у правоті своїх дій.

Переломним моментом стало ганебне побиття беззбройних студентів. Уже 1 грудня міський голова Тернополя Сергій Надал першим серед мерів великих міст публічно закликав до усунення злочинної влади Януковича. Очільник Тернополя закликав людей вирушати на Київ для протидії репресіям та терору. Мерія організувала автобуси для добровольців. Міська рада оголосила недовіру уряду. З ініціативи міського виконкому Тернополя у школах було проведено перший урок, присвячений Революції Гідності. За координації міськвиконкому почалося створення перших добровольчих загонів стеження за громадським порядком. У цей же час міський голова Тернополя звертається до голів обласних центрів сусідніх областей із закликом організувати спільний спротив репресіям та тоталітаризму.

Відмова виконувати злочинні накази Януковича

Тернопіль починає приймати перших поранених з Києва. За рішенням міського голови по всьому місту було вивішено українські національні прапори та прапори Ради Європи, що стало причиною порушення нової кримінальної справи проти Сергія Надала. 11 грудня Тернопільська міська рада з ініціативи міського голови відмовилась від виконання указів, наказів, постанов, розпоряджень та інших нормативних документів президента України, Кабінету Міністрів України та їх структурних підрозділів на місцях, які порушують права людини та громадянські свободи, і закликала правоохоронців та військовослужбовців не виконувати злочинні накази, спрямовані проти демократії, прав та свобод громадян України. У місті розпочала роботу створена міським головою комісія із документування злочинів проти громадянських свобод. Уряд пробує заблокувати роботу господарських підприємств Тернополя. Зокрема, правоохоронці вимагають залучити комунальні підприємства для боротьби проти протестуючих.

Громада бере відповідальність за ситуацію в місті

24 січня 2014-го у міському виконкомі запрацював штаб громадянської безпеки. Саме він втримав місто від хаосу, коли у наступні дні з вулиць міста зникли всі правоохоронці, а телефони екстрених служб мовчали. 27 січня міська рада Тернополя визнала повноваження Народної Ради. І знову позов з боку прокуратури проти міського голови. 18 лютого міський голова провів екстрену нараду. У Тернополі було все підготовлено для прийому поранених з Києва. За добу народне віче приймає рішення про перевпорядкування міліції виконкому і міському голові. У Тернополі було створено 13 пунктів забезпечення громадського порядку. За підтримки Тернопільської міської ради та благодійного фонду «Карітас» відкрито спеціальні рахунки для родин загиблих та постраждалих на Майдані.

Це була перемога громади, вищий рівень самоорганізації українців. Тернопільський міський голова в одному з інтерв’ю зазначив, що у нього як у представника громади не виникало жодного сумніву щодо рішень. “Це була перемога громади і здатності українців до самоорганізації. У нас не було сумнівів, як ми маємо діяти, адже нас поставила громада, якій ми повинні служити. Тоді це була реально боротьба за Незалежність. Ми втримали місто. Місцеві громади і рішучість людей допомогли втримати Україну від розвалу. Сьогодні ми маємо цінувати право на Гідність і Свободу, яке вибороли в тому числі через людські жертви”, — сказав Сергій Надал.

Тож сьогодні, коли вороги знову намагаються сіяти ворожнечу і сумніви між нами, маємо пам’ятати: це кожен з нас тоді своєю дією врятував своє право жити у незалежній демократичній державі. Це право треба цінувати, а також поважати подвиг тих, хто поклав життя за нашу Незалежність як на Майдані, так і на Східному фронті. Ми сформувалися як нація, навчили поважати нас, тож зможемо здолати і тимчасові труднощі, без яких не буває поступу.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

21 травня з нагоди відзначення Дня Європи на масиві «Дружба» у Тернополі провели спортивно-розважальний захід «#миEUКРАЇНА»...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 8:06


З початку травня у міських бібліотеках Тернополя тривала культурно-мистецька акція «Україна – Європі», мета якої – зібрати дитячу і підліткову літературу рідною мовою для юних українців, котрі зараз вимушено перебувають у Польщі, рятуючись від війни...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 8:00


У розмаїтих вишиванках і зі щирими серцями! У День вишиванки колектив управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області спільно помолився у храмі за Україну, за наших захисників, за людей, які нині страждають. У цей важкий для нашої країни час кожен українець віддано трудиться для перемоги і довіряє Богові...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 9:49


У Тернополі відбулося спецпогашення поштової марки ...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 9:38


Минулого тижня у «Контінентал Фармерз Груп» завершилася весняна посівна кампанія...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 9:00Теми дня
28 Травня
27 Травня
26 Травня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео