П’ятниця, 29 березня 2024
• Третій син! Відомий священник-блогер із Лановеччини взяв на виховання ще одного сироту • Помер актор тернопільського драмтеатру • Тернополянин обливав припарковані автомобілі кислотою • Як отримати безоплатно послуги з реабілітації в медзакладах Тернопільщини • У Чорткові вперше зробили складну операцію на серці • Залозецький став повернули у власність громади • Ремонтують аварійний міст на під’їзді до Тернополя з боку Бродів • “Закрити очі” за 100 доларів: водій пропонував хабар поліцейським • Смертельна аварія у Кам’янках: водій “Skoda Octavia” загинув на місці • Впав із чотириметрової висоти: смерть на будівництві біля Тернополя • Валерій Бачинський – новий директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки • Перископи та антени до рацій роблять у Бережанах • Професор із Тернопільщини донатить на виготовлення дронів • Уламки російської ракети впали на подвір’я на Тернопільщині • Вчителі англійської мови з Тернополя здобуватимуть досвід у Канаді • “Кохання наповнює життя змістом”. У Тернополі одружився військовослужбовець • Поліг біля Бахмута. На щиті повертається захисник із Тернопільщини • Втратила 150 тисяч гривень: жінка з Чортківщини повірила шахраям • Через важке поранення у госпіталі помер захисник із Мельнице-Подільської громади • Депутат Тернопільської обласної ради вимагав “відкати” від… поранених воїнів ЗСУ
Сергій Надал: «Уряд буде ефективним, якщо опиратиметься на сильне місцеве самоврядування»

Опубліковано: 14 Квітня о 18:11 7


Оновлене Магдебурзьке право — шлях до ефективної влади в інтересах людей.


Уряд звикли сприймати, як політичний майданчик. Натомість треба чітко розподілити повноваження щодо вирішення загальноукраїнських і місцевих проблем та опиратися на сильне місцеве самоврядування. Тоді у країні не буде політичних криз і жорсткої боротьби за посаду прем’єра. У цьому переконаний міський голова Тернополя, голова комітету з питань бюджетної політики Асоціації міст України Сергій Надал.

Видалити «совок» із влади

Історія сучасних українських урядів — це постійний шлях політичних криз і внутрівладної боротьби. А заручником цієї боротьби опиняється добробут громадян, підкреслює Сергій Надал. У країні, де погано працює закон, будь-який сигнал про політичну нестабільність блокує все господарське життя. Бізнес зупиняється в очікуванні зміни правил. Чиновники більш поблажливо ставляться до виконання своїх обов’язків, бо не знають, перед ким будуть нести відповідальність. У нас досі залишаються рудименти радянської централізації, де головним був не народ, а твій безпосередній начальник. Натомість головним “начальником” для влади має бути саме народ.

“Головним “начальником” для влади має бути народ”

Місцева влада здатна працювати ефективно. Особливо це виявилося наприкінці 2013 року, коли саме на плечах місцевого самоврядування встояла Україна тоді, коли з вулиць зникла міліція, а центральні адміністративні органи були недієздатними. Очевидно, на хаос і повний розвал України й очікували наші вороги. Але країну врятувала здатність українців до самоорганізації і самоврядності. Вулиці патрулювали громадяни. Працювали лікарні і пожежні. Координацію здійснювали міські і селищні ради. Це і був вияв сили самоврядності на місцевому рівні.

Нова стратегія України

Нещодавно у Тернополі перебував голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Серед іншого він говорив про проблему відсутності стратегії в Україні, що гальмує навіть таке просте питання, як реалізація допомоги ЄС. За його словами, Європа готова виділяти кошти, проте не на проїдання, а на створення в Україні експертів, здатних вирішувати конкретні господарські проблеми. Варто відзначити, що на місцевому рівні такі проекти працюють. Зокрема, у Тернополі реалізовуються проекти у сфері культури, розвитку дитячих дошкільних заходів, програми енергоефективності. Багато з них профінансовані саме Європою.

Що ж потрібно, щоб так само ефективно запрацювали уряд і центральна влада? Для цього, гадаю, потрібно повернутися до наших управлінських традицій, до оновленого Магдебурзького права. Як приклад, хочу навести середньовічну Європу, яка захлиналася від міжусобних війн, епідемій… І врятувало її тільки введення Магдебурзького права. Це дало можливість містам розвиватися. Судячи з усього, сьогодні в Україні схожі умови. Тому треба дати спокій містам і селам, вони почнуть розвиватися і піднімуть країну.

“Треба дати спокій містам і селам, вони почнуть розвиватися і піднімуть країну”

Діяльність центральної влади  і місцевого самоврядування — це паралельні процеси, які мають взаємодоповнювати один одного. Так і повинно бути. Якщо ми хочемо відокремити центральну владу від місцевого самоврядування, то взаємодія має бути хіба в рамках проведення певних консультацій, дорадчих зв’язків між центром і регіонами. Нічого більше. Має діяти принцип, що проблема, яка може вирішитися на місцях, — повинна вирішуватися на місцях. Сильне місцеве самоврядування з достатніми фінансовими можливостями — це вирішення таких проблем, як оновлення системи житлово-комунального господарства, підтримка у належному стані транспортної інфраструктури, забезпечення усім необхідним дитячих садків, шкіл. А центральна влада повинна займатися вирішенням глобальних проблем. Встановленням загальних правил для ведення підприємницької діяльності. Питаннями обороноздатності, загальної стратегії економічної політики.

У цьому процесі формування правильної господарської політики в інтересах людей потрібно у першу чергу звертатися, знову ж таки, до місцевого самоврядування за зворотнім зв’язком. Бо лише місцева влада найкраще знає проблеми, які турбують людей. До неї люди найчастіше звертаються.

Конституція Пилипа Орлика – приклад ефективної децентралізації

Це добре розуміли наші предки. У Конституції Пилипа Орлика, 306-ту річницю створення якої відзначаємо 16 квітня, описується система влади, що опиралася на міцне місцеве самоврядування. Рада обиралася з представників місцевих громад. Полковники (керівники відповідних областей) призначалися за погодженням з місцевою громадою. Навіть представники головного керівника у регіонах обиралися місцевою громадою і були підзвітні їй. Завдання ж гетьмана полягало переважно в обороні українських земель.

Конституція Пилипа Орлика теоретично окреслила приклад ефективної децентралізації. Сьогодні настав час її реалізувати. Чітке розмежування повноважень між центральною і місцевою владою, надання належних фінансових повноважень місцевому самоврядуванню позбавить можливості урядовців займатися соціальним популізмом. Кожен знатиме, що проблеми доріг вирішуються на місцях, а питання оборони і мови — на центральному рівні.  Прем’єр-міністр знатиме і народні депутати знатимуть, що їхня робота полягає у формуванні стратегії на багато років вперед, виходячи з потреб людей. А дорогами і будинками займатимуться на місцях. Тоді кожен виконуватиме свою роботу. І Україна нарешті вийде з череди постійних потрясінь та криз.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

29 березня відомий священник Олексій Філюк із Лановеччини взяв під опіку вже третю дитину – 14-річного хлопця Максима...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:03


28 березня на 68 році життя зупинилося серце актора балету Тернопільського академічного українського драматичного театру ім. Т. Г.Шевченка Михайла Складана...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:39


У середині березня до співробітників Тернопільського районного управління поліції почали надходити повідомлення від жителів обласного центру про те, що невідома особа обливала речовиною, ймовірно, кислотою їхні автомобілі, припарковані в дворах житлових будинків...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:27


В Україні реабілітаційна допомога є безоплатною та покривається Програмою медичних гарантій...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:04


У Чортківській центральній міській лікарні 69-річному пацієнту із Горішньої Вигнанки успішно імплантували в серце трикамерний кардіовертер-дефібрилятор...


Опубліковано: о 22:03



Теми дня
29 Березня
26 Березня
25 Березня