П’ятниця, 05 березня 2021
• У Тернополі сьогодні — сесія міської ради • «Тато казав, що купить мені пожежну машину, а сам помер…» • У «Savich-Park» — справжній могул! • Володимир Мариновський: «Замість того, щоб займатися розвитком футболу в нових територіальних реаліях, керівництво Асоціації футболу Тернопільщини намагається нашвидкуруч зберегти контроль в укрупнених районах» • Максі – сім’я і… мікро – зелень! Тернополяни Олена і Володимир Хабенюки на власній фермі вирощують мікрогрін • Мільйон гривень хабара за «поблажки» бізнесмену • «На сцені я – вогонь!» Олександр Божик – про карантин в онлайні, рок на скрипці і чи переросте сімейний дует у тріо • Верховна Рада призначила позачергові вибори у Теребовлі • Визначатимуть перевізника на маршрут «Овочевий ринок – «Східний масив» • Оціночні судження • Сергій Надал: «Докладаємо усіх можливих зусиль, щоб зупинити у Тернополі поширення коронавірусу» • 13 пільгових категорій дошкільнят в обласному центрі харчуються безкоштовно • У Тернополі буде нова об’їзна! • Вакцинація на Тернопільщині: першими щеплять медиків • Учасників Афганської війни нагородили почесними відзнаками • «Агресивний» COVID-19 на Тернопільщину привезли з Карпат • У Тернополі двох дітей збили автівки… • Теребовлянського міського голову обиратимуть 31 жовтня 2021 року • До Дня відкритих дверей “WUNU Education Expo-2021” долучились фахівці центру зайнятості • Учасник АТО очолив Головне управління ДФС у Тернопільській області
Сергій Надал: «Уряд буде ефективним, якщо опиратиметься на сильне місцеве самоврядування»

Опубліковано: 14 Квітня о 18:11 7


Оновлене Магдебурзьке право — шлях до ефективної влади в інтересах людей.


Уряд звикли сприймати, як політичний майданчик. Натомість треба чітко розподілити повноваження щодо вирішення загальноукраїнських і місцевих проблем та опиратися на сильне місцеве самоврядування. Тоді у країні не буде політичних криз і жорсткої боротьби за посаду прем’єра. У цьому переконаний міський голова Тернополя, голова комітету з питань бюджетної політики Асоціації міст України Сергій Надал.

Видалити «совок» із влади

Історія сучасних українських урядів — це постійний шлях політичних криз і внутрівладної боротьби. А заручником цієї боротьби опиняється добробут громадян, підкреслює Сергій Надал. У країні, де погано працює закон, будь-який сигнал про політичну нестабільність блокує все господарське життя. Бізнес зупиняється в очікуванні зміни правил. Чиновники більш поблажливо ставляться до виконання своїх обов’язків, бо не знають, перед ким будуть нести відповідальність. У нас досі залишаються рудименти радянської централізації, де головним був не народ, а твій безпосередній начальник. Натомість головним “начальником” для влади має бути саме народ.

“Головним “начальником” для влади має бути народ”

Місцева влада здатна працювати ефективно. Особливо це виявилося наприкінці 2013 року, коли саме на плечах місцевого самоврядування встояла Україна тоді, коли з вулиць зникла міліція, а центральні адміністративні органи були недієздатними. Очевидно, на хаос і повний розвал України й очікували наші вороги. Але країну врятувала здатність українців до самоорганізації і самоврядності. Вулиці патрулювали громадяни. Працювали лікарні і пожежні. Координацію здійснювали міські і селищні ради. Це і був вияв сили самоврядності на місцевому рівні.

Нова стратегія України

Нещодавно у Тернополі перебував голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Серед іншого він говорив про проблему відсутності стратегії в Україні, що гальмує навіть таке просте питання, як реалізація допомоги ЄС. За його словами, Європа готова виділяти кошти, проте не на проїдання, а на створення в Україні експертів, здатних вирішувати конкретні господарські проблеми. Варто відзначити, що на місцевому рівні такі проекти працюють. Зокрема, у Тернополі реалізовуються проекти у сфері культури, розвитку дитячих дошкільних заходів, програми енергоефективності. Багато з них профінансовані саме Європою.

Що ж потрібно, щоб так само ефективно запрацювали уряд і центральна влада? Для цього, гадаю, потрібно повернутися до наших управлінських традицій, до оновленого Магдебурзького права. Як приклад, хочу навести середньовічну Європу, яка захлиналася від міжусобних війн, епідемій… І врятувало її тільки введення Магдебурзького права. Це дало можливість містам розвиватися. Судячи з усього, сьогодні в Україні схожі умови. Тому треба дати спокій містам і селам, вони почнуть розвиватися і піднімуть країну.

“Треба дати спокій містам і селам, вони почнуть розвиватися і піднімуть країну”

Діяльність центральної влади  і місцевого самоврядування — це паралельні процеси, які мають взаємодоповнювати один одного. Так і повинно бути. Якщо ми хочемо відокремити центральну владу від місцевого самоврядування, то взаємодія має бути хіба в рамках проведення певних консультацій, дорадчих зв’язків між центром і регіонами. Нічого більше. Має діяти принцип, що проблема, яка може вирішитися на місцях, — повинна вирішуватися на місцях. Сильне місцеве самоврядування з достатніми фінансовими можливостями — це вирішення таких проблем, як оновлення системи житлово-комунального господарства, підтримка у належному стані транспортної інфраструктури, забезпечення усім необхідним дитячих садків, шкіл. А центральна влада повинна займатися вирішенням глобальних проблем. Встановленням загальних правил для ведення підприємницької діяльності. Питаннями обороноздатності, загальної стратегії економічної політики.

У цьому процесі формування правильної господарської політики в інтересах людей потрібно у першу чергу звертатися, знову ж таки, до місцевого самоврядування за зворотнім зв’язком. Бо лише місцева влада найкраще знає проблеми, які турбують людей. До неї люди найчастіше звертаються.

Конституція Пилипа Орлика – приклад ефективної децентралізації

Це добре розуміли наші предки. У Конституції Пилипа Орлика, 306-ту річницю створення якої відзначаємо 16 квітня, описується система влади, що опиралася на міцне місцеве самоврядування. Рада обиралася з представників місцевих громад. Полковники (керівники відповідних областей) призначалися за погодженням з місцевою громадою. Навіть представники головного керівника у регіонах обиралися місцевою громадою і були підзвітні їй. Завдання ж гетьмана полягало переважно в обороні українських земель.

Конституція Пилипа Орлика теоретично окреслила приклад ефективної децентралізації. Сьогодні настав час її реалізувати. Чітке розмежування повноважень між центральною і місцевою владою, надання належних фінансових повноважень місцевому самоврядуванню позбавить можливості урядовців займатися соціальним популізмом. Кожен знатиме, що проблеми доріг вирішуються на місцях, а питання оборони і мови — на центральному рівні.  Прем’єр-міністр знатиме і народні депутати знатимуть, що їхня робота полягає у формуванні стратегії на багато років вперед, виходячи з потреб людей. А дорогами і будинками займатимуться на місцях. Тоді кожен виконуватиме свою роботу. І Україна нарешті вийде з череди постійних потрясінь та криз.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

В орієнтовному порядку денному четвертого пленарного засідання сесії 233 проєкти рішень.

...


Рубрика: Опубліковано: о 11:24


В отця Володимира Демчука залишилися сиротами четверо дітей...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 10:00


24 лютого на гірськолижній трасі у «Savich-Park» відбувся чемпіонат Тернополя з фристайлу (могул), у якому взяли участь 80 вихованців СДЮСШ «Екстрім»...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00


Після останніх місцевих виборів Тернопілля опинилося в нових територіальних реаліях — районів тепер лише три, вони значно більші за територією, а попередні 17 розформовані. Внаслідок цього необхідних змін має зазнати і футбольне господарство області. Асоціація футболу Тернопільщини вже провела два засідання у Чортківському і Тернопільському районах, на яких було представлене нове керівництво футбольних асоціацій укрупнених районів. Ми попросили прокоментувати ці дуже важливі для розвитку місцевої гри мільйонів процеси попереднього керівника футбольного напрямку області, голову Тернопільської обласної федерації футболу Володимира Мариновського...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 8:00


«Наша сімейна справа – фактично наша четверта дитина, – сміється тернополянка Олена Хабенюк. – Ми довго її виношували і ростимо й доглядаємо з любов’ю… Мікрогрін, вирощуванням якого ми займаємося, – це такі собі «бейбі-рослинки», які потребують багато уваги й турботи. Зате за вкладену працю віддячують неймовірним смаком і користю! Як кажуть – що посієш, те й пожнеш… (Сміється, – авт.) Її додають до салатів і канапок, з неї готують коктейлі та смузі, прикрашають гарніри і навіть десерти. Мікрозелень, або, як її ще називають, мікрогрін – новий тренд здорової їжі, до якої нині схиляються все більше людей, особливо тих, хто дбає про своє здоров’я...


Автор: Рубрика: , , , Опубліковано: о 8:00Теми дня
5 Березня
4 Березня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео