Четвер, 25 квітня 2024
• Мінливий квітень: коли в Україну повернеться тепло? • 9000 доларів за те, щоб «швидко перебігти кордон» • “Батько загиблого Героя несе хрест іншого Героя”. На Тернопільщині попрощалися із захисником • У Тернополі у парку “Сопільче” провели змагання зі спортивного орієнтування • Тернополянин оплатив оренду квартири… шахраєві • Міський голова Тернополя від себе передав допомогу на фронт • На Тернопільщині є майже сотня вільних вакансій для лікарів • Біля Тернополя намагались застрелити кримінального авторитета • На війні загинув 22-річний захисник Денис Каразія із Кременеччини • У чоловіків із Чортківщини виявили незаконні зброю і набої • У Тернополі двоє підлітків отруїлися алкоголем • Юні волонтери з Шумщини допомагають ЗСУ • Зупинив суддю і поплатився посадою. Патрульного з Тернополя звільнили за перевищення службових обов’язків • Знайшли мертвою на полі. Прикрий випадок на Тернопільщині • Троє посадовців із Тернопільщини заподіяли збитків на 26 мільйонів гривень • У Тернополі засуджено трьох депутатів російської держдуми • Військовий з Тернополя Дмитро Линва два роки бореться з онкологією • «У наш офіс в Харкові прилетіла російська ракета…» • Колишнього начальника Тернопільської державної податкової інспекції засудили за вимагання грошей • На Рівненщині знайшли давню ікону художника з Тернопільщини
Сергій Надал запропонував власне бачення, як зробити тарифи на газ дешевшими для людей

Автор: Опубліковано: 18 Травня о 17:08 19


В Україні проводять перевірку отримувачів субсидій та пільг на комунальні послуги. Дехто може їх втратити.


Натомість міський голова Тернополя Сергій Надал запропонував свій рецепт, як зробити тарифи на газ прийнятними для населення і зменшити соціальну напругу. Суть така: треба забезпечувати людей газом власного видобутку і скасувати ренту на видобуток газу.

Хто відповідальний за подорожчання?

Тема державної допомоги і субсидій знову стала актуальною у зв’язку з черговим підвищенням тарифу на природний газ. З 1 травня цього року Національна комісія з питань регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг ( НКРЕКП) запровадила нові тарифи, зокрема, для комунальних теплогенеруючих підприємств, що у підсумку призведе до підвищення вартості тепла та гарячої води.

Причиною різкої зміни тарифів стало рішення про вирівнювання ціни на газ для приватних, комунальних і промислових споживачів. Раніше приватному споживачеві 1200 кубометрів газу під час опалювального сезону надавали за пільговою ціною — приблизно 3,6 грн./куб, а що було спалено понад норму, — продавалося за ціною 7,1 грн./куб. Нова система передбачає одну ціну — на рівні 6,9 грн./куб. Формально вартість газу стала для людей навіть дещо нижчою. Проте, якщо врахувати середні норми споживання, то вона суттєво зросте. Особливо — в опалювальний сезон. Найгірше комунальним підприємствам, яким доводиться забезпечувати теплом та водою міста. Різке підвищення ціни на газ створює в місцевому бюджеті Тернополя “дірку” у межах 180 тис. грн. у місяць. Приблизно стільки коштує капітальний ремонт даху багатоповерхівки.

При цьому в НКРЕКП проблеми традиційно перекинули “на місця”, мовляв, погано утеплюєтеся і надто повільно проводите реформу ЖКГ. Черговий раз місцеві органи самоврядування опинилися заручниками центру. Варто передусім зауважити, що, наприклад, у Тернополі система опалення до початку 2000-их була приблизно на 70-80 % зношена. Втрати тепла складали близько 65 %. Реальна реформа почалася лише з обранням міським головою Тернополя Сергія Надала. При ньому, починаючи з 2011 року, запроваджені цільові програми з підвищення енергоефективності міста. Оновлювалися паливні, замінювалися труби, котли. Завдяки цим заходам місту вдавалося економити кошти і подавати гарячу воду навіть тоді, коли решта України була відключена. Очевидно, що у майбутньому програма з масштабної термомодернізації Тернополя, розпочата міським головою, дозволить утримувати комунальні рахунки у прийнятних межах для населення. Проте значна частина тернополян уже тепер буде змушена подавати заявки на субсидії.

Кого перевіряє держава?

Тут може виникнути багато запитань. На центральному рівні посилили перевірку отримувачів субсидій і комунальних пільг. Зокрема, право на субсидію можуть втратити ті, хто у період за 12 місяців до подання заявки на пільгу здійснив покупку на 50 тис. грн., а також ті, хто приховує додатковий дохід. Перевірятимуть, зокрема, наявність депозитів у банках, чи не здається в оренду житло, на яке оформлена субсидія, тощо.

Таку перевірку прописали у меморандумі з МВФ. На сьогоднішній момент провели перевірку близько 5 % отримувачів субсидій і пільг. 250 тисяч (!) українців уже втратили право на пільгу. За планом уряду, за рахунок перевірок у центральний бюджет сподіваються отримати додатково 5 млрд. грн. вже цього року. Чи отримають?

У Пенсійному фонді, наприклад, скептично ставляться до очікуваних результатів таких перевірок. За словами заступника голови Пенсійного фонду Миколи Шамбіра, його установа теж регулярно проводить перевірки, але значних порушень не виявляє. Очевидно, головною проблемою буде те, що досі немає чіткої системи оцінки “додаткових доходів”. Відтак цілком чесні громадяни можуть мати проблеми з отриманням субсидій.

Як урятувати ситуацію?

Міський голова Тернополя Сергій Надал неодноразово звертав увагу на неефективність тарифної системи, коли все вирішується на рівні  НКРЕКП. На його переконання, тарифи повинні встановлювати на місцях, бо саме тут можуть найкраще оцінити можливості людей по сплаті. Крім того, місцевим органам самоврядування потрібно виділяти більше ресурсів на проведення необхідних реформ в ЖКГ.

“На сьогоднішній день місто робить усе можливе для того, щоб зменшити споживання. Наші головні вороги — це брак ресурсів і час. Якби місцеві бюджети мали достатньо ресурсів, наприклад, можливість залишати більше податків, якби ми мали на модернізацію більше часу, то зменшили б споживання газу в рази. Так, ми це сьогодні робимо і подекуди вже досягли економії у трикратному розмірі. Але для таких масштабних змін потрібен час”, — зазначив Сергій Надал в одному з коментарів.

Крім того, на переконання очільника Тернополя, потрібно шукати механізми для зниження тарифу для комунальних підприємств, принаймні до часу завершення модернізації системи ЖКГ.

“У даний час підприємства теплокомуненерго в Україні споживають близько 7 млрд. кубометрів газу. Ще 12 млрд. споживають населення і бюджетні установи. Разом це 19 мільярдів, і приблизно стільки ж, 19 мільярдів, є в Україні газу власного видобутку. Рентна плата у ціні на цей газ складає близько 50 %. Комунальним підприємствам потрібно надавати газ власного видобування і при цьому скасувати або принаймні суттєво знизити ренту на видобуток такого газу. Тоді й вартість газу для населення буде на 50 % меншою. Це дозволило б втримати ціни на прийнятному рівні і провести необхідні реформи у системі ЖКГ, а відтак і народногосподарському комплексі”, — переконаний міський голова Тернополя.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

В Україні кілька днів дощить, а температура у багатьох областях нагадує більш осінню, аніж весняну...


Рубрика: , Опубліковано: о 23:46


Отримали 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» - за організацію незаконного переправлення "ухилянта" через кордон на Тернопільщині судитимуть двох осіб...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:00


Лановецька громада провела в останню дорогу Василя Друзюка. 19 квітня з Героєм попрощалися в його рідному селі Іванківці...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:13


У Тернополі у парку "Сопільче" провели змагання зі спортивного орієнтування серед закладів загальної середньої освіти в рамках проєкту "Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги"...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:00


28-річний тернополянин розповів, що на сайті «OLX» зацікавився пропозицією щодо винайму житла в обласному центрі...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:59



Теми дня
24 Квітня
23 Квітня
22 Квітня