Понеділок, 21 січня 2019
• «Сміттєва революція»: Тернопіль став одним з перших міст України, де сортування побутових відходів стало обов’язковим • Осінній атентат у Мюнхені • Степан Барна:«Маємо робити ставку на розвиток малого та середнього бізнесу в області» • Дотягнутися пальцем до обличчя • Тарас Юрик: «Тернопільські представники медведчуківської політсили «За життя» виступили проти Української церкви» • 20 облич’2018: Михайло Левицький • «У наступному житті я хотів би народитися в Україні і бути футболістом, як Шевченко!» • Короп, запечений у духовці • Олександр Рикун: «Мене одночасно запрошували і до «Шахтаря», і до «Динамо», але на заваді стали проблеми з режимом» • Тернопіль – туристичний форпост України • Картина – пальчики оближеш! • Митрополит Епіфаній: «Обрання було для мене несподіванкою…» • Помстився зятю — спалив авто • 20 облич’2018: Ігор Слюсарчук • Демократичні сили визначилися з єдиним кандидатом у президенти • Наколядували на рекорд! • Фатальна аварія у Ступках • Даринка впала на сцені… • Олександр Шевченко: «Щастя – це коли всі навколо щасливі» • Досі згадувати Кіріла в храмах – це злочин!
Сергій Надал: «ЗУНР довела право українців бути господарями на своїй землі»

Опубліковано: 1 Листопада о 14:00 14


Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.


1 листопада виповнюється 100-років з дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, яка утвердила право українців бути господарями на своїй землі. Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.

Створення Західноукраїнської Народної Республіки є однією з найбільш визначних подій новітньої історії. 100 років тому на землях Галичини, Буковини, Закарпаття було проголошено українську державу, сформовано керівні органи, створено адміністрації, армію, видано перші законодавчі акти. Відбулося це в умовах, коли українці кілька сотень років не мали власної держави, коли весь світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності, коли ще були намагання зберегти як Російську, так і Австро-Угорську імперії.

У цей сценарій, написаний зовнішніми силами, жодним чином не вписувалося право українського народу бути собою і керувати своєю державою. Проте перемогла ідея української незалежності. Проголошення ЗУНР відбулося практично одночасно по великих і малих містах Західної України. Українці показали всьому світові, що це їхня земля і що вони не віддадуть її без бою.

Це була та основа, яка  дала сили сучасному поколінню виступити проти російського агресора. Як і 100 років тому, у 2014 році вдалося зупинити ворога в умовах фактичної відсутності зовнішньої підтримки. Тоді, коли ламалися міжнародні гарантії безпеки, коли Україна залишилась сам на сам з сильним ворогом. Але в українців була віра у себе, яку надавала нам і така звитяжна сторінка історії, як Листопадовий Чин 1918 року.

Тернопіль безпосередньо причетний до становлення української держави у 1918 році. 1 листопада того року у місті замайорів жовто-блакитний прапор. Автором герба ЗУНР став студент Тернопільської гімназії Олег Лошнів. Наприкінці 1918-го і у першій половині 1919-го року Тернопіль був столицею ЗУНР. У Тернополі зароджувалася українська авіація і перебували перші летунські з’єднання Української Галицької Армії. На Тернопільщині відбулася і одна з найбільш успішних операцій захисників ЗУНР – Чортківська офензива. Тоді ж повною мірою проявився потужний волонтерський рух, коли мирне населення допомагало своєму війську. Згодом усе це вилилося у створення потужної Української Повстанської Армії, яка врахувала досвід боротьби УГА. А через багато років здатність українців до взаємодопомоги врятувала Україну від російського агресора.

Боротьба за свою державність 100-років тому мала величезне значення для самоусвідомлення українців як нації. Створення ЗУНР загартувало цілу когорту української військової та політичної еліти, яка у пізніші роки, під час радянської окупації України, не давала зійти українському питанню зі світової арени. Після ЗУНР вже ніхто не посмів сказати, що тут немає українців. ЗУНР у корені  руйнує маніпуляції радянських та російських пропагандистів, які трублять про “возз’єднання українських земель” у рамках СРСР. Насправді українська держава постала тут задовго до СРСР, а соборність України була підтверджена Актом Злуки 22 січня 1919 року. Зрозуміло, цієї події не було б без Листопадового зриву.

У ці дні ми точно можемо стверджувати, що саме на таких історичних прикладах твориться майбутнє нації. Ми згадуємо наших звитяжних пращурів. Вклоняємося їм. Дякуємо за їхній подвиг у минулому заради теперішнього і майбутнього.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Із січня 2019 року всім мешканцям України доведеться сортувати сміття, яке кожного дня накопичується у квартирних сміттєвих кошиках...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Степан Бандера народився 1 січня 1909 року на Івано-Франківщині в патріотичній родині священика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Прикладом успішно реалізованих проектів, вважає голова ТОДА, є відкриття нових підприємств...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:00


Для канадця Адоніса Стівенсона після нокауту від Олександра Гвоздика це стало завданням на цілий день
...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00


Україна торжествує! Єдина православна церква, про яку століттями мріяли покоління українців, стала реальністю. Здійснилося те, що донедавна вважалося фантастичним і нереальним...


Рубрика: , , Опубліковано: о 11:00Теми дня
21 Січня
18 Січня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео