П’ятниця, 24 березня 2023
• Жива легенда УПА: мешканка Тернопільщини святкує поважний ювілей • Вчинив домашнє насильство – зумій понести за нього відповідальність • «Контінентал» розпочав весняну посівну • 77 тисяч гривень – за неіснуючий квадроцикл • Викрав телефон із-під прилавка • Сергій Добалюк: «У час війни кожен із нас мусить бути волонтером» • Майстриня з Тернопільщини втратила понад 15 тисяч гривень • «Війна змінає маски. На фронті всі — справжні» • «Гаряча лінія» для підтримки родин полеглих Героїв • Міський голова Тернополя відвідав на передовій захисників із 44-ої тернопільської бригади • Волонтерка Тіфані привезла допомогу до Тернополя • «Я не прийшов вбивати, а — захищати рідну землю» • Ляльки Лідії Лапки — для перемоги • Іконописець Володимир Шерстій пройшов пекельні бої на Харківщині • Фонд житла — для тимчасового проживання переселенців • Російська ракета вдарила по Підгаєччині • Нове життя знайденого на складі Кобзаря • Гектари маскувальних сіток — із «цеху» історичного факультету • Волонтери центру «Допомога армії від Тернополя» вирушили до наших захисників на фронт • «Якщо Бог і є, Він носить форму мого покоління»
Сергій Надал: «ЗУНР довела право українців бути господарями на своїй землі»

Опубліковано: 1 Листопада о 14:00 21


Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.


1 листопада виповнюється 100-років з дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, яка утвердила право українців бути господарями на своїй землі. Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.

Створення Західноукраїнської Народної Республіки є однією з найбільш визначних подій новітньої історії. 100 років тому на землях Галичини, Буковини, Закарпаття було проголошено українську державу, сформовано керівні органи, створено адміністрації, армію, видано перші законодавчі акти. Відбулося це в умовах, коли українці кілька сотень років не мали власної держави, коли весь світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності, коли ще були намагання зберегти як Російську, так і Австро-Угорську імперії.

У цей сценарій, написаний зовнішніми силами, жодним чином не вписувалося право українського народу бути собою і керувати своєю державою. Проте перемогла ідея української незалежності. Проголошення ЗУНР відбулося практично одночасно по великих і малих містах Західної України. Українці показали всьому світові, що це їхня земля і що вони не віддадуть її без бою.

Це була та основа, яка  дала сили сучасному поколінню виступити проти російського агресора. Як і 100 років тому, у 2014 році вдалося зупинити ворога в умовах фактичної відсутності зовнішньої підтримки. Тоді, коли ламалися міжнародні гарантії безпеки, коли Україна залишилась сам на сам з сильним ворогом. Але в українців була віра у себе, яку надавала нам і така звитяжна сторінка історії, як Листопадовий Чин 1918 року.

Тернопіль безпосередньо причетний до становлення української держави у 1918 році. 1 листопада того року у місті замайорів жовто-блакитний прапор. Автором герба ЗУНР став студент Тернопільської гімназії Олег Лошнів. Наприкінці 1918-го і у першій половині 1919-го року Тернопіль був столицею ЗУНР. У Тернополі зароджувалася українська авіація і перебували перші летунські з’єднання Української Галицької Армії. На Тернопільщині відбулася і одна з найбільш успішних операцій захисників ЗУНР – Чортківська офензива. Тоді ж повною мірою проявився потужний волонтерський рух, коли мирне населення допомагало своєму війську. Згодом усе це вилилося у створення потужної Української Повстанської Армії, яка врахувала досвід боротьби УГА. А через багато років здатність українців до взаємодопомоги врятувала Україну від російського агресора.

Боротьба за свою державність 100-років тому мала величезне значення для самоусвідомлення українців як нації. Створення ЗУНР загартувало цілу когорту української військової та політичної еліти, яка у пізніші роки, під час радянської окупації України, не давала зійти українському питанню зі світової арени. Після ЗУНР вже ніхто не посмів сказати, що тут немає українців. ЗУНР у корені  руйнує маніпуляції радянських та російських пропагандистів, які трублять про “возз’єднання українських земель” у рамках СРСР. Насправді українська держава постала тут задовго до СРСР, а соборність України була підтверджена Актом Злуки 22 січня 1919 року. Зрозуміло, цієї події не було б без Листопадового зриву.

У ці дні ми точно можемо стверджувати, що саме на таких історичних прикладах твориться майбутнє нації. Ми згадуємо наших звитяжних пращурів. Вклоняємося їм. Дякуємо за їхній подвиг у минулому заради теперішнього і майбутнього.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

Ювілейний день народження сьогодні відзначає почесна громадянка Лановецької міської територіальної громади, зв’язкова УПА – Галина Микитівна Кравчук...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:06


Конституція України передбачає, що людина, її життя і здоров’я честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:33


У Компанії «Контінентал Фармерз Груп» стартувала весняна посівна’2023...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:29


Майже 77 тисяч гривень втратив житель Чортківського району...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:16


Позбавлення волі строком від п’яти до восьми років загрожує двом чоловікам які привласнили чужі мобільні телефони. Міри покарання їм обере суд...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:13Теми дня
23 Березня
16 Березня
15 Березня