Четвер, 07 грудня 2023
• Двоє братів-захисників із Тернопільщини одружились одного дня • Тернопільські судді завітали з “миколайчиками” до дітей-сиріт • «Миколай на континенті» завітав до діток із Тернопільщини • У Миколаївському Соборі в Кременці відслужили Літургію українською мовою • «Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Тернополі • «Подаруй Миколая солдату»: в Тернополі відбудеться благодійний захід • Свято-Миколаївський собор у Кременці повернули у власність держави • СБУ проводить обшуки у Почаївській лаврі УПЦ (МП) • “Був нянем для всіх лемків”. Не стало Олександра Венгриновича • Чай зі смаком перемоги • Тернополян запрошують стати помічниками святого Миколая • Скільки економлять тернополяни в утеплених будинках? • Хатина святого Миколая біля скельного монастиря на Тернопільщині • Зворушлива зустріч дошкільнят із воїном у Козовій • «Росіяни брешуть, що знищили нашу бригаду, а ми й далі виганяємо ворога» • Багато тепла від Багатківців для воїнів • Які фактори впливають на репродуктивну функцію українських жінок і чоловіків? • Туризм попри ракети над головою • Михайло Головко під домашнім арештом • Тернопіль готовий до зими
Сергій Надал: «ЗУНР довела право українців бути господарями на своїй землі»

Опубліковано: 1 Листопада о 14:00 22


Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.


1 листопада виповнюється 100-років з дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, яка утвердила право українців бути господарями на своїй землі. Своїми думками про цю важливу віху в історії української нації з читачами «НОВОЇ…» поділився міський голова Тернополя Сергій Надал.

Створення Західноукраїнської Народної Республіки є однією з найбільш визначних подій новітньої історії. 100 років тому на землях Галичини, Буковини, Закарпаття було проголошено українську державу, сформовано керівні органи, створено адміністрації, армію, видано перші законодавчі акти. Відбулося це в умовах, коли українці кілька сотень років не мали власної держави, коли весь світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності, коли ще були намагання зберегти як Російську, так і Австро-Угорську імперії.

У цей сценарій, написаний зовнішніми силами, жодним чином не вписувалося право українського народу бути собою і керувати своєю державою. Проте перемогла ідея української незалежності. Проголошення ЗУНР відбулося практично одночасно по великих і малих містах Західної України. Українці показали всьому світові, що це їхня земля і що вони не віддадуть її без бою.

Це була та основа, яка  дала сили сучасному поколінню виступити проти російського агресора. Як і 100 років тому, у 2014 році вдалося зупинити ворога в умовах фактичної відсутності зовнішньої підтримки. Тоді, коли ламалися міжнародні гарантії безпеки, коли Україна залишилась сам на сам з сильним ворогом. Але в українців була віра у себе, яку надавала нам і така звитяжна сторінка історії, як Листопадовий Чин 1918 року.

Тернопіль безпосередньо причетний до становлення української держави у 1918 році. 1 листопада того року у місті замайорів жовто-блакитний прапор. Автором герба ЗУНР став студент Тернопільської гімназії Олег Лошнів. Наприкінці 1918-го і у першій половині 1919-го року Тернопіль був столицею ЗУНР. У Тернополі зароджувалася українська авіація і перебували перші летунські з’єднання Української Галицької Армії. На Тернопільщині відбулася і одна з найбільш успішних операцій захисників ЗУНР – Чортківська офензива. Тоді ж повною мірою проявився потужний волонтерський рух, коли мирне населення допомагало своєму війську. Згодом усе це вилилося у створення потужної Української Повстанської Армії, яка врахувала досвід боротьби УГА. А через багато років здатність українців до взаємодопомоги врятувала Україну від російського агресора.

Боротьба за свою державність 100-років тому мала величезне значення для самоусвідомлення українців як нації. Створення ЗУНР загартувало цілу когорту української військової та політичної еліти, яка у пізніші роки, під час радянської окупації України, не давала зійти українському питанню зі світової арени. Після ЗУНР вже ніхто не посмів сказати, що тут немає українців. ЗУНР у корені  руйнує маніпуляції радянських та російських пропагандистів, які трублять про “возз’єднання українських земель” у рамках СРСР. Насправді українська держава постала тут задовго до СРСР, а соборність України була підтверджена Актом Злуки 22 січня 1919 року. Зрозуміло, цієї події не було б без Листопадового зриву.

У ці дні ми точно можемо стверджувати, що саме на таких історичних прикладах твориться майбутнє нації. Ми згадуємо наших звитяжних пращурів. Вклоняємося їм. Дякуємо за їхній подвиг у минулому заради теперішнього і майбутнього.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

6 грудня, у День збройних сил України, одружилися двоє братів-захисників із села Багатківці Золотниківської громади - Василь і Андрій...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:19


У день Святого Миколая Тернопільський апеляційний суд подарував дітям свято...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:02


Нарешті настав довгоочікуваний для всієї малечі час, коли світом мандрує святий Миколай...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:00


Символічно, у день Святого Миколая-Чудотворця у Миколаївському соборі в Кременці лунає молитва українською мовою...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:35


З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація «Піккардійська Терція» вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками відзначити найсвітліші та наймагічніші дні року, а також допомогти нашим Збройним силам, адже усі концерти туру будуть благодійними, повідомили організатори Clever Production...


Рубрика: , Опубліковано: о 23:04Теми дня
7 Грудня
6 Грудня
3 Грудня
2 Грудня
30 Листопада
29 Листопада
28 Листопада