Вівторок, 26 травня 2020
• В Україні створено 1029 ОТГ із 1300 запланованих, — прем’єр Шмигаль • “Зеленський і далі гадить”, — Соскін розкритикував владу • Наступного тижня всю Україну накриють дощі та грози • На Тернопільщині за добу 6 нових випадків зараження коронавірусом • “Рік Зеленського – рік реваншу”: від Майдану до будинку президента • Наталія Діденко знає, якою буде погода в останні дні травня • Тернополянин «під градусом» повідомив про замінування банку • 25 травня у Тернополі відновить роботу громадський транспорт • Із 1 червня в Тернополі дошкільнята зможуть відвідувати дитячі садки • Тетяна бореться за життя, бо вдома її чекає донечка • Шпинатна суперсила • Подружжя Попиків із Козівського району вирощує банани, лимони, мандарини, гранати і навіть ананаси! • До «Дальнього пляжу» — пішохідною доріжкою • Блогерка на пенсії: 90-річна бабця Ріна з Закарпаття викликала фурор в Instagram • COVID-19 станом на 24 травня: 1115 випадків на Тернопільщині, 20986 – в Україні • Верховний Суд не пом’якшив покарання вбивцям таксистки Євгенії Кордупель • «Всі обмеження тільки в голові!» • Коли сама собі фотограф… Тернополянка із «Самоізоляцією» перемогла на міжнародному фотоконкурсі • Біля школи №5 облаштовують «Шкільний дворик імені Святої Ядвіги» • Віктор Овчарук: «Дякую всім, хто допомагає тернопільським медикам у подоланні коронавірусу»
Що лежить у «БАНДЕРІВСЬКІЙ СКРИНІ»?

Опубліковано: 20 Лютого о 15:00 36


У видавництві «Терно-граф» побачила світ книга Анатолія Лукащука, Григорія Шергея та Марини Ягодинської «Бандерівська скриня. Архів УПА з криївки в Кордишеві на Шумщині», доповнена новими матеріалами.


На фото: один з авторів книги Григорій Шергей відкриває таємниці криївки ОУН і УПА у селі Кордишів на Шумщині.

 Днями студенти, історики, журналісти, представники обласної влади змогли заглянути у суть і відчути дух цього непересічного видання під час його презентації у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Зацікавлення  важливою знахідкою почалося задовго до виходу згаданої книги. Адже ще у 2013 році був виданий історико-краєзнавчий нарис Анатолія Лукащука і Григорія Шергея «Кордишів: минуле та сьогодення», приурочений  100-річчю будівництва храму Пресвятої Богородиці в цьому селі. Тоді небайдужа громадськість та історики звернули увагу на цікавий факт, наведений у книзі: у 2011 році, під час перекриття даху церкви, було виявлено криївку, скриню з архівом УПА та ОУН, а також побутові і військові речі повстанців. Таких випадків, коли криївка була розміщена в церкві, в Україні зафіксовано поки що два: у селі Підгайчики на Львівщині і в Кордишеві Шумського району.

Як з’ясували дослідники, криївка була добре законспірована. До храму повстанці могли потрапляти через бічні двері, які вели до підвалу.  Далі шлях пролягав через ляду, що не була заставлена речами,  на перший поверх церкви. Кімната, до якої потрапляли підпільники, слугувала для зберігання старого церковного начиння.  Звідси був вихід крутими сходами на другий поверх, а  далі – на дзвіницю. Повстанці через непомітний лаз проходили у схрон, що був розміщений над хорами церкви.

У  знайденій старій скрині було чимало пропагандистських матеріалів ОУН, серед яких накази, підписані різними командирами, навіть крайовим провідником ОУН Борисом Буруном у 1945 році, інструкції, як діяти підпільникам в різних ситуаціях; роз’яснення, що означає членство в ОУН; методи виховання нового покоління і доросту (юнацтва), покарання за ті чи інші провини. Не оминули повстанці і  детального  опису бою з військами НКВС у квітні 1944-го під Гурбами… Вельми цікавими є звернення до населення, що розповсюджувалися таємно, за принципом «з рук в руки, з  хати в хату»: різдвяні та великодні вітання-відозви, повідомлення, чому потрібно боротися за самостійну Україну, та інші матеріали.  Природно, що дослідників досі приємно бентежить знайдений сценарій повстанської вистави «Лісова пісня». За знахідками можна зробити висновок: підпільники читали журнали «Спис повстанця», «Штурм повстанця», «Повстанський перець», розучували і співали пісні, які були невідомі в Україні. У тому ж сховку знайдено різні види зброї — дві протитанкові гранати, диск до автомата-кулемета ППШ, деталі ударно-спускового механізму СВТ-40, а також ящик з набоями калібру 7,62 мм. Чим це не свідчення, що підпільники вели послідовну пропагандистську роботу і збройну боротьбу?

Речі повстанців, знайдені у криївці.

— Ми сьогодні можемо говорити про умови, в яких перебували повстанці, — розповів під час презентації нововиданої книги один з її авторів, начальник управління культури Тернопільської облдержадміністрації Григорій Шергей. —  У цій криївці могли переховуватись як мінімум четверо підпільників, адже знайдено чотири матраци, чотири подушки, домоткане простирадло, дві радянські шинелі, спенсер, три пілотки (дві радянські, із зірками, та одна чеська), нагрудний значок-тризуб, пара зимових плетених рукавиць, ліхтарик та інші речі. А велика кількість сірників (близько 15 коробок), які збереглися сухими, свідчить:  цей схрон був повністю робочим. Повстанці могли перебувати там вдень, а вночі мати при собі свічки і ними підсвічувати. Криївка була повністю закрита, бо немає жодної щілини, через яку проникали б сонячні промені  чи волога. Знайдені матеріали збереглися в прекрасному стані саме завдяки цим умовам – на відміну від бідонів, які були виявлені в різних місцевостях України.

Але хто міг тримати вільними ці проходи, давати повстанцям ключі від дверей до храму? Нині існують різні версії – староста, сини священника, але дослідники все більше схиляються до думки, що ключову роль тут відіграв сам священник Андронік Рудецький, який був парохом церкви з 1907 до 1945 року. Адже насторожує факт, чому в 1945 році він раптово виїхав із села і подав звістку про себе із Чечні аж у 1953 році, вже після смерті Сталіна.

Отож, уродженці села Кордишів Григорій Шергей та Анатолій Лукащук  тривалий час опрацьовували  знайдені матеріали. А Тернопільський обласний центр охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини у 2017 році видав першу версію книги «Бандерівська скриня. Архів УПА з криївки в Кордишеві на Шумщині».

Але дослідників турбувало питання, як могла в цій криївці опинитися скриня з повстанським архівом, адже за своїми розмірами вона ніяк не пролазила у невеликий вхідний  отвір? І після обстежень стін, в приміщенні, власне, церковних хорів у 2019 році було виявлено ще одну криївку – саме ту, з якої раніше дістали «бандерівську скриню». Як розповів авторові цих рядків один з авторів книги, краєзнавець Анатолій Лукащук, у новій криївці, скоріш за все, перебувало районне керівництво ОУН в час війни і перші післявоєнні роки. Згодом воно перейшло в інші місця, і ту криївку закрили. А криївку, виявлену раніше, використовував підрайонний провід ОУН. Ці матеріали доповнили попереднє видання «Бандерівської скрині». До другого видання увійшли також документи про діяльність мешканців села в ОУН на різних посадах. «Тут вміщені матеріали про станичного села «Дона» (Петро Липка), кримінальні справи його сестри Людмили Липки та інших односельчан, засуджених за участь у підпіллі ОУН і УПА, тобто справи, знайдені в архівах СБУ, які не увійшли до попередньої книги», — переконує Анатолій Лукащук. Але краще переконатись у цьому і заодно глибше пізнати багату й трагічну  історію ОУН і УПА, прочитавши друге видання «Бандерівської скрині».

Роман Якель, фото автора


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

На Тернопіллі перспективний план формування територій уже затверджено Кабміном...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:45


На Тернопіллі наступні десять днів — дощові...


Опубліковано: о 9:44


Станом на 25 травня 2020 року в Тернопільській області, за результатами досліджень методом ПЛР, від початку епідемії підтверджено 1121 випадок коронавірусу (1045 дорослих і 76 дітей), з них 24 летальні. Видужало 791 особа...


Рубрика: , , Опубліковано: о 9:29Теми дня
25 Травня
24 Травня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео