Вівторок, 19 березня 2024
• «Контінентал» оновлює технічний парк • Збирав гроші нібито на лікування військових: затримали шахрая з Кременеччини • Вміст алкоголю в крові водія з Тернопільщини перевищував норму у 8 разів • «Балаклави для українських воїнів допомагає нам шити навіть сеньйора Джованна» • «Заміновуєм, щоб ворог не пройшов. Розміновуєм, щоб рухатись вперед» • На спомин про загиблих в Маріупольському театрі. У Тернополі вшанували пам’ять жертв теракту • На війні загинув захисник із Борщівської громади • Повернувся з полону: у Підгайцях всією громадою зустріли захисника • На Чортківщині на полі виявили мертвих зайців • Аварія у Козівській громаді: зіткнулись трактор і легківка • Петро загинув на місці… Фатальна аварія на Теребовлянщині • Обшуки у відомій охоронній фірмі в Тернополі: виявили наркотики і незаконну зброю • Російські шахеди вдарили по об’єкті інфраструктури біля Кременця • Від діагностики та інтенсивної терапії до реабілітації: у Центрі досконалості при Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні надають допомогу захисникам • У Великогаївській громаді на колінах зустріли Героя Олега Грибика • Мама-захисниця приїхала з фронту привітати сина з днем народження • Діти захисників з Тернополя поїхали на відпочинок у Карпати • Смертельна аварія на Теребовлянщині: загинув 19-річний мотоцикліст • 1,32 проміле алкоголю в крові: патрульні зупинили порушника • У Копичинецькій громаді вшанували пам’ять Тараса Шевченка
Спалах пневмоній на Тернопільщині триває ще з січня. Як область бореться з епідемією?

Опубліковано: 1 Квітня о 16:27 121


Тернопільська область у верхній частині списку регіонів за кількістю заражених на коронавірус. Станом на ранок 31 березня зафіксовано 78 випадків зараження. За останньою інформацією інфікованих медиків в області – 27. Це найвищий показник в країні.


У Тернополі проводять дезінфекцію багатоповерхівок.

25 березня стався перший і поки єдиний на Тернопільщині офіційно визнаний смертельний випадок від Covid-19. У лікарні швидкої допомоги в обласному центрі помер 68-річний мешканець села Ковалівка Монастириського району. Всю країну шокувала історія з похованням цього чоловіка. Рідні померлого оприлюднили відкритий лист, у якому звинуватили медиків у ненаданні неналежної допомоги: від невчасного прибуття швидкої до відмови допомогти у транспортуванні тіла вже померлого чоловіка.

Найбільш вірогідно, переконують місцеві лікарі, сам померлий заразився 9 березня під час поховальної церемонії. Джерелом зараження нібито став священник, якому пізніше встановили діагноз коронавірус. На тій церемонії були присутні 70 людей, в тому числі і місцеві медики. Під час епідеміологічного розслідування з’ясувалося, що священник з початку місяця контактував з 500 особами.

Поза тим область потерпає від спалаху пневмоній ще з кінця минулого року. У зв’язку з чим постає питання, чи не були вони вже тоді спричинені коронавірусом?

Керівник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук не виключає цього факту і прогнозує найближчим часом різке збільшення кількості інфікованих. Головний чиновник від медицини в області сподівається у цій ситуації не так на людей, які масово порушують всі правила карантину, як на Бога.
Про ситуацію з поширенням Covid-19 на Тернопільщині Володимир Богайчук розповів в інтерв’ю «Главкому».

«Даю гарантію, що усі не дотримуються самоізоляції»
На Тернопільщині нині найбільша кількість хворих медиків з Монастириської районної лікарні. Вони заразилися, бо контактували із хворим 68-річним чоловіком, який потім помер від Covid-19? Причина – брак засобів захисту, незнання правил безпеки? 

Та ні. Зараз лікарі в усіх лікарнях приймають хворих, працюючи у спеціальних комбінезонах. Причина у похованні. Тобто багато медичних працівників, які живуть у селі Ковалівка, де відбувалося поховання, заразилися саме тоді на поминках від священника.

ЗМІ повідомляли, що близько 500 людей контактували з отцем, і з чоловіком, який згодом захворів та помер. Чи встановлені усі люди, які були на цьому похороні, чи хтось із них захворів, і чи всі ті, з ким контактував священник, побували в самоізоляції?

Над цим працює лабораторний центр і епідеміологічна служба. 500 – це величезна кількість людей. Не так просто встановити усіх. Хтось вчасно не сказав, де перебував, хтось узагалі приховав інформацію.

Рідні померлого чоловіка кажуть, що нібито спочатку його неправильно лікували. Чи були помилки з боку лікарів?

Він сам жив, перебував на самоізоляції як такий, який міг заразитися. Ми не одразу дізналися, що він був на тому похованні 9 березня. Йому стало гірше 21 березня в суботу, шпиталізували у Чортківську районну лікарню, там стало ще гірше: з’явилася дихальна недостатність. Тоді ще не знаючи, що в нього є коронавірусна інфекція, його перевели в іншу лікарню. У понеділок, 23 березня вже мали результат тесту, який показав коронавірусну інфекцію. Зазначу, що його стан був стабільним, була нормальна температура. Єдине, що він помер раптово. На мою думку, смерть наступила в результаті тромбозу легеневої артерії.

Який тепер алгоритм роботи лікарів при такій інфекції?

Якщо людина захворіла на коронавірус, це не означає, що вона критична… Якщо встановлено, що людина потенційно хвора, ми проводимо такі процедури: бригада лікарів районної лікарні, зокрема і інфекціоніст одягають відповідний одяг, автомобілем їдуть до пацієнта, проводять відбір матеріалу для дослідження. Потім повертаються назад до лікарні, роздягаються, миються. Біоматеріал спеціальним автомобілем доправляють до Тернополя. Двічі на день доставляються матеріали. Якщо до 11:00 не встигають, то десь о 17:00-18:00. І наступного дня результат дослідження стає відомим.

Медики Монастириської районної лікарні.

«У Китаї розстрілювали тих, хто, наприклад, не дотримувався самоізоляції»
Але ж у померлого чоловіка далеко не одразу взяли аналіз на коронавірус. А це дорогоцінний час…

А чи знаєте ви, скільки у нас таких хворих з підвищенням температури загалом в області?

То з якого моменту треба перевіряти на коронавірус у хворих?

Чи знаєте, скільки людей з-за кордону до нас приїжджає кожного дня? По трим-чотири автобуси з Польщі було до останнього часу. На доказ цього яскраве відео з Перемишля, де люди сидять на кордоні, чекаючи на переїзд в Україну.

Чи вдається усіх тих, хто повернувся з-за кордону, відправити на самоізоляцію?

Сімейні лікарі їх тримають на самоізоляції. Чи дотримуються люди цього режиму? Та вийдіть на вулицю і подивіться, що робиться! Я вам даю гарантію, що усі не дотримуються.

А хто перевіряє дотримання самоізоляції?

Та чи може сімейний лікер це перевірити, коли у нього 100 чи 200 людей на самоізоляції?

То як тоді добитися нерозповсюдження інфекції?

У Китаї розстрілювали тих, хто, наприклад, не дотримувався самоізоляції (в розпал пандемії коронавірусу у Китаї в лютому 2020 року суд у Пекіні повідомив про кримінальну відповідальність для тих громадян, які приховують симптоми Covid-19. Покарання – 10 років ув’язнення, пожиттєве ув’язнення, або смертна кара – «Главком»).

Пропонуєте і нам вдатися до таких заходів?

Я не знаю… Я би ввів надзвичайний стан. Але є проблема – надзвичайний стан забороняє донорам надавати нам допомогу. А кошти нам, як державі, зараз потрібні. Введення надзвичайного стану заборонить пересування між окремими населеними пунктами, окрім швидкої допомоги, автомобілів з продуктами харчування. Зараз ми тільки рекомендуємо, нічого не можемо заборонити.

Очільник Тернопільської облдержадміністрації Володимир Труш говорив, що похованням займатимуться державні структури. Але родичі померлого чоловіка скаржилися, що їм самим усе довелося робити, і тіло з лікарні забирати, і ховати. Як так сталося?

Медпрацівники допомогли винести труп, на нього був надітий відповідний пакет. Були дотримані усі заходи безпеки. Далі родичі сказали, що вони самі заберуть його.

Рідні чоловіка, коли забирали тіло, не мали жодних засобів індивідуального захисту. Чи наражали вони себе на небезпеку?

Труп був поміщений у пакет, він був засипаний хлоркою. Ще немає алгоритму дій того, як проводити поховання. З дня на день він має з’явитися. Але працювали (ті, хто займався похованням) згідно із наказом МОЗ щодо боротьби з інфекційними захворюваннями. Те, що було далі – труна у них розвалювалася – не лікарі в тому винні.

«На Тернопільщині сьогодні близько семи тисяч тестів»
Скільки тестів є сьогодні у Тернопільській області, чи достатньо цього?

Ми отримали 5 тис. швидких тестів і 1,9 тис. ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції). Додатково ще замовили на 300 тис. гривень ПЛР-тести. На даний час у нас немає проблем з тестами.

Де проводяться дослідження?

Ми маємо свій лабораторний центр, проводимо дослідження у нас.

Всій Україні вже відомо, що у лікарнях на Тернопільщині був сплеск захворювань на респіраторні інфекції ще на початку року. Люди масово лежали у лікарнях із складною пневмонією. Наскільки велика ймовірність того, що у когось вже тоді був Covid-19, який офіційно тоді ще й не думали фіксувати?

Відповідь буде дуже простою: я цього не виключаю, можливо.

А чи можна зараз перевірити швидкими тестами тих людей, які раніше перехворіли на пневмонію, у них мали б бути антитіла?

Ні, не можна. Ці швидкі тести діють короткий час після захворювання. Далі діють інші тести. Наскільки я знаю, в Івано-Франківській області 40 людей лежить з пневмонією і всі позитивні (хворі на Covid-19). Принаймні на це вказали результати тестування.

Тернопільська лікарня швидкої допомоги з 1 квітня переходить на однопрофільний режим роботи – надання допомоги тільки хворим із коронавірусною інфекцію. Які ще лікарні працюватимуть у такому ж режимі, скільки хворих загалом вони можуть прийняти?

Всім районним лікарням ми пропонуємо перейти на такий режим. Наприклад, Монастириську лікарню ми взагалі не планували включати до таких. Тому що вона знаходиться у найменшому районі в області. Але для того, щоби локалізувати розповсюдження і враховуючи медичний персонал, який у ній працює, ми вирішили там зробити шпиталь (для коронавірусних хворих «Главком»).

В інтерв’ю «Главкому» заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Марія Поліщук розповідала про складнощі з отриманням тестів і дослідженнями на коронавірус на Буковині. Тернопільщина також мала такі проблеми?

Ми маємо не плакати, а виходити із ситуації, яка є. У нас є багато проблем: бракує засобів індивідуального захисту – маски, окуляри, бахіли, тестів тощо. Коли ми проводили наші попередні обстеження, ми взагалі не мали тестів на коронавірус, проводили обстеження пацієнтів, аби виключити у них грип А і Б. А чи знаєте, що є коінфекція? Може бути одночасно грип А і Б разом з коронавірусною інфекцією. У нас є медсестра, яка лежить у лікарні у середньо-важкому стані. Їй три тижні тому діагностували грип А. Але тоді ми ж не мали тестів на коронавірусну інфекцію. Що було нам робити, розумієте? Хоча вже тоді усі медичні працівники працювали у засобах індивідуального захисту. Уявіть собі, якби вони не працювали у засобах захисту, що було б далі. А в цієї медсестри вже тоді була коронавірусна інфекція.

В Україні 10 років тому була епідемія так званого свинячого грипу. Нині все виглядає так, що всі кинулися тестувати пацієнтів на коронавірусну інфекцію, а про грип забули?

Так, але якщо немає коронавірусної інфекції, тоді тестуються на грип. Досліджується наявність грипу А, Б, риновірусні інфекції. Загалом це дослідження проводиться 7-8 годин. Часом навіть 9-10 годин. Уявіть як пацієнту, який сидить у палаті і чекає.

«Сумніваюся, що за два місяці ми з того всього вийдемо»
Чого зараз бракує в аптеках на Тернопільщині?

Зараз з антисептиками ситуація більш-менш стабільна. Місцеві підприємці почали шити халати, бо бачать складну ситуацію. Трохи ми тут покращили становище. Колись було 20, зараз є по 80-100 спеціальних халатів у лікарнях. Це вже позитив. Наскільки розумію, в аптечній мережі зараз ні з чим проблем немає.

Україна наблизилася до піку захворювання на Covid-19?

Ви жартуєте, який пік? Зараз бачимо тільки зерно, кинуте в землю. Епідеміологи кажуть, що ще два місяці буде. Але я сумніваюся, що за два місяці ми з того всього вийдемо. Коли всі побачать похорони людей, будуть змушені подумати про своє здоров’я.

Чи може в Україні бути така ж складна ситуація, як в Італії зараз?

На мій погляд, Україна більш побожна країна. Тому, думаю, нам Бог допоможе і охоронить нас – не матимемо такої ж ситуації, як в Італії. Хоча наші лікувальні заклади в набагато гіршому стані за оснащенням, ніж італійські. Для нас найкраща допомога, коли люди сидять дома, навіть якщо в них коронавірус. Якщо людина ходитиме по лікарні і його розноситиме, то добра не буде.

Михайло Глуховський, “Главком”

https://glavcom.ua/country/health/spalah-pnevmoniy-na-ternopilshchini-trivaje-shche-z-sichnya-yak-oblast-boretsya-z-epidemijeyu-669817.html?fbclid=IwAR1M5pzmlJypdyhO9yGazQrW7KK2QnhILNRGJ5aK0jyE-0aPAc3Y9bO08LU


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , , ,

Нещодавно опубліковане

У рамках виконання плану капітальних інвестицій на 2024 рік «Контінентал Фармерз Груп» оновлює свій парк сільськогосподарської та спецтехніки...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 18:43


Слідчі повідомили про підозру чоловіку, який ошукував громадян під приводом пожертв на лікування дітей та реабілітацію українських військових...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:40


Пильність поліцейського офіцера Білецької громади допомогла запобігти біді - на автодорозі він помітив водія, який рухався з порушеннями правил дорожнього руху...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:01


Понад 400 балаклав передала з Італії українським воїнам на фронт Марія Дурняк із Теребовлянщини...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 18:29


Тарас Голуб із села Горинка Кременецької громади отримав відзнаку «Золотий хрест» від Головнокомандувача ЗСУ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 19:31



Теми дня
18 Березня
17 Березня
16 Березня
15 Березня