Понеділок, 05 грудня 2022
• Біля Почаєва урочисто перепоховали десятьох воїнів УПА • Підробив документи про ремонт опалення в лікарні. На Тернопільщині засудили підприємця • Ні генераторів, ні коштів: шахрай ошукав мешканця Тернополя на 50 тисяч гривень • У Тернополі на переході автомобіль збив маму з візочком • Як отримати допомогу за електронним лікарняним • На Тернопільщині презентували інформаційно-аналітичну систему, що створює нові можливості для шкіл • Вдвічі менший урожай і непрогнозована посівна: ситуація із зерном в Україні • “Прошу суд зняти з мене браслет, оскільки є перебої з електроенергією” • Перерахунок пенсій у грудні: кому і на скільки підвищать виплати? • У Тернополі працюють десять пунктів обігріву • У Почаївській лаврі знайшли матеріали проти України • Із присвятою Збройним силам України! У Тернополі виступить Капела бандуристів • Замість ялинки – хатинка святого Миколая • Мобільні зупинки-укриття у Тернополі мають сертифікати відповідності • Велосипедист переїжджав у темряві дорогу… • У Тернополі планують розгорнути 12 стаціонарних пунктів обігріву • 8000 світловідбивальних стрічок-флікерів отримали маленькі тернополяни • Незаконно вивозили за кордон військовозобов’язаних • Справжнє обличчя війни • Шахрай поцупив із банківського рахунку 35 тисяч гривень
Степан Барна: «За все, що нині коїться в країні, відповідає одна людина – Володимир Зеленський»

Автор: Опубліковано: 10 Червня о 14:27 917


Відомий тернопільський політик, голова фракції «Європейської Солідарності» в облраді Степан Барна нині знову такий, яким його знають тернополяни — дієвий, енергійний та щирий.


Ніби й не було чотирьох років шаленої гонки на посаді голови Тернопільської облдержадміністрації. Те чотириріччя завершилося на мінорній ноті — зміною центральної влади і, як наслідок, відходом з посади й Степана Степановича. Але тепер висновки зроблені, окреслені нові завдання, визначені орієнтири, а отже, пишеться нова глава політичного життя. Про це і говоримо зі Степаном Барною в оновленому офісі «ЄС».

— Степане, радий бачити тебе знову енергійним і усміхненим. Уже вдалося відновитися?

— Так, хоча відразу після звільнення у мене був синдром хронічної втоми. На посаді голови ОДА я систематично засиджувався до пізньої ночі, а починав робочий день дуже рано. Тому, коли звільнився, навіть купив диван до кабінету, адже зривався по ночах і мусив удень хвилин 15-20 поспати в офісі. Тепер от відіспався, маю змогу більше часу проводити вдома з рідними, займатися спортом. Знову пішов працювати у компанію «Протекшен Груп», повернувся на посаду заступника директора і маю змогу заробляти навіть більше, ніж коли керував областю.

— А ось ОДА, на жаль, останній рік собі в актив записати не може. Керівники області змінюються, а робота не жвавішає…

— Ну, якщо ми аналізуємо кадрову політику, то треба усвідомлювати, що у чинної влади вона абсолютно відсутня. Доказом цього є те, що після мого звільнення у липні минулого року на посаді керівника ОДА побували троє людей, і всі призначені указом президента Володимира Зеленського. А у деяких районах досі (!) не призначені керівники РДА…

Що ж до мого особистого сприйняття процесів, що відбуваються в області за останній рік, а я можу їх оцінювати значно глибше із зрозумілих причин, то відзначу повну інертність теперішньої влади. Наведу такий приклад. Свого часу я запропонував новопризначеному голові ОДА кілька речей, які негайно необхідно було зробити для нормальної життєдіяльності краю. І що мене здивувало, то те, що жодна з цих пропозицій не була реалізована. Але ж це не питання Барни, від цього залежить функціонування цілої області…

Хіба ми не знали, наприклад, ще в грудні, що коронавірус нас не омине і рано чи пізно прийде в Україну? Та знали! І торік ми закупили машини екстреної допомоги, в грудні 42 сучасні «Сітроени» прибули в область. Від влади потрібно було лише виділити кошти на реєстрацію транспортних засобів, та цього не було зроблено, бо… то ініціатива Барни і Порошенка. Машини стояли до березня, чотири місяці, і лише в умовах пандемії, коли наша фракція на сесії облради заявила, що не вийде із зали, поки це питання не буде врегульоване, тож представники департаменту фінансів «на коліні» внесли зміни до бюджету і проблему вдалося зняти.

Тому, коли нині з високих кабінетів нам розповідають про «велике будівництво», що має охопити країну, то я його не бачу. І мушу наголосити, що триває вже другий «будівельний сезон» нової влади, а нічого не зроблено. На Тернопіллі, наприклад, з часу виборів Володимира Зеленського не вимощено жодного метра державної дороги, у той час як ми цілеспрямовано реалізовували стратегію з’єднання Тернополя сучасними дорогами з сусідніми обласними центрами, у тому числі й дорогою М-12 Стрий — Рогатин — Знам’янка. У мене була принципова домовленість на виділення коштів з Держбюджету на ремонт дороги Тернопіль — Чортків, але після перемоги Зеленського ці кошти пішли на ремонт дороги Кривий Ріг — Маріуполь. І це лише один приклад. Та я не хотів би робити якісь глобальні порівняння, бо вони однозначно будуть не на користь діючої влади.

 

— Якщо згадали про Рогатин, то наступне запитання стосуватиметься теперішнього голови ТОДА Володимира Труша, який прибув до нашої області саме з цього районного центру Івано-Франківщини. Ти вже мав з ним зустріч?

— Зустріч, звісно, була, вона стосувалася багатьох аспектів, але поки що не буду оцінювати діяльність нового голови ОДА, хочу побачити конкретні результати. Скажу, що ми не ставимо собі за мету йти в опозицію за принципом «баба Яга проти». У питаннях господарки, соцзахисту, підтримки медицини наша фракція в облраді завжди голосувала і буде голосувати «за». В усіх справах на користь області ми підтримували і будемо підтримувати Володимира Труша, як і до того пропонували свою допомогу Ігорю Сопелю. Але тільки до моменту, поки вони не почнуть займатися справами, які, скажімо так, не властиві посаді голови ОДА.

— Вважаєш, що для оцінки роботи минуло замало часу?

— Насправді часу для того, щоб побачити, на що людина здатна, потрібно навіть менше. Та наразі дуже важкий період, країна помітно просіла у фінансовому плані. Якщо наприкінці 2019-го ми констатували дірку в держбюджеті на 40 млрд. грн., то тепер можна говорити про дефіцит 300 млрд. грн. Думаю, що тепер багато хто буде пов’язувати ці проблеми виключно з пандемією, але наголошу, що фінансова криза в Україні почалася ще у третьому кварталі минулого року, а нині ми навіть ще не вийшли на її пік. Найважчу ситуацію прогнозую на вересень-жовтень, а загалом її наслідки будемо долати ще, як мінімум, рік. І зупинити падіння можемо лише завдяки ефективному менеджменту. Але якщо на сесії Верховної Ради вноситься програма стратегії дій уряду на семи сторінках, то хіба це ефективний менеджмент? Про які макро- чи мікропоказники ми можемо говорити? Та навіть уряд Гончарука презентував програму на 130 сторінках.
Тому ми не знаємо скільки протримається Шмигаль на чолі уряду. За моїм баченням, нинішнього прем’єра знімуть з посади десь на початку вересня — перед місцевими виборами. Тоді потрібно буде на когось повісити весь негатив, і жертвою оберуть саме Шмигаля.
Ми, однак, маємо розуміти, що немає урядів Гончарука чи Шмигаля, за все, що коїться в країні, відповідає нині одна людина — Володимир Зеленський. Його партія має більшість у Верховній Раді, сама призначає уряд і приймає закони. Тобто він має всю повноту влади.

— А можеш визначити головні напрямки, реформування яких розпочала ще твоя команда, а тепер воно або зупинене, або ситуація ще й погіршилася?

— Насамперед це реформа децентралізації. Завдяки її впровадженню нам вдалося не лише залучити в область кошти держбюджету, а й значно збільшити розмір зведених бюджетів громад краю. Якщо ми розпочинали із загального розміру фонду власних доходів бюджетів усіх рівнів області в 1,1 млрд. грн. за рік у 2014-ому, то до 2019-го вдалося збільшити цю цифру до 5 млрд. грн. Тобто кожного року додавали по мільярду. Та після того, як ми пішли, реформа зупинена, жодної нової ОТГ…
Інший напрямок — реформування медицини. Нас нині намагаються звинуватити у розвалі медицини в країні, але можу запевнити, що лише за останніх п’ять років у медичній галузі області бодай щось загалом почали робити. Ми встигли реформувати лише первинну ланку, сімейних лікарів. І ось такий лікар в селі отримав зарплату 15 тисяч гривень, практично кожна амбулаторія має автомобіль «Дастер» та комплект телемедицини — нині хіба хтось з них може сказати, що стало гірше? Інша справа, що тепер реформа не лише не продовжується, а є спроби повернути все назад…

А ще хочу нагадати, в якому жахливому стані були кілька років тому обласна інфекційна лікарня чи дитяча інфекційна, а тепер вони відремонтовані й там рятують людей. Модернізували також університетську лікарню. Та й загалом практично всі інфраструктурні об’єкти, на яких нині тривають роботи, започатковані з нашої ініціативи. Як я сказав, триває вже другий «будівельний» сезон команди Зеленського, а я не бачу нічого нового…

Або реформування армії. Ти ж пам’ятаєш, в яких умовах ми організували звіт про річницю своєї роботи в 2016-ому (звітувати тодішній голова ТОДА Степан Барна вирішив на зруйнованому плацу роками закинутої військової частини в Теребовлі, — авт.)? Тоді вважали, що завдання відбудови тієї частини марне, але нині там служать українські воїни. Як служать і у Тернополі, Бережанах та Чорткові. А на початку моєї каденції на території області не було жодної військової частини, і першим проханням до Петра Порошенка було відновлення частини в Тернополі, яке відбулося 9 вересня 2014 року. Але тепер маємо проблеми і в цій сфері — українське військо деморалізоване зовнішньою політикою глави держави, поступками на лінії розмежування. Чуємо інформацію, що другу лінію вже частково прикривають солдатами строкової служби, чого ніколи не було в попередні роки. У нас знову стає нікому воювати. При цьому розпочата нами розбудова військових частин та гуртожитків нині зупинена.

— Зі всієї нашої попередньої розмови випливає наступна тема — за 4,5 місяця відбудуться чергові місцеві вибори. Чи братиме у них участь «Європейська Солідарність» і якими є основні пріоритети й завдання?

— Відразу скажу, що ніколи не тримався за посади. Написав заяву на звільнення на другий день після поразки Петра Порошенка на виборах, хоча у травні минулого року був дзвінок з Кабміну з проханням залишитися на посаді. Але я не хотів бути «хлопчиком для биття» і чудово розумів, що невдовзі мене все одно звільнять, як це зробили, наприклад, з Юлією Світличною, яка керувала Харківською ОДА.
Посади для нас не пріоритет, але ми хотіли б продовжити ті конструктивні зміни, які впроваджували протягом чотирьох років. Тому ми не йдемо в глуху опозицію, а намагаємося підтримувати все позитивне, що продукує і буде продукувати нинішня центральна влада.

Нині «Європейська Солідарність» є однією з найбільш структурованих і найбільш організованих політичних сил в області, тому ми будемо брати участь у місцевих виборах у найповнішому обсязі. Нині чимало наших депутатів в обласній та інших місцевих радах оперативно «позеленіли» і змінили шапки, але це для мене абсолютно не трагедія. Ми очистилися і на наступних виборах оновимо наші списки кандидатів у депутати на 70-80%. У числі кандидатів у депутати місцевих рад підуть люди, які ніколи не були в політиці, проте брали участь, наприклад, у війні на Донбасі чи в Революції Гідності. Серед тих, кого ми підтримаємо, є багато сильних управлінців, які й нині демонструють ефективну роботу. Альтернативи їм на місцях поки що немає. Наприклад, Роман Полікровський — у Збаражі, Роман Казновецький — у Ланівцях, Людмила Павлівська — у Заводському, Олег Кохман — у Великих Гаях та інші. Загалом нашими однопартійцями є 15 голів громад. Що ж стосується інших ОТГ, то наразі питання відкрите. Там, де є ефективні менеджери, ми запропонували йти на вибори разом, і чекаємо на їх рішення. Якщо ж цього не відбудеться, у складі нашої партії чимало сильних кандидатів, яких ми можемо виставити на вибори. Хочу наголосити, що для нас принциповою є позиція участі на виборах і висунення своїх кандидатур у всіх без винятку громадах області, десь можливі компроміси з іншими політичними силами, але мова йде винятково про сильних кандидатів, які можуть справді принести користь області.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

30 листопада у селі Лідихів Почаївської громади Кременецького району відбулося урочисте перепоховання десятьох воїнів Української Повстанської Армії, які загинули восени 1944-го неподалік цього населеного пункту в бою з московськими окупантами...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:38


Цьогоріч українці вже отримали понад 13 мільярдів гривень лікарняних і декретних допомог від Фонду соціального страхування України. ...


Рубрика: , , Опубліковано: о 21:37


Фонд соціального страхування України продовжує гарантувати державний страховий захист у повному обсязі для всіх українців – зокрема для тих працівників, чиї роботодавці не можуть дотриматись процедури нарахування лікарняних через бойові дії...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:12


Попри вимушену евакуацію за кордон, українські працівники не втрачають свого права на соціальний захист та забезпечуються допомогами від Фонду соціального страхування України. Зокрема, для застрахованих осіб, які виїхали за кордон через війну, ФССУ фінансує лікарняні та декретні допомоги...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:06


З початку війни на підприємствах України зафіксовано 728 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+26 за останній тиждень)...


Рубрика: , , Опубліковано: о 17:58Теми дня
4 Грудня
1 Грудня
30 Листопада
29 Листопада
28 Листопада