Субота, 25 травня 2019
• Сім майстрів і 184 години • Як Чортків сезон відкрив: блогерів зібрав, дефіле провів, на польовій кухні смаколики їв • Вкусив кліщ? Несіть його до лабораторії! • «Будапешт їм личить»! • Їсти, любити, фотографувати • Про Fair Play, «цікаві» матчі та… павуків у банці • Олександр Гринюк: «Мене засудили, бо хочуть змести з громадського життя» • Статки Зеленського: вілла в Італії, елітні автівки та скандальне житло на Грушевського • Нові правила техогляду: наклейка на скло • «Нива» здобула виїзну перемогу на п’ятій доданій хвилині • Олександр Зінченко показав свої трофеї • Чемпіонат області • На «вовчиць» і Винник їде! • Наші привітали Зе! • Голова ТОДА Степан Барна подав у відставку • Кульова блискавка влетіла в літню кухню… • «Поспішай творити добро!» Підкинуте щастя! • Почаїв у скорботі: не стало борця за українську церкву Тимофія Палія… • Президент ЗЕ: «Це тільки початок!» • «Не вам мене судити»
Суд відмовив у позові екзорцисту Григорію Планчаку

Автор: Опубліковано: 18 Квітня о 12:00 206


Тернопільський міськрайонний суд закрив провадження за позовом позбавленого Папою Римським монашого сану екс-ігумена монастиря у Колодіївці, відомого екзорциста Антонія-Григорія (у миру — Романа Планчака) до глави УГКЦ блаженнішого Святослава Шевчука і 15 єпископів.


Колишній чернець хотів у суді захистити свою честь і гідність, апелюючи до образливої, на його думку, «Заяви Cиноду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ з приводу «об’явлень» с. Марії Баран, які поширює о. Антоній-Григорій Планчак», що була торік оприлюднена на сайті церкви. Позивач просив, щоб суд визнав інформацію недостовірною, а заяву було видалено з інтернет-ресурсу.

Найбільш образливими Григорій Планчак вважає наступні тези: «канонічні візити-перевірки виявили в обох монастирях факти великого зловживання духовним саном, що призвело до шкідливих наслідків для духовного життя, психічного і фізичного здоров’я багатьох людей», «особи, які їх поши-
рюють, маніпулюють поняттями чернечого послуху та духовного проводу», «ці «об’явлення» суперечать вірі та навчанню Церкви і монашій традиції, про що прагнемо повідомити духовенство, монаство і мирян нашої Церкви», «подаємо до відома, що с. Марія Баран і о. Антоній-Григорій не можуть більше від імені Церкви надавати духовний провід вірним і розповсюджувати будь-які «об’явлення» чи «послання». «Від імені УГКЦ просимо пробачення у тих, хто постраждав від обману «об’явлень» чи кому було завдано духовної кривди або шкоди психічному чи фізичному здоров’ю».

Три місяці тривало слухання справи, проте до розгляду по суті не дійшли, оскільки адвокати-представники УГКЦ клопотали про закриття провадження, аргументуючи тим, що світський суд не може давати оцінку питанням, що стосуються внутрішнього життя церкви. Суд прислухався.
«Позов Планчака не підвідомчий цивільному суду, бо у випадку його задоволення суд повинен встановити наявність складу правопорушення, зокрема, що інформація є правдивою і мала місце. Спір виник всередині УГКЦ, тому регулюється Кодексом Східних церков, а не цивільним законодавством», — наголосила адвокат Катерина Ходюк.

«Якщо мова іде про релігійну громаду і священнослужителів, то суд загальної юрисдикції не має права розглядати такі питання. Норми Цивільного кодексу не можна застосовувати в церковних справах навіть щодо захисту честі та гідності. До того ж особа мала право на відповідь, але не скористалася ним», — зазначила адвокат Оксана Притула.

 

«Предметом позову є заява Синоду єпископів УГКЦ, яка за своєю суттю є повчальною. Синод єпископів діє згідно з церковними правилами, канонами Східних церков, що надає право і навіть обов’язок висловлювати свою думку щодо тих чи інших ситуацій, які відбуваються в лоні церкви. Власне тому ця заява є нічим іншим, як церковним застереженням вірянам. Якщо в цивільному суді будемо з’ясовувати, що є достовірним у справах віри, тоді, очевидно, переберемо компетенцію іншої інституції — церковної», — висловив свою позицію адвокат Устим Хаварівський.

Інтереси Григорія Планчака в суді представляла адвокат Стефанія Осадчук.
«Тезу про те, що спір непідвідомчий суду, вважаю антиконституційною, бо честь і гідність людини є абсолютним правом, даним Конституцією України. Предмет спору визначений, характеризує цивільно-правові відносини і регулюється законодавством. Позиція, що це є втручання в діяльність релігійної організації, є безпідставною. Позов пред’явлено від фізичної особи Планчака Романа, а не монаха чи священика. Те, що він має інший статус, не перешкоджає йому як фізичній особі захищати честь і гідність від інших осіб, хоча вони теж мають церковні статуси», — зазначила Стефанія Осадчук.
Взявши до уваги позиції сторін, суддя Любомира Сливка винесла ухвалу про закриття провадження. Очевидно, колишній монах подаватиме апеляцію.

«З описаних у позовній заяві обставин вбачається, що спір у даній справі виник між позивачем як священнослужителем та релігійною організацією в особі її представницького органу Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, тобто всередині церкви. Суд не вправі давати оцінку метафізичним явищам (явищам нематеріального світу) щодо їх достовірності. Оцінити вказані доводи та дати відповіді на питання, котрі виникають в цьому процесі, без дослідження канонічних догм УГКЦ неможливо. У випадку, якщо ці дії таки будуть здійснені державою і судом, як представником однієї із гілок її влади, це однозначно свідчитиме про втручання останньої в діяльність церкви шляхом перебирання на себе функції церковного суду, що є неприпустимим, позаяк порушує Конституцію України та Закони України», — йдеться в ухвалі суду.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Як для першої леді України створювали вбрання на інавгурацію...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Тендітні панянки у «середньовічних» сукнях, брутальні байкери у шкірі та вишукані моделі в оригінальному дизайнерському вбранні — уся ця «екзотична» публіка цими вихідними зібралася у Чорткові, аби відсвяткувати відкриття туристичного сезону...


Рубрика: , , Опубліковано: о 17:00


Упродовж трьох останніх років Тернопільщину «атакують» кліщі...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Картини Олесі Гудими експонуються у Будайській фортеці...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


«Смачні світлини» від тернопільських фуд-фотографів...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00Теми дня
24 Травня
23 Травня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео