Субота, 20 квітня 2024
• Троє посадовців із Тернопільщини заподіяли збитків на 26 мільйонів гривень • У Тернополі засуджено трьох депутатів російської держдуми • Військовий з Тернополя Дмитро Линва два роки бореться з онкологією • «У наш офіс в Харкові прилетіла російська ракета…» • Колишнього начальника Тернопільської державної податкової інспекції засудили за вимагання грошей • На Рівненщині знайшли давню ікону художника з Тернопільщини • Володимир Шкробот: «Життя рахує не кроки, які ти зробив, а сліди, які залишиш для суспільства» • За 12000 доларів тернополянин обіцяв ухилянтам «порішати» з військкоматом • 100-річна ювілярка з Козівської громади • 12-метровий рушник “родом” із Тернопільщини мандрує світом • У Тернополі поліцейські психологи організували іпотерапевтичний захід для поранених бійців і їхніх сімей • Різанина на Бережанщині: потерпілий в реанімації • 40 дітей військових із Тернопільщини влітку вирушать на оздоровлення до Латвії • Учні Васильковецької школи на Тернопільщині отримали новий автобус • Влітку росія планує посилити наступ на чотирьох напрямках • У Тернополі винесли вирок водієві, який скоїв смертельну аварію в Угорщині • Дубову алею на спомин про загиблих Героїв висадили у Тернополі • Велосипедист збив дитину на дамбі в Тернополі • Резонансні справи, гучні розслідування, фінансові питання: Сергій Зюбаненко зустрівся із журналістами • У Тернополі презентували книгу історика, загиблого захисника Любомира Крупи
Синдром хронічної втоми: знайти і знешкодити

Автор: Опубліковано: 20 Квітня о 16:34 401


Синдром хронічної втоми (СХВ) або «фатіг-синдром» (fatigue — французькою «слабкість, втома») — останнім часом досить модна тема для обговорення.


На відміну від звичайної втоми, хронічна не минає після нічного сну та повноцінного відпочинку, бо, як стверджують науковці, її зумовлюють не лише нервові перевантаження, а й віруси.

Синдром хронічної втоми (СХВ) або «фатіг-синдром» (fatigue — французькою «слабкість, втома») — останнім часом досить модна тема для обговорення. Напевно, у зв’язку з тим, що сучасний стиль життя, безумовно, сприяє йому…

Усім нам знайоме відчуття накопиченої втоми після напруженого робочого тижня або емоційне і фізичне виснаження до кінця робочого року в очікуванні відпустки. Однак СХВ дещо відрізняється від нормальної фізіологічної втоми. Синдром цей як самостійне захворювання визнають не усі лікарі. Це й зрозуміло, оскільки причина його появи до кінця не визначена. Лише можна констатувати, що найчастіше він виникає в енергійних цілеспрямованих людей, котрі надмірно турбуються про успіх своєї справи.

Однак далеко не всі трудоголіки страждають цим. Є гіпотеза про вірусне походження синдрому, оскільки в крові хворих на СХВ часто виявляють антитіла до вірусів Епштейна-Барр. Можливо, наявність латентної вірусної інфекції сприяє більш швидкому виснаженню організму при високих емоційних і фізичних навантаженнях.

Іншою версією походження СХВ є депресія. Відомо, що у 50% хворих на СХВ виявляють ознаки депресії. Відповідно до «депресивної» теорії, СХВ — варіант депресивного стану. Однак той факт, що при лікуванні хронічної втоми добре зарекомендували себе не тільки антидепресанти, але й протизапальні засоби, говорить радше про складне походження синдрому — і вірусне, і психічне.

СХВ — це безпричинна, сильно виражена загальна втома, вона не минає після відпочинку, заважає людині жити у звичному для неї ритмі. СХВ маскується під інші хвороби, тому розпізнати підступну недугу вельми непросто.

Які ж прояви синдрому хронічної втоми? По-перше, це постійне відчуття в’ялості і слабкості, що не минають після нічного сну й повноцінного відпочинку. Ці прояви, по суті, не пов’язані з інтенсивністю фізичного або емоційного навантаження. Хворий постійно відчуває себе розбитим, йому хочеться посидіти або полежати.

Другим важливим проявом синдрому хронічної втоми є болі в м’язах і суглобах. Ці болі можуть бути неінтенсивними, ниючими. Їх наявність змушує багатьох медиків відносити синдром хронічної втоми до групи імунних або спадкових захворювань м’язів.

Одна з найбільш частих скарг, з якою люди звертаються до лікаря, це стомлення, що називають по-різному: слабкістю, втомою, млявістю, дефіцитом енергії. Цікаво, що жінки страждають від цієї недуги удвічі-втричі частіше за чоловіків. Синдром хронічної втоми уражає в основному людей працездатного віку старших 30-ти років.

Люди, чия робота безпосередньо пов’язана з постійними стресами, хворіють на синдром хронічної втоми набагато частіше від тих, котрі мають більш спокійну посаду. Учені також висловлюють припущення, що тривалий за часом період роботи за комп’ютером, нестача кисню і штучне освітлення є ще однією причиною виникнення у людини хронічної втоми. Життя у великому місті, прискорений ритм життя, різні проблеми, нерегулярне харчування також призводять до цієї хвороби. Отож — робіть висновки.

Рекомендації, як запобігти і позбутися хронічної втоми

  • Зверніться до лікаря, як тільки починаєте відчувати у себе непритаманні вам симптоми втоми або якщо вони стають частішими, ніж зазвичай. Лікування хронічної втоми має дві основні функції: полегшити симптоми, з одного боку, а з іншого — зміцнити імунну систему. Ймовірно, вам доведеться зробити повний аналіз крові, щоб визначити, яких поживних речовин не вистачає в організмі.
  • Найважливіше при встановленому захворюванні стабілізувати правильний режим. На сон необхідно витрачати не менше восьми годин на добу, причому лягати не пізніше 23.00.
  • Спробуйте нормалізувати свою роботу з невеликими періодами відпочинку протягом дня.
  • Більше бувайте на свіжому повітрі.
  • Почніть робити фізичні вправи —  поступово, спочатку один раз на тиждень і збільшуйте навантаження до трьох разів на тиждень.
  • Намагайтеся харчуватися повноцінно і не похапцем.
  • Уникайте алкоголю та напоїв з кофеїном.
  • Намагайтеся не дратуватись і уникати стресу за допомогою молитви, медитації, масажу, ванн, ароматерапії та ін.
  • Більше відпочивайте на вовняному пледі або ковдрі: вовна знімає емоційне і м’язове напруження. Склянка теплого молока перед сном чудово знімає денну втому і нормалізує сон. Лікарі також рекомендують вечорами робити для ніг і рук теплі ванночки з липовим цвітом. Вночі тримайте ноги в теплі — одягніть теплі шкарпетки. Такі прості засоби забезпечать вам спокійний і глибокий сон і приплив сил вранці.

Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Співробітниками управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області в ході супроводу кримінальних проваджень минулих років, органами досудового розслідування повідомлено про підозру трьом посадовцям у вчиненні кримінальних правопорушень у бюджетній сфері, загальна сума заподіяних збитків становить 26 млн 691 тис. грн...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:31


За публічного обвинувачення прокурорів Тернопільської обласної прокуратури трьох депутатів держдуми російської федерації визнано винними у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 3 ст. 110 КК України).Їх засуджено до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 9:00


Уже два роки військовий з Тернополя Дмитро Линва бореться із важкою хворобою...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:46


Ірина Ковальчук через війну релокувала бізнес на Тернопільщину...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 20:47


До 6 років позбавлення волі засуджено екскерівника податкової інспекції та його трьох спільників за вимагання 40 тис доларів США неіснуючого боргу...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:52



Теми дня
20 Квітня
19 Квітня
17 Квітня