Четвер, 18 квітня 2024
• За 12000 доларів тернополянин обіцяв ухилянтам «порішати» з військкоматом • 100-річна ювілярка з Козівської громади • 12-метровий рушник “родом” із Тернопільщини мандрує світом • У Тернополі поліцейські психологи організували іпотерапевтичний захід для поранених бійців і їхніх сімей • Різанина на Бережанщині: потерпілий в реанімації • 40 дітей військових із Тернопільщини влітку вирушать на оздоровлення до Латвії • Учні Васильковецької школи на Тернопільщині отримали новий автобус • Влітку росія планує посилити наступ на чотирьох напрямках • У Тернополі винесли вирок водієві, який скоїв смертельну аварію в Угорщині • Дубову алею на спомин про загиблих Героїв висадили у Тернополі • Велосипедист збив дитину на дамбі в Тернополі • Резонансні справи, гучні розслідування, фінансові питання: Сергій Зюбаненко зустрівся із журналістами • У Тернополі презентували книгу історика, загиблого захисника Любомира Крупи • На плечі – тату троянди. На Підгаєччині виявили мертвого чоловіка • Аграрії Тернопільщини завершили посів ранніх зернових культур • За ніч обікрав чотири магазини в Ланівцях • Народила донечку вдома. Медики допомогли породіллі з Теребовлянщини • У Тернополі з новою програмою виступить CHEEV • Хотів “приземлити”. Пригрозив односельчанину, який відмовився донатити на безпілотник • У Києві прощаються з Сергієм Коновалом і Тарасом Петришиним з Тернопільщини
Тернополянка Наталя Лотоцька вирощує фіалки і виводить нові сорти

Автор: Опубліковано: 15 Березня о 11:15 1911


У колекції тернополянки Наталі Лотоцької, яка понад десяток років займається розведенням квіткової краси, – понад 1000 (!) сортів фіалок.


Фіалки тут – усюди: на підвіконнях, полицях, стелажах та спеціальних підставках. Красиві, розкішні, доглянуті, вони перетворюють оселю на квітучий сад. Такої кількості квітучих фіалок одночасно мені ще не доводилося бачити! Бузкові, яскраво-фіолетові, перламутрово-білі, ніжно-рожеві, кількасантиметрові крихітні, а ще ж є і двоколірні, і з кольоровою облямівкою, і пістряві, оригінальні химери, в яких на кожному листочку та квіточці є чітка смуга іншого кольору — аж очі розбігаються, справжній фіалковий рай!

У колекції тернополянки Наталі Лотоцької, яка понад десяток років займається розведенням квіткової краси, – понад 1000 (!) сортів фіалок. Хоча, зізнається жінка, лік своїм квіткам вона давно втратила. «Це коли у вас є кілька десятків сортів, їх можна рахувати, – сміється пані Наталя. – А коли перевалило за тисячу, лічити їх – то вже марна справа… Ми своїм квіткам навіть не просто окрему кімнату, аж дві кімнати виділили, так їх любимо і шануємо!..» Є у Наталі Лотоцької і кілька виведених нею сортів, які дивують та вражають тонко підібраною кольоровою гамою і занурюють у фіалкову феєрію. «Моя заслуга тут невелика, – скромно зазначає жінка. – Адже лише завдяки нашому люблячому Богові ми маємо усю цю красу – таке розмаїття квітів створив Він, щоб ми раділи і насолоджувалися життям. Тому за все, що маю, дякую лише Йому…»

Раз фіалка, два фіалка…

– Фіалки – це моя мрія, моя любов. Я знаходжу себе в квітах. Можу годинами перебирати, порпатися, пересаджувати вазони. Я до них звикла, а вони до мене, – зізнається жінка. – Їх потрібно леліяти, як дитину, адже це надзвичайно ніжні рослини.

За фахом жінка – вчитель німецької мови, донині дає уроки для дорослих та дітей. А захоплення фіалками почалося десять років тому з першої подарованої фіалочки.

– Вона була розкішна, дуже гарно цвіла і дуже мені подобалася, – розповідає пані Наталя. – До того я більше любила і вирощувала декоративно-листяні вазони – монстери, юки, драцени, а на фіалки особливо уваги не звертала. А після тієї фіалочки «підсіла»… (Сміється, – авт.) Купила собі ще одну, і ще, заглянула в інтернет пошукати інформацію про особливості догляду, специфіку розмноження і різновиди – і побачила таке неймовірне розмаїття сортів і видів, що очі розбігалися, десятки, сотні, тисячі сортів! І я їх усіх та-а-к захотіла!.. (Сміється, – авт.) І взялася втілювати свою мрію в життя.

Почала вирощувати квіти, експериментувати – методом спроб і помилок визначила для себе найкращі способи догляду за тендітними красунями. Спершу купувала різні сорти фіалок у магазинах в Тернополі, згодом почала замовляти рослини у селекціонерів по всій Україні та за кордоном, а тоді й сама взялася за виведення нових сортів. Фіалкова колекція уже розрослася до того, що квіти зайняли аж дві кімнати у нашому будинку – там є для них спеціальні стелажі. Колекція усе росте і росте – тільки з’явиться новий стелаж, не встигну й оком змигнути, як він уже заповнений і знову нема місця для квітів… (Сміється, – авт.)

Власноруч виведений сорт назвала на честь вулкана на Яві

Здавалося б, час першої «закоханості» в квіти уже минув, однак жінка і далі по-дитячому захоплюється пишністю фіалок, розмаїттям форм і кольорів, їхніми ніжними листочками.

– Кожен сорт – особливий, – каже Наталя Лотоцька, – тому я ретельно стежу за його «чистотою». Виводити новий сорт фіалок – робота часомістка і копітка, проте дуже захоплююча і цікава!
Новий сорт фіалки отримати непросто, зазначає пані Наталя. У селекціонера, який задумав вивести нову, незвичайну фіалку, на це може піти кілька років, а іноді й більше. Проводять схрещування, садять сотні сіянців, відбирають ті, що сподобалися… Я маю кілька уже перевірених власноруч виведених сортів. Коли сам виводиш сорт, можеш сам давати йому назву – так з’явився сорт фіалок Ln-Іджен з дуже гарними оригінального відтінку фіолетовими квітами. Перші дві букви у назві сорту зазвичай – ініціали селекціонера, а назва Іджен – на честь відомого постійнодіючого вулкана на острові Ява. Його «родзинка» у тому, що біля нього – найбільше в світі сірчанокислотне озеро і випари сірки у темряві, окислюючись, спалахують таким яскравим темно-синьо-фіолетовим кольором, і це просто надзвичайно! Багато туристів їдуть в Індонезію, аби подивитися на це диво – і мені захотілося назвати квітку на його честь. Також нещодавно я вивела ще один сорт фіалок із ніжними, дуже пухнастими рожевими квітками – Ln-Поцілунок Ніжності, є в моєму «арсеналі селекціонера» і дві фіалки-химерки – Ln-Розмальована Вуаль і Ln-Улька. Фіалки-химери та листові химери (це ті, які мають чітку смужку іншого кольору на квітах і листі відповідно) розмножують лише «пасинками» – маленькими рослинками, що наростають в пазухах листя, цей процес довший, особливо у листових химер, з листочка, як більшість сенполій, не вийде їх розмножити…

Всі люблять різні сорти фіалок, не можна назвати п’ятірку найпопулярніших, скоріше це буде сотня чи тисяча. Кожен сорт фіалок по-своєму гарний. Коли будь-яка нова фіалочка зацвітає вперше – це вже велика радість. Раніше у мене було багато інших вазонів, а нині фіалки витіснили їх – вони забирають всю увагу і весь час. Хоча удома є й інші рослини, але саме фіалки – головні! За ними так цікаво спостерігати, вони дарують так багато позитивних емоцій!

Секрети догляду за фіалками

— Вибір фіалок нині — на будь-який смак та гаманець. Буває, один листочок купую за 200-300 гривень чи й дорожче. Вартість саджанця обґрунтовується новизною сорту і важкістю розведення, адже не всі сенполії можна розвести з листочка, та й, врешті, роль тут грає, наскільки сам селекціонер, який вивів сорт, оцінює свою роботу… Листочки нових сортів також коштуватимуть більше, ніж розповсюджених.

Загалом я б не сказала, що фіалки дуже вибагливі, головне – дотримуватися певних правил. Вони люблять, коли у вазоні є дренаж, і хоча б раз на рік рослину обов’язково треба пересадити у свіжий, гарний пухкий ґрунт. Особливо важливо квітку правильно поливати: фіалки дуже чутливі до надмірної вологи. Незалежно від того, який сорт фіалок ви придбали, знайдіть рослині добре освітлене місце. Але пам’ятайте, що сенполії не люблять прямих сонячних променів. Від їх потрапляння на листках з’являються опіки, а при тривалому впливі сонця квітка може загинути.

Щоб фіалки гарно пишно цвіли, їм потрібен свіжий ґрунт, багато непрямого, розсіяного світла і фосфорне добриво. За правильного догляду дорослі фіалки можуть квітнути по пів року! Коли я тільки починала займатися розведенням фіалок, інформації було небагато, не те, що нині – інтернет в поміч. Але коли на виставках до мене підходять розпитати про догляд чи розведення фіалок, я завжди ділюся секретами з вирощування, розповідаю про фіалки на своєму сайті
– мені хочеться, щоб людина, яка купила фіалку, насолоджувалася нею сповна!

Забезпечте своїм квітам хороше освітлення, комфортну температуру, достатню вологість і полив, а головне – свою любов, і вони відповідатимуть вам взаємністю!


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Ще одну схему ухилення від мобілізації припинили тернопільські поліцейські...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:29


15 квітня свій 100-літній ювілей відзначила жителька с.Конюхи Козівської громади Катерина Петрівна Шенклер...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:06


Представники Тернопільщини побували в Чернівцях на передачі вишивальницям Буковини естафети Міжнародного рушника єднання "Цвіт вишиванки"...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:54


Емоційне відновлення співробітників поліції, які отримали поранення у зоні бойових дій, важлива складова їхньої реабілітації...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:08


З пораненням живота та ушкодженнями внутрішніх органів до реанімаційного відділення бригада швидкої допомоги госпіталізувала мешканця Бережан...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:29



Теми дня
17 Квітня
16 Квітня
15 Квітня
13 Квітня
12 Квітня