Неділя, 26 березня 2023
• У парку «Загребелля» виявлено факти незаконного збирання березового соку • Студентка-нігерійка Джульєтта заспівала “Черемшину” для коханого • Кохання, загартоване війною • У Тернопільській громаді триває двомісячник благоустрою • Жива легенда УПА: мешканка Тернопільщини святкує поважний ювілей • Вчинив домашнє насильство – зумій понести за нього відповідальність • «Контінентал» розпочав весняну посівну • 77 тисяч гривень – за неіснуючий квадроцикл • Викрав телефон із-під прилавка • Сергій Добалюк: «У час війни кожен із нас мусить бути волонтером» • Майстриня з Тернопільщини втратила понад 15 тисяч гривень • «Війна знімає маски. На фронті всі — справжні» • «Гаряча лінія» для підтримки родин полеглих Героїв • Міський голова Тернополя відвідав на передовій захисників із 44-ої тернопільської бригади • Волонтерка Тіфані привезла допомогу до Тернополя • «Я не прийшов вбивати, а — захищати рідну землю» • Ляльки Лідії Лапки — для перемоги • Іконописець Володимир Шерстій пройшов пекельні бої на Харківщині • Фонд житла — для тимчасового проживання переселенців • Російська ракета вдарила по Підгаєччині
Томос. Що буде з українською церквою після отримання автокефалії?

Опубліковано: 12 Жовтня о 11:00 40


11 жовтня Синод Вселенського патріархату вирішив розпочати надання автокефалії і проголосив, що Україна була і залишається у прямому підпорядкуванні Константинополя.


11 жовтня Синод Вселенського патріархату вирішив розпочати надання автокефалії і проголосив, що Україна була і залишається у прямому підпорядкуванні Константинополя. Окрім цього, забрав у Москви право висвячувати Київського митрополита, зняв анафеми з Філарета і Макарія, попросив утриматися від насилля. 

Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України, повідомляє Українська правда.  Хоча формально, цього ще не сталося, але слова із Константинополя дають зрозуміти, що назад дороги немає. Томос буде. Але дещо згодом. До цього українські православні ієрархи мають провести об’єднавчий собор і створити нову Православну церкву, яка, власне, і отримає томос.

Константинополь ухвалив рішення відновити “Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві, одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували”. Фактично, це означає, що Вселенський престол проголосив, що Україна була і залишається у його прямому підпорядкуванні. Як пояснюють у церковних колах, таке рішення потрібне для того, щоб ні в кого не виникало сумнівів у тому, що саме Константинополь має надавати автокефалію Українській церкві, а не, скажімо, Москва.  Синод скасував Синодальний лист 1686 року, який давав право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита.

Константинопольський патріархат скасував “політичні” анафеми, накладені Російською церквою, на “Філарета (Денисенка), Макарія (Малетича) та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин”. Всі вони “були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою”.

Місія представляти Вселенського патріарха в Україні випала двом єпископам Константинопольської церкви. Перший – архієпископ Даниїл (Зелінський), єпископ Памфлійський, чия резиденція знаходиться в американському місті Нью-Джерсі. Другий – єпископ Іларіон (Рудник), який очолює єпархію в канадському Едмонтоні. У обох екзархів не просто є українське коріння, вони обидва виросли на західній Україні.

Новина про призначення екзархів до Києва викликала хвилю обурення з боку Московського патріархату. У численних коментарях представників МП Константинополь і особисто Варфоломія звинувачують в порушенні церковного права, в недипломатичності і навіть нахабстві.

Причина такої реакції проста – Московська патріархія вважає всю Україну своєю канонічною територією. Призначення екзархів не має сенсу, впевнені в МП, а навіть якщо їх необхідно було посилати – предстоятель УПЦ митрополит Онуфрій і патріарх Кирил мали дати на це згоду.

Емоцій ситуація додала одна “пікантна” деталь. Під час недавньої зустрічі Московського і Константинопольського патріархів в Стамбулі про плани призначити екзархів Кирилу не повідомили. При тому, що рішення було прийнято ще до зустрічі.

Цікаво, що проблеми створення нової церкви починаються вже з назви. Логічно було б назвати її Українською православною церквою. Без будь-яких доповнень, як, наприклад, Константинопольська православна церква, Грузинська або Російська. Однак така назва вже “зайнята”. Юридично церква Московського патріархату в Україні називається Українська православна церква – УПЦ. У цій назві закладено канонічна винятковість цієї церкви, її статус єдиної. Але з отриманням автокефалії ця ситуація повинна буде зміниться.

У патріарха Філарета наполягають, що УПЦ повинна бути перейменована в Російську православну церкву в Україні, тобто, фактично повернутися до ролі екзархату РПЦ. Але такий розвиток подій категорично не влаштовує керівництво УПЦ МП, не кажучи про Москву.

Хто має передати томос в Україну і кому саме?

Томос виходить від патріарха Константинополя і Синоду Константинопольської церкви. Питання про те, кому саме буде вручена грамота і хто фізично привезе історичний документ до Києва поки відкрите.

За однією з версій томос привезуть на Собор, який, як очікується, незабаром після підписання документа буде скликаний в Києві. У роботі Собору візьмуть участь всі єпископи, які підписали прохання про автокефалію.

За іншою версією – Собор спочатку почне роботу, обере предстоятеля і вже глава нової церкви отримає грамоту патріарха Варфоломія. Однак такий варіант не влаштовує єпископів Московського патріархату. Тому що в такому випадку їм доведеться увійти в нову церкву не маючи остаточних гарантій.

Якщо ж собор пройде після оголошень рішення про томос, то боятися РПЦ вже не буде сенсу.

Нагадуємо, Константинопольський патріархат базується у Стамбулі (Туреччина).


Джерело: УП
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Щоб пограти в азартні ігри, які описуються на Чемпіон Клуб сьогодні, не потрібно їхати в інше місто чи країну. Слоти, рулетка, покер та інші розваги доступні з ПК, ноутбуків і смартфонів...


Рубрика: Опубліковано: о 17:59


Програші не любить ніхто, особливо затяті гравці в азартні розваги. Тим не менш, вони продовжують грати, розуміючи, що можна втратити солідну суму...


Рубрика: Опубліковано: о 17:48


22 березня в Тернопільській громаді у парку «Загребелля» патрулюючи місто вранці, працівники управління муніципальної інспекції спільно з поліцейським офіцером громади затримали громадян, які здійснювали незаконний збір березового соку...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:57


Тернопільська студентка-нігерійка Джульєтта заспівала пісню «Черемшина» українською мовою в подарунок чоловікові...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:55


У Бучацькій громаді на рушничок щастя стали військовослужбовець Володимир Гутнік та його кохана Тетяна...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:10



Теми дня
25 Березня
24 Березня
23 Березня