Неділя, 01 жовтня 2023
• Тарифи на тепло у Тернопільській громаді у найближчий опалювальний сезон не зміняться • Тернопільські спортсмени здобули призові місця у XXI рейтингових змаганнях International Lviv Regata • Священник із Бережан отримав міжнародну премію Івана Павла II • Один із «Вовків Да Вінчі» • ОБІЙМИ для всієї України. У Бережанах створили унікальну мапу України з ляльок-мотанок • Пів тисячі пряників задля ЗСУ. Тернопільські студентки провели благодійний ярмарок • Молодь українських сіл вчиться впроваджувати зміни в громадах • До лікарні швидкої допомоги приєднають два медичні заклади • Квадрокоптери, радіостанції і планшети для захисників • До шлюбу — з чотирма дітьми! • Віддала косу для ЗСУ • До наших захисників на передову вирушить «Допомога армії від Тернополя» • У Тернополі працював шахрайський кол-центр • Розпочався відбір до об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють» • Опалювальний сезон в умовах війни: чи готовий Тернопіль? • «За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки» • «ЯМаріуполь»: рік прихистку в Тернополі • Олег Липка: «У ферму я вклав не тільки гроші, а й душу» • День міста Тернополя з 2024 року відзначатимуть 15 серпня • Сучасні апостоли — на передовій
Три (!) місяці суди — без телефонів та конвертів

Автор: Опубліковано: 17 Березня о 13:00 757


Через брак коштів у судах Тернопільщини не працював телефонний зв’язок і не надсилали поштову кореспонденцію.


Торік у грудні наша журналістка планувала поїхати на резонансне судове засідання до Чортківського районного суду. Хотіла напередодні уточнити, чи відбудеться слухання. Телефонувала на всі номери суду, але жоден не відповідав. Пробувала з’ясувати, у чому справа, через знайомих адвокатів — нічого не знали. Врешті зателефонувала до Чортківської міської ради і попросила допомогти. Дали мобільний номер працівника канцелярії суду. Як виявилося, в усіх судах області вимкнули телефонний зв’язок, перестали надсилати поштові повідомлення. Така ситуація склалась вперше за останні десятиліття. Лише нещодавно суди відновили повноцінну роботу. «НОВА…» дізналася, чому суди нашої області опинилися в комунікаційній ізоляції.

Ярослав Теслюк.

«Тягнули до останнього, залишили тільки Інтернет…»
Усі суди на Тернопільщині фінансуються з Держбюджету Державною судовою адміністрацією України. На Тернопільщині місцеві суди забезпечує Територіальне управління Державної судової адміністрації України. Окремі бухгалтерії мають Тернопільський апеляційний суд, Господарський суд Тернопільської області і Тернопільський окружний адміністративний суд.
— Через недофінансування наприкінці листопада минулого року наші суди припинили поштові відправлення, довелося вимкнути стаціонарні телефони, — каже начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області Ярослав Теслюк. — Доступна комунікація була лише завдяки електронній пошті. Учасникам судових справ після засідання повідомляли дату наступного слухання. Безумовно, були певні незручності, але суди працювали. Використовували залишки ресурсів. По цивільних справах, бувало, що заявники в нагальній потребі самі купували кілька конвертів. За останні роки у судах вперше виникла така проблема. І не тільки на Тернопільщині, а загалом по Україні. У деяких областях суди припинили поштові відправлення ще торік влітку. Ми тягнули до останнього, але теж вимушені були піти на такий крок. Суди фінансуються з Держбюджету. Витрати на телефонний зв’язок і поштову кореспонденцію для судів першої інстанції нашої області складають близько 100 тисяч гривень. Одне поштове відправлення обходиться в 30 гривень. Цьогоріч ми отримали новий кошторис, провели процедуру закупівлі поштових послуг, тож відновлюємо надсилання кореспонденції. На початку лютого в судах запрацював телефонний зв’язок. Щоправда, увімкнули тільки по одному номеру, інші не потягнемо оплачувати, та, зрештою, нема потреби. Колись були телефони в кабінеті кожного судді, зараз ними не користуються. Наразі не знаємо, на скільки часу вистачить коштів на засоби комунікації для судів. Тимчасово виконуюча обов’язки голови Державної судової адміністрації України Людмила Гізатуліна повідомила, що із необхідних 40,7 млрд. грн. для судової системи країни, у цьогорічному Держбюджеті передбачили лише 15,7 млрд. грн., тож доводиться економити.

«За свої кошти купували папір, заправляли картриджі»
Тернопільський міськрайонний суд розглядає третину справ усієї області. Як працював суд у період жорсткої економії, як давав раду без засобів зв’язку?
— Минулий рік був дуже важким — карантин, а наприкінці — погане фінансування. Коли зупинили відправлення поштової кореспонденції, ми шукали всі можливості, щоб належно сповіщати учасників справ, — розповідає суддя-спікерка Тернопільського міськрайонного суду Анна Мостецька. — Щоб забезпечити явку осіб у кримінальних процесах, ми залучали правоохоронців, органи прокуратури. У цивільних процесах просили позивачів вказувати дані електронного зв’язку з відповідачами, номери мобільних телефонів. Якщо не вдавалося сконтактувати, то слухання переносили. Через це збільшилася кількість нерозглянутих справ. Не вистачало паперу для друку рішень, не вистачало коштів на заправку картриджів — доводилося власними силами надолужувати, іноді за свої кошти купували конверти і марки. Вважаю, що така практика недобра, адже обов’язок держави — дбати про забезпечення найнеобхіднішим. Секретарі судових засідань з особистих телефонів обдзвонюють учасників справ. Не зовсім правильно давати всім приватний номер. На Telegram-каналі Вищої ради правосуддя часто з’являються повідомлення про припинення відправки поштової кореспонденції в різних судах. Це створює труднощі в роботі судів.
Апарат суду — на «голому» посадовому окладі
Через брак коштів виникла напруга також із заробітною платою працівників апарату судів. Вони звертались і до президента, і до Верховної Ради, і до уряду та Міністерства фінансів. Почалися звільнення через низьку зарплату.
— Заробітну плату наразі виплачуємо вчасно, заборгованості немає. Але в попередні роки працівникам суду нараховували ще 30 % премії, 100% — надбавки за інтенсивність, цього ж року — тільки посадовий оклад і обов’язкові виплати — за ранг, вислугу років, матеріальну допомогу на оздоровлення, — зазначає Ярослав Теслюк. — Якщо в суддів високі зарплати, то працівники апарату суду отримують мало, тому невдоволені. Посадовий оклад керівник апарату складає 12 тисяч гривень, помічника судді — близько 10 тисяч, у секретарів суду та спеціалістів — в середньому 5 тисяч. Через недофінансування ми призупинили ремонти в районних судах. На балансі територіального управління 17 будівель судів по області. У попередні роки відремонтували Збаразький районний суд, розпочали ремонт у Зборівському та Кременецькому районних судах, але довелося призупинити. Ремонти — в останню чергу, передусім — виплата зарплат, оплата комунальних послуг, забезпечення судів технікою, папером, заправка картриджів. Ось у Теребовлянському районному суді поламався котел, зупинилося опалення, довелося негайно провести ремонт, щоб не допустити надзвичайної ситуації, адже на вулиці було мінус 10.
— У штаті Тернопільського міськрайонного суду 132 особи: 28 суддів, решта — апарат суду, – коментує  Анна Мостецька. – У секретарів суду посадовий оклад 4 тис. 394 грн., у секретарів судових засідань — 4 тис. 440 грн. Оскільки мінімальна зарплата вища, то їм здійснюють донарахування. Віднявши податки, на руки отримують в середньому 4 тис. 700 грн. Хто має більший стаж, отримує ще незначну суму за вислугу років. Власне тому, упродовж минулого року в нашому суді звільнилося 12 працівників. Аналогічна ситуація в інших судах по Україні. У Вінницькому міському суді останнім часом звільнилося 30 осіб. Були випадки, що працівникам суду в інших областях платили по 500 гривень авансу. Зрозуміло, що люди не будуть триматися за таку роботу. Наші колеги з Тернопільського міськрайонного суду демотивовані через низьку зарплату і велике навантаження. Торік було тимчасово заблоковано можливість проводити конкурси на заміщення посад в державній службі. У нашому суді почали звільнятися працівники, бракувало секретарів судових засідань. Довелося за контрактом прийняли десять осіб, але, на жаль, деякі з них уже звільнилися. За минулий рік наш суд розглянув понад 30 тисяч справ, більше тисячі (!) справ — на одного суддю. При такому навантаженні хочеться, щоб механізм роботи був налагоджений. А приходять нові кадри, їм потрібен час на навчання, страждає швидкість і якість розгляду справ. Суди нині переживають кадровий «голод». Дехто з працівників суду звільняється, бо втомився від безконечних реформ. У судах не все так легко і безпроблемно як, можливо, здається громадськості.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

На засіданні виконавчого комітету прийнято рішення «Про встановлення тарифів на теплову енергію»...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:08


16-17 вересня у м. Наварія (Львівська область) та 22-23 вересня на Ковельському водосховищі відбулися змагання з водних видів спорту, участь в яких взяли тернополяни, вихованці «Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту»...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:07


Нещодавно внаслідок поглибленої оцінки людських і професійних якостей Академічний сенат присвоїв ректорові прокатедри Святої Софії Міжнародну нагороду за прагнення до втілення в життя благородних ідеалів та життєвих цінностей...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:05


Ігор Питак із Тернополя несе службу в легендарному батальйоні ...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Подружжя переселенців Оксана та Олекса Муравльови створили у Бережанах унікальну мапу України з ляльок-мотанок...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 15:18Теми дня
29 Вересня
27 Вересня
26 Вересня