Четвер, 18 квітня 2024
• За 12000 доларів тернополянин обіцяв ухилянтам «порішати» з військкоматом • 100-річна ювілярка з Козівської громади • 12-метровий рушник “родом” із Тернопільщини мандрує світом • У Тернополі поліцейські психологи організували іпотерапевтичний захід для поранених бійців і їхніх сімей • Різанина на Бережанщині: потерпілий в реанімації • 40 дітей військових із Тернопільщини влітку вирушать на оздоровлення до Латвії • Учні Васильковецької школи на Тернопільщині отримали новий автобус • Влітку росія планує посилити наступ на чотирьох напрямках • У Тернополі винесли вирок водієві, який скоїв смертельну аварію в Угорщині • Дубову алею на спомин про загиблих Героїв висадили у Тернополі • Велосипедист збив дитину на дамбі в Тернополі • Резонансні справи, гучні розслідування, фінансові питання: Сергій Зюбаненко зустрівся із журналістами • У Тернополі презентували книгу історика, загиблого захисника Любомира Крупи • На плечі – тату троянди. На Підгаєччині виявили мертвого чоловіка • Аграрії Тернопільщини завершили посів ранніх зернових культур • За ніч обікрав чотири магазини в Ланівцях • Народила донечку вдома. Медики допомогли породіллі з Теребовлянщини • У Тернополі з новою програмою виступить CHEEV • Хотів “приземлити”. Пригрозив односельчанину, який відмовився донатити на безпілотник • У Києві прощаються з Сергієм Коновалом і Тарасом Петришиним з Тернопільщини
Три роки президентства Порошенка: досягнення і завдання

Опубліковано: 8 Червня о 14:00 219


7 червня три роки тому Петро Порошенко склав присягу Президента України.


Леонід Кучма, йдучи на другий термін, говорив, що перші 5-ть років він вчився бути президентом. У Петра Порошенка часу на навчання не було. Але навіть за цих три роки є що показати…

Безвіз. Армія. Санкції

Безвіз — одне із найбільших досягнень Петра Порошенка за три  роки. Так вважають  експерти, опитані аналітичним порталом “Слово і Діло”. Серед його досягнень на посаді глави держави – продовження санкцій проти Росії, відсутність повномасштабних воєнних дій на Сході України та посилення обороноздатності і продовження реформ ЗСУ.

На початку 2014 року українська армія нагадувала металобрухт. Бійці могли стріляти хіба що з рогаток по горобцях. Спочатку плече армії підставили волонтери. Тепер Збройні сили України входять до десятки найбоєздатніших армій світу.

“Перший успіх — армія та служба безпеки були не тільки відновлені, а й реформовані. Другий безсумнівний успіх – Мінські угоди. Вони можуть комусь не подобатися, але вони дали час для перепочинку. Це дипломатична перемога Порошенка”, – впевнений політексперт Вадим Карасьов. Експерт ставить в заслугу президенту також пожвавлення національної економіки, ряд реформ і успішну децентралізацію: “Є багато незадоволених і багато різних оцінок, але якщо об’єктивно подивитися, то я вважаю, що це головні досягнення”.

Нагадаємо, саме децентралізація була однією з основних тез президента. На сьогодні створено 415 тергромад, а завдяки реформі місцеві бюджети, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, в першому кварталі 2017 року зросли на 14,5 млрд. грн. У деяких обласних центрах грошей стільки, що їх не можуть витратити, і тому кладуть на депозити.

Збереження санкцій проти Росії — також заслуга Петра Порошенка. Попри те, що деякі політики та експерти прогнозували їх скасування ще у 2016-ому році. Але попри численних лобістів у Європі Росія зазнала поразки.

Продовження санкцій проти агресора вимагає новий президент США Дональд Трамп, новообраний президент Франції Емануель Макрон публічно, на весь світ, вичитує Путіна за втручання у їхні вибори і наполягає на продовженні санкцій, а у Німеччині політична сила Ангели Меркель отримує перемогу над проросійською партією.

Будь-які переговори європейських лідерів з будь-яким представником Кремля відбуваються лише після консультацій з Петром Порошенком. «Український президент став помітною фігурою на політичній карті Європи. І не лише у Європі”, —  констатує Володимир Фесенко. “Як це не парадоксально, але Порошенко зміг не тільки зберегти, а й, за деякими напрямками, посилити свій політичний вплив у рамках системи влади. І це — незважаючи на всі політичні та економічні складнощі. Не можна не згадати і останню подію, найяскравішу і найбільш помітну – надання Україні безвізу”, – резюмує експерт.

ProZorri реформи

Безвіз став локомотивом реформ. Його затвердження безліч разів переносили через різні політичні скандали. Порошенко особисто кілька разів приїжджав у Раду, щоб умовити депутатів проголосувати всі необхідні для безвізу закони. Так само втручався, аби було проведено конкурс та сформовано НАЗК. У результаті усі 144 пункти вимог з боку ЄС було виконано.

Саме ці вимоги поклали старт реформам. Ще три роки тому і уявити не можна було про електронне декларування статків посадовцями. А створення незалежного органу НАБУ стало грозою для корупціонерів. Результатів поки що небагато, але, для прикладу, у Румунії відповідному антикорупційному органу знадобилося п’ять років, щоб почати садити високопосадовців. Залишилося реформувати судову систему. Лише тоді впійману рибку, як висловився президент, будуть ловити і садити.

Відчутного удару по корупції також завдали відкритий реєстр нерухомості та створення Системи держзакупівель ProZorro. Попри критику та недоліки ця система уже зекономила Держбюджету 24 мільярди гривень, які раніше осідали у кишенях чиновників-корупціонерів. За кордоном цю систему вважають зразковою. У 2016-ому українська ProZorro отримала перше місце серед 70 учасників у конкурсі відкритості уряду Open Government Awards.

До керівництва країною разом з Петром Порошенком прийшли нові люди. “Міністри, їхні заступники, глави «Укрзалізниці», «Укргаздобування», «Укрпошти», «Нафтогазу» і т.д. Професійні менеджери на 180 градусів розвертають цих радянських динозаврів. В уряді при Януковичу було всього два міністри з понад 20-ти, котрі говорили англійською. У пост-
революційному було лише два, котрі не говорили”, — пише головний редактор журналу “Новое время” Віталій Сич.

Серед реформ — очищення банківської сфери та закриття 80 ненадійних банків. Банківська система раніше нагадувала болото, а тепер — прозору водойму. Це не подобається тим, хто використовував ці фінустанови як пральну  машину для відмивання тіньових грошей. Але закордонні партнери цим рішенням аплодують стоячи.

Сред реформ — нові тарифи на газ, електрику та опалення. Надто непопулярне, але вкрай потрібне рішення. Саме тут діяли найбільш прибуткові корупційні схеми. Раніше між народом та владою існував неписаний договір: народ отримує дешеві тарифи і дозволяє владі красти. Це породжувало різницю між вартістю і реально сплаченими коштами. Різниця — це дефіцит «Нафтогазу». Тому регулярно цю «чорну дірку» латали за рахунок Держбюджету. Тобто за наші з вами кошти. Або за кредити, котрі також потрібно повертати за рахунок платників податків.

Звісно, олігархи не надто щасливі від таких реформ. Особливо — в енергетиці. Ті, хто три роки тому кричав “де реформи?”, тепер репетують, що це “антинародні реформи”. Правда, про народ ці крикуни думають в останню чергу.

Знадобилися три роки, щоб нарешті конфіскувати у бюджет 1,5 мільярда доларів, котрі належали Сім’ї Януковича. Хто був проти, — варто лише глянути на політиків, котрі всіляко блокували та паплюжили ухвалення закону про спецконфіскацію. Але навіть ця неймовірна сума — це крихта від вкраденого. Зверніть увагу, скільки мільйонів доларів було вилучено під час наймасштабнішої спецоперації, під час якої було затримано 23-ох податківців часів Януковича?! Тут вистачає роботи і для ГПУ, і для НАБУ. Головне — аби не чубилися.

Чого не зроблено?

Я не кажу, що все зроблено.  Звичайно, хотілося б набагато  більшого. Причому не завтра, а вже вчора. Корупцію не подолано, війну не закінчено, чиновників часів Януковича не покарано, судову та пенсійну системи не реформовано. Навіть реформована поліція поки що не може похвалитися вагомими здобутками.

Підвищення удвічі мінімальної зарплати це, звичайно, плюс. Але для того, аби українці відчули реформи у себе в кишені, потрібно домогтися зростання економіки на рівні 7%, а не 2%. Наприклад, зростання економіки приблизно на 4% могла б дати приватизація землі, але земельна реформа заблокована мораторієм.

За три роки президентства Порошенка зроблено багато, але рано зупинятися. Навпаки, потрібно прискорюватися попри війну з російським агресором.

Володимир Горковенко


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Ще одну схему ухилення від мобілізації припинили тернопільські поліцейські...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:29


15 квітня свій 100-літній ювілей відзначила жителька с.Конюхи Козівської громади Катерина Петрівна Шенклер...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:06


Представники Тернопільщини побували в Чернівцях на передачі вишивальницям Буковини естафети Міжнародного рушника єднання "Цвіт вишиванки"...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:54


Емоційне відновлення співробітників поліції, які отримали поранення у зоні бойових дій, важлива складова їхньої реабілітації...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:08


З пораненням живота та ушкодженнями внутрішніх органів до реанімаційного відділення бригада швидкої допомоги госпіталізувала мешканця Бережан...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:29



Теми дня
17 Квітня
16 Квітня
15 Квітня
13 Квітня
12 Квітня