Четвер, 25 квітня 2024
• Мінливий квітень: коли в Україну повернеться тепло? • 9000 доларів за те, щоб «швидко перебігти кордон» • “Батько загиблого Героя несе хрест іншого Героя”. На Тернопільщині попрощалися із захисником • У Тернополі у парку “Сопільче” провели змагання зі спортивного орієнтування • Тернополянин оплатив оренду квартири… шахраєві • Міський голова Тернополя від себе передав допомогу на фронт • На Тернопільщині є майже сотня вільних вакансій для лікарів • Біля Тернополя намагались застрелити кримінального авторитета • На війні загинув 22-річний захисник Денис Каразія із Кременеччини • У чоловіків із Чортківщини виявили незаконні зброю і набої • У Тернополі двоє підлітків отруїлися алкоголем • Юні волонтери з Шумщини допомагають ЗСУ • Зупинив суддю і поплатився посадою. Патрульного з Тернополя звільнили за перевищення службових обов’язків • Знайшли мертвою на полі. Прикрий випадок на Тернопільщині • Троє посадовців із Тернопільщини заподіяли збитків на 26 мільйонів гривень • У Тернополі засуджено трьох депутатів російської держдуми • Військовий з Тернополя Дмитро Линва два роки бореться з онкологією • «У наш офіс в Харкові прилетіла російська ракета…» • Колишнього начальника Тернопільської державної податкової інспекції засудили за вимагання грошей • На Рівненщині знайшли давню ікону художника з Тернопільщини
«Це вже навіть не Європа. Це – нова Україна!»

Автор: Опубліковано: 27 Жовтня о 10:00 251


Чотири відділення із найсучаснішим обладнанням відкрили у Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні.


21 жовтня на базі Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради відкрили чотири стаціонарні відділення. Три з них — інсультне відділення, відділення нейрореабілітації та неврологічне відділення №4 – оновлені після тотальної реконструкції. Відділення невідкладної допомоги EMERGENCY – щойно збудоване й абсолютно нове.

Інсультний центр «STROKE CENTER» у Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні функціонує з 2003-го року.
– Станом на сьогодні обласний інсультний центр налічує дев’ять структурних підрозділів: «EMERGENCY» (приймальне відділення), нейрореанімаційне відділення, інсультне відділення, відділення для хворих з порушеннями мозкового кровообігу, відділення нейрореабілітації, нейросоматичне відділення, нейропаліативне відділення, відділення когнітивних розладів, а також фізіотерапевтичне відділення з водолікарнею, – каже професор Світлана Шкробот, завідувачка кафедри неврології Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, заслужений діяч науки і техніки України, головний невролог ДОЗ Тернопільської ОДА. – В лікарні налагоджено обстеження хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу на комп’ютерному томографі, магнітно-резонансному томографі, доплерографі та можливість проведення КТ-обстеження в режимі «celebral blood perfusion», що значно розширює покази до проведення тромболітичної терапії. З початку 2021 року у нейрореанімаційному відділенні нашої лікарні застосовано тромболітичну терапію 99 пацієнтам, що є одним з кращих показників в Україні. Таким чином існуючі структури утворюють повноцінний «STROKE CENTER» відповідно до міжнародних вимог та стандартів.

Під час реконструкції інсультне відділення цілковито оновили та обладнали за найсучаснішими світовими стандартами. У відділенні розгорнуто 22 ліжка. Є сім палат двомісних, дві – чотиримісні. Кожна палата облаштована комплексним підходом для людей з обмеженими можливостями. Відділ оснащений найсучаснішою апаратурою: біля кожного ліжка вмонтовані консолі, до яких під’єднано централізовану подачу кисню, монітори, що відображають життєво важливі показники організму. Відтепер тут також, як і у відділенні нейрореабілітації, для пацієнтів з постінсультними станами облаштований безбар’єрний простір.
– Що таке безбар’єрний простір? – зауважує заступник генерального директора КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР Надія Фарійон. – Постінсультні пацієнти мають парези, паралічі, тобто ураження центральної нервової системи, їм важко ходити, складно піднімати руки. Тож у цих відділеннях абсолютно все зроблено для того, щоб надати можливість пацієнтові для самореалізації, тобто максимально обходитися без допомоги інших. Ви не знайдете тут жодної клямки, усі двері розсуваються вправо-вліво. Завдяки цьому значно простіше пересуватися як самому пацієнту, так і медичному персоналу транспортувати його на інвалідному візку або ж каталці. Палати облаштовані інклюзивними санвузлами з душовими кабінами, де пацієнт з допомогою медичної сестри чи ерготерапевта отримує повну особисту гігієну.
Умови перебування та досвід високопрофесійних спеціалістів нашої установи дають можливість пацієнту якомога швидше повернутися до повноцінного життя. Якщо аналізувати періоди інсульту, то від 1-ої до 24-ої години триває надгострий період, з 1-ої до 7-ої доби – гострий, з 7 днів до 3 місяців – підгострий, з 3 до 6 місяців – пізній підгострий, понад 6 місяців – хронічний. Дуже важливим етапом лікування інсультів є рання реабілітація, що розпочинається з першого дня (звісно, після стабілізації нормальних показників пацієнта) в інсультному відділенні.

Результати копіткої роботи нашої мультидисциплінарної команди з 2017 року продемонстрували дуже високі та позитивні показники, тому було прийнято рішення переобладнати вже реконструйоване неврологічне відділення №2 у відділення нейрореабілітації, основна мета якого – зменшити травму мозку та максимально сприяти одужанню пацієнта. Саме тому в цьому відділенні створені надсучасні комфортні умови, затишна та позитивна атмосфера, безбар’єрний простір, облаштування усією побутовою технікою, навіть розсувні двері у вигляді картин відомого турецького автора Хікмета Цетінкая, а також дві зали – зала фізичної терапії та кабінет ерготерапії, що обладнані дороговартісною апаратурою. Зокрема, це модуль активної реабілітації (стелевий підйомник), столи Бобата, мотомеди, вертикалізатори, блокова рамка, бігові доріжки, що мають швидкість від 0,2 км/год., у той час, як всі звичайні бігові доріжки – 1 км/год. Здорова людина може подумати: що ж то за біг такий – кілометр за годину? А для пацієнта, який має ураження ЦНС і не може ходити, потрібне величезне зусилля, щоб розпочати свою ходьбу із 0,2 км/год. Стелевий підйомник допомагає пацієнтові, тож він не хвилюється, що може впасти, коли перебуває на біговій доріжці.
Усе обладнання спрямоване на відновлення рухової активності, щоб позбавити пацієнтів наявних проблем з рівновагою, координацією (включаючи ходьбу та утримання предметів у руках). Через різні ураження мозку пацієнти повинні вчитися робити рутинні речі: одягатися, тримати ложку та виделку, горнятко, чистити зуби, їсти і т.д. Тому для цього створено кабінет ерготерапії. З першого погляду кабінет нагадує звичайну кухню, та насправді ця кухня обладнана відповідними механізмами для того, щоб полегшити роботу пацієнтові. Найважливіше у кабінеті ерготерапії – пристрій для відновлення когнітивних навичок та згинання і розгинання кисті руки, а також комп’ютеризована реабілітаційна рукавичка з опорами на праву та ліву верхні кінцівки.

Оновлене відділення нейрореабілітації надзвичайно сучасне, та наша найбільша цінність – його працівники: лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, логопеди, психологи, медичні сестри, молодший медичний персонал – уся мультидисциплінарна команда, яка працює злагоджено та професійно. Дуже хочеться розвіяти міф серед нашого населення, що після інсульту пацієнт повинен лежати. Наголошую – ні! У нашому, єдиному в області інсультному центрі, реабілітація розпочинається в стаціонарі, одразу після стабілізації стану пацієнта. Саме завдяки раннім втручанням фахівців пацієнт повертається до звичного йому життя.
Оновлене після ремонту неврологічне відділення №4 – звичайне, скажемо так, відділення, що, втім, більше нагадує готельний номер: 10 палат, кожна з яких розрахована на два ліжка, обладнана сучасним санвузлом та побутовою технікою, зокрема, телевізором і холодильником.
Нове приймальне відділення невідкладної допомоги Emergency вкрай важливе для пацієнтів з інсультом, для яких вчасність надання допомоги вимірюється хвилинами.
– Мета цього відділення – швидке надання допомоги медичним персоналом, лікарем-анестезіологом, медичною сестрою на місці. Як це відбувається на практиці? Коли пацієнт потрапляє у приймальне відділення, швидка заїжджає в ангар, де пацієнта перекладають на каталку і буквально за 30 секунд він уже перебуває у палаті інтенсивної терапії, де йому відразу ж надають медичну допомогу. Тобто ми не витрачаємо дорогоцінні хвилини, кожна з яких може вартувати життя, на транспортування хворого у реанімаційне відділення, а негайно допомагаємо йому. Для цього приймальне відділення Emergency обладнали сучасними приладами та медичними апаратами, необхідними для палати інтенсивної терапії.
Відділення невідкладної допомоги Emergency – новозбудоване, на його спорудження із обласного бюджету виділили 7,5 млн. грн.

Нещодавно, напередодні виїзної колегії МОЗ України, що відбулася 28 вересня в Тернополі, з роботою лікарні ґрунтовно ознайомився очільник області Володимир Труш. Візит тривав понад 3 години, впродовж яких проаналізували низку існуючих проблем, звернули увагу на вагомий потенціал, напрацьований останнім часом, визначили пріоритетний мейнстрім розвитку закладу. Основна думка, з якою завершили зустріч: добудувати приміщення для роботи ангіографа з операційним блоком, з тим, щоб виконувати великий спектр ендоваскулярних операцій на судинах головного мозку, в т. ч. тромбекстракції. Як наголосив Володимир Труш, ангіограф повинен бути найсучасніший.

– На жаль, кількість пацієнтів, які потрапляють до закладу з діагнозом «інсульт», зростає із кожним роком. Відтепер невідкладну допомогу таким краянам зможуть надавати безпосередньо в приймальному відділенні, оснащеному сучасною технікою, – наголошує голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, який успішно напередодні ознайомився з роботою лікарні. – Під керівництвом Володимира Васильовича Шкробота медичний заклад постійно розвивається. Можу запевнити, що фінансово сприяти розвитку КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР ми готові й надалі.
Оглянув нові сучасні відділення та привітав медичний персонал лікарні з їх відкриттям і міський голова Тернополя Сергій Надал.
– Сьогодні понад 60% пацієнтів цієї лікарні – це тернополяни, тому для нас важливо, щоб медичні послуги тут надавали якісно та професійно. Дуже приємно бачити такі хороші умови для лікування пацієнтів, – каже Сергій Надал. – Щороку понад 250 млн. гривень з бюджету громади спрямовуються в бюджет обласної ради, тож тішить, що ці кошти мають можливість отримати раціональне використання. Сьогодні Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня є прикладом для інших закладів охорони здоров’я не лише у Тернополі, а й у межах всієї України. Адже тут створені належні умови як для комфортного перебування і лікування пацієнтів, так і для роботи медичного персоналу.
Як зауважує директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Ольга Ярмоленко, усе в лікарні відповідає світовим стандартам – і матеріально-технічне оснащення, і професіоналізм спеціалістів.

– Нещодавно, 28 вересня, на базі нашого департаменту відбулася колегія МОЗ України. І заступник міністра охорони здоров’я Ірина Микитчак побувала у психоневрологічній лікарні – непланово, близько 16-ої години, просто вирішила подивитися один із обласних закладів, – розповідає Ольга Ярмоленко. – Вона вийшла і зізналася: «Я в культурному шоці». Я впевнена, так скаже кожен, хто побачить, зокрема, нові відділення. Тому що це вже навіть не Європа, це – нова Україна!
До слова, відкриття чотирьох нових відділень відбулося у рамках проведення науково-практичної конференції «Менеджмент пацієнта з інсультом у найгострішому періоді. Принципи реваскуляризації», що тривала на базі Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні впродовж 21-22 жовтня і зібрала науковців з різних куточків України й з-за кордону.
– У конференції взяла участь кафедра неврології нашого університету, що демонструє дивовижну гармонію науки нашого закладу з практичною медициною у психоневрологічній лікарні, – зауважує ректор Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського Михайло Корда. – Проблема інсультів просто екстремально важлива! Статистика жахає: у світі щороку інсульти трапляються у 20 мільйонів людей, помирають близько 5 мільйонів. В Україні ситуація гнітюча та тривожна: 100-110 тисяч нових інсультів щороку, з них 25-30% хворих помирають упродовж одного місяця, приблизно 50% помирають до року, 20% стають інвалідами і тільки кожен десятий повертається до нормального способу життя. Ще більше вражає той факт, що порівняно з цивілізованими західноєвропейськими країнами частота інсультів і смертність в Україні у кілька разів вищі, ніж у країнах Європи. Це пов’язано насамперед зі ставленням населення до свого здоров’я, з економічною ситуацією та наданням медичної допомоги. Проблема серйозна і її вирішення залежить як від фаховості лікарів, так і від влади.
Смертність від інсультів безпосередньо залежна від терапевтичного вікна, тобто як швидко ми зможемо доправити хворого до спеціалізованої допомоги. Тож передусім необхідно збільшити відсоток тих пацієнтів, які потрапляють у це терапевтичне вікно. А для цього потрібні належний транспорт та якісні дороги. По-друге – спеціалізовані відділення, що повинні бути забезпечені усім необхідним обладнанням та високофаховим персоналом. По-третє – запровадження відділень реабілітації, відкриття якого у нас, власне, і відбулося сьогодні. Четвертий момент: у кожному психоневрологічному закладі повинне бути хірургічне відділення із відповідним обладнанням та штатними нейрохірургами. І нарешті – системна профілактика інсультів в Україні. Усе це в комплексі має величезне значення для запобігання смертності від інсультів.
Генеральний директор КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР Володимир Шкробот наголосив на важливості тісної співпраці з Тернопільським національним медичним університетом. Як зауважив він, це органічне поєднання не лише теоретичних знань, а й їх практична реалізація. Зокрема, нещодавно на базі лікарні запрацювала ще одна кафедра – фізичної реабілітації, обладнана найбільш високотехнологічною, сучасною та інноваційною апаратурою для роботи викладачів та студентів з пацієнтами, що потребують фізичної реабілітації. Керівник також поділився планами і розповів, що на базі закладу вже розпочали будувати новий корпус, де розмістять ангіограф та облаштують операційну. А завершити спорудження нового корпусу планують до… кінця цього року. І у правдивості цих слів можна було б засумніватися, якби їх сказав хтось інший. Та у Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні завжди втілюють навіть найграндіозніші плани. Тому що це – нова Україна.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

В Україні кілька днів дощить, а температура у багатьох областях нагадує більш осінню, аніж весняну...


Рубрика: , Опубліковано: о 23:46


Отримали 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» - за організацію незаконного переправлення "ухилянта" через кордон на Тернопільщині судитимуть двох осіб...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:00


Лановецька громада провела в останню дорогу Василя Друзюка. 19 квітня з Героєм попрощалися в його рідному селі Іванківці...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:13


У Тернополі у парку "Сопільче" провели змагання зі спортивного орієнтування серед закладів загальної середньої освіти в рамках проєкту "Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги"...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:00


28-річний тернополянин розповів, що на сайті «OLX» зацікавився пропозицією щодо винайму житла в обласному центрі...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:59



Теми дня
24 Квітня
23 Квітня
22 Квітня