П’ятниця, 29 березня 2024
• Тернополянин обливав припарковані автомобілі кислотою • Як отримати безоплатно послуги з реабілітації в медзакладах Тернопільщини • У Чорткові вперше зробили складну операцію на серці • Залозецький став повернули у власність громади • Ремонтують аварійний міст на під’їзді до Тернополя з боку Бродів • “Закрити очі” за 100 доларів: водій пропонував хабар поліцейським • Смертельна аварія у Кам’янках: водій “Skoda Octavia” загинув на місці • Впав із чотириметрової висоти: смерть на будівництві біля Тернополя • Валерій Бачинський – новий директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки • Перископи та антени до рацій роблять у Бережанах • Професор із Тернопільщини донатить на виготовлення дронів • Уламки російської ракети впали на подвір’я на Тернопільщині • Вчителі англійської мови з Тернополя здобуватимуть досвід у Канаді • “Кохання наповнює життя змістом”. У Тернополі одружився військовослужбовець • Поліг біля Бахмута. На щиті повертається захисник із Тернопільщини • Втратила 150 тисяч гривень: жінка з Чортківщини повірила шахраям • Через важке поранення у госпіталі помер захисник із Мельнице-Подільської громади • Депутат Тернопільської обласної ради вимагав “відкати” від… поранених воїнів ЗСУ • Писанкарство в час війни. У Гусятині провели майстер-клас для переселенців • Нетверезий злодій крав велосипед і зламав ногу
Центр Науки Тернополя: відчуй науку… на дотик!

Автор: Опубліковано: 24 Січня о 13:00 532


Цими днями виповнюється рівно рік, як у Тернополі почав діяти неймовірний, унікальний, на диво цікавий Центр Науки.


Спочатку була мрія. Мрія про те, аби якомога більше тернополян дізналися, що наука — це цікаво, а екскурсія серед наукових експонатів може перетворитися на невимушену та цікаву гру, захоплюючу мандрівку  світом науки… А далі мрія стала реальністю: цими днями виповнюється рівно рік, як у Тернополі почав діяти неймовірний, унікальний, на диво цікавий Центр Науки! 

Сама його концепція оригінальна і далека від кліше — тут немає грізних «наглядачів», завданням яких є спостерігати за тим, щоб ніхто не доторкався до експонатів, не заходив за огорожу тощо… Тут ти не тільки можеш, а й повинен простягнути руку, щоб відчути науку на дотик: увімкнути, повернути, розкрутити, натиснути, потягти, штовхнути і на власні очі побачити, як працює той чи інший закон, про який йшлося на шкільних уроках. А профі-екскурсоводи (хоча працюють, до слова, на волонтерських засадах!) ще й цікаво та компетентно про усе розкажуть! Кількість інтерактиву у Центрі Науки зашкалює —  нудно тут бути просто не може! На майже 620 квадратних метрах — понад три десятки вражаючих експонатів, різноманітні оптичні ілюзії та головоломки!  Як вам, наприклад, «рідкий пісок» на географічній платформі, на якій порухом руки можна створювати свої ландшафти (викопати своє море, насипати власні Карпати, — та заввиграшки!), незвичайна арфа без струн, «нескінченна» кімната, маятник, яким можна намалювати візерунок, і навіть… чорна діра! Повірте, такі «дивовижі» тут на кожному кроці!  «Торкайся, експериментуй, проводь досліди!» —  закликають тут відвідувачів.  Саме завдяки цьому наука перестає бути нудною і до неї з’являється інтерес у молоді, яку, здавалося б,
уже неможливо відірвати від гаджетів…

Спочатку були… «Наукові пікніки»

 — Наука може бути ближчою і куди цікавішою, ніж ми собі це можемо уявити, — каже ініціаторка та натхненниця появи Центру Науки в Тернополі, його керівник Христина Білінська. — Аби розповісти історію появи Центру Науки в Тернополі, слід почати із… «Наукових пікніків». Річ у тім, що, займаючись громадською діяльністю та працюючи у сфері професійної орієнтації, я поїхала на стажування Study tours to Poland до Польщі, де познайомилася з одним на той час працівників  Центру науки Коперника у Варшаві Робертом Щесни. Власне, він на прикладі діяльності цього музею показав нам, як можна проводити «альтернативну», практичну профорієнтацію для дітей, якою цікавою та захоплюючою може бути наука, розповів нам про проведення «Наукових пікніків», де діти можуть вчитися і розважатися водночас, пізнавати світ, побачити на практиці різноманітні властивості речовин, експериментувати й досліджувати. Після того ми разом із командою, заручившись підтримкою міської влади,  громадських діячів та науковців, вирішили організувати такі ж «Наукові пікніки» і в Тернополі.  Коли ми тільки стартували із цим проектом, Тернопіль був першим у п’ятірці міст, де проводилися «Наукові пікніки».

Христина Білінська.

Нині вони відбуваються у 23-ох містах України, причому не лише в обласних центрах, а й у райцентрах і навіть невеликих прифронтових містечках. А наші тернопільські науковці активізувалися настільки, що торік на «Наукових пікніках» заполонили увесь Театральний майдан: було 45 наметів, де творилися, без перебільшення, дива: приборкували блискавки, запалювали міні-вулкани, створювали оптичні ілюзії і багато іншого… На «пікніках» не подають «суху» теорію, а захоплюють, розважають, розкривають таємниці фізики, хімії, біології та інших сфер науки… Будь-яка наука апріорі не може бути нецікавою, це як магія, просто ми знаємо, як вона працює…  Під час наших «Наукових пікніків» надзвичайно цікаво було спостерігати за науковцями, які працювали з дітьми за столами, і бачити їх живе спілкування. Одні не хотіли йти, інші — не хотіли їх відпускати…

Ми чотири роки поспіль проводили «Наукові пікніки», бачили щораз зростаючий інтерес публіки,  сформували дуже хорошу і потужну команду, яка хотіла показувати усе, що ми вміємо і на що здатні.  Науку слід популяризувати  не лише раз на рік… Нині багато говорять про те, що в Україні не вистачає хіміків, фізиків, біологів, винахідників… Але ж дитину не змусиш обрати ту чи іншу спеціальність! А от зацікавити можна… Ми вирішили зробити проект, який би діяв на постійній основі: Центр Науки Тернополя. А якщо є громадська ініціатива, активність, велике бажання і мрія, то можна звернути гори. Звернули свою «гору» і ми: подали наш проект на Громадський бюджет Тернополя і перемогли! 27 грудня 2017 року вважається «офіційним» днем народження Центру Науки Тернополя.

За рік — 15 тисяч відвідувачів

 Міська рада виділила нам приміщення на 620 квадратних метрів у центрі міста, на вулиці Героїв Євромайдану, 4.  За порівняно невелику суму — мільйон гривень, виділений з бюджету міста,  нам вдалося і зробити ремонт у приміщенні, і закупити експонати. До слова, усі вони — українського виробництва, виготовлені спеціалістами з Харкова, дещо ми самі робили власноруч. Власне, ще під час «дебюту» «Наукових пікніків» ми принципово хотіли, щоб наші експонати для них були обов’язково із загальнодоступних підручних матеріалів:  клей, трубочки для пиття, м’ячі, сода, оцет —  усе те, що можна згодом задіяти і в школі, не витрачаючи значних коштів. Це дуже просто, легко і водночас неймовірно цікаво, і тернопільські педагоги дякували нам за ідеї, які почерпнули…  Торік на виставку молодих винахідників, яка відбувалася в Центрі Науки, до нас приїжджав Пауль Пшенічка – найкращий вчитель фізики світу за версією Intel (2004), кращий вчитель України та переможець національної премії Global Teacher Prize Ukraine  та почесний член Лондонського інституту фізики. Власне, він пропагує такий самий метод проектного навчання,  і проводив для усіх охочих тренінг щодо того, як його втілювати у життя.

І — пішло-поїхало!.. Торік наш Центр Науки  відвідали понад 15 тисяч осіб —  і це не лише тернополяни, до нас їхали відвідувачі з усієї Західної України – великі автобуси з туристами зі Львова, Луцька, Ковеля,  Чернівців, Івано-Франківська, а також  Закарпаття, Рівненщини, Житомирщини… Втілили у життя більше 120 заходів ( для педагогів, наукових та молодіжних організацій).

Цьогоріч ми знову стали переможцями Громадського бюджету Тернополя, і на 2019 рік, до слова, оголошений Роком науки і молодіжних ініціатив, у нас ще амбітніші плани: провести понад 150 тематичних заходів, відкрити лабораторію інновацій, де дітки зможуть поекспериментувати та відчути себе справжніми науковцями… На жаль, на шкільних уроках через нестачу часу та реактивів вони не завжди мають таку можливість.  Як часто вони чують: «не берись, бо зіпсуєш, краще не чіпай»… Дітям важливо не боятися експериментувати — саме це спонукає їх до нових звершень та винаходів. Навіть невдалий експеримент — це також експеримент, і нам важливо це донести і до дітей, і до вчителів…  Наш Центр Науки — це не просто музей науки чи музей інтерактивних експонатів, це насамперед громадський простір, де на першому етапі ми ставили собі завдання зацікавити дітей наукою, а на другому, який втілюємо нині в життя, — залучити їх до неї. Ми прагнемо створити для тернополян місце для саморозвитку, освіти та відпочинку. Я дуже рада, що об’єдналися університети Тернополя, коледжі, станція юних техніків, молодіжні громадські організації та ініціативні тернополяни і працюють разом з нами. Нам допомагають і нас підтримують численні друзі та спонсори: агрохолдинг «Мрія» (який надав кошти за світло, а також на проекти), «MagneticOne» спільно із Тернопільською міською станцією юних техніків створили «ІТ-музей», видавництво «Підручники і Посібники» (вони профінансували новий експонат, який ми незабаром покажемо відвідувачам, — прозоре фортепіано, яке показує, як народжується музика), Ольга Шахін (також виділила спонсорcьку допомогу на опалення). Ми тішимося підтримкою, яку нам надає міська рада, обласна адміністрація та Міністерство молоді та спорту України, і щасливі, що «ростемо»… Цього року центр науки виборов дві перемоги серед кращих практик  молодіжної роботи України  – переможцями став Форум «Наукових пікніків» і, власне, сам Центр Науки, де проводяться молодіжні заходи.  Тішуся, що наш Центр Науки показує високий рівень потужного проекту, який «гримить» на всю Україну!


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

У середині березня до співробітників Тернопільського районного управління поліції почали надходити повідомлення від жителів обласного центру про те, що невідома особа обливала речовиною, ймовірно, кислотою їхні автомобілі, припарковані в дворах житлових будинків...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:27


В Україні реабілітаційна допомога є безоплатною та покривається Програмою медичних гарантій...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:04


У Чортківській центральній міській лікарні 69-річному пацієнту із Горішньої Вигнанки успішно імплантували в серце трикамерний кардіовертер-дефібрилятор...


Опубліковано: о 22:03


Прокурори Бережанської окружної прокуратури забезпечили виконання рішення суду щодо повернення у комунальну власність земельної ділянки та водного об’єкта вартістю 15 мільярдів гривень в межах гідрологічного заказника місцевого значення, що входить до складу території об’єктів смарагдової мережі Європи «Seretskyi»...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:59


Служба відновлення проводить капітальний ремонт аварійного мосту між селами Плотича та Івачів-Долішній Тернопільського району...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:56



Теми дня
29 Березня
26 Березня
25 Березня
24 Березня