Керівник проєкту — Марина Ягодинська, директорка Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Над збором матеріалу працював чималий авторський колектив, упорядник — історик та краєзнавець Володимир Салук. Видана книга в рамках програми збереження культурної спадщини Тернопільської області за кошти з обласного бюджету.
— Ця книга — результат 20-річної праці всього нашого колективу, — зазначила заступниця директора Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Людмила Строцень. — Зосередилися ми на даній тематиці, оскільки цей пласт історії не піднятий, цими пам’ятками ніхто ніколи не займався, бо в радянські часи на це було табу. У книзі зібрані дані про пам’ятники, захоронення, цвинтарі періоду УНР, ЗУНРу на території Тернопільщини. На основі цього більш повно розуміємо, як відбувалася боротьба за українську державність на наших теренах на початку минулого століття. Свідомі краяни переховували ці реліквії в підвалах, закопували в землю… На початку Незалежності пам’ятки відновили, тому важливо, щоб про них дізналося якомога більше людей. Як зазначають науковці, зібраний матеріал — це база для подальших досліджень. Чимало фактів направду вражають.
У селі Грабовець, що неподалік Тернополя, у 1927 році було встановлено пам’ятник борцям за волю України у вигляді жінки-України з тризубом. За часів Польщі довелося заховати скульптуру в стодолі в одного господаря, за німців — її відновили, в радянський період — закопали в землю, щоб комуністи не знищили. Багатостраждальна історія… Лише в 1990-ому році її дістали з-під землі, почистили і встановили! Унікальна історія зафіксована в селі Солоне колишнього Заліщицького району. Впродовж усього радянського періоду там спокійно стояв пам’ятник січовим стрільцям з патріотичною символікою. За всією логікою його мали б знести, але місцевий краєзнавець Онисій Тур, який був родом із Полтавщини, чомусь записав у документах, що це пам’ятник російським солдатам. Ніхто з високої влади не їхав у Солоне, тож там зберігся символ національно-визвольної боротьби. Завдяки Онисію Туру збережена і кам’яна скульптура святого Онуфрія в Касперівцях. Краєзнавець вказав, що це… замордований панщиною селянин. Не знаємо, чи пан Онисій спеціально хотів зберегти для нащадків, чи випадково так сталося, але в будь-якому разі ми йому вдячні. Зібрати інформацію про пам’ятки по селах Тернопільщини нам допомагало багато краєзнавців — щиро дякуємо їм!
— Проблематика книги надзвичайно актуальна в контексті нинішньої війни на Донбасі. Маємо пам’ятати про героїв національно-визвольної боротьби початку минулого століття. Саме ці патріоти заклали фундамент боротьби за незалежність України для наступних поколінь, зокрема, для ОУН-УПА, дивізії СС «Галичина». Результат боротьби українців упродовж всього минулого століття — проголошення Незалежності України. З видання дізнаємось, як у період радянського режиму наші краяни переховували пам’ятники борцям того періоду, берегли їх. Дякую авторам видання за колосальну роботу з дослідження минулого нашої області, впорядкування важливого видання для прийдешніх поколінь, — зазначив кандидат історичних наук, депутат Тернопільської обласної ради Любомир Крупа.
Джерело: НОВА Тернопільська газета