Субота, 23 жовтня 2021
• Поліомієліт перемогли у світі, але чому він можливий в Україні? • Бібліотека ім. Л. Каніщенка ЗУНУ – у світовому рейтингу! • Відкриття Китайсько-українського центру підготовки магістрів • До ЗУНУ завітали посли країн Великої сімки в Україні! • На Тернопіллі від коронавірусу померла тримісячна дитина, майже 800 людей захворіли за добу • З 0.00 годин 21 жовтня на Тернопіллі вводять нові жорсткі карантинні обмеження: що закриють і заборонять? • Колективу ЗУНУ подарували факсимільне видання Пересопницького Євангелія • Є навіть діти: неподалік Чорткова знайшли рештки людей, яких вивозили в Сибір • У Тернополі 14-річного хлопця домофон вдарив струмом • Чортківські поліцейські розслідують спробу передачі марихуани до виправного закладу • Тернопільська гімнастка Анастасія Бачинська вийшла до двох фіналів на чемпіонаті світу в Японії • Вісімнадцять людей померли на Тернопіллі від коронавірусу за добу, наймолодшій жінці — 38 років • 19 жовтня понад 100 населених пунктів Тернопілля будуть без світла (ГРАФІК) • За погрозу вбивством поліцейського тернополянин може отримати три роки позбавлення волі • Перестало битися серце заслуженої артистки України із Тернополя • Авто злетіло у кювет — дружина водія загинула… • Електронна система оплати за проїзд у громадському транспорті: це корисно знати • Що ми смакували 100 років тому? Автентичні рецепти від Леонтини Лучаківської • Що «світить» за неправдивий сертифікат вакцинації? • За дев’ять місяців на дорогах Тернопільщини загинули 52 людини
Уряд і депутати провокують підвищення тарифів

Опубліковано: 18 Вересня о 8:00 7


Попри публічні заяви про відсутність підстав для зростання тарифів на тепло і гарячу воду, уряд зробив усе можливе для зростання тарифів.


Зокрема, систематично підвищував ціну на газ, що складає 80 % вартості тепла та гарячої води. Крім того, досі парламентарі й урядовці не спрямували до місцевих бюджетів компенсації за різницю між ціною газу, закладеною у тарифі, і ринковою ціною. В той же час, коли громади шукають кошти, щоб якось вижити взимку, топ-чиновники з енергетичної сфери отримують сотні мільйонів премій.
Як обкрадають громади і громадян?
Уряд і депутати прямо вдаються до маніпуляцій, розраховуючи ціну газу у тарифі “без ПДВ”, хоча саме цей податок складає 20 % ціни газу, що закладена у тарифі. Комунальні підприємства змушені платити повну ціну з ПДВ.
Крім того, усі змушені платити за так звану “доставку газу”. Цю “послугу” надають підприємства-монополісти, що належать таким олігархам, як Дмитро Фірташ або Ринат Ахметов. Оплата доставки розраховується за тіньовою формулою, яка, за словами експертів, включає вигадані “температурні коефіцієнти”. У лютому цього року міністр енергетики пообіцяв скасувати “другу платіжку”, однак про цю обіцянку в уряді також «забули».
Уряд і парламент досі не спрямували до місцевих бюджетів 37 млрд. грн. дотацій для покриття різниці між ринковою ціною газу і ціною, закладеною у тарифі на тепло для населення. Таку обіцянку урядовці дали на початку року. Борг уряду перед місцевими громадами виник ще три роки тому через непродуману урядову тарифну політику. Замість виконання своїх обов’язків і спрямування коштів до місцевих бюджетів, уряд чинить тиск на громади з вимогою зняти кошти з освіти, медицини та інших сфер і спрямувати на оплату комуналки.
В урядовій Національній комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), заявили про необхідність термінового підвищення тарифів на електроенергію, що також є складовою тарифу на тепло та гарячу воду. В організації, яка від імені держави займається регулюванням тарифів, переконані, що населення має платити «економічно обґрунтовані» ціни за електроенергію. У той же час варто нагадати, що зроблена урядом і широко розрекламована так звана “знижка” на електроенергію для населення насправді обернулася підвищенням ціни. У результаті цієї «знижки» громадяни заплатять в середньому на 7 % більше. Минулого року 250 Квт електроенергії для населення коштували на 20 грн. менше, ніж коштуватимуть цього року після “знижки”. Причина у тому, що наприкінці 2020-го уряд підвищив ціну на електроенергію за перші 100 Квт/год. майже удвічі, тож “знижка” аж ніяк не компенсує такого підвищення.
Важливо розуміти. Тариф на тепло та гарячу воду на понад 85 % залежить від ціни газу та електроенергії, вартість яких напрямку контролюють НКРЕКП, “Нафтогаз” та уряд. Тобто через бездіяльність, безвідповідальність і непрофесійність уряду платіжка в середньому може подорожчати щонайменше на 600-800 грн. Про це прямо заявляють комунальники. Очевидним є факт: за голослівними урядовими заявами про відсутність підстав для зростання тарифів уряд готує населення до чергового підвищення вартості комуналки, а всю відповідальність хоче традиційно перекласти “на місця”.
Хто заробляє на тарифах?
Для більшості українських родин зростання тарифів є непомірним фінансовим тягарем. Однак є ті, хто заробляє, кидаючи на дно бідності громади і «простих смертних». У першу чергу це олігархи-монополісти, які досі контролюють більшість облгазів і газову трубу. В середньому кожна українська родина щомісяця сплачує тільки у кишеню олігарха 150-300 грн. за незрозумілою і непрозорою формулою.
Зрозуміло, чиновники, які безпосередньо відповідальні за тарифну політику, також не залишаються без винагороди. Так, у минулому, до речі, збитковому для “Нафтогазу” році, керівники підприємства отримали премію у розмірі 610 млн. грн. У 2021 році, вже після підтверджених збитків у квітні, чиновники “Нафтогазу” авансом отримали ще 130 млн. грн. премії. Як кажуть, коментарі зайві…
Як зберегти тепло у домівках людей?
Для цього уряд у першу чергу має виконати більшість взятих на себе зобов’язань, зокрема, компенсувати громадам 37 млрд. грн. боргів, що виникли у минулому через непродуману урядову тарифну політику.
Можна також передбачити можливість, щоб громади самостійно могли покривати зростання тарифів. Для цього потрібно передати більше податкових надходжень на місця, зокрема, збільшити частку зарахування до місцевого бюджету податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Така пропозиція міститься в останньому зверненні Асоціації міст України до президента Зеленського.
Врятувати ситуацію могло б забезпечення комунальних підприємств та населення газом українського видобутку. Цей газ приблизно у п’ять разів дешевший, ніж той, яким торгують на міжнародних майданчиках. Нині вартість газу українського видобутку складає 2,5-3 грн. за кубометр. Згідно з Конституцією України, всі надра, у тому числі і газ, належать українському народу. Чому ж його продають у чотири рази дорожче?! Вже кілька десятків комунальних підприємств українських міст звернулися до суду з вимогою продавати український газ для комунальників і населення за адекватною ціною.
Більше того, уряд та парламент могли б знизити вартість видобутку власного газу, адже левову частку його вартості складає рента за користування надрами, котру спрямовують до державного бюджету. Однак сьогодні ми бачимо протилежну ситуацію. Замість проведення реформ, покращання бізнес-клімату, уряд вирішує свої проблеми за рахунок використання надр і підвищення тарифів, а відповідальність перекладає на громади. Така «політика» веде в нікуди.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

У Чернігівській області щепленням від поліовірусу охоплено 53,6% дітей віком до року...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:37


Опубліковано оновлений світовий рейтинг транспарентності інституційних репозитаріїв університетів та інших науково-освітніх установ (Transparent Ranking of Repositories)...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:11


Сьогодні відбулося відкриття Китайсько-українського центру підготовки спеціалістів у межах проєкту «Один пояс, один шлях»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:09


До класичного університету Тернополя завітали посли країн Великої сімки в Україні: Мелінда Сіммонс – Надзвичайний та Повноважний Посол Великої Британії в Україні, Матті Маасікас – голова делегації ЄС в Україні, Лариса Ґаладза – Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні, П’єр Франческо Дзадзо – Надзвичайний та Повноважний Посол Італії в Україні, Анка Фельдгузен – Надзвичайний та Повноважний Посол Німеччини в Україні, Брюно Коссанель – заступник голови місії Посольства Франції в Україні, Казуя Оцука – заступник голови місії Посольства Японії в Україні, Алан Перселл – заступник голови місії Посольства США в Україні, Джеймс Рьод Мур – Перший секретар з політичних питань Посольства Великої Британії в Україні, Світлана Яворська – координатор програм Посольства Великої Британії в Україні, Роман Громик – співробітник служби підтримки головування групи послів G7 Великою Британією, Макс Маннвайлер – Посольство Німеччини в Україні
...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:05


785 нових випадів коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Тернопільській області за 20 жовтня 2021 року...


Рубрика: Опубліковано: о 9:32Теми дня
21 Жовтня
20 Жовтня
19 Жовтня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео