Вівторок, 04 жовтня 2022
• «Генделик» на краденій почаївській землі? • У Тернополі привітали працівників бібліотек • Голос, що підкорив світ • Через великий ажіотаж у Тернополі відбудеться додатковий благодійний концерт для підтримки ЗСУ Іво Бобула • Пізнаймо одні одних: українці – в Сувалках, поляки – в Тернополі • «Антитіла»: пів року – на фронті • Кризова кімната – для постраждалих від насильства • Дбаємо про своїх військових на передовій • Благодійники з Європи підтримують лікарні Тернополя • «Сьомий місяць печу перемогу» • Сергій Надал: «Дякую тернополянам за те, що наше місто стало другим домом для десятків тисяч жертв московської агресії» • «З вірою в перемогу»: велопробіг на Теребовлянщині • Плетуть сітки і вчать… англійську мову • «Пташка», «Мішаня» і «Лемко» – на волі! • Свято української пісні та гумору: в Тернополі відбудеться концерт Степана Гіги та гурту «БУДЬМО» • Триває збір коштів на автівку для воїнів ЗСУ 24 бригади • «Вітер На-Дії»: українська молодь зустрілася в Кракові • Передачі захисникам із Тернополя — в найгарячіші точки • Діти і війна: як подолати травми • У Тернопільській громаді живуть понад 28 тисяч переселенців
Уряд і депутати провокують підвищення тарифів

Опубліковано: 18 Вересня о 8:00 8


Попри публічні заяви про відсутність підстав для зростання тарифів на тепло і гарячу воду, уряд зробив усе можливе для зростання тарифів.


Зокрема, систематично підвищував ціну на газ, що складає 80 % вартості тепла та гарячої води. Крім того, досі парламентарі й урядовці не спрямували до місцевих бюджетів компенсації за різницю між ціною газу, закладеною у тарифі, і ринковою ціною. В той же час, коли громади шукають кошти, щоб якось вижити взимку, топ-чиновники з енергетичної сфери отримують сотні мільйонів премій.
Як обкрадають громади і громадян?
Уряд і депутати прямо вдаються до маніпуляцій, розраховуючи ціну газу у тарифі “без ПДВ”, хоча саме цей податок складає 20 % ціни газу, що закладена у тарифі. Комунальні підприємства змушені платити повну ціну з ПДВ.
Крім того, усі змушені платити за так звану “доставку газу”. Цю “послугу” надають підприємства-монополісти, що належать таким олігархам, як Дмитро Фірташ або Ринат Ахметов. Оплата доставки розраховується за тіньовою формулою, яка, за словами експертів, включає вигадані “температурні коефіцієнти”. У лютому цього року міністр енергетики пообіцяв скасувати “другу платіжку”, однак про цю обіцянку в уряді також «забули».
Уряд і парламент досі не спрямували до місцевих бюджетів 37 млрд. грн. дотацій для покриття різниці між ринковою ціною газу і ціною, закладеною у тарифі на тепло для населення. Таку обіцянку урядовці дали на початку року. Борг уряду перед місцевими громадами виник ще три роки тому через непродуману урядову тарифну політику. Замість виконання своїх обов’язків і спрямування коштів до місцевих бюджетів, уряд чинить тиск на громади з вимогою зняти кошти з освіти, медицини та інших сфер і спрямувати на оплату комуналки.
В урядовій Національній комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), заявили про необхідність термінового підвищення тарифів на електроенергію, що також є складовою тарифу на тепло та гарячу воду. В організації, яка від імені держави займається регулюванням тарифів, переконані, що населення має платити «економічно обґрунтовані» ціни за електроенергію. У той же час варто нагадати, що зроблена урядом і широко розрекламована так звана “знижка” на електроенергію для населення насправді обернулася підвищенням ціни. У результаті цієї «знижки» громадяни заплатять в середньому на 7 % більше. Минулого року 250 Квт електроенергії для населення коштували на 20 грн. менше, ніж коштуватимуть цього року після “знижки”. Причина у тому, що наприкінці 2020-го уряд підвищив ціну на електроенергію за перші 100 Квт/год. майже удвічі, тож “знижка” аж ніяк не компенсує такого підвищення.
Важливо розуміти. Тариф на тепло та гарячу воду на понад 85 % залежить від ціни газу та електроенергії, вартість яких напрямку контролюють НКРЕКП, “Нафтогаз” та уряд. Тобто через бездіяльність, безвідповідальність і непрофесійність уряду платіжка в середньому може подорожчати щонайменше на 600-800 грн. Про це прямо заявляють комунальники. Очевидним є факт: за голослівними урядовими заявами про відсутність підстав для зростання тарифів уряд готує населення до чергового підвищення вартості комуналки, а всю відповідальність хоче традиційно перекласти “на місця”.
Хто заробляє на тарифах?
Для більшості українських родин зростання тарифів є непомірним фінансовим тягарем. Однак є ті, хто заробляє, кидаючи на дно бідності громади і «простих смертних». У першу чергу це олігархи-монополісти, які досі контролюють більшість облгазів і газову трубу. В середньому кожна українська родина щомісяця сплачує тільки у кишеню олігарха 150-300 грн. за незрозумілою і непрозорою формулою.
Зрозуміло, чиновники, які безпосередньо відповідальні за тарифну політику, також не залишаються без винагороди. Так, у минулому, до речі, збитковому для “Нафтогазу” році, керівники підприємства отримали премію у розмірі 610 млн. грн. У 2021 році, вже після підтверджених збитків у квітні, чиновники “Нафтогазу” авансом отримали ще 130 млн. грн. премії. Як кажуть, коментарі зайві…
Як зберегти тепло у домівках людей?
Для цього уряд у першу чергу має виконати більшість взятих на себе зобов’язань, зокрема, компенсувати громадам 37 млрд. грн. боргів, що виникли у минулому через непродуману урядову тарифну політику.
Можна також передбачити можливість, щоб громади самостійно могли покривати зростання тарифів. Для цього потрібно передати більше податкових надходжень на місця, зокрема, збільшити частку зарахування до місцевого бюджету податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Така пропозиція міститься в останньому зверненні Асоціації міст України до президента Зеленського.
Врятувати ситуацію могло б забезпечення комунальних підприємств та населення газом українського видобутку. Цей газ приблизно у п’ять разів дешевший, ніж той, яким торгують на міжнародних майданчиках. Нині вартість газу українського видобутку складає 2,5-3 грн. за кубометр. Згідно з Конституцією України, всі надра, у тому числі і газ, належать українському народу. Чому ж його продають у чотири рази дорожче?! Вже кілька десятків комунальних підприємств українських міст звернулися до суду з вимогою продавати український газ для комунальників і населення за адекватною ціною.
Більше того, уряд та парламент могли б знизити вартість видобутку власного газу, адже левову частку його вартості складає рента за користування надрами, котру спрямовують до державного бюджету. Однак сьогодні ми бачимо протилежну ситуацію. Замість проведення реформ, покращання бізнес-клімату, уряд вирішує свої проблеми за рахунок використання надр і підвищення тарифів, а відповідальність перекладає на громади. Така «політика» веде в нікуди.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

На ділянці, яку роздерибанив ексмер Почаєва Олег Іванюк, хочуть збудувати магазин...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 14:32


30 вересня у приміщенні Центральної міської бібліотеки Тернополя відбулися урочисті заходи з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та закриття дванадцятого щорічного загальноміського фестивалю «Бібліофест «Працює кожний - перемагаємо разом»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 9:00


У Тернополі відбулася мистецька імпреза з нагоди 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:10


Середній розмір щомісячної страхової виплати від Фонду соціального страхування України склав за підсумками серпня 5 112,60 гривні – на 801,72 гривні, або 18,6% більше порівняно з тим же періодом 2021 року...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:10


Через великий запит 14 жовтня у Драмтеатрі в Тернополі відбудуться додатковий благодійний концерт для підтримки ЗСУ Іво Бобула...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:24Теми дня
3 Жовтня
1 Жовтня
30 Вересня
29 Вересня
28 Вересня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео