Неділя, 22 липня 2018
• До бару, де збираються іноземні студенти, тернополянка змушена була викликати поліцію • Намагаючись вчинити самогубство, ледь не вбила чоловіка та сина • Садочок для іногородніх дітей: львівські правила жорсткіші за тернопільські • Люди, смакуйте льоди! • Олександр Усик: «На Москву в доброму гуморі» • Хто ви, Юліє Володимирівно? • Сергій Надал: «Традиція, єдність і спільна праця — основи сильної України» • Бійка біля “Алюру”: підозрюваний у вбивстві Віталія Гнитишина відмовився від апеляції • Котельні на альтернативному паливі: вимогу часу підтвердив суд • Розпочалася третя черга ремонту дамби Тернопільського ставу • Тернопільська «Нива» програла у попередньому етапі Кубка України • «Файне Місто»: буде вибухово! • Померла п’ятирічна дівчинка, яка втратила маму і бабусю у ДТП • За підтримки держави чотири родини з Тернопільщини отримали сертифікати на нове житло • Президент України Петро Порошенко у Зарваниці: «Ми з вами молимося за мир, за Україну. І я переконаний: Господь почує нашу молитву» • Руслан Друк та Уляна Джигринюк: «З глини можна зробити все!» • Щоб райський відпочинок не обернувся… пекельними випробуваннями • Скільки коштують труси у брендового Ляшка? • Омріяний мотоцикл став фатальним… • Некрасива, зате розумна…
Василь Махно: «Переконаний, що кожна зустріч чоловіка і жінки – неповторні»

Автор: Опубліковано: 20 Серпня о 10:00 176


Тернопільський поет і письменник Василь Махно, який нині живе у США, каже, що він досі нічого не знає про життя.


З його слів, життя – це щось незрозуміле, в чому ми беремо участь і що неможливо собі розтлумачити, проте дещо тлумачить про стосунки чоловіка і жінки. Любов – це вища форма життя, вважає Василь Махно, а от кохання – це падіння стрімголов і нема певності, що впадеш на приготовлений кимсь брезент.

— Ваша найбільша вада? Чи вона завадила вам у житті?

— Це потрібно запитати у моєї дружини, вона точно знає.

— Ваше ставлення до жінок?

— Мені подобаються красиві й розумні жінки. Саме в такій послідовності: красиві й розумні.

— У вас двоє дітей. Чим вони займаються?

— Так, дві доньки. Старшій Христинці – 24, молодшій Софійці – 14 років. Вони різні за характерами. Христинка —  студентка, Софійка – ще школярка. Старша  якось спробувала перекласти деякі мої оповідання та есеї англійською. Схоже, що їй це вдається.

— Що ви відчували, коли у вас народжувалися дочки? Де ви були в цей час?

— Найбільше хвилювався за дружину Світлану. Старша донька народжена в Тернополі, а молодша уже в Нью-Йорку. При народжені Софійки я був присутній. Пологи не були важкими, але й не легкими. У сусідній палаті народжувала ортодоксальна єврейка, і ми з її чоловіком, стоячи у коридорі, кидали один одному підбадьорюючі погляди. Раптом з палати, де народжувала хасидка, почувся дитячий плач, і щасливий батько забіг до палати. Я ще очікував. Хасид вибіг і попросив мене набрати номер телефону, бо була субота, щоб повідомити когось в Ізраїлі. Я тримав телефон біля його вуха, а він розмовляв. У той час, коли я допомагав щасливому хаcидові, народилася Софійка, і я побачив її вже у шапочці.

Василь Махно з доньками Христиною і Софією та дружиною Світланою.
Український Інститут Америки. 2016.

— Чим саме батьки повинні ділитися з дітьми, а що залишати у своєму житті?

— Батьки не повинні заважати дітям робити свої помилки.

— Як вас виховували, на чому робили акцент?

— Мене виховували дід і баба – материні батьки, потім — мама з вітчимом. Кожен з них у свій спосіб долучився до формування, хоча я люблю китайське прислів’я: «Усі, хто зустрічаються на твоєму шляху, можуть бути твоїми вчителями».

— Як ставитеся до творчих людей, котрі безліч разів розлучаються?

— У кого як виходить. Справа цілком індивідуальна. Взагалі у подружньому житті, стосунках чоловіка і жінки, існують тисячі відтінків, які для стороннього ока прикриті.

— Ви — відома людина. Вам подобається увага шанувальниць? Як реагуєте на захоплення інших вашою персоною?

— Подобається і увага шанувальниць, і самі шанувальниці.

З нікарагуанськими читачами. Гранада. 2016

— Чи можете «прочитати» чоловіка по тому, як він поводиться з жінкою? Чи можете «прочитати» жінку через її ставлення до чоловіка?

— Ставлення чоловіка і жінки одне до одного багато може показати, але не все.

— Чи міняється з роками ваше розуміння кохання? Вірите у любов з першого погляду?

— Думаю, що не змінюється, тому що це почуття неможливо пояснити в першу чергу самому собі, бо переживаєш таке піднесення, яке, здається, прикручує тобі механічні крила, щоб злетіти.

— Ви більше схильні до сімейного життя чи до самотнього?

— Думаю, пів на пів. Інколи мені подобаються родинні обов’язки — скажімо, привезти молодшу дочку зі школи, підвезти на летовище старшу, інколи кошу траву чи прибиваю нову картину на стіну, але заради справедливості треба відверто сказати, що значну частину родинних ниток тримає Світлана. Я люблю самотність, бо у ній пишеться і розмірковується краще.

— Коли можна зрозуміти, що стосунки себе вичерпали? Нині люди легко розривають стосунки…

— Так було завжди, не тільки нині. Існує якийсь запас у стосунках, а коли і чому він вичерпується – не знає ніхто.

— Ваш досвід подолання сімейних криз? Що може бути рятівним колом?

— Обопільна мудрість і витримка.

—  Ви вважаєте романтику неодмінним атрибутом сімейного щастя?

— Неодмінним атрибутом сімейного щастя вважаю довіру.

— Яку жінку треба обирати для життя? А якого чоловіка варто вибирати жінці? У вас же є дочки…

—  Не знаю. Переконаний, що кожна зустріч чоловіка і жінки неповторні, і, як писав Даніло Кіш, досвіду кохання не існує і він не передається, для кожної пари усе вперше.

— Наскільки важлива зовнішність для жінки?

— Я думаю, що це все.

В кабінеті Шмуеля Агнона. Єрусалим, Ізраїль. 2016.

— Тепер змістилися традиційні ролі чоловіка й  дружини. Яку функцію тепер виконує чоловік?

— Так, я вважаю це нормальним, і феміністки мене тут підтримають.  Ми з вами живемо у надто змінному світі, тобто змінюються не лише ролі чоловіка і жінки в соціальному сенсі. Я не думаю, що у родинних стосунках важливо, хто скільки заробляє, важливим є відчуття близької людини, котра готова з тобою ділити усе в житті. У патріархальних суспільствах такий поділ суттєвий, у модерних – ні.

— Хто повинен бути головним у сім’ї?

— Любов.

— Що таке самотність?

— Я переконаний, що кожна людина на якомусь з етапів свого життя починає дивитися внутрішнім зором у себе. Це  я розумію як навчання самого себе самотністю. Самотність присутня у молитві, тобто, якщо молиться християнський чи буддистський монах, мусульманський імам чи іудейський рабин – це завжди слова самотньої людини. Письмо також спосіб самотньої людини порозумітися зі світом. Переконаний також, що з кожним роком, коли людина стає старшою, її самотність поглиблюється і потреба в самотності зростає.

— Свобода – це…

— … відчуття гармонії.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Взимку ще менше було чути, а з настанням теплої пори у закладі почали відчиняти вікна і сусідство із Diamond стало нестерпним...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Відчувши запах газу, чоловік забіг на кухню, перекрив газ і почав відчиняти вікна. У цей момент і сталося загоряння...


Рубрика: Опубліковано: о 17:00


Міська рада кілька разів переносила введення оплати, щоб батьки, які постійно проживають у Тернополі, мали змогу зареєструватися у місті, а громади могли у законному порядку укласти угоди...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Усі дієтологи погоджуються з думкою, що молочне морозиво має не лише високу поживну цінність, а й заспокоює нервову систему...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 15:00


Я говорив це раніше і повторю ще раз: уболівальникам варто очікувати красивого фіналу...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00Теми дня
20 Липня
19 Липня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео