Вівторок, 26 березня 2019
• Юлія Тимошенко вляпалася в черговий скандал • Сучасна технологія вирощування кукурудзи • Моральні авторитети нації підтримують Порошенка • Газові олігархи продовжують боротьбу проти «альтернативи». Новою жертвою атаки стало Рівне • Тарас Кузьо: «Ще один п’ятирічний термін президентства Петра Порошенка дозволить Україні назавжди відокремитися від «русского міра» • Петро Порошенко: «Українців має бути більше!» • Тернопільський футзальний сезон остаточно визначив переможців • У конкурсі «Miss Europe World’2019» перемогла українка • «Тернопільбуд»: компанія, яка побудувала Тернопіль, святкує 75-річчя • Доступний спорт — у кожну школу Тернопілля! • ТНЕУ згуртував молодь, народжену перемагати! • Микола Томенко: «Об’єднання навколо Анатолія Гриценка матиме позитивний результат» • Степан Барна: «Наша спільна стратегія — створити щонайменше чотири округи з утилізації сміття в області» • Заміна старих маршруток: мерія оновлює автобусний парк Тернополя • Лікарі Тернопільщини – за якісні зміни в медицині! • Віктор Овчарук: «Особливо перспективним напрямком для Тернопільщини є медичний туризм» • Тернопільська кондитерка започаткувала акцію «Торт у подарунок» • Нові правила для керівництва «Нафтогазу України» • У збірній України з біатлону — троє тернополян • Тернопільський плавець Сергій Лисобей – чемпіон України з плавання
Василь Махно: «Переконаний, що кожна зустріч чоловіка і жінки – неповторні»

Автор: Опубліковано: 20 Серпня о 10:00 179


Тернопільський поет і письменник Василь Махно, який нині живе у США, каже, що він досі нічого не знає про життя.


З його слів, життя – це щось незрозуміле, в чому ми беремо участь і що неможливо собі розтлумачити, проте дещо тлумачить про стосунки чоловіка і жінки. Любов – це вища форма життя, вважає Василь Махно, а от кохання – це падіння стрімголов і нема певності, що впадеш на приготовлений кимсь брезент.

— Ваша найбільша вада? Чи вона завадила вам у житті?

— Це потрібно запитати у моєї дружини, вона точно знає.

— Ваше ставлення до жінок?

— Мені подобаються красиві й розумні жінки. Саме в такій послідовності: красиві й розумні.

— У вас двоє дітей. Чим вони займаються?

— Так, дві доньки. Старшій Христинці – 24, молодшій Софійці – 14 років. Вони різні за характерами. Христинка —  студентка, Софійка – ще школярка. Старша  якось спробувала перекласти деякі мої оповідання та есеї англійською. Схоже, що їй це вдається.

— Що ви відчували, коли у вас народжувалися дочки? Де ви були в цей час?

— Найбільше хвилювався за дружину Світлану. Старша донька народжена в Тернополі, а молодша уже в Нью-Йорку. При народжені Софійки я був присутній. Пологи не були важкими, але й не легкими. У сусідній палаті народжувала ортодоксальна єврейка, і ми з її чоловіком, стоячи у коридорі, кидали один одному підбадьорюючі погляди. Раптом з палати, де народжувала хасидка, почувся дитячий плач, і щасливий батько забіг до палати. Я ще очікував. Хасид вибіг і попросив мене набрати номер телефону, бо була субота, щоб повідомити когось в Ізраїлі. Я тримав телефон біля його вуха, а він розмовляв. У той час, коли я допомагав щасливому хаcидові, народилася Софійка, і я побачив її вже у шапочці.

Василь Махно з доньками Христиною і Софією та дружиною Світланою.
Український Інститут Америки. 2016.

— Чим саме батьки повинні ділитися з дітьми, а що залишати у своєму житті?

— Батьки не повинні заважати дітям робити свої помилки.

— Як вас виховували, на чому робили акцент?

— Мене виховували дід і баба – материні батьки, потім — мама з вітчимом. Кожен з них у свій спосіб долучився до формування, хоча я люблю китайське прислів’я: «Усі, хто зустрічаються на твоєму шляху, можуть бути твоїми вчителями».

— Як ставитеся до творчих людей, котрі безліч разів розлучаються?

— У кого як виходить. Справа цілком індивідуальна. Взагалі у подружньому житті, стосунках чоловіка і жінки, існують тисячі відтінків, які для стороннього ока прикриті.

— Ви — відома людина. Вам подобається увага шанувальниць? Як реагуєте на захоплення інших вашою персоною?

— Подобається і увага шанувальниць, і самі шанувальниці.

З нікарагуанськими читачами. Гранада. 2016

— Чи можете «прочитати» чоловіка по тому, як він поводиться з жінкою? Чи можете «прочитати» жінку через її ставлення до чоловіка?

— Ставлення чоловіка і жінки одне до одного багато може показати, але не все.

— Чи міняється з роками ваше розуміння кохання? Вірите у любов з першого погляду?

— Думаю, що не змінюється, тому що це почуття неможливо пояснити в першу чергу самому собі, бо переживаєш таке піднесення, яке, здається, прикручує тобі механічні крила, щоб злетіти.

— Ви більше схильні до сімейного життя чи до самотнього?

— Думаю, пів на пів. Інколи мені подобаються родинні обов’язки — скажімо, привезти молодшу дочку зі школи, підвезти на летовище старшу, інколи кошу траву чи прибиваю нову картину на стіну, але заради справедливості треба відверто сказати, що значну частину родинних ниток тримає Світлана. Я люблю самотність, бо у ній пишеться і розмірковується краще.

— Коли можна зрозуміти, що стосунки себе вичерпали? Нині люди легко розривають стосунки…

— Так було завжди, не тільки нині. Існує якийсь запас у стосунках, а коли і чому він вичерпується – не знає ніхто.

— Ваш досвід подолання сімейних криз? Що може бути рятівним колом?

— Обопільна мудрість і витримка.

—  Ви вважаєте романтику неодмінним атрибутом сімейного щастя?

— Неодмінним атрибутом сімейного щастя вважаю довіру.

— Яку жінку треба обирати для життя? А якого чоловіка варто вибирати жінці? У вас же є дочки…

—  Не знаю. Переконаний, що кожна зустріч чоловіка і жінки неповторні, і, як писав Даніло Кіш, досвіду кохання не існує і він не передається, для кожної пари усе вперше.

— Наскільки важлива зовнішність для жінки?

— Я думаю, що це все.

В кабінеті Шмуеля Агнона. Єрусалим, Ізраїль. 2016.

— Тепер змістилися традиційні ролі чоловіка й  дружини. Яку функцію тепер виконує чоловік?

— Так, я вважаю це нормальним, і феміністки мене тут підтримають.  Ми з вами живемо у надто змінному світі, тобто змінюються не лише ролі чоловіка і жінки в соціальному сенсі. Я не думаю, що у родинних стосунках важливо, хто скільки заробляє, важливим є відчуття близької людини, котра готова з тобою ділити усе в житті. У патріархальних суспільствах такий поділ суттєвий, у модерних – ні.

— Хто повинен бути головним у сім’ї?

— Любов.

— Що таке самотність?

— Я переконаний, що кожна людина на якомусь з етапів свого життя починає дивитися внутрішнім зором у себе. Це  я розумію як навчання самого себе самотністю. Самотність присутня у молитві, тобто, якщо молиться християнський чи буддистський монах, мусульманський імам чи іудейський рабин – це завжди слова самотньої людини. Письмо також спосіб самотньої людини порозумітися зі світом. Переконаний також, що з кожним роком, коли людина стає старшою, її самотність поглиблюється і потреба в самотності зростає.

— Свобода – це…

— … відчуття гармонії.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Увесь світ почув її розмову з Коломойським про «повну підтримку» і «спільну мету»...


Рубрика: Опубліковано: о 18:00


На сьогоднішній день Україна входить в десятку світових лідерів по виробництву кукурудзи і може значно підвищити свої позиції в рейтингу впровадженням сучасних підходів...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:54


Представники групи «1 грудня», Меджліс кримськотатарського народу, Всеукраїнське товариство репресованих та інші інтелектуали закликають патріотів об’єднатися навколо Президента...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:00


Тернопіль першим з обласних центрів України оголосив про поступовий перехід з опалювання дорогим російським газом на дешеві альтернативні українські джерела палива...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:00


У середу, 13 березня, до Тернополя завітав британський і канадський політолог з питань української політики, економіки та безпеки Тарас Кузьо...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00



Теми дня
25 Березня
22 Березня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео