Четвер, 23 березня 2023
• Вчинив домашнє насильство – зумій понести за нього відповідальність • «Контінентал» розпочав весняну посівну • 77 тисяч гривень – за неіснуючий квадроцикл • Викрав телефон із-під прилавка • Сергій Добалюк: «У час війни кожен із нас мусить бути волонтером» • Майстриня з Тернопільщини втратила понад 15 тисяч гривень • «Війна змінає маски. На фронті всі — справжні» • «Гаряча лінія» для підтримки родин полеглих Героїв • Міський голова Тернополя відвідав на передовій захисників із 44-ої тернопільської бригади • Волонтерка Тіфані привезла допомогу до Тернополя • «Я не прийшов вбивати, а — захищати рідну землю» • Ляльки Лідії Лапки — для перемоги • Іконописець Володимир Шерстій пройшов пекельні бої на Харківщині • Фонд житла — для тимчасового проживання переселенців • Російська ракета вдарила по Підгаєччині • Нове життя знайденого на складі Кобзаря • Гектари маскувальних сіток — із «цеху» історичного факультету • Волонтери центру «Допомога армії від Тернополя» вирушили до наших захисників на фронт • «Якщо Бог і є, Він носить форму мого покоління» • Вдова загиблого Героя купила авто для побратимів чоловіка
Віталій Луй: «СОКи допоможуть підвищити зайнятість на селі та дозволять людям самостійно заробляти гроші»

Опубліковано: 25 Березня о 15:00 84


Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (скорочено — СОК) — неприбуткові обслуговуючі організації, від яких очікується майбутній бум розвитку індивідуальних селянських господарств та ліквідація безробіття на селі.


Достатньо згадати, що більшість з великих транснаціональних господарств з переробки молока свого часу розпочинали з аналогів саме таких кооперативів і поступово виросли до міждержавного рівня.

СОКи у нашій області, а їх створено уже понад десяток, поки що перебувають на початкових стадіях свого розвитку і, звісно, потребують допомоги від влади. Про те, як відбувається становлення обслуговуючих кооперативів на Тернопіллі, розповідає директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації Віталій Луй.

НЕ ПЛУТАТИ З КОЛГОСПАМИ!

«Не варто плутати кооперативи з колгоспами. Якщо і є якісь спільні риси між цими об’єднаннями, то радше формальні, аніж реальні. Що таке колгосп? Штучно створена структура, яка примусово змушувала селян вступати до своїх лав, відбирала у людей худобу, виробничі засоби, а потім постачала продукт на благо держави, будучи фактично її власністю. Зовсім інша справа — сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (до речі, наразі згідно із законодавством вони неприбуткові), в які люди об’єднуються під впливом спільної ідеї для провадження певного виду діяльності. Ця діяльність не є прибутковою і покликана допомогти веденню індивідуальних господарств», — наголосив Віталій Луй.

СЕРЕД ЛІДЕРІВ РАЙОНИ, ДЕ РОЗВИНУТЕ ЯГІДНИЦТВО

«Найбільше пожвавлення у створенні СОКів бачимо на півночі області, а саме на Кременеччині. Серед лідерів також селянські господарства Бережанського та Козівського районів. Я пов’язую таку активність з тим, що саме у цих районах найкращі умови для вирощування ягід, а відродження СОК розпочинається саме з ягідництва», — проінформував директор департаменту агропромислового розвитку.

НА ТЕРНОПІЛЛІ АКТИВНО ДІЄ ПОНАД ДЕСЯТОК СОКів

«Окрім вирощування ягід, відзначу ще садівництво, переробну галузь, а також молочні кооперативи, відродження яких для нас є нині пріоритетом. А загалом у нашій області активно діючими є 13 СОКів, і відгуки про їх діяльність тільки позитивні. Зареєстровано більше, однак частина ще у фазі напрацювань подальшої роботи. Головним ефектом їх діяльності, на мою думку, є підвищення показників зайнятості населення, а також можливість для людей самостійно заробляти гроші. Ті ж, наприклад, екструдер, млин чи лінія з поливу води коштують досить великі гроші, і індивідуально селяни не мають змоги їх використовувати. Натомість гуртуючись у кооперативи, вкладаючи невеликі статутні внески, індивідуальні селянські господарства можуть спільно купити таку техніку і з її допомогою виробляти певний продукт, економлячи на виробничих засобах. Важливим є також те, що збуваючи продукцію разом, великими партіями, члени кооперативу тим самим продають її за значно вигіднішою ціною», — пояснив Віталій Луй.

ДОПОМОГА КООПЕРАТИВАМ

«Нині ми виокремлюємо три джерела допомоги у розвитку СОК. У кожному районі розроблена програма розвитку сільського господарства, у них підтримка кооперативів виділена в окремі розділи. Під розвиток кооперативів закладають також кошти до районних бюджетів. Іншим напрямком підтримки кооперативів є гранти. В області активно діє спільний проект Європейського Союзу та Програми Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», незабаром напрямок із фінансування
СОКів має відкрити і USAID. Ну, а третім напрямком підтримки таких кооперативів є допомога великих агропромислових підприємств, таких як «Мрія» і «Кернел», мешканцям тих населених пунктів, де ці підприємства сумлінно орендують селянські паї», — зазначив директор Департаменту агропромислового розвитку.

ВНЕСОК ОБЛАСНОЇ ВЛАДИ

«На рівні області фінансування розвитку кооперативів відбувається вже четвертий рік поспіль. Цьогоріч обласна рада заклала до бюджету з такою метою 600 тис. грн., однак ми плануємо збільшити цю суму і витратити на такі потреби до 1,5 млн. грн. Торік ми профінансували всіх заявників, що до нас зверталися з готовими бізнес-планами. Можливо, не на 100% від потреби, але всі отримали фінансову та консультативну допомогу. Гадаю, що у нинішньому році нам вдасться забезпечити допомогу для більшої кількості кооперативів», — підкреслив Віталій Луй.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

Конституція України передбачає, що людина, її життя і здоров’я честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:33


У Компанії «Контінентал Фармерз Груп» стартувала весняна посівна’2023...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:29


Майже 77 тисяч гривень втратив житель Чортківського району...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:16


Позбавлення волі строком від п’яти до восьми років загрожує двом чоловікам які привласнили чужі мобільні телефони. Міри покарання їм обере суд...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:13


Козівська громада за рік війни відправила на фронт 70 бусів допомоги ...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 11:15



Теми дня
23 Березня
16 Березня
15 Березня