Четвер, 28 березня 2024
• У Чорткові вперше зробили складну операцію на серці • Залозецький став повернули у власність громади • Ремонтують аварійний міст на під’їзді до Тернополя з боку Бродів • “Закрити очі” за 100 доларів: водій пропонував хабар поліцейським • Смертельна аварія у Кам’янках: водій “Skoda Octavia” загинув на місці • Впав із чотириметрової висоти: смерть на будівництві біля Тернополя • Валерій Бачинський – новий директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки • Перископи та антени до рацій роблять у Бережанах • Професор із Тернопільщини донатить на виготовлення дронів • Уламки російської ракети впали на подвір’я на Тернопільщині • Вчителі англійської мови з Тернополя здобуватимуть досвід у Канаді • “Кохання наповнює життя змістом”. У Тернополі одружився військовослужбовець • Поліг біля Бахмута. На щиті повертається захисник із Тернопільщини • Втратила 150 тисяч гривень: жінка з Чортківщини повірила шахраям • Через важке поранення у госпіталі помер захисник із Мельнице-Подільської громади • Депутат Тернопільської обласної ради вимагав “відкати” від… поранених воїнів ЗСУ • Писанкарство в час війни. У Гусятині провели майстер-клас для переселенців • Нетверезий злодій крав велосипед і зламав ногу • Стрім із… лелечого гнізда • Віртуальна подруга шантажувала інтимними фотографіями
Віталій Луй: «СОКи допоможуть підвищити зайнятість на селі та дозволять людям самостійно заробляти гроші»

Опубліковано: 25 Березня о 15:00 87


Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (скорочено — СОК) — неприбуткові обслуговуючі організації, від яких очікується майбутній бум розвитку індивідуальних селянських господарств та ліквідація безробіття на селі.


Достатньо згадати, що більшість з великих транснаціональних господарств з переробки молока свого часу розпочинали з аналогів саме таких кооперативів і поступово виросли до міждержавного рівня.

СОКи у нашій області, а їх створено уже понад десяток, поки що перебувають на початкових стадіях свого розвитку і, звісно, потребують допомоги від влади. Про те, як відбувається становлення обслуговуючих кооперативів на Тернопіллі, розповідає директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації Віталій Луй.

НЕ ПЛУТАТИ З КОЛГОСПАМИ!

«Не варто плутати кооперативи з колгоспами. Якщо і є якісь спільні риси між цими об’єднаннями, то радше формальні, аніж реальні. Що таке колгосп? Штучно створена структура, яка примусово змушувала селян вступати до своїх лав, відбирала у людей худобу, виробничі засоби, а потім постачала продукт на благо держави, будучи фактично її власністю. Зовсім інша справа — сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (до речі, наразі згідно із законодавством вони неприбуткові), в які люди об’єднуються під впливом спільної ідеї для провадження певного виду діяльності. Ця діяльність не є прибутковою і покликана допомогти веденню індивідуальних господарств», — наголосив Віталій Луй.

СЕРЕД ЛІДЕРІВ РАЙОНИ, ДЕ РОЗВИНУТЕ ЯГІДНИЦТВО

«Найбільше пожвавлення у створенні СОКів бачимо на півночі області, а саме на Кременеччині. Серед лідерів також селянські господарства Бережанського та Козівського районів. Я пов’язую таку активність з тим, що саме у цих районах найкращі умови для вирощування ягід, а відродження СОК розпочинається саме з ягідництва», — проінформував директор департаменту агропромислового розвитку.

НА ТЕРНОПІЛЛІ АКТИВНО ДІЄ ПОНАД ДЕСЯТОК СОКів

«Окрім вирощування ягід, відзначу ще садівництво, переробну галузь, а також молочні кооперативи, відродження яких для нас є нині пріоритетом. А загалом у нашій області активно діючими є 13 СОКів, і відгуки про їх діяльність тільки позитивні. Зареєстровано більше, однак частина ще у фазі напрацювань подальшої роботи. Головним ефектом їх діяльності, на мою думку, є підвищення показників зайнятості населення, а також можливість для людей самостійно заробляти гроші. Ті ж, наприклад, екструдер, млин чи лінія з поливу води коштують досить великі гроші, і індивідуально селяни не мають змоги їх використовувати. Натомість гуртуючись у кооперативи, вкладаючи невеликі статутні внески, індивідуальні селянські господарства можуть спільно купити таку техніку і з її допомогою виробляти певний продукт, економлячи на виробничих засобах. Важливим є також те, що збуваючи продукцію разом, великими партіями, члени кооперативу тим самим продають її за значно вигіднішою ціною», — пояснив Віталій Луй.

ДОПОМОГА КООПЕРАТИВАМ

«Нині ми виокремлюємо три джерела допомоги у розвитку СОК. У кожному районі розроблена програма розвитку сільського господарства, у них підтримка кооперативів виділена в окремі розділи. Під розвиток кооперативів закладають також кошти до районних бюджетів. Іншим напрямком підтримки кооперативів є гранти. В області активно діє спільний проект Європейського Союзу та Програми Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», незабаром напрямок із фінансування
СОКів має відкрити і USAID. Ну, а третім напрямком підтримки таких кооперативів є допомога великих агропромислових підприємств, таких як «Мрія» і «Кернел», мешканцям тих населених пунктів, де ці підприємства сумлінно орендують селянські паї», — зазначив директор Департаменту агропромислового розвитку.

ВНЕСОК ОБЛАСНОЇ ВЛАДИ

«На рівні області фінансування розвитку кооперативів відбувається вже четвертий рік поспіль. Цьогоріч обласна рада заклала до бюджету з такою метою 600 тис. грн., однак ми плануємо збільшити цю суму і витратити на такі потреби до 1,5 млн. грн. Торік ми профінансували всіх заявників, що до нас зверталися з готовими бізнес-планами. Можливо, не на 100% від потреби, але всі отримали фінансову та консультативну допомогу. Гадаю, що у нинішньому році нам вдасться забезпечити допомогу для більшої кількості кооперативів», — підкреслив Віталій Луй.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

У Чортківській центральній міській лікарні 69-річному пацієнту із Горішньої Вигнанки успішно імплантували в серце трикамерний кардіовертер-дефібрилятор...


Опубліковано: о 22:03


Прокурори Бережанської окружної прокуратури забезпечили виконання рішення суду щодо повернення у комунальну власність земельної ділянки та водного об’єкта вартістю 15 мільярдів гривень в межах гідрологічного заказника місцевого значення, що входить до складу території об’єктів смарагдової мережі Європи «Seretskyi»...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:59


Служба відновлення проводить капітальний ремонт аварійного мосту між селами Плотича та Івачів-Долішній Тернопільського району...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:56


100 доларів і 500 гривень пропонував працівникам поліції мешканець Тернопільського району, якого зупинили на дорозі...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:52


Причини чотирьох аварій, які трапилися на дорогах Тернополя та області, встановлюють слідчі...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:32



Теми дня
26 Березня
25 Березня
24 Березня
22 Березня