Четвер, 02 липня 2020
• Найактивніші представники молодіжного сектора Тернополя отримали нагороди • Берег турецький вже не тільки сниться… • Професор Петро Масляк: «Мери-націоналісти показують приклад, як будувати нову українську Україну» • «Дністер» утримує лідерство • Децентралізація по-нашому: з таємницями і поспіхом • Українські міста можуть перетворитися на «нові Венеції» • «Слово і Діло»: Сергій Надал – найвідповідальніший мер України впродовж шести років • Без маски – штраф: скількох мешканців Тернопільщини покарали через порушення карантину? • Дві смерті і четверо травмованих… • Планували весілля… У ДТП на Лановеччині загинули наречені Вікторія Мірза і Роман Довгаль • Полуничний бізнес біля Почаєва: коронавірус не вплинув, а дощі завдали збитків • “Золоте поле” і “Ternovv”: файна якість і файна ціна для Файного міста! • Незадоволених Зеленським вперше стало більше, ніж задоволених • Більшість українців вважають справедливими справи проти Порошенка • Чи відкриють для українців кордони ЄС з 1 липня ? • Початок курортного сезону: як виглядає пляжне життя Херсону та Одеси • Чудовий захід сонця у Тернополі (відео) • У Тернополі нагородили найактивніших представників молодіжного сектору • За добу на Тернопільщині зробили 444 тести, підтвердили 20 випадків COVID-19 • Тернопіль кращає з кожним днем
Всі кажуть: “Вам так добре!” але ніхто не хоче тут жити, бо тре робити

Автор: Опубліковано: 22 Жовтня о 18:00 87


На хуторі Мартинівка на Бучаччині живе лише дві сім'ї - та й ті гніваються між собою .


Посеред поля стоїть поштукатурена цегляна хата. Коло хліва пасуться кури. Над великою терткою з кабачком у руці схилився чоловік. Коли підходжу, тікає до хати. З будинку виходить жінка у блакитній безрукавці поверх кофти й рябої блузки.

– Тутво жити, то тра мати гідного пса й господара, – поправляє на голові квітчасту коричневу хустину 86-річна Ольга Мороз.

Мешкає на хуторі Мартинівка Бучацького району на Тернопільщині. Сюди не їздить автобус, пише журнал «Країна».Сільська рада – за 9 км, у селі Пилява. На хуторі залишилися дві родини.
Ольга Григорівна живе із 83-річним Зеновієм Семеновичем. Офіційний чоловік помер 20 років тому. – А тому хлопові, який жиє зі мнов, 20 років тому жінка померла, – продовжує Ольга Мороз. – Тілівізора не маю, пральної не маю. Бувало, навіть не знала, що вже за день. Хтось над’їде, то спитаюся. Бо гадаю, якби свєто, то щоб не робити. Правда, невістка до мене дзвонила. Тепер щось перестала. Виховала трьох синів і дочку. Маю 25 правнуків. Навіть ніхто не наглєне. Син, як женився, привели молоду. Свахи співали: «Твори мати різку, ведемо ти невістку. Висока, як драбина, а гнила, як кобила. Корови не видоїт, бо сє хвоста боїт. А шмаття ти не попере, бо сє з тебе вбере». І так було. Ніц не хотіла робити. Одного сина побили сім років тому. В реанімації лежав. «Зеню, хто тебе так побив?» – питала. Казав: «Не знаю». Не хтів признатися. Помер після того, – схлипує. – Раз у тиждень ходжу до Ромашівки за 4 кілометри. Там живе дочка. Несу молоко. Там у магазині куплю хліба.
На подвір’ї в жінки пасуться індики.

– З весни мала 30 курей і три когути, – продовжує Ольга Григорівна. – Люди покрали.
– Які люди? Їх тут нема, – дивуюся.
– Чекайте, я вам скажу. Там сітка попри хлів. Котрі індики були тяжкими, тих покрали. Ще пару індичат лишилося. А кілька років тому вночі вивели корову зі стайні і ялівку. Боженько, що я маю робити? Чи втопитися, чи що? І Бог мені дав здоров’я. Молюся багато. Ходила в Білі’м (село Біла неподалік Чорткова, – ред.) до жінки, яка знається на тому. Вона не ворожка, в Бога вірує, свічки світить. Попросила її сказати, хто то. Відповіла, що то по сусідству і по родині. Я пішла в міліцію. Той із карного розшуку сказав: «Я приведу до відповідальності тих, хто вкрав вашу худобу. Щось вони вам сплатєт». А я: «Дайте спокій. Або мене заб’ют, або хату підпалєт».
За Союзу з худоби мала гроші. Тримала три корови. Сапалося по 3 гектари бурака. Тисячі ставила на книжку. Маю 16 ощадних книжок. Мій небіжчик казав: «Клади гроші на книжку. З проценту можна буде жити».
Ольга Григорівна виносить із хати радянські ощадні книжки, кілька знімків.
– Дивіться, скілько маю грошей. Пропали, – сідає на лавку, розкладає книжки. На них залишилися 29 тисяч рублів. – А тут моя донечка, – показує фото. – Сумненька на фотографії. Вчилася в Тернополі на поварку. Має пияка. Останнє з хати виносит за горівку.
Ольга Мороз іде до накритої дошками і бляхою криниці.
– Не маю води, – витирає сльози. – Дощівку п’ю. У криниці є вода. Але була злива. А тут качки напаскудили. І всьо йде в криницю. Тамечка і жаби є.
– Во, дивіться, впала вода, – відкидає одну за одною дошки. – Сусід має криницю, але засуває на колодку. Флєшку води не дасть. А я бідного не годна відпустити, щоб щось не дала. Маю внука в Пиляві. Дала йому пай, бо має п’ятеро дітей. Дала бичка файного, єндика великого. Та й із пенсії дала дві тисячі, бо робив вісілє.
За хатою починається акуратно прополота грядка квасолі.
– Посадила картоплю і копала сама, – каже Ольга Григорівна. – Ніц не маю сего року. Цибулі нема. Пирогів наварила нині. В п’єцу хліба спечу. Але слабую трохи. Вчора гроші на ліки видала. Певне буду вмирати.
Питаю, як пройти до іншої хати.
– Нащо вам туда йти? – хмуриться. – Нема чого йти до них. Казав, що мене заб’є. Тут люди хати полишили, а яблуні й горіхи стоять. Хтіла горіхів назбирати. Дивлюся, нема. Уже позбивав.
Від двору Ольги Мороз зарослями йду до старої криниці. Навпроти неї стоїть хата з необгородженим подвір’ям та великим садом. Поряд – багато квітів. Гавкає чорний пес. З хати виходить чоловік.
– І їх двоє старих, і нас двоє старих. І гніваємося. А во нинька неділя, щось би поговорити, як життє наше. А не годен, – усміхається Михайло Чорний, якому 78 років.


– Вона таке плете. Всіляко на нас говорить, – виходить із хати його дружина 80-річна Станіслава Павлівна. – Як було нас на хуторі багато, всі погані були. Голова сільської ради постійно її спам’ятовує. Поліцію щомісяця на того чоловіка, що з нею живе, викликає. Каже, він у неї щось краде.
– Не маємо на них часу, – каже Михайло Васильович. – А во, видите, кілько сушени ми вже заготовили? Внуки до нас приїжджають.
– До войни тут було 55 хат, – згадує Станіслава Павлівна. – Потім їх порозбивали. Хто де втік. Мій дід був не паном, але багачем. Пам’ятаю, як німецький літак надлетів, а на нашому подвір’ю стояв руский штаб. Всьо погоріло, тілько хата лишилася, як кинув німец снаряд.
– Трохи далі звідси колись була школа, – Михайло Васильович прийшов із пакетом яблук. – Ще сім хат лишилося в доброму стані. Але одну почали валити. У другій вже вікна повитягували і двері.
– Хати такі, що можна в них жити, – говорить жінка. – Є люди, які не мають житла, бідують чорно. Але не хочуть робити. Вона хоче, жеби їй всьо поправили. Як я негодна була помастити, то собі наймала жінку. І всьо в мене було алєгантське, бо не можу інакше жити. А люди чекают, щоб їм держава зробила. Я мала четверо дітей. Що мені держава дала? Ще наміряла буряка, і ти маєш його посапати – штири з половиною гектари. Я робила на ланці й зараз беру 1700 гривень. А він півтори тисячі має. На тракторі робив. Ми ще до школи ходили, то він уже на прицепі був, бо тре було якось жити.
А це так два дні бараболь ся назбирали, що ледве теплі, – сміється Станіслава Павлівна. – Він свариться, нащо багато насадила. Десь 10 соток. Маю ще буряк, капусту, огірки, помідори, кавуни. Зібрали 2 тонни пшениці. Тримаємо качок, курей і кролів.
– Нам тут не сумно, – говорить Михайло Васильович. – Бабка є, то телевізор включимо. А в будній день щось робимо. Не виїхали, бо тут могила сина. 22 роки мав. В армії служив. Прийшов додому, помився і сів на мотоцикл з коляскою. Мав дівчину на Пушкарях. Його так на мотоциклі просквозило – за штири години помер. Залишилися у нас дві доньки і син. У нас файний цвинтар, але ніхто там вже не буде ховатися. Люди приїздять на могили сюди. На Великдень буває ромашівський священик. Маємо капличку.
– Як робила весілля старшій доньці, то ще були тут люди, молодь, – додає Станіслава Павлівна. – У нас гуляли 400 людей. Жив тут переселенець-ковбасник. То він на весілля зробив сім ґатунків м’яса. Ми забили бика, дві свині. Тепер як хтось приїздить, то кажуть: «Вам тут так добре». Але ніхто не хоче тут жити, бо тра робити. Нині в селі люди не хочуть працювати. Всьо поспивалося. А ми привикли, аби всьо було і багато. Хліб печу. Чоловік іде на автобус у Войцихівку. Їде до міста, чого треба – купує. Щось донька з Чорткова привозит.
– Дороги, донечко, нема, – каже Михайло Чорний. – Як закурить взимку, то фермера Гадза просимо прогорнути.
– Як був колгосп, – каже жінка, – то люди постійно ходили сюди випити. А тепер бояться, бо Гадз має всюди камери. Вже хлопці до мене навіть за яблуком не зайдут.
– Раз у хаті вечеряю, а вона: «Іди, якийсь хлоп під вікном», – говорить господар. – Дивлюся – знайомий. Питаю, що хоче. Каже: «Вуйку, не знаю, де я є». П’яний – у дошку. На рибу їздив.
– Хто знає, звідки хлопці сюди на рибу їздять, – каже жінка. – Але щоби робили нам пакість, то нє. А в сусідки справді корову і ялівочку вкрали. Але то свої. Вони між собою якісь рахунки мали. У нас навіть стебла ніхто не взяв.
Михайло Чорний іде рвати грона калини. Дарує букет. Питає, коли ще навідаюся на хутір.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Традиційно в останню неділю червня в Україні відзначають День молоді. З нагоди свята більше 30-ти активних молодих людей, котрі розвивають молодіжну сферу Тернополя, отримали нагороди та відзнаки міського голови Сергія Надала...


Рубрика: , , Опубліковано: о 20:00


З новими правилами і «олінклюзивом» за склом — Туреччина уже приймає туристів...


Рубрика: , Опубліковано: о 19:00


На Україну очікують великі перетворення. Ще трохи — і тут має постати нова система державного управління. Час і саме життя вимагають кардинальних і швидких змін, економічного розвитку. А це можливо тільки за умови, якщо до влади в країні прийдуть українські націоналісти...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:00


У неділю, 28 червня, у третьому турі вищої ліги чемпіонату Тернопільської області відбулися чотири поєдинки. Пропонуємо до вашої уваги їх результати...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:30


У попередніх номерах «НОВОЇ…» ми широко висвітлювали фінальний етап реформи децентралізації і, зокрема, ризики, які він несе для нашої області. Нагадаємо, що Тернопілля, всупереч логіці, планують розділити лише на три райони, і експерти прогнозують наступні кроки діючої столичної влади, спрямовані на повне розформування області...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:00Теми дня
1 Липня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео