Четвер, 25 квітня 2024
• Мінливий квітень: коли в Україну повернеться тепло? • 9000 доларів за те, щоб «швидко перебігти кордон» • “Батько загиблого Героя несе хрест іншого Героя”. На Тернопільщині попрощалися із захисником • У Тернополі у парку “Сопільче” провели змагання зі спортивного орієнтування • Тернополянин оплатив оренду квартири… шахраєві • Міський голова Тернополя від себе передав допомогу на фронт • На Тернопільщині є майже сотня вільних вакансій для лікарів • Біля Тернополя намагались застрелити кримінального авторитета • На війні загинув 22-річний захисник Денис Каразія із Кременеччини • У чоловіків із Чортківщини виявили незаконні зброю і набої • У Тернополі двоє підлітків отруїлися алкоголем • Юні волонтери з Шумщини допомагають ЗСУ • Зупинив суддю і поплатився посадою. Патрульного з Тернополя звільнили за перевищення службових обов’язків • Знайшли мертвою на полі. Прикрий випадок на Тернопільщині • Троє посадовців із Тернопільщини заподіяли збитків на 26 мільйонів гривень • У Тернополі засуджено трьох депутатів російської держдуми • Військовий з Тернополя Дмитро Линва два роки бореться з онкологією • «У наш офіс в Харкові прилетіла російська ракета…» • Колишнього начальника Тернопільської державної податкової інспекції засудили за вимагання грошей • На Рівненщині знайшли давню ікону художника з Тернопільщини
Як це було: Тернопіль під час Революції Гідності

Опубліковано: 23 Листопада о 16:39 64


21 листопада Україна відзначила День Гідності і Свободи. Особливого значення цей день набув для всіх нас після Революції Гідності 2013-2014 років.


Тернополю тоді випала історична місія стати двигуном революції. Міська влада на чолі з Сергієм Надалом без зайвої дипломатії закликала людей до всенародного спротиву.

Перші дні

Тернопіль одним з перших розпочав акції протесту. 21 листопада на вулиці вийшли студенти тернопільських вишів. А вже 22 листопада міський голова Сергій Надал підписав розпорядження про позачергову сесію на Театральному майдані. 24 листопада відбулося всенародне віче “За європейську Україну!” Віче ухвалило резолюцію з вимогою відставки уряду, що було публічно підтримане Тернопільською міською радою. Сергій Надал з перших же днів революції звернувся до всієї громади міста із закликом вийти на вулиці на знак протесту проти спроб запровадити авторитаризм. В окремому зверненні очільник Тернополя звернувся до правоохоронців із закликом переходити на сторону громади. Тернопіль був єдиним містом, де з самого початку Революції Гідності міський виконком не лише підтримував, а й брав активну участь в організації спротиву насильству і спробам знищити українську демократію.

Посіпаки Януковича порушили проти мера Надала десятки кримінальних справ

Варто нагадати, що в той тривожний час переважно місцева влада, на відміну від Тернополя, поводилася набагато обережніше. У ті перші дні важко було спрогнозувати, чим завершаться революційні події. На початках представники центральної вертикалі спробували навіть чинити репресії проти органів самоврядування. Особисто проти Сергія Надала було порушено кілька десятків кримінальних справ за “неправомірні рішення”. Сам же голова Тернополя, згадуючи ті події, каже, що відчував за собою громаду, а тому був впевнений у правоті своїх дій.

Переломним моментом стало побиття студентів у ніч на 30 листопада. Тоді ж Сергій Надал закликав людей вирушати на Київ для протидії репресіям та терору. Міська рада оголосила недовіру уряду. Поставила вимогу про відставку уряду та проведення дострокових парламентських виборів. З ініціативи міського голови Тернополя у школах було проведено перший урок, присвячений Революції Гідності. У центральній частині міста задля уникнення провокацій було заборонено продаж алкогольних напоїв. Міськвиконком почав координувати створення перших добровольчих загонів для забезпечення громадського порядку. В той же час міський голова Тернополя звернувся до голів обласних центрів сусідніх областей із закликом організувати спільний спротив репресіям та тоталітаризму.

Тернопіль першим в Україні відмовився виконувати накази Януковича

Тернопіль прийняв перших поранених з Києва. За рішенням міського голови, по всьому місту було вивішено українські національні прапори та прапори Ради Європи, які стали причиною нової кримінальної справи проти Сергія Надала.

11 грудня Тернопільська міська рада з ініціативи міського голови прийняла рішення відмовитись від виконання злочинних указів, наказів, постанов, розпоряджень та інших нормативних документів Президента України, Кабінету Міністрів України та їх структурних підрозділів на місцях, які порушують права людини та громадянські свободи; закликала правоохоронців та військовослужбовців не виконувати злочинні накази, спрямовані проти демократії, прав та свобод громадян України. У місті розпочала роботу створена міським головою комісія із документації злочинів проти громадянських свобод.

Уряд спробував заблокувати роботу господарських підприємств Тернополя, а правоохоронні органи намагались залучити комунальні підприємства для боротьби проти протестуючих, але безуспішно.

Революція Гідності — це перемога громади і здатності українців до самоорганізації

24 січня 2014 року в міськвиконкомі запрацював штаб громадянської безпеки, який допоміг у наступні тижні втримати ситуацію в місті, коли з вулиць повністю зникли усі правоохоронці. 27 січня міська рада Тернополя визнала повноваження Народної Ради, а 30 січня у нашому місті з’явилася перша площа Героїв Євромайдану. І знову — позов прокуратури проти міського голови.

18 лютого міський голова Сергій Надал провів екстрену нараду, а за добу народне віче прийняло рішення про перевпорядкування міліції виконкому і міському голові. У Тернополі було створено 13 пунктів забезпечення громадського порядку. За підтримки Тернопільської міської ради та благодійного фонду “Карітас” відкрито спеціальні рахунки для родин загиблих та постраждалих на Майдані. Сам Сергій Надал в одному з інтерв’ю згодом зазначив, що у нього не виникало жодних сумнівів щодо прийняття рішень: “Це була перемога громади і здатності українців до самоорганізації. Місцеве самоврядування — це найближча до людей влада, яку вони самі обирають. У нас не було сумнівів, як ми маємо діяти. Адже нас поставила громада, якій ми повинні служити. Більше того, націоналіст, патріот і просто людина завжди повинні діяти відповідно до своїх ідейних поглядів. Тоді це була реальна боротьба за Незалежність. Ми втримали місто. Місцеві громади і рішучість людей допомогли втримати Україну від розвалу. І сьогодні ми маємо особливо цінувати право на Гідність і Свободу, які вибороли через великі людські жертви.”

Після Революції Гідності Україна стала іншою. Українці сформувалися як нація. Україна стала сильнішою. Українці черговий раз довели свою здатність захищати державність.

Cергій Сомик


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

В Україні кілька днів дощить, а температура у багатьох областях нагадує більш осінню, аніж весняну...


Рубрика: , Опубліковано: о 23:46


Отримали 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» - за організацію незаконного переправлення "ухилянта" через кордон на Тернопільщині судитимуть двох осіб...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:00


Лановецька громада провела в останню дорогу Василя Друзюка. 19 квітня з Героєм попрощалися в його рідному селі Іванківці...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:13


У Тернополі у парку "Сопільче" провели змагання зі спортивного орієнтування серед закладів загальної середньої освіти в рамках проєкту "Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги"...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:00


28-річний тернополянин розповів, що на сайті «OLX» зацікавився пропозицією щодо винайму житла в обласному центрі...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:59



Теми дня
24 Квітня
23 Квітня
22 Квітня