П’ятниця, 29 березня 2024
• Тернополянин обливав припарковані автомобілі кислотою • Як отримати безоплатно послуги з реабілітації в медзакладах Тернопільщини • У Чорткові вперше зробили складну операцію на серці • Залозецький став повернули у власність громади • Ремонтують аварійний міст на під’їзді до Тернополя з боку Бродів • “Закрити очі” за 100 доларів: водій пропонував хабар поліцейським • Смертельна аварія у Кам’янках: водій “Skoda Octavia” загинув на місці • Впав із чотириметрової висоти: смерть на будівництві біля Тернополя • Валерій Бачинський – новий директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки • Перископи та антени до рацій роблять у Бережанах • Професор із Тернопільщини донатить на виготовлення дронів • Уламки російської ракети впали на подвір’я на Тернопільщині • Вчителі англійської мови з Тернополя здобуватимуть досвід у Канаді • “Кохання наповнює життя змістом”. У Тернополі одружився військовослужбовець • Поліг біля Бахмута. На щиті повертається захисник із Тернопільщини • Втратила 150 тисяч гривень: жінка з Чортківщини повірила шахраям • Через важке поранення у госпіталі помер захисник із Мельнице-Подільської громади • Депутат Тернопільської обласної ради вимагав “відкати” від… поранених воїнів ЗСУ • Писанкарство в час війни. У Гусятині провели майстер-клас для переселенців • Нетверезий злодій крав велосипед і зламав ногу
Жив радіючи й сумуючи

Опубліковано: 15 Червня о 15:59 515


Уже 15 років немає з нами доктора медичних наук, професора Романа Йосиповича Вайди.


24 листопада 2001 року, після тривалої важкої хвороби, перестало битися серце Романа Йосиповича, він місяць не дожив до 63-ох.

Народився вчений 1 січня 1939 року в селі Лівчиці на Львівщині. Після закінчення середньої школи працював на вугільних шахтах Донбасу. У 1958 році вступив на перший курс Харківського державного медичного інституту. Згодом перевівся ближче додому – до Тернопільського державного медичного інституту. Після здобуття вищої освіти у віці 25 років отримав скерування працювати хірургом у Стрийську центральну районну лікарню Львівської області. Фахову кваліфікацію вдосконалював на посаді лікаря-хірурга ординатора. Пізніше повернувся до Тернопільського медичного інституту, де працював старшим лаборантом і навчався в аспірантурі на кафедрі оперативної хірургії та топографічної анатомії.

У 30 років Роман Йосипович стає кандидатом медичних наук, працює асистентом, згодом — доцентом кафедри оперативної хіріргії та топографічної анатомії, яку очолює в 1984 році. Через два роки захистив докторську дисертацію на тему “Морфофункціональна і морфометрична характеристика міокарда”, після чого йому було присвоєно вчене звання професора медицини.

Підсумком багаторічної діяльності професора Романа Вайди стали опубліковані понад 300 наукових праць, а також 20 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.

Роман Йосипович був членом спеціалізованої ради Тернопільського медичного університету ім. Горбачевського з 1997 року. Під його керівництвом вихована нова генерація вчених: була захищена одна докторська дисертація, яку захистив Ілля Євгенович Герасимюк (сьогодні він — зав. кафедрою анатомії людини Тернопільського медичного університету ім. Горбачевського, доктор медичних наук, професор) та п’ять кандидатських дисертацій.

За наукові досягнення в 1997 році Романа Вайду було запрошено до членства в Нью-Йоркській академії наук. Однією з останніх праць невтомної педагогічної діяльності був навчальний посібник “Основи топографічної та клінічної анатомії”.

Подружжя Вайдів виростило двох прекрасних дітей, які пішли стопами батька. Донька Анжела Романівна нині завідувач офтальмологічного відділення Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, а син Андрій Романович, як і батько, – науковець, кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії Тернопільського медичного університету ім. Горбачевського, відомий в нашому краї ще й як  лікар-судинний хірург.

Світлі спогади про Романа Йосиповича Вайду як про визначну постать у вітчизняній науці назавжди залишаться в серцях і пам’яті колег і колективів кафедр оперативної хірургії та анатомії людини Тернопільського медичного університету ім. Горбачевського, докторантів медицини, професорів Михайла Степановича Гнатюка, Григорія Яковича Костюка, Володимира Григоровича Колешнікова та в пам’яті всіх людей, хто його знав.

Іван Малопінський,член Національної спілки журналістів України


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У середині березня до співробітників Тернопільського районного управління поліції почали надходити повідомлення від жителів обласного центру про те, що невідома особа обливала речовиною, ймовірно, кислотою їхні автомобілі, припарковані в дворах житлових будинків...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:27


В Україні реабілітаційна допомога є безоплатною та покривається Програмою медичних гарантій...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:04


У Чортківській центральній міській лікарні 69-річному пацієнту із Горішньої Вигнанки успішно імплантували в серце трикамерний кардіовертер-дефібрилятор...


Опубліковано: о 22:03


Прокурори Бережанської окружної прокуратури забезпечили виконання рішення суду щодо повернення у комунальну власність земельної ділянки та водного об’єкта вартістю 15 мільярдів гривень в межах гідрологічного заказника місцевого значення, що входить до складу території об’єктів смарагдової мережі Європи «Seretskyi»...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:59


Служба відновлення проводить капітальний ремонт аварійного мосту між селами Плотича та Івачів-Долішній Тернопільського району...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:56



Теми дня
29 Березня
26 Березня
25 Березня
24 Березня