П’ятниця, 21 лютого 2020
• Тернополянки… а ля «Chanel»! • Що втратить «Манчестер Сіті»?! • Евакуйовані з Китаю українці перебуватимуть на Полтавщині • «На тілі були синці, це не самогубство…» • «Галичанка» поступилася в фіналі Кубка України • Її зброя – спиці й нитки! • Що лежить у «БАНДЕРІВСЬКІЙ СКРИНІ»? • Боксерський мегахіт року • За крок до «Євробачення», або Як «TVORCHI» тернополяни нацвідбір «підірвали» • Дві сумні Славкові дати • 10 років тюрми – за смерть 20-річного Віталія Гнатишина • “Зеленський, ти – зрадник! Хто для тебе Росія?” • БК «Тернопіль» утримує лідерство в чемпіонаті • Теребовлянка Катерина Грод: «Америку недаремно називають країною можливостей!» • Смертельна аварія біля Кременця: за кермом – п’яний працівник поліції… • Чи привезуть українців з Китаю у «Медобори»? • Унікальну частину Тернового Вінка Ісуса Христа привезуть на Тернопільщину • Перетворюємося на… тропіки? • Ці солодкі… оцінки! • 71-річна Мей Маск позувала для фотографині з України
Зміни без… змін

Автор: Опубліковано: 9 Січня о 18:00 15


Нова купа недопалків, побачена зранку в під'їзді, вкотре нагадала про одну з найголовніших наших бід — відсутність культури в широкому розумінні слова.


В тому числі — й елементарної, побутової. Недарма європейці, приїжджаючи до нас, почувають себе так, як би ми самі почувалися десь у Сомалі чи Верхній Вольті. Їхні найперші враження — це суміш подиву й остраху. «Як ви так живете?» — не можуть збагнути вони.

Все ж брудні під’їзди, неприбране сміття, схожі на танковий полігон дороги й нахабні водії на них, порозкидані  пивні пляшки й недопалки, хамуватий обслуговуючий персонал — це лише зовнішні ознаки тотального безкультур’я. Ми до нього вже звикли, можна сказати, зріднилися. Внутрішня ж його сутність схована у владних кабінетах. Тут це сповна проявляється своєю чи не найогиднішою гранню — зневагою до людини і її гідності.

Чому влада зневажає власний народ? Напевно, тому, що не відчуває особливого страху перед ним (про такі речі, як мораль і відповідальність, взагалі не варто вести мову). Пригадую, десь двадцять років тому один шанований мною відомий діяч дуже проникливо говорив про необхідність збереження і зміцнення української державності. “Головне, – казав, — зберегти нашу державу, а потім ми суворо спитаємо з наших правителів і змусимо їх дати звіт про те, як вони правили”. Статус заходу не давав можливості  запитати у шановного оратора, коли настане оте “потім” і  як саме він збирається “суворо спитати” з тих, хто згрупувався біля владного керма (а заразом – і корита) і нізащо не хоче віддалитися від нього. Сивочолий, збагачений різноплановим життєвим досвідом чоловік тоді висловив утопічну мрію, до якої ми з того часу ні на крок не наблизилися – мрію про те, що у нас колись буде зріле громадянське суспільство і що воно зможе (у невизначеному майбутньому) контролювати владу. Якимось чином в ейфорії перших років незалежності була упущена, точніше, бездарно втрачена можливість забезпечити суспільний контроль за владою, прозорістю її рішень і дій. Був шанс відновити його після кількох революцій з романтичними назвами, але… але все марно.

І ось тепер, на 29-ому році незалежності, доводиться чути: «Ми розпочали важкі, але необхідні реформи!» Шановні, а ви, бува, не запізнилися на добрих два десятки років? Що ж ви робили раніше? І що це за такий цікавий механізм спадкоємності влади, коли команда кожного наступного правителя розпочинає свою діяльність із нищівної критики «папєрєдніків» та імітації  розчищення залишених ними завалів? Простий і, здавалося б, гранично зрозумілий для нормального демократичного соціуму принцип відповідальності влади перед народом, її суворої підзвітності, а головне — реальної  можливості виборців висловити недовіру і відкликати тих, кого вони наділили владними повноваженнями і хто виявив нездатність застосувати їх належним чином, — у нашій химерній мішанині з пост-радянських залишкових явищ і відворотних реалій кланово-олігархічного капіталізму помітно пробуксовує. І чи реально сподіватися змін на краще, коли таке становище закостеніло намертво?

У цьому зв’язку пригадується маленький плакат-малюнок, розклеєний на дверях державних установ в пам’ятні дні Революції Гідності. Він застерігав потенційних хабарників, що за їхніми діями пильно стежать очі Небесної Сотні. Чи ефективним виявилося це застереження, – судіть самі. Ніби й недавно це було, а здається – минула вічність.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Маленькі чорні сукні, туфлі на підборах і вишукані намиста з перлин...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


Через дворічний бан у єврокубках шейхи позбудуться сотень мільйонів,а у «Сіті» можуть відібрати навіть чемпіонський титул’2013/14...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:00


20-річного Тараса Коваля з Білобожниці знайшли мертвим у Києві...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


У вихідні в Кам’янському відбувся фінал чотирьох жіночого Кубка України з волейболу. Участь в турнірі взяла тернопільська «Галичанка-ТНЕУ-Гадз»...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:00Теми дня
21 Лютого
20 Лютого
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео