Україна вже у виборчому процесі. Це час, коли політикани звикли руйнувати. Як же вижити громаді в «епоху» виборів і не дати зруйнувати те добре, що маємо?
Місцевому самоврядуванню довіряють
Опитування громадської думки, що проводяться протягом останніх років, показують чітку тенденцію. Серед усіх гілок влади українці найбільше довіряють місцевому самоврядуванню. Безперечно, і тут є певний рівень недовіри. Але за останніх п’ять років він не опускався нижче 12%, тоді як центральним інституціям недовіряють у межах від 50 до 80% українців. У цій ситуації зрозуміло, чому практично абсолютною довірою користуються різні суспільно-соціальні організації, як-от Церква, Волонтери, Армія. Об’єктивно кожен українець розуміє, що від діяльності цих структур залежить існування Української держави.
З першого погляду, незрозумілим є різне ставлення до центральної влади і місцевого самоврядування. Однак відповідь доволі проста. На рівні країни влада далека від щоденного життя пересічної громади і абсолютно відірвана від реальності. Все заплутано і затуманено. Незрозуміло, хто ставить завдання і хто контролює їх виконання. Місцеве самоврядування натомість добре видно. З ним щодня контактують люди. Вони бачать дії місцевого самоврядування. Розуміють, до кого можна прийти і розв’язати наболіле питання. На відміну від центральної влади, місцеве самоврядування набагато ближче до людей. Власне кажучи, воно і є громада, тому краще розуміє громадян, краще бачить поточні проблеми і в межах своїх повноважень їх вирішує.
Політика і вибори: розбрат замість поступу
Так чи інакше, але всі ми вступаємо у виборчий процес. Навіть, якщо нас політика не цікавить. Поки що йдеться про загальноукраїнські вибори президента й парламенту. З цією метою до Тернополя все частіше прибувають “політичні десанти” з центру, зомбують ЗМІ.
На жаль, в Україні склалася погана традиція — будувати політичні кампанії на скандалах і сварках. При цьому страждають не самі “політики”, а більше накручені ними виборці. У більшості старих демократій Європи під час виборів, особливо місцевих, не заведено говорити про “високі матерії”. Там говорять про конкретні речі: місцевий бюджет, плани щодо поліпшення благоустрою, культурну політику на місцевому рівні. В Україні практикують іншу політику. Головний її принцип полягає у тому, щоб розділити місцеву громаду. Часом навколо цілком вигаданих проблем. Для цього кидають величезні гроші у ЗМІ. Народні депутати приїздять на місцеві громадські слухання, де влаштовують скандали і бійки. На центральних телеканалах транслюються “розгромні передачі”, що ґрунтуються на вигаданих фактах. Мета одна — посварити місцеву громаду, а тим часом урвати свій шматок електорального поля.
Саме “електоратом” вони називають нас — тернополян. Від тернополян їм потрібні лише голоси. І лише на короткий період виборів. Потім вони про нас традиційно забудуть. Тому маємо бути мудрими і розважливими. У громади Тернополя є більш нагальні проблеми, аніж бавлянки у політику. Це — ремонти доріг і будівель, облаштування місць відпочинку, оновлення житлово-комунального господарства, енергоощадливість і термомодернізація житлового фонду. Сьогодні ці проблеми у нас вирішують разом громада, місцеве самоврядування, місцеві підприємці. Суть такої єдності проста. Всі ми живемо у Тернополі і будемо тут жити і після виборів, на відміну від «київської десантури».
Коли є команда позитивних змін
За останніх вісім років наше місто щороку змінюється на краще. Тернопіль з провінційного містечка перетворюється в один з провідних центрів України. У нас відбувається велика кількість фестивалів. Реалізовуються значні інфраструктурні проекти за підтримки ЄС. До нас приїздять вчитися з інших міст, і не тільки студенти. Наприкінці вересня відбудеться муніципальний форум, на якому мери інших міст України будуть вчитися розвивати місцеве самоврядування на прикладі Тернополя.
Можна по-різному ставитися до чинного міського голови Сергія Надала. Але правда така: саме за його каденції в місті сталися великі позитивні зміни. Причому це заслуга команди фахівців, яких ми, можливо, навіть не знаємо. Власне, хист доброго управлінця і господаря якраз полягає в тому, щоб зібрати команду професіоналів і однодумців. А підтримка на останніх виборах міського голови прихильниками різних політичних сил саме Сергія Надала вказує на те, що і громада Тернополя стала частиною своєрідної команди позитивних змін у місті, де живемо.
Ці зміни відбуваються, попри намаганння нав’язати нам згори керований конфлікт заради чиїхось політичних інтересів. В одному з виступів Сергій Надал навів слова Митрополита Андрея Шептицького: «Скупчуйте свої сили, бо сили поділені є завжди слабі». І додав, що «розбрат руйнує, а згода будує». Тернопільський міський голова нагадав просту і водночас дійову істину. Українець перемагає тоді, коли у спільній справі єднаються зусилля громади, самоврядування, підприємців і духовенства. Це шлях відродження не лише нашого міста, а й України, бо Українська держава традиційно сильна своїми самоврядними громадами. Тому замість того, щоб поринати у чергові політичні чвари, бережімо все те добре, що маємо, і разом рухаймося вперед.
Ігор Вознюк
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: вибори, Тернопіль